Politerno > Статті > Україна і світ > Третій Майдан і руйнування держави: Небоженко і Фесенко спрогнозували розвиток подій під Радою

Третій Майдан і руйнування держави: Небоженко і Фесенко спрогнозували розвиток подій під Радою

  • 18 Жовтня, 2017
  • 1454 Переглядів
  • 0

У вівторок, 17 жовтня, на площі біля Верховної Ради зібрався багатотисячний мітинг, який виступає за зняття депутатської недоторканності, зміну виборчого законодавства і створення антикорупційного суду. Однак вже до вечора під стінами парламенту з’явилося повноцінне наметове містечко з польовою кухнею, активісти, побоюючись можливого штурму правоохоронців, звели першу барикаду.

Про те, як можуть розвиватися події далі і чим закінчиться ця акція InfoResist поцікавився у відомих українських політологів Віктора Небоженко і Володимира Фесенко.

Ігри в протести під Радою: Майдан чи запланована революція?

Зрозуміло, що всі олігархи грають. По-перше, це ігри людей, які зараз заробляють величезні гроші, і людей, які втратили владу і гроші після приходу до влади Порошенко. Це раз.

Падіння рейтингу президента триває. Так що тут “ігри” йдуть і протести тих, з ким зіткнувся Порошенко. І те й інше може бути не прогресивним. Шукати руку Москви тут дуже авантюрно, тому що в Москві зараз не до київських скандалів.

Про що ви говорите? Волкер з Сурковим день і ніч говорять не про Донецьк, а про Москву, про те, як знизити фінансовий терор, який розв’язав Вашингтон проти Кремля. Путін зараз особливо нічого робити не буде, навіть якщо його буде благати Порошенко якось вплинути на ситуацію.

Просто три роки для населення – це вже термін для того, щоб сформувати негативну оцінку нинішньої влади, і, як мінімум, ВР і президента. Президент у нас в епіцентрі політичних ігор, і тому йому дістається все: і багато грошей, і багато неприємностей.

Чим це все закінчиться? Поки це важко сказати. Давайте почекаємо, подивимося. Але це не Майдан, сто відсотків. Це початок розколу легітимності і легальності. Тобто президент має повне право до останньої секунди сидіти на своєму кріслі, тому що так вимагає закон Конституції. З сьогоднішнього дня, незалежно, скільки прийде людей, починає формуватися протестне невдоволення президентом при відсутності позитивного ставлення. Немає групи, яка б підтримала президента. Ось його головна проблема”.

При цьому Небоженко зазначив, що обурення громадян, які стоять в пробках під Києвом через перекриті поліцією дороги, не має ніякого відношення до Саакашвілі – просто в суспільстві накопичилося багато претензій до влади і президента, і причиною конфлікту може стати будь-який привід.

“З цього дня незалежно від того, що станеться – я сподіваюся, ніяких кривавих сутичок не буде – політичний тиск президента починає зменшуватися. Ось, що відбувається. А не збільшується, якщо б, це не була громадська підтримка. Ось вам далекий приклад. У Барселоні мільйон людей вийшли за поділ, вони провели референдум, але влада зуміла мобілізувати прихильників єдності Іспанії, і сімсот тисяч людей вийшли на користь Барселони. Тобто влада має суспільну підтримку.

Тут же нічого крім “тітушок” і поліції немає. Ось вам і відповідь, чому йде перекриття вулиць і т.д. У президента немає політичної сили, яка б його підтримувала”.

Акції під Радою: початок більш широкого протесту чи проплачені акції ?

“Не треба впадати в крайнощі. Те, що вчора сталося, має поки різні назви. З боку єврооптимістів, які ініціювали цю акцію, була спроба через тиск на ВР домогтися прийняття ряду законопроектів і, я думаю, що це ще можливо. Але частина учасників протесту і частина організаторів прагнули до іншого: спровокувати політичну кризу, в тому числі і силовий конфлікт між учасниками протесту і поліцією, національною гвардією. Спроба така була зроблена вчора.

І, думаю, що якраз ось та друга частина організаторів і учасників протесту, будемо так говорити, революційне крило учасників цьогорічної акції, буде намагатися організувати новий Майдан. Саме тому створюється наметове містечко. І, відповідно, буде прагнення перевести протест в більш радикальну і в більш тривалу форму. Тобто це спроба створити новий Майдан.

Ну і природньо розширити і загострити цей протест для того, щоб в кінцевому результаті прийти до зміни влади. Чи буде ця спроба вдалою? Питання відкрите. Це буде залежати від ставлення сил і від ступеня масової підтримки цієї акції. На мій погляд, якщо буде прояв насильства з боку ось цього організаційного крила, я думаю, що це може, навпаки, тільки відштовхнути частину населення і відштовхнути тих же киян від її підтримки. Але небезпека в тому, що провокування нової політичної кризи може призвести до непередбачуваних наслідків, причому дуже негативних для держави.

Можливе руйнування держави в ії нинішньому вигляді

“Я думаю, що це найгірший сценарій. Може закінчитися і іншим. Може закінчитися поразкою цієї акції. А може закінчитися і, думаю, що поки це такий найбільш вірогідний сценарій, затягуванням цієї акції і поступовим її згасанням. Без масової підтримки акція поступово згасне”.

Про небезпеку повторення розгону студентів і зацікавлених в силовому сценарії

“Я думаю, що люди нинішньої влади, які самі були на Майдані, винесли для себе уроки, і ніхто не збирається нікого розганяти. Це прекрасно розуміє ось це організаційне крило цьогорічної акції. Вони якраз хочуть спровокувати силовий конфлікт для того, щоб владу з’єднати. От саме силові дії йдуть з їх боку. І вони хочуть спровокувати конфліктну ситуацію, насильство. Ось в цьому якраз небезпека і полягає.

Влада робить для себе висновки, і як раз історія на кордоні, реагування на діяльність Саакашвілі по регіонах, так і сьогоднішня ситуація, показує, що влада якраз уникає насильства. Вони, я думаю, прекрасно знають, що є заготовки, є сценарії силового зіткнення, тому вони намагаються такий сценарій нейтралізувати, уникати подібних дій”.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE