НАБУ і САП голосно піарять масові обшуки у “дорожників” і затримання екс-глави “Укравтодору” Славоміра Новака, але справа виглядає як черговий піар директора Бюро Артема Ситника, спрямований на те, щоб зберегти себе на нинішній посаді.
Учора Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура разом з антикорупційними органами Польщі провели близько 50 обшуків в офісах “Укравтодору”, при цьому затримавши його колишнього керівника поляка Славоміра Новака.
За словами директора НАБУ Артема Ситника, спільну міжнародну слідчу групу з розслідування діяльності злочинної організації, яка розікрала гроші на ремонт доріг в Україні, створили ще в листопаді 2019 року. В рамках розслідування Польща і затримала Новака. Поки притягнули до кримінальної відповідальності чотирьох осіб, одного в Україні і трьох в Польщі.
Директор НАБУ заявив, що Новаку може загрожувати термін увʼязнення у 12 років. Україна підготувала екскерівникові відомства підозру за ст. 368 ч. 4 Кримінального кодексу України, яка передбачає таке покарання. Втім, підозру вручать на території Польщі.
Чи буде екстрадиція, поки невідомо. Втім, голова НАБУ стверджує, що не бачить принципової різниці, де буде відбуватися суд.
“Дії, які відбуваються, – вони спільно оцінені як нами, так і нашими польськими колегами… На нашу думку, екстрадиція при наявності польського громадянства не є можливою згідно з міжнародним законодавством, але при цьому не є принциповим – в якому суді, українському або польському, ця справа буде розглядатися. Всі докази, які у нас є, ми передали польським колегам”, – зауважив Ситник.
В цілому Новака підозрюють одразу за трьома епізодами — за отримання хабарів в української компанії “Альтком”, турецької компанії “Онур” і польської компанії ECM Group.
Про це пише главред “Цензор.НЕТ” Юрій Бутусов. “Нова безпрецедентна справа від НАБУ і САП, вперше проведено розслідування в рамках спільної міжнародної слідчої групи, вперше фігурантам пред’явлені одночасно відразу по дві підозри від антикорупційних органів двох країн — за порушення закону і в Польщі, і в Україні. І ці звинувачення показують, за якими відкатними схемами були змушені працювати при Новаку такі гіганти, як “Альтком”, Онур”, які працюють на будівництві доріг і зараз — вже при новому директорові Олександру Кубракову, виконуючи головну будівельну програму президента Зеленського”, – пише Бутусов.
Як стверджують в НАБУ, Новак використовував підлеглих йому посадових осіб “Укравтодору” і держпідприємства “Укрдорінвест”, а також групу знайомих — громадян України і Польщі, для отримання та легалізації хабарів. Злочинна діяльність здійснювалася Новаком відразу після призначення у жовтні 2016 р. і до 30 вересня 2019-го.
Антикорупціонери, мабуть, розвернулися “по повній” — слідчі дії проходять в офісах “Укравтодору”, приміщеннях компаній — учасниць тендерів державного агентства, а також за адресами проживання колишніх посадових осіб “Укравтодору” і громадян Польщі — імовірних учасників злочинної організації.
Читайте також: Кінець децентралізації. Навіщо Зеленський забирає у місцевої влади усі дороги
Вся ця шалена активність НАБУ і його директора Артема Ситника наводить на думку, що антикорупціонери і “корупціонер в законі”, який їх очолює, намагаються всіма силами довести свою корисність нинішній владі. У цей перелік входять і нібито вручення підозри суддям ОАСК та його голові Павлу Вовку, і активний піар так званих “плівок Вовка”, достовірність яких поки не доведена. Ще один приклад активності Ситника і його людей останнім часом – справа в “хабарі Злочевського”, яку в НАБУ голосно називають рекордною, вихваляючись затриманням кількох фігурантів у справі з поки ще незрозумілими перспективами. Але повернемося до Новака.
Як згадувалося вище, у справі про злочинну організацію і розкрадання в “Автодорі” пройшли обшуки в трьох великих будівельних компаніях – польської ECM Group, турецької “Онур” і української “Альтком”.
Перша з них заснована в 2002 році, займається управлінням реалізацією великих інфраструктурних проєктів у Польщі, ЄС і в ближньому зарубіжжі, які фінансуються як державою, так і Європейським Союзом та його кредитними установами – наприклад ЄБРР.
“Онур Конструкціон Інтернешнл” – дочірнє підприємство турецького “Онур Тааххют” (Onur Taahhut Tasimacilik Insaat Ticaret Ve Sanayi Anonim Sirketi).
За даними НГ, “Онур Конструкціон Інтернешнл”, яку заснували Онур і Исхан Четинджевиз із Туреччини, а також львів’янин Олег Фаріон, вже не має стосунку до турецької “Онур Тааххют”. Раніше вплив на “Онур” приписували політику і бізнесмену Ігореві Кононенку. В 2018-2019 рр. фірма увійшла в трійку великих підрядників за обсягами замовлень, отримавши 13,27 млрд грн за будівництво і ремонт доріг.
“Альтком” належить голландській фірмі “Альтком Б. В.”, компанії Altcom Global N. V. з Нідерландів та донецькому ТОВ “Фінансово-промислова група “Альтком” українських бізнесменів Олександра Тисленка та Сергія Павличева. Компанію пов’язують з екснардепом Борисом Колесніковим. Основні тендерні перемоги групи “Альтком” припали на період, коли підготовку до Євро-2012 курирував згаданий Колесніков на посаді віцепрем’єра. Втім, в останні два роки фірма стабільно входить до десятки найбільших дорожніх підрядників, отримавши за роботи 2,73 млрд грн.
Що стосується справи про злочинну організацію, яка вимагала хабара у дорожніх компаній, то тут важко припускати її швидке і успішне завершення – в Україні справи про хабарі найчастіше нічим не закінчуються, безпосередню причетність до злочину довести важко, тим більше якщо розслідування ведеться не по гарячих слідах, а при дачі хабара злочинців не взяли на гарячому. Тому Ситнику скоріше можна розраховувати на гучний піар, що він вже і отримує. Також у цьому контексті Ситник, швидше за все, лукавить, коли каже, що не має значення, в якій країні буде слухатися справа Новака. Має, та ще й яке. У Польщі у цієї справи набагато більше шансів бути доведеною до суду, ніж в Україні. І в цьому випадку Ситник точно отримає свою порцію слави, хоча роботу за нього зроблять польські антикорупційні органи.
Читайте також: Тищенко і “смотрящий за Києвом” Комарницький замішані у незаконному видобутку піску