Politerno > Статті > Україна і світ > “Вирішили тісно спілкуватися”. Як розуміти першу відповідь Варфоломія по автокефалії

“Вирішили тісно спілкуватися”. Як розуміти першу відповідь Варфоломія по автокефалії

  • 23 Квітня, 2018
  • 2228 Переглядів
  • 0

Вселенський патріархат вперше відреагував на прохання України про автокефалію. Київ направив його у Константинополь 19 квітня.

Для церкви Київського патріархату це звернення – надія на визнання в світі. А для української влади – можливість створити більш серйозну противагу непідконтрольній їй УПЦ (яка ніякої автокефалії не вимагала).

Тому відповіді з Константинополя чекали з нетерпінням. А трактування тексту, вже опублікованого на сайті Вселенського патріархату, дали всі зацікавлені сторони.

Що ж відповів Україні Константинополь і як поставилися до цього в Києві.

“Вирішив тісно спілкуватися”

Ось це повідомлення, яке розміщене на сайті патріархії:

“Святий і Священний Синод під головуванням Його Всепосвятительного Вселенського Патріарха Варфоломія завершив своє чергове засідання, яке відбулося в четвер, 19 квітня і в п’ятницю, 20 квітня. Всі пункти порядку денного були розглянуті та обговорені, і були прийняті відповідні рішення”, – йдеться в повідомленні від 22 квітня.

Вселенський Патріархат відзначив, що розглядав питання, що стосуються церковної ситуації в Україні, “отримавши від церковних і цивільних властей (в грецькому оригіналі “представників”- ред.), що представляють мільйони православних українців, клопотання про надання автокефалії”. І “вирішив тісно спілкуватися і координувати свої відносини з його сестринськими православними церквами з цього питання”.

Радість на Банковій

У президента і УПЦ Київського патріархату сприйняли коротку новину з Константинополя з натхненням.

“Вселенський Патріархат розпочинає процедури, необхідні для надання автокефалії Української Православної Церкві”, – ні багато, ні мало заявив Петро Порошенко.

У свою чергу прес-служба УПЦ КП заявила, що Вселенський патріархат назвав себе материнською церквою: “Синод ще раз підтвердив, що виключно Константинопольський Патріархат є Церквою-Матір’ю для України”.

Також в Київському патріархаті вважають, що з “церквами-сестрами” будуть проводитися консультації, але не узгодження. Таким чином, впевнені у Філарета, голос РПЦ вирішальним не буде.

В УПЦ КП також заявляють, що в повідомленні Константинополя не звучить слово “розкол” – це, на їхню думку, натякає на відхід Варфоломія від незручною для Київського патріархату теми. А значить є позитивним сигналом.

В цілому у Філарета трактують майже кожне речення вищевказаного тексту на користь швидкого надання автокефалії і ослаблення позицій Москви.

“Повинні погодити”. Реакція УПЦ МП

В Українській православній церкві, яка не підписала звернення до Варфоломія і офіційно закликала його відмовити Києву, також прокоментували відповідь Константинополя.

Правда, акцент у митрополита Онуфрія зробили на іншому. У заголовок новини офіційний сайт УПЦ МП виніс тезу про те, що “українське питання буде вирішуватися в координації з усіма Православними Церквами”.

Глава відділу зовнішніх церковних зв’язків протоієрей Микола Данилевич вважає, що в повідомленні говориться не просто про консультації, а саме про узгодження з іншими церквами українського питання.

Такі висновки представник УПЦ робить, зробивши переклад з грецького оригіналу заяви Константинополя.

“Хотів би звернути увагу на два моменти в тексті заяви:

1.” … Вселенський Патріархат, … який має … відповідальність за всеправославну єдність …. “Вирішив в зв’язку з цим 2.” мати близькі стосунки з іншими Православними Церквами з метою повідомлення (їм про це) і узгодження (з ними цього питання)” [переклад з грецької мій].

Це означає, що Константинопольський патріархат, який є відповідальним за загальноправославну єдність, 1. Не зробить нічого такого, що б цій єдності завадило, 2. Повинен узгодити питання української автокефалії з усіма помісними православними церквами. А саме про це йшлося у вчорашній заяві УПЦ… Таким чином, віруючі УПЦ можуть бути спокійними”.

Ввічлива відмова чи торги?

Чого дійсно немає в тексті константинопольського Синоду – так це “початку процедури надання автокефалії”, про що писали Петро Порошенко і УПЦ КП. У сухому залишку повідомлення Фанара (резиденції патріарха Варфоломія) – розгляд звернення України на Синоді і анонс початку консультацій з іншими православними церквами.

Очевидно, що саме по собі це ще не означає початок “процесу надання автокефалії”, про який встиг оголосити президент. Ось якщо ці обговорення закінчаться позитивно для України – тоді по ідеї може початися і “процедура надання”.

По суті, згадуючи консультації з “церквами-сестрами”, Варфоломій відразу говорить, що одноосібно ним це питання вирішуватися не буде. Про те ж заявили сьогодні і в “Опозиційному блоці”, чия фракція голосувала проти звернення до Варфоломія.

“Влада знову бреше – в своєму коментарі про надання автокефалії і позиції Константинопольського Синоду. Заявляючи про початок процедур, необхідних для надання автокефалії Православній Церкві в Україні, влада свідомо спотворює позицію і рішення Священного Синоду”, – йдеться в заяві партії.

Прихильники автокефалії, правда, вказують на один спірний момент: підписанти звернення в ньому названі в англійському перекладі “церковною владою” (що звучить як визнання неканонічних КП і УАПЦ). З іншого боку, в грецькому варіанті повідомлення варто слово παράγοντας, яке перекладається як не “влада”, а “агенти” або “представники”.

Свої висновки з тексту Синоду Вселенського патріархату зробили і в Москві. Ближче до вечора російські ЗМІ повідомили в однозначному тоні, що автокефалії Україна не отримає.

Близьке до Вселенського патріархату джерело повідомило РІА Новини, що оскільки питання буде обговорюватися за участю Російської церкви, а рішення вимагає одностайності церков, автокефалії не буде.

Втім, зробивши офіційну заяву по Україні і не відмовивши їй з порога, Константинополь показав, що відкритий до дискусій – і, можливо, торгам з українського питання. Тим більше, що Вселенський патріархат в силу свого географічного розташування прямо залежить від турецької влади. Крім того, як уже писали ЗМІ, на нього намагається чинити вплив і Вашингтон.

Природно, є взаємодія у Варфоломія і з РПЦ – найбільшою православної церквою світу.

Тому яку лінію поведінки вибере в результаті Варфоломій – поки сказати складно. Але, швидше за все, це буде схоже на історію з “вступом України в НАТО” – з Києва йдуть звернення, які, проте, в Альянсі відкладають в довгий ящик, щоб не посилювати конфлікт з Росією. Цілком можливо, що і у питанні про українську автокефалію Вселенський патріархат поведеться таким самим чином.

Читайте також: Автокефалія для невідомих і невдала спроба “склеїти” владу

або Експерти про питання Помісної Церкви: Свідчення кризи ідей у президентській команді або чекістська операція

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE