Politerno > Статті > Україна і світ > Транзит в штаб або розплата за Томос. Чому з Адміністрації президента пішов ідеолог автокефалії Павленко

Транзит в штаб або розплата за Томос. Чому з Адміністрації президента пішов ідеолог автокефалії Павленко

  • 2 Серпня, 2018
  • 2241 Переглядів
  • 0

Однією з найбільш несподіваних новин цього понеділка стала відставка заступника голови Адміністрації президента України Ростислава Павленка.

Павленко працював з президентом Петром Порошенко ще з червня 2014 року. Спочатку позаштатним радником (будучи народним депутатом). Потім – заступником голови Адміністрації президента.

На цій посаді він курирував досить великий перелік питань. Включаючи, наприклад, роботу із засобами масової інформації та моніторинг їх контенту.

Але “лебединою піснею” зама глави АП став проект з надання автокефалії українській церкві через Томос Вселенського патріархату.

Саме він переконав Порошенко в тому, що Томос може бути виданий ще до Дня Хрещення Русі, а потім використовуватися у передвиборній кампанії президента, як найважливіший піар-інструмент.

Але, як відомо, вийшло зовсім не так, як планувалось. Томосу Україна до Дня Хрещення Русі не побачила, зате відразу після цього свята на вихід з АП відправився сам Павленко.

Втім, пішов він не в нікуди, а на посаду керівника Національного інституту стратегічних досліджень, змінивши на цій посаді Володимира Горбуліна.

З чим насправді пов’язано таке кадрове рішення Порошенка і на що воно вплине, у матеріалі.

Хто такий Ростислав Павленко

З огляду на коло питань, які вирішував Павленко на Банковій, його нова посада виглядає як почесне заслання. З рангу людей “близьких до тіла” він навіть за формальними ознаками перейшов в розряд “теоретиків”.

При цьому шлях до Адміністрації президента у чиновника був непростим. Він штурмував роботу в цій структурі вже в третій раз. Вперше він потрапив до президента в 2005 році – очоливши аналітичне управління Секретаріату Віктора Ющенка.

Однак, після призначення главою секретаріату Віктора Балоги, Павленко роботу втратив і повернувся викладати в Києво-Могилянську академію (звідки свого часу і потрапив до Ющенка). Потім знову повернувся в Секретаріат, де і пропрацював до кінця каденції Ющенка главою ситуативного аналізу. А в 2012 році став нардепом від “УДАРу”.

У 2014 році Павленко перейшов на роботу до Петра Порошенка після перемоги останнього на виборах президента. Через два роки стало відомо, що на цій посаді він обзавівся квартирою на Печерську за 5 мільйонів гривень.

Людина-Томос

Як уже згадувалося вище, на Банковій Павленко займався моніторингом критики проти президента у ЗМІ. Це 5-7 моніторингів в день плюс зведення думок в Facebook.

Крім того, заступник голови АП курирував пул радників з соціальних питань – а значить, швидше за все, мав відношення до виїздів Порошенка на відкриття мостів, спортмайданчиків та інших “масштабних” об’єктів (які пізніше потрапляли в моніторинги преси, які робили люди Павленка).

Однак з квітня Павленко стає “головним по Томосу”. Саме він відвозив на Фанар (резиденція патріарха Варфоломія) звернення Верховної Ради про дарування автокефалії.

Тоді ж Павленко почав просувати цю ідею у себе в Facebook, тоді ж в квітні заявивши про те, що до ідеї автокефалії приєднується все більше священиків УПЦ МП (втім, вже серпень, а про існування в природі священиків як і раніше мало що відомо).

Читайте також: Автокефалія для невідомих і невдала спроба “склеїти” владу

Після цього Павленко виступав в публічній площині виключно з питань Томосу – вже з цього зрозуміло, що тему курирував саме він.

Саме з його подачі, як стало відомо, Петро Порошенко заявив про дарування Томосу Україні до дня Хрещення Русі.

“В оточенні президента була група людей на чолі з Ростиславом Павленком, які вирішили подарувати Порошенкові “вундерваффе” (диво-зброю –  ред.) для перемоги на виборах. Вони його переконали, що можна швидко домовитися з Вселенським патріархатом про автокефалію і продати це виборцеві як колосальну перемогу. Саме на основі їх інформації Порошенко і озвучував орієнтири по Томосу до Дня Хрещення Русі. Але реальність вийшла зовсім іншою. З цього випливає, що Павленко і Ко просто підставили президента і тепер розповідають про те, що “бліцкригу” ніхто і не очікував.

Як відомо, до Хрещення Томос так і не з’явився. І оптимісти (наприклад глава УПЦ КП Філарет) заявили, що автокефалія буде в цьому році. А песимісти – що “Томос ще не в кишені”. Це були слова Петра Порошенка.

За деякою інформацією, він був вельми незадоволений провалом термінів по автокефалії. І буквально через кілька днів Павленко був знятий з посади. Втім, сам екс-заступник голови АП заявив, що “ці ситуації не пов’язані”.

Однак занадто точні співпадіння – а головне, місце, куди заслали Павленка – змушують припустити, що Порошенко дійсно ним незадоволений. Але не настільки, щоб відправляти Павленка в нікуди.

Чим тепер займеться Павленко

Сам по собі Націнституту стратегічних досліджень, який в останні роки очолював аксакал української політики Володимир Горбулін (тепер він йде на посаду першого віце-президента Національної академії наук), не є на даний момент центром, який серйозно впливає на прийняття рішень в українській політиці.

Горбулін періодично виступав з програмними статтями, в яких просував ідею, що Україні так чи інакше доведеться воювати з Росією. Причому останнім часом у Горбуліна стали проскакувати скептичні нотки щодо допомоги Заходу. Він наполягав, що Київ повинен готуватися до війни так, ніби ніякої допомоги від НАТО не прийде.

Саму війну він спочатку передбачав як явище близьке, потім відніс її на період каденції наступного після Володимира Путіна президента. На думку Горбуліна, на зміну ВВП може прийти більш жорсткий по відношенню до України політик, оскільки під це серед росіян, на його думку, сформований суспільний запит.

До слова, кандидатуру свого наступника Горбулін сприйняв прохолодно, заявивши, що тепер переживає за майбутнє Інституту.

“Моє місце в Інституті стратегічних досліджень займе Павленко. Це не трагедія, не комедія. Швидше, прекрасний матеріал для драми. Про свого наступника нічого сказати не можу. Звичайно, я переживаю за Інститут стратегічних досліджень. Чотири роки там велася напружена робота, було багато випробувань”, – заявив Горбулін в коментарі “Гордону“.

Загалом, так чи інакше, але Павленко на новому посту навряд чи збереже колишній вплив на процеси. Тим більше з таким “теплим” напуттям від свого “попередника”.

Правда, відразу після появи Указу президента про його відставку і призначення, в українському політикумі пройшли чутки, що мова йде не про апаратне заслання, а, навпаки – про нові висоти. Мовляв Павленко на новій посаді неформально очолить передвиборний штаб Порошенка, про створення якого вже заявили в БПП.

“На базі Націнституту буде розгорнуто реальний штаб Порошенка, який і очолить Павленко”, – розповідали деякі наближені до Банкової експерти.

У той же час, інші джерела в Адміністрації президента таку можливість заперечують.

“Робота над створенням штабу дійсно йде. Але Павленко його очолювати точно не буде. Після фактичного провалу з Томосом, який, чого гріха таїти, розглядався як важлива передвиборча технологія для президента, Павленка тепер і близько не підпустять до керівництва кампанії. Хіба що доручать використовувати ресурси Націнституту стратегічних досліджень для якихось прикладних задач на виборах”, – розповіло джерело в АП.

Читайте також: “Вирішили тісно спілкуватися”. Як розуміти першу відповідь Варфоломія по автокефалії

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE