Politerno > Статті > Україна і світ > Коломойському та Єрмаку приготуватися. Які табу виставили США Зеленському

Коломойському та Єрмаку приготуватися. Які табу виставили США Зеленському

  • 14 Травня, 2020
  • 2543 Переглядів
  • 0

Одним з гравців в українській політиці завжди були США. Правда, за останній рік могло скластися враження, що Вашингтон послабив увагу до ситуації в Києві. Але зараз ми бачимо, що ця увага знову стає сильною.

Новий посол

Ситуація невизначеності у двосторонніх відносинах виявлялася у тривалій відсутності в Києві посла США, після того як в травні минулого року з цієї посади було звільнено Марі Йованович. Але 1 травня 2020 року президент США Дональд Трамп нарешті оголосив, хто стане новим послом в Україні. Це генерал-лейтенант у відставці Кіт Дейтон.

Як зазначив сам Трамп, серед численних завдань, які вирішував Дейтон за час своєї 40-річної служби в армії США, була служба на посадах директора зі стратегії, планування і політики штабу армії США, директора Оборонного розвідувального агентства Пентагону і військового аташе США в Росії. З 2010 року, після відходу у відставку з армії, Дейтон працював директором Європейського центру досліджень з безпеки ім. Джорджа Маршалла в Гарміш-Партенкірхені на півдні Німеччини. Це двосторонній інститут міністерств оборони США та Німеччини, створений у 1993 році на базі діючого там з часів холодної війни Російського інституту (фактично развідшколи) армії США. Паралельно з цією посадою Дейтон з листопада 2018 був старшим оборонним радником США в Україні. Тобто він давав оборонні поради Міністерству оборони і Генштабу Збройних сил України.

Очікується, що Дейтон буде затверджений Сенатом на посаді посла в найближчі тижні. “Я думаю, процедура його затвердження буде легкою. Він військовий професіонал, не належить до жодної партії. Тому не буде проблем на грунті його партійної приналежності. Він тризірковий генерал, і його дуже поважають”, – підкреслює колишній посол США в Україні Вільям Тейлор.

Можна впевнено прогнозувати, що пріоритети Дейтона будуть відрізнятися від пріоритетів його попередниці Йованович. Нагадаємо, що Йованович приступила до роботи послом в Україні в серпні 2016 року і найбільшу увагу на цій посаді приділяла темі боротьби з корупцією – на порядок більшу, ніж темі протидії російській агресії. Ця диспропорція виявлялася і в підтримці громадських організацій та ініціатив. Різноманітні антикорупційні проекти знаходили у Йованович набагато більший відгук, ніж проекти, спрямовані на протидію російській пропаганді і взагалі на опір зусиллям Кремля зломити бойовий дух українців.

Для Дейтона ж на першому плані будуть саме питання оборони і безпеки. “Дейтон має досвід в сфері оборонної допомоги, розбирається в конфліктах. Також він відданий справі досягнення Україною успіху. Він дуже добре знає Україну, регулярно відвідував Україну протягом кількох останніх років”, – відзначає Вільям Тейлор.

Про те ж говорить інший колишній посол США в Україні Джон Гербст. “Дейтон буде сильним послом. Він тризірковий генерал, працював в Європі і розуміє інтерес США в підтримці України в протидії кремлівській агресії. Крім того, він має підтримку президента Трампа і держсекретаря. Так що він буде чудовим послом, – упевнений Гербст. – Дейтон добре розуміє, що Путін веде ревізіоністську гру, яка становить загрозу американській безпеці”.

Втім, тему боротьби з корупцією Дейтон, напевно, теж буде піднімати. Але його буде цікавити не боротьба заради боротьби (і заради посилення свого впливу в Києві), як це виглядало у Йованович, а протидія конкретним олігархам-корупціонерам. На це прямо натякає Тейлор: “Не всі олігархи корумповані. І не всі корупціонери є олігархами. Але в Україні є корумповані олігархи, які ставлять під загрозу майбутнє України. Я думаю, генерал Дейтон буде підтримувати боротьбу з корупцією”.

Читайте також: Плюс кредит, мінус більшість та імідж. У що обійшовся Зеленському новий транш від МВФ

Коломойський і біолабораторії

Звичайно ж, цим буде займатися не тільки новий посол, але і, з його допомогою (і за допомогою інформації, яку він буде постачати), Держдепартамент США. Першим претендентом на роль об’єкта особливої ​​уваги Вашингтона є Ігор Коломойський. Про це свідчить не тільки настійна вимога МВФ про прийняття Україною “антиколомойського” закону (який повинен унеможливити повернення Приватбанку колишнім власникам), а й триваючий розгляд у Канцлерському суді штату Делавер справи “Приватбанк проти Коломойського і Ко”, де відповідачів звинувачуються в шахрайстві з метою заволодіння активами у США.

Нещодавно Коломойський сам пішов на загострення відносин з Вашингтоном. Його медіаресурси розгорнули інформаційну війну одночасно проти США і проти України, виступивши заодно з ОПЗЖ і біглим прем’єром Азаровим. Спільними зусиллями вони поширили фейк про “секретні біолабораторії США в Україні”. Зокрема, 24 квітня інформагентство Коломойського УНІАН опублікувало великий матеріал під заголовком “Журналісти дізналися, чим займаються в Україні секретні біолабораторії США”. А 27 квітня телеканал Коломойського “1 + 1” випустив цілу передачу під назвою “Американські біологічні лабораторії в Україні”.

Як і слід було очікувати, цей випад Коломойського не залишився непоміченим в посольстві США, і про скандальну телепередачу дізналися у Вашингтоні. 6 травня представник Держдепартаменту США Джордж Кент заявив, що “1 + 1” повторив російський фейк про американські біолабораторії. “Питання з українським телеканалом “1 + 1″, власником якого є олігарх Коломойський, – сказав Кент. – Вони повторили російську дезінформацію щодо лабораторій”.

На питання про те, чи висловив Держдепартамент своє “фе” з цього приводу безпосередньо українській владі, Кент відповів ухильно. Але схоже, на Банковій все ж відчули “чарівний пендель”. Тому що 8 травня СБУ офіційно виступила із закликом “не поширювати неправдиву інформацію про існування в Україні іноземних біологічних лабораторій”. “Такі публікації, без посилань на факти і джерела, з подачі окремих політичних партій мають ознаки спланованої інформкампанії, мета якої – не просто отримати політичні дивіденди, але, на тлі боротьби з коронавірусом, посіяти панічні настрої в суспільстві”, – заявила СБУ.

Коломойський, до речі, виявився не з хоробрих і продовжити свою війну побоявся. Відео скандальної передачі на “1 + 1” вже недоступно, а розповідь про цю передачу на сайті “1 + 1” зникла.

Єрмак і російський інтерес

Ще один потенційний об’єкт пильної уваги Вашингтона – керівник офісу Володимира Зеленського Андрій Єрмак. Правда, на рекрутингові витівки братів Єрмаків американці поки що не сильно обурилися. Але ось розповіді Єрмака про плани провести 25 жовтня вибори в ОРДЛО вже дістали. “Перед тим як навіть почати говорити про умови для проведення місцевих виборів, необхідно гарантувати безпеку. Україна повинна отримати контроль над своїм міжнародним кордоном”, – заявив Кент.

Судячи з цих заяв, США поставили Зеленському два табу: Коломойський і Кремль. І якщо свідченням зречення від Коломойського мало стати прийняття “антиколомойського” закону, то із зреченням від Кремля складніше. Як би не довелося Зеленському розпрощатися з Єрмаком. Надто вже постарався Єрмак створити собі імідж провідника російських інтересів.

Можна припустити, що у Вашингтоні вже зараз непогано інформовані про можливі підозрілі зв’язки між особами в українській владі і російськими спецслужбами. І з’ясування подробиць буде одним із важливих завдань Дейтона на посаді посла.

На гачку фінансової допомоги

Однак тут може виникнути питання, а чому Банкова взагалі повинна звертати увагу на реакцію Вашингтона. Які, власне, є у Вашингтона важелі впливу на Київ.

Відповідь, зокрема, в тому, що Зеленському дуже потрібні гроші, особливо зараз. А Вашингтон володіє двома значними фінансовими важелями.

Перший важіль – це МВФ. За відомостями з різних джерел, саме США наполягли на урізання допомоги Україні з боку МВФ та інших міжнародних фінансових організацій.

Другий важіль – це гіпотетична допомога Україні безпосередньо від США. Ще 6 квітня Зеленський і держсекретар США Майк Помпео в телефонній розмові обговорили можливість отримання Україною від США, як про це повідомив сайт Зеленського, “кредитних гарантій, необхідних для стабілізації економіки – на додаток до ресурсів, які наша держава планує отримати від МВФ, Світового банку та інших зарубіжних партнерів”.

І це прохання до цих пір стоїть у Вашингтоні на паузі. Поки Зеленський був упевнений в $ 10 млрд від МВФ та інших міжнародних фінансових організацій, кредитні гарантії від США мали важливе, але не вирішальне значення. А зараз вони перетворюються мало не в питання життя і смерті.

Кредитні гарантії США дозволяють займати долари на зовнішніх ринках за дуже низькими відсотковими ставками. Нагадаємо, що США тричі надавали Україні кредитні гарантії – в 2014, 2015 і 2016 рр. Кожен раз на $ 1 млрд. І зараз теж можуть дати. Можливо, на $ 1 млрд. Або, не виключено, відразу на $ 3 млрд. Або ж не дадуть взагалі. Дивлячись по поведінці Зеленського.

Читайте також: Шлях до грошей. Як Коломойський скористається прийнятим Радою “антиколомойським” законом

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE