Politerno > Статті > Україна і світ > Як Кремль будує медіаконгломерат і намагається втягнути країни світу в інфопростір РФ

Як Кремль будує медіаконгломерат і намагається втягнути країни світу в інфопростір РФ

  • 16 Травня, 2020
  • 1026 Переглядів
  • 0

Кремль адаптує шляхи розширення свого глобального медіапростору. За два десятиліття при владі, президент Росії Володимир Путін надав пріоритет зростанню охоплення і нарощуванню впливу російських ЗМІ. Але в 2015 році Кремль почав специфічну кампанію, спрямовану на формування партнерських відносин з місцевими ЗМІ по всьому світу, виходячи за рамки простого розширення доступності російських медіа. 

Про це йдеться в дослідженні Наталії Бугаєвої і Джорджа Барроса, опублікованому на сайті Institute for the Study of War .

За останні 5 років Росія підписала не менше 50 договорів про співпрацю з медіа. Більшість цих угод зосереджені на обміні контентом між контрольованими Росією ЗМІ, такими як RT і Sputnik, і місцевими медіа різних країн. Окремі договори передбачають медіатренінги для журналістів з інших країн. Деякі угоди – це міжурядові договори про співпрацю між Міністерством цифрового розвитку, зв’язку і масових комунікацій Російської Федерації і його зарубіжними колегами.

Читайте також: Шість років тому окупантами створено Л/ДНР. Як це було

Росія переслідує ряд цілей за допомогою укладення партнерства з місцевими ЗМІ.

Кремль намагається зробити свою глобальну інформаційну мережу більш стійкою і довговічною. Російський інформаційний простір, ймовірно, буде менш вразливим до зусиль, спрямованих на боротьбу з дезінформацією, якщо Кремль одночасно вмонтує свої засоби масової інформації в іноземні медіа і забезпечить мережу інституційних зв’язків на урядовому рівні.

Кремль також прагне організовувати навчання, розробляти методи і формувати думки журналістів у всьому світі, щоб «підходи» і наративи Кремля продовжували існувати, навіть якщо іноземні уряди виженуть інформаційні агентства, асоційовані з Кремлем. Російські представництва вже провели ряд таких тренінгів. Sputnik навіть запустив спеціальний проект “Школа молодих журналістів Sputnik” для підготовки журналістів у всьому світі.

Кремль також, ймовірно, прагне перетворити RT, Sputnik, Ruptly, TASS й інші підконтрольні ЗМІ в джерела новин, які домінують в усьому світі, щоб конкурувати з такими ресурсами, як Reuters. Кремль робить акцент на підвищення престижу та визнання російських медіабрендів.

Російські місцеві медіапартнери приписують загальний контент Росії і іноді розміщують логотипи російських ЗМІ в своїх продуктах. Росія також, ймовірно, прагне усунути розходження між приватними незалежними західними інформаційними агентствами і контрольованими Кремлем російськими інформаційними агентствами, розміщуючи російський контент поруч з контентом із західних ЗМІ.

Просування Кремлем угод із засобами масової інформації підтримує широкі кампанії Росії з розвитку впливу в певних регіонах і країнах. Ці угоди про співпрацю із засобами масової інформації часто є інтегрованою складовою великих угод. Існує чітке узгодження між просуванням Росії в Південно-Східній Азії і появою угод про співпрацю із засобами масової інформації з Філіппінами, Індонезією і В’єтнамом. Аналогічно, угоди зі ЗМІ африканських країн підтримали поштовх Кремля щодо поширення свого впливу на Африку як складову континентальної кампанії Росії, детально проаналізовані авторами.

Кремль почав кампанію з розвитку партнерських відносин з місцевими ЗМІ по всьому світу одночасно з переглядом доктрини інформаційної безпеки Росії. Кремль переглянув і опублікував свою нову доктрину у 2015 і 2016 роках.

Нова доктрина визначила «зростаючу упередженість щодо Росії в зарубіжних ЗМІ» та «міжнародні зусилля по блокуванню діяльності російських ЗМІ» серед ключових проблем Росії. Ймовірно, що Кремлем була проведена оцінка, згідно з якою йому потрібно створити глобальний інформаційний простір, який має довготривалі зв’язки з місцевими структурами. А також створити медіакоаліціі, для досягнення своїх стратегічних цілей по відновленню Росії як великої супердержави і для того, щоб покінчити з «гегемонією США».

Основна стратегічна мета Кремля в інформаційному просторі – сформувати наративи, що стосуються ролі Росії і Заходу в світі, і досягти прийняття агресивної поведінки Росії. Кремль проводить широкий спектр інформаційних кампаній на підтримку своїх різних цілей, починаючи від нормалізації порушень міжнародних норм і закінчуючи підривом західного режиму санкцій.

Кремль також зазнав ряд поразок, і зменшив зусилля протягом останніх 5 років. Російські зусилля, спрямовані на укладання угод про співпрацю, мають найбільше поширення за межами Західного світу. Росії вдалося домогтися партнерства лише з окремими західними інформаційними ресурсами.

Кремль зіткнувся з опором, про що свідчать численні інциденти з 2016 по 2020 роки.

Естонія змусила РФ закрити офіс агентства Sputnik в січні 2020 року. Латвія ліквідувала 9 каналів, асоційованих з Кремлем, в травні 2019. Телевізійний оператор в Болівії припинив трансляцію RT за період з листопада по грудень 2019 року. Генеральний директор головного новинного онлайн-видання на Філіппінах під час слухань в сенаті щодо поширення фейкових новин в січні 2018 року публічно попередив уряд країни про небезпеку відрядження його працівників на інформаційну підготовку до Росії. Словацьке інформаційне агентство відкликало угоду про партнерство зі Sputnik після серйозних протестів серед громадськості в 2016 році.

У пріоритетах Кремля продовжити кампанію з побудови власного інформаційного простору з метою глобального поширення своєї політичної риторики і отримання прийняття нелегальної поведінки Росії.

Росія також може скористатися партнерствами з місцевими медіа для того, щоб приховати джерело походження її дезинформаційних кампаній.

Переважна кількість нинішніх медіапартнерів Росії відзначає, що це загальний контент з російськими медіа, оскільки поточний пріоритет Кремля – ​​побудувати російський медіа-бренд, але ця тенденція може змінитися. Кремль також, ймовірно, збільшить свої зусилля з підготовки журналістів, щоб розвивати міжнародний штаб журналістів для поширення російської риторики і принципів.

2015

Сербія: в грудні 2014 року RT підписала угоду про обмін контентом з сербською радіостанцією Studio B. Studio B почало щодня транслювати програми RT на сербській мові в січні 2015 року.

Єгипет: у лютому 2015 Sputnik підписав меморандум про співпрацю з обміну інформацією і контентом з єгипетською газетою Al-Ahram. Перекладені історії Sputnik і RT з’являються на цифровому порталі газети Bawaba Al-Ahram поруч з повідомленнями таких інформаційних агентств, як Reuters.

Мексика: в квітні 2015 медіагрупа «Росія Сегодня» підписала угоду про співпрацю щодо спільного використання контенту іспанською мовою з мексиканським державним інформаційним агентством Notimex.

Камбоджа: у листопаді 2015 року Sputnik підписав угоду про співпрацю щодо спільних проектів та обміну контентом з національним прес-агентством Камбоджі Kampuchea Press.

Індонезія: в грудні 2015 року Радіо Sputnik підписало угоду про обмін контентом з індонезійською медіакомпанії Antara news.

2016

Алжир: в квітні 2016 Sputnik підписав угоду про співпрацю з обміну контентом і спільними медіа-продуктами з прес-службою Алжиру. «Алжир і Росія працюють разом, щоб створити багатополярний і різноманітний світ», – сказав Олег Осіпов, заступник головного редактора медіагрупи «Росія Сегодня», якій належить Sputnik.

Японія: Sputnik повідомив, що в березні 2016 підписав угоду про проведення спільних проектів з японським агентством новин Kyodo News. Kyodo News на своєму веб-сайті зберігає бібліотеку зображень, брендовані логотипом Sputnik.

Сирія: в червні 2016 Sputnik підписав угоду про співпрацю з обміну контентом і проведення спільних проектів з сирійським арабським інформаційним агентством (САНА).

Ліван: в червні 2016 Sputnik підписав угоду про співпрацю з ліванським телеканалом Al Mayadeen TV.

Парагвай: в червні 2016 Sputnik підписав угоду про співпрацю з проведення спільних проектів та обміну контентом з парагвайським секретаріатом інформації та комунікацій (SICOM). Відповідно до цієї угоди, Sputnik буде обмінюватися інформацією і розробляти спільні проекти з парагвайським інформаційним агентством IP, телеканалом Paraguay TV і радіо Nacional del Paraguay.

Єгипет: у серпні 2016 Sputnik підписав угоду про співпрацю щодо спільного використання контенту і проведення спільних проектів з єгипетською газетою Akhbar Al-Yom.

Італія: в жовтні 2016 Sputnik підписав угоду про співпрацю щодо спільного використання контенту і спільних проектів з італійським прес-агентством Askanews.

2017

М’янма: в лютому 2017 Міністерство цифрового розвитку, комунікацій і засобів масової інформації Росії підписало Меморандум взаєморозуміння з Міністерством інформації М’янми. Країни домовилися про співпрацю в сфері ЗМІ.

Південно-Африканська Республіка: в березні 2017 Sputnik підписав угоду про спільне використання контенту і спільні проекти з урядовим інформаційним агентством ПАР SAN News.

Туреччина: в березні 2017 TASS підписав угоду про спільне використання контенту з державним інформаційним агентством Туреччини Anadolu.

Куба: в березні 2017 Радіо Sputnik підписало угоду про співпрацю щодо спільного радіомовлення з державним інформаційним агентством Куби Prensa Latina.

Китай: в квітні 2017 Sputnik підписав угоду про співпрацю з обміну контентом з китайським таблоїдом China’s Global Times.

Іран: в травня 2017 року Sputnik підписав угоду про співпрацю щодо спільного використання контенту з Агентством новин Ісламської республіки Іран (IRNA).

Болгарія: в травня 2017 року Sputnik підписав угоду про співпрацю щодо спільного використання контенту і спільних проектів з болгарською газетою «Стандарт».

В’єтнам: в червні 2017 Sputnik підписав угоду про співпрацю щодо спільного використання контенту і спільних проектів з в’єтнамськими агентством новин, урядовим інформаційним агентством В’єтнаму.

Монголія: у вересні 2017 Sputnik підписав угоду про співпрацю щодо спільного використання контенту і спільних проектів з МОНЦАМЕ, монгольським державним інформаційним агентством.

Китай: у вересні 2017 медіагрупа «Росія Сегодня» підписала угоду про співпрацю з Alibaba Group’s Alibaba Culture Communication, спрямовану на «стимулювання інноваційних процесів виробництва і поширення медіаконтенту».

Філіппіни: в листопаді 2017 Росія і Філіппіни підписали міжурядову угоду про співпрацю із засобами масової інформації в рамках більш широких домовленостей.

Індонезія: у грудня 2017 Sputnik підписав угоду про співпрацю щодо спільного використання контенту з індонезійською газетою JawaPos.com і радіо Republik Indonesia, державної громадської радіомережі. Sputnik забезпечує індонезійські новинні агентства текстовою журналістикою і сегментами радіопередач.

Малайзія: в грудня 2017 Sputnik підписав угоду про спільне використання контенту, журналістську підтримку і спільні проекти з національним інформаційним агентством Малайзії Bernama.

2018

Іран: в січні 2018 року Sputnik підписав угоду про співпрацю щодо спільного використання контенту і спільним проектам з Іранським агентством новин Mehr.

Іран: в березні 2018 RT і “Голос Ісламської республіки Іран” (IRIB) підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо співпраці ЗМІ, зокрема підготовки персоналу.

ОАЕ: в лютому 2018 RT підписала меморандум про співпрацю з державним агентством новин ОАЕ Emirates News Agency (WAM) для сприяння обміну інформацією, включаючи новини та телерадіомовлення.

Західний берег річки Йордан і сектор Газа: У лютому 2018 Sputnik і RT підписали договори про співпрацю щодо спільного використання контенту і спільних проектів з Інформаційним агентством WAFA Палестинської національної адміністрації.

Вірменія: в квітні 2018 Ruply підписало угоду про співпрацю з розробки відеоконтенту з державним інформаційним агентством ARMENPRESS. Угода про співробітництво має на меті приведення до міжнародних стандартів відеоматеріалів ARMENPRESS.

Куба: в червні 2018 Sputnik підписав угоду про співпрацю з обміну контентом, спільних проектах і журналістських тренінгів з Інститутом радіо і телебачення Куби.

Індія: у вересні 2018 Sputnik підписав угоду про співпрацю щодо спільного використання контенту і спільних проектів з інформаційним агентством India Asian News International (ANI).

Китай: у вересні 2018 China Media Group підписала угоду про співпрацю щодо спільного використання контенту і спільних проектів з медіа-групою «Росія Сегодня».

Філіппіни: в листопаді 2018 Sputnik підписав угоду про співпрацю з обміну контентом і обміну журналістами з офіційним агентством новин філіппінського уряду, Філіппінським агентством новин (PNA). Співробітники PNA вирушили до Москви на навчання.

Марокко: в грудні 2018 Sputnik підписав угоду про співпрацю з обміну контентом і обміну журналістами з урядовим агентством Марокко Agence Maghreb Arabe Presse (MAP).

2019

Індонезія: у лютому 2019 Sputnik підписав угоду про співпрацю щодо спільного використання контенту і спільних проектів з індонезійським вебпорталом новин Sindonews.com.

Пакистан: в лютому 2019 Sputnik підписав угоду про співпрацю щодо спільного використання контенту з пакистанською газетою The Nation.

Уругвай: в лютому 2019 Sputnik підписав угоду про співпрацю з обміну контентом на іспанською мовою з національним громадським мовником Radiodifusión Nacional del Uruguay.

Аргентина: в лютому 2019 Sputnik підписав угоду про співпрацю щодо спільного використання контенту з Федеральною системою засобів масової інформації та громадського контенту Аргентини.

ОАЕ: в березні 2019 Sputnik підписав Меморандум про взаєморозуміння з Emirates News Agency (WAM), державним інформаційним агентством ОАЕ.

Індія: у травні 2019 Sputnik підписав угоду про співпрацю з обміну вмістом з інформаційним агентством United News of India. Угода має на меті досягти «справжньої демократизації і усунення упередженості західних медіа в поданні міжнародної інформації».

Республіка Конго: в травні 2019 російський уряд підписав угоду про двосторонню співпрацю з урядом Республіки Конго. Росія і Республіка Конго планують налагоджувати зв’язки між своїми державними інформаційними агентствами і телерадіомовниками, ділитися медіапрограмами, розробляти спільні проекти і проводити підготовку журналістів. Росія заявляє, що надасть Конго технічну допомогу для переходу на цифрове телерадіомовлення.

Демократична республіка Конго: в травні 2019 Sputnik підписав угоду про співпрацю щодо спільного використання контенту французькою та англійською мовами і проведення спільних програм з Radio-Television Nationale Congolaise, державним замовником Демократичної Республіки Конго.

Еритрея: в травні 2019 RT підписала договір з Eri-TV, державним телемовцем Еритреї, про тренування кадрів, проведення програм обміну і фінансування державної телевізійної мережі.

Республіка Кот-д’Івуар: в серпні 2019 Радіо Sputnik підписало угоду про співпрацю з обміну контентом французькою мовою з агентством Кот-д’Івуару Ivoirienne de Presse (AIP).

Китай: в серпні 2019 року Sputnik підписав меморандум про співпрацю щодо спільного використання контенту з одним з головних ЗМІ на півночі Китаю Dongbeiwang (DBW).

М’янма: у вересні 2019 Міністерство цифрового розвитку, комунікацій і засобів масової інформації Росії підписало угоду про співпрацю з урядом М’янми. Згідно з угодою, RT і М’янма будуть встановлювати зв’язки між своїми державними інформаційними агентствами, включаючи «Myawaddy», військовий телевізійний канал М’янми.

Китай: медіагрупа «Росія Сегодня» повідомила, що у вересні 2019 було підписано угоду про співпрацю з китайською компанією Huawei в області технологічного розвитку та поширення медіаконтенту. Huawei надасть медіагрупі свої “нові технологічні рішення” для сприяння створенню та поширенню медіаконтенту, в тому числі через спеціалізовані мобільні платформи.

Індія: у вересні 2019 Sputnik і телеканал WION TV, що належить Indian Zee Media Corporation Limited, обмінялися листами про наміри збільшити обсяг спільного використання контенту.

КНДР: в жовтні 2019 ТАСС підписала угоду про спільне використання контенту і обмін журналістами з Корейським центральним інформаційним агентством (KCNA).

Саудівська Аравія: в жовтні 2019 медіагрупа «Росія Сегодня» підписала угоду про співпрацю щодо спільного використання контенту з Міністерством у справах ЗМІ Саудівської Аравії. Згідно з угодою, Саудівська Аравія дасть дозвіл на розміщення офісу Sputnik.

Панама: в жовтні 2019 Sputnik підписав Меморандум про взаєморозуміння щодо спільного використання контенту з панамським інформаційним агентством Agencia de Noticias Panamá.

Китай: в жовтні 2019 Sputnik і китайське державне інформаційне агентство Xinhua підписали угоду про обмін контентом іспанською та арабською мовами.

БРІКС: Sputnik переконав групу БРІКС схвалити план створення єдиної платформи для «перевірки фактів» і «протидії поширенню неправдивої інформації» на 11-му саміті країн БРІКС в листопаді 2019 року.

Відхилені пропозиції

Естонія: 1 січня 2020 офіс Sputnik в Естонії припинив свою діяльність після того, як приблизно три десятка його співробітників подали у відставку. Співробітники естонського офісу Sputnik заявили, що їх відставка була прямим результатом тиску з боку естонської поліції: «Поліцейська-прикордонна служба Естонії поставила кожного з нас перед ультиматумом: або ми розриваємо наші трудові договори зі Sputnik, або вони порушують кримінальні справи проти нас».

Естонські правоохоронці направили в грудні 2019 до офісу Sputnik в Естонії попередження про те, що співробітники можуть зіткнутися з кримінальним переслідуванням за санкції Євросоюзу проти Росії.

Болівія: у грудні 2019 року основний приватний телевізійний оператор Болівії Cotas припинив трансляцію іспанської програми RT в Болівії.

Латвія: в листопаді 2019 латвійський регулятор зупинив трансляцію дев’яти телеканалів, що належать Юрію Ковальчуку. Ковальчук був внесений до списку санкцій ЄС за підрив суверенітету України.

Литва: в травні 2019 Литовська державна прикордонна служба депортувала головного редактора Sputnik в Литві Марата Касема і заборонила йому в’їзд до Литви на п’ять років, стверджуючи, що він становить «загрозу національній безпеці». У липні 2019 Вільнюський суд прийняв рішення про блокування Sputnik на литовській мові за неодноразові публікації захищеного контенту без дозволу Литовської комісії радіо і телебачення.

Мексика: у квітні 2019 Посольство Росії в Мексиці заявило, що медіагрупа «Росія Сегодня» підписала з мексиканським державним інформаційним агентством Notimex угоду про співпрацю щодо спільного використання контенту іспанською мовою. Згодом посольство видалило заяву, що потенційно вказує на неуспішність угоди.

Іспанія: у листопаді 2018 Іспанія привітала пропозицію Росії створити спільну іспано-російську групу з кібербезпеки для боротьби з дезінформацією. Однак, у відкритих джерелах немає жодної вказівки на те, що група була створена.

Філіппіни: в січні 2018 року під час слухання в сенаті Філіппін з розповсюдження фейкових новин Генеральний директор провідного новинного онлайн-видання на Філіппінах попередив Управління операцій з комунікацій з президентом про небезпеку направлення працівників на проходження інформаційної підготовки до Росії.

У жовтні 2019 року високопоставлений філіппінський представник комунікацій заявив, що RT пропонувало навчити журналістів філіппінських урядових ЗМІ «різного роду репортажам», розробленим для «поліпшення і обміну його кращими практиками, які відрізняються від західних медіа».

Словаччина: в березні 2017 року Громадське інформаційне агентство Словаччини TASR відмовилося від угоди із Sputnik щодо співробітництва і спільного використанню контенту. Це сталося на наступний день після підписання угоди через негативну реакцію громадськості і словацького уряду.

Аргентина: в червня 2016 року уряд Аргентини майже видалив RT з кабельного телебачення. RT успішно уникнув кризи і в липні 2016 підписав угоду про розширену співпрацю із засобами масової інформації Аргентини.

Виходячи з цього, можна зробити висновок, що Кремль будує глобальний медіаконгломерат і намагається втягнути країни світу в інформаційний простір Росії. Російська Федерація використовує свій інформаційний простір з метою поширення свого впливу в світі, а також маскування агресії і поширення дезінформації проти США і Заходу.

Читайте також: Андрій Білецький може бути в агентурному апараті правоохоронних органів – Фесенко

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE