Politerno > Статті > Україна і світ > “Сподобалися влада і гроші”. Хто і чому штовхає Зеленського на другий президентський термін

“Сподобалися влада і гроші”. Хто і чому штовхає Зеленського на другий президентський термін

  • 17 Травня, 2020
  • 1479 Переглядів
  • 0

Незадовго до першої річниці вступу Володимира Зеленського на посаду президента, з його Офісу (ОП) прозвучала цікава заява.

Зеленський може піти на другий президентський термін, тому що п’яти років, відведених законодавством – занадто мало для політики, здійснення певних змін. Про це заявив заступник глави Офісу президента Сергій Трофімов.

Чому ця заява прозвучала зараз і чи спробує нинішній глава держави переобратися, у матеріалі.

Прозорий натяк

Про другий термін Сергій Трофімов натякнув в інтерв’ю журналісту Дмитру Гордону, опублікованому 12 травня.

“Я не думаю, що це буде п’ятирічний термін (президента Володимира Зеленського – ред.). Я все ж вважаю, що якесь буде продовження каденції. Тому що, дійсно, мало п’яти років для політики, для того, щоб щось змінити”, – заявив перший заступник голови ОП.

При цьому він обмовився, що висловлює особисту думку. “Не говорив з ним про це… Я ж не можу вирішувати за президента, йти йому, чи ні”, – підкреслив Трофімов.

Тут слід зазначити, раніше він вже вкидав ідею про переобрання головного “слуги народу” на другий термін. Так, на початку березня в ефірі телеканалу “Україна 24” Трофімов заявив: “Винятково моя думка, яку я хотів би озвучити, що люди не захочуть однієї каденції Володимира Зеленського. Тому що це людина, яка давно і успішно працює в своєму напрямі, в своєму колективі, в своїй команді. Він так само підходить до всіх процесів, і моя думка – це шанс для країни мати такого керівника”.

В контексті явної технологічності діяльності Зе-команди, ці заяви важливі з кількох причин. Почнемо з того, що вони прозвучали у той час, коли підводяться підсумки першого року роботи Зеленського. Центрвиборчком офіційно оголосив про обрання Зеленського президентом 30 квітня 2019 року. Інавгурація відбулася 20 травня. При цьому розмова сьогодні, завдяки першому заступнику глави ОП Зеленського, йде не тільки про успіхи і провали молодого президента.

“Трофімов своїм припущенням додав у “розбір польотів” перспективи. Мовляв, давайте оцінювати те, що зроблено або не зроблено за цей час, з оглядкою на майбутнє чотириріччя і навіть п’ять років плюс. Року, мовляв, мало, щоб здійснити всі плани команди Зеленського, а, може, і всього його першого терміну. Але ми-то прийшли всерйоз і надовго”, – прокоментував висловлювання Трофімова політолог Олексій Якубін.

За вимірами Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеними шляхом телефонного опитування, якби президентські вибори відбулися в кінці квітня, 27,7% респондентів проголосували б зараз за Зеленського (42,6% серед тих, хто визначився і готовий голосувати). Рейтинг найближчого переслідувача Петра Порошенка – 9,7% (14,9%). У другому турі Зеленський перемагає з гарантією.

Однак, рівень довіри до президента поступово знижується, хоча і тримається на позначці більше 40% (а за деякими опитуваннями і більше 50%).

Також в цілому в суспільстві зростає розчарування в діях влади.

За даними центру Разумкова, продемонстрованим у ефірі ток-шоу “Право на владу” 14 травня, 48,7% учасників опитування вважають, що події в країні рухаються в неправильному напрямку, 28,9% – в правильному.

Поки, як бачимо, ця зневіра не персоніфікується конкретно на особистості Зеленського, а перетікає на уряд і Раду (рівень довіри до них значно нижчий, ніж до президента).

Як бачимо, поки що, стратегію “цар хороший, а бояри погані” команді президента вдається реалізовувати сповна. Але наскільки довго Зе зможе утримувати високую підтримку суспільства – сказати важко.

Тим більше, що наростають як економічні проблеми (через карантин), так і політичні – через розброд і хитання всередині самої владної команди, які періодично “вистрілюють” скандалами і розбірками всередині фракції.

На цьому тлі все частіше вкидаються чутки про те, що Зеленський, нібито, може достроково залишити свій пост, якщо ситуація в країні буде погіршуватися.

Саме тому, як вважають експерти, в Зе-команді і вирішили запустити контр-тезу про те, що президент не тільки не збирається достроково покидати свій пост, але і думає залишитися на другий термін.

“Він як би посилає сигнал елітам: у президента все нормально і ми можемо дозволити собі поміркувати про його другий термін. А чутки про те, що він взагалі піде з посади до кінця свого терміну, не варто навіть обговорювати”, – говорить Олексій Якубін.

Політолог Анатолій Октисюк також допускає, що Трофімовим рухає бажання припинити розмови про дострокову відставку. Хоча можуть бути й інші мотиви.

“Зеленський пообіцяв працювати президентом тільки один термін і, можливо, він має намір стримати цю передвиборну обіцянку. Але його оточення вже увійшло у смак влади, грошей і не хоче все це втрачати через чотири роки, а – хто знає – може, і раніше. Не факт, що кандидат в президенти від їхньої команди замість Зеленського збереже їх біля себе, та й виграти ж ще потрібно. Тому Трофімов і закидає вудочку про другий термін”, – коментує експерт.

Нагадаємо: в передвиборчій програмі Зеленський пообіцяв за один президентський термін “змінити систему заради майбутнього”, а потім передати країну “в руки нового покоління політиків”.

Коливання нагорі

І все ж, наскільки ймовірним є те, що Зеленський все ж піде на перевибори через чотири роки?

Тут думки експертів розділилися. Політолог Кость Бондаренко дає позитивну відповідь.

“Обіцянка, звичайно, була про один строк. Але Зеленський за минулий рік уже став іншим. Він перетворився на “Володимира Олександровича”. І нинішнє крісло йому подобається. За рейтингами з ним ніхто поки не може зрівнятися. А Трофімов просто встиг першим з ідеєю другого терміну. ​​А в коридорах влади хто першим скаже, що потрібно обов’язково йти і в потрібному ключі аргументує, той потрапляє в фавор”, – впевнений експерт.

Переобратися, втім, для Зеленського буде непростим завданням.

“Він хоче зберегти за собою електорат центру та південного сходу, але це непросто. Він не готовий йти йому на поступки, боячись, що його почнуть брати в облогу “прогресивна громадськість” та “мирні активісти”. До того ж він схильний до впливу рейтингів. Тому, його політика залишиться попередньою, хіба що з косметичними змінами”, – вважає Кость Бондаренко.

Протилежної точки зору дотримується експерт Октисюк.

“Для Зеленського пост президента – це тяжкий тягар. І тягти його ще чотири роки, а потім ще п’ять – якщо переобратися – це занадто. Легше навряд чи буде. Оточення буде його підштовхувати в стилі Трофімова до нового терміну, але сумніваюся, що його вдасться умовити”, – вважає політолог.

Читайте також: Коломойському та Єрмаку приготуватися. Які табу виставили США Зеленському

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE