Politerno > Статті > Україна і світ > “Тримаємо площу до кінця”. Як Рада відстрочила РРО та чому це не сподобалося ФОПам

“Тримаємо площу до кінця”. Як Рада відстрочила РРО та чому це не сподобалося ФОПам

  • 2 Грудня, 2020
  • 1343 Переглядів
  • 0

Парламент з третьої спроби відтермінував обов’язкові касові апарати для ФОПів.

1 грудня Рада прийняла законопроєкт №4439-д. Його писали буквально “з коліс” – вчора цим питанням займався профільний комітет за вказівкою спікера Дмитра Разумкова.

Депутатів змусив прискоритися Податковий майдан, який почався ще з понеділка, 30 листопада. А 1 грудня під Радою зібралися тисячі підприємців. Вони встановили “кордони”, через які пропускали депутатів до будівлі парламенту.

Не обійшлося і без ексцесів – постраждали окуляри керівника профільного комітету з питань соціальної політики Галини Третьякової, яка як раз напередодні заявила, що більшість ФОПів не платять податки у 8 тисяч гривень на рік, а тому не повинні розраховувати на “ковідну” допомогу від уряду.

Новий законопроєкт в Раді називають компромісним варіантом. Нібито, при його розробці врахували колишні проєкти по касовим апаратам (голосування за якими депутати провалили). Але за фактом проєкт №4439-д – це злегка відкоректований варіант законопроекту від Зеленського (його президент подав у Раду учора, але ФОПи його різко розкритикували). З проекту Зеленського прибрали тільки частину найбільш скандальних норм (зокрема, скоротили перелік ризикових груп бізнесу, яким відстрочка РРО не встановлена).

ФОПи новим законом незадоволені.

“Коментувати нічого, депутати і президент живуть у паралельній реальності”, – заявили учасники “Податкового майдану”.

“Ми не приймаємо цей закон, і вважаємо, що політики нас зрадили – ми не давали їм згоди на таку відстрочку, і вимагаємо вирішення питання по суті, а не перенесення страти бізнесу ще на рік”, – зазначив глава руху SaveФОП Сергій Доротич. За його словами, ФОПи “продовжують тримати площу Конституції і нікуди не розходяться”.

Більш того, завтра до них приєднуються профспілки, а післязавтра – вчителі, яким на рік відстрочили підвищення зарплат.

Розберемося, що написано в новому законі про касові апарати і чому ФОПи знову незадоволені.

Що написано в новому законі

У проєкті №4439-д кілька основних моментів.

По-перше, це збільшення лімітів для ФОПів. Збільшення лімітів – це одна з вимог “Податкового майдану”. Воно є в проєктах, прийняти які вимагає бізнес – №3993 і №3853-1 (2). Ці проєкти прописують прив’язку лімітів для спрощенців до мінімальної зарплати. Для першої групи – 245 мінімальних зарплат, для другої – до 1230, для третьої – 1720 мінімалок (в іншому варіанті – 4025 мінімальних зарплат). 

Але в новому законі ліміти інші. Вони переписані з президентського проєкту:

  • для першої групи з 1 млн до 167 мінімальних зарплат (з нового року – трохи більше 1 млн, але зараз – 835 тис.)

  • для другої – з 5 млн до 834 мінімальних зарплат (з 2021 року трохи більше 5 млн, зараз менше – близько 4,2 млн),

  • для третьої групи з 7 млн ​​до 1167 мінімалок (з 2021 року трохи більше 7 млн, зараз 5,8 млн грн).

Тобто, як бачимо, ліміти з нового року практично не змінюються. Більш-менш суттєва різниця буде тільки з ростом мінімалки до 6,5 тисяч. Але його в проєкті бюджету на наступний рік пропонують відстрочити аж на кінець 2021 року (з 1 грудня).

Ще одне нововведення – виключення норми про компенсацію покупцям за скарги про невидачу чека (так званий кеш-бек). Цей пункт також був в законопроєкті Зеленського.

Головна новація нового закону – відстрочка на рік, до 1 січня 2022 року обов’язкового застосування РРО для підприємців 2-4 груп, якщо їх дохід протягом року не перевищує 220 мінімальних зарплат (з нового року – 1,32 млн гривень). Цей пункт перекочував в новий закон також із законопроєкту Зеленського. Але в останньому була вказана планка для торгівлі без касових апаратів у 167 мінімальних зарплат, тобто граничну суму збільшили.

Також трохи підкоригували список ризикових категорій, для яких РРО обов’язкові вже з початку наступного року. З нього прибрали інтернет-торгівлю, але в переліку залишилися продавці побутової техніки, ліків, ювелірки. 

Тобто, пункт про ризикові категорії бізнесу, проти якого виступали ФОПи, просто переписали, але не прибрали зовсім.

Також бізнесу дозволили передавати в податкову електронні звіти, чого раніше не було.

Касові апарати дозволили не використовувати при дистанційній торгівлі, якщо оплата йде банківськими картами або через сервіси переказу коштів. Що може бути незручно для покупців, адже доведеться платити наперед. Цей пункт також був в проєкті Зеленського.

З нього в новому законі збереглися і пункти про продовження на рік знижених ставок штрафів за порушення по РРО. Так, за торгівлю без чека ФОП заплатить 10% від вартості товару або послуги, якщо попався вперше. За наступні прецеденти штраф вищий – 50% від вартості товару або послуги.

Касові апарати: відстрочка і винятки

Що конкретно написано в новому законі по касовим апаратам? До 1 січня 2021 роки (до якого залишився місяць) касові апарати можуть не використовувати платники єдиного податку 2-4 групи, якщо їх дохід не перевищує 1 млн гривень на рік.

Виняток: реалізація складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту, реалізація лікарських засобів.

З 1 січня 2021 року до 1 січня 2022 року без РРО можуть працювати платники єдиного податку 2-4 груп, дохід яких за рік не перевищує 220 мінімальних зарплат (з нового року – 1,32 млн гривень).

Виняток: реалізація складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту, реалізація лікарських засобів, надання платних послуг у сфері охорони здоров’я, реалізація ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних і напівкоштовних каменів.

“Політики нас зрадили”

Але ФОПи, які зібралися на “Податковий майдан”, новим законом незадоволені.

“Ми не приймає цей закон, по-суті, політики нас зрадили. Обіцяли одне, але з нами проєкт не погодили. Нам не потрібна ніяка відстрочка. Ми не можемо ще рік мітингувати, відстоюючи своє право на працю. Виходить, що нам просто ще на рік відстрочили кару. Ми залишаємося під Радою, тримаємо площу Конституції. Будемо стояти до кінця і вимагаємо виконання наших умов”, – заявив Доротич.

Як розповіла представник Федерації профспілок Наталія Землянська, 2 грудня до “Податкового майдану” приєдналися профспілки, а з 3 грудня з пікетом під Раду приїжджають вчителі з регіонів, яким на рік відклали підвищення зарплат. Всього очікується більше 5 тисяч осіб (ФОПів мітингує – більше 20 тисяч).

Нагадаємо: вимоги “Податкового майдану” наступні:

1. Терміново розглянути і прийняти законопроєкти №3993 і №3853-1 (2). Вони прописують прив’язку лімітів для спрощенців до мінімальної зарплати. Для першої групи – 245 мінімальних зарплат, для другої – до 1230, для третьої – 1720 мінімалок (в іншому варіанті – 4025 мінімальних зарплат). Також передбачено право підприємців не встановлювати касові апарати, якщо оборот не перевищує 820 мінімалок (з наступного року – близько 5 млн грн на рік).

2. Створити при президенті постійно діючий консультативний орган, який буде займатися розвитком мікробізнесу в Україні. Він повинен бути створений на паритетних засадах, за участю представників влади та малого бізнесу.

3. Всі зміни в законодавство, що стосуються умов ведення бізнесу, повинні вноситися виключно після їх обговорення з представниками мікробізнесу і прогнозування їх наслідків. Головним критерієм реформ має стати зниження втручання чиновників в господарську діяльність бізнесу. Тобто ФОПи наполягають, щоб влада “залишила їх у спокої і забула про їхнє існування».

4. Провести реформи податкової та митної служби та забезпечити прості і прозорі процедури сплати податків, розмитнення товарів – без корупції.

5. Оголосити мораторій на перевірки мікробізнесу усіма контролюючими органами до завершення їхнього реформування.

6. Приймати зважені рішення щодо карантину і локдауну, не допустити обмеження роботи малого бізнесу. Тільки рівні умови для всього бізнесу, без винятків.

Читайте також: Другий етап медреформи. Чому українці продовжують платити за безкоштовне лікування

 
Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE