Останні дні зими ознаменувалися цілим рядом різноманітних скандалів, пов’язаних з українською владою.
Спершу повним фіаско влади закінчився скандал з Євробаченням, оскільки троє фіналістів відбору (Freedom Jazz, Kazka і Brunettes Shoot Blondes) проявили солідарність з переможницею конкурсу Maruv, якій НСТУ запропонувала підписати договір, і відмовилися від участі в пісенному конкурсі.
Після чого “суспільне” телебачення заявило про відмову України від участі в конкурсі в цьому році. Скандал навколо відбору на конкурс викликав не тільки шквал критики на Заході, а й обернувся масштабними фінансовими втратами для країни. Як виявилося, Україна вже сплатила 19 млн грн внеску за участь в Євробаченні. І навіть якщо ніхто не поїде, цей внесок державі вже ніхто не поверне. Вийшло, що гроші платників податків були викинуті на смітник.
Але ці суми – ніщо в порівнянні з розкритими корупційними схемами в Оборонпромомі, в яких замішаний близький друг, соратник і бізнес-партнер президента Петра Порошенка Олег Гладковський і його 25-річний син Ігор. Журналісти, які опублікували першу частину розслідування щодо махінацій в українській оборонці, стверджують, що державний концерн “Укроборонпром” купував контрабандні російські запчастини сумнівної якості через фірми-прокладки, на рахунках яких осідали сотні мільйонів гривень.
Ще один скандал останніх днів пов’язаний з рішенням Конституційного суду, який орієнтується на президента Петра Порошенка, про невідповідність Основному закону статті 368-2 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність за незаконне збагачення. Так як наявність такої статті була однією з головних умов Заходу з надання фінансової допомоги, а також для введення безвізу, наслідки для президента можуть бути вкрай серйозними.
Нарешті, головний скандал, пов’язаний безпосередньо з президентом Порошенком, це історія з #сітки – системою організації підкупу виборців. А вже потім існування цієї схеми фактично підтвердив глава МВС Арсен Аваков.
Як всі ці скандали позначаться на диспозиції сил в розпал виборчої кампанії – у матеріалі.
Удар по рейтингу президента
Лютневі соціологічні опитування кілька тижнів показували тенденцію незначного зростання рейтингу Петра Порошенка. Так, саме в лютому він перемістився з третього місця на друге. Провідні соціологічні компанії країни – КМІС, група “Рейтинг”, Центр Разумкова, “Соціальний моніторинг” одноголосно рапортували про те, що найвищі шанси вийти в другий тур мають Володимир Зеленський, Петро Порошенко і Юлія Тимошенко.
Відрив Зеленського від своїх суперників в різних рейтингах доходив до 8%. Друге місце більшість соціологів віддавали чинному президенту, хоч його відрив від Юлії Тимошенко знаходиться в межах соціологічної похибки. Четверте місце займає лідер “Опозиційною платформи “За життя” Юрій Бойко.
Решта кандидатів отримують менше 10 відсотків і практично не мають шансів на вихід до другого туру виборів.
Згідно із законодавством, останні рейтинги повинні бути опубліковані не пізніше, ніж за дві доби до дня голосування. На проведення цих опитувань соціологам потрібно не менше 7-10 днів. Таким чином, у кандидатів в президенти залишається буквально два тижні, щоб привернути до себе увагу і зацементувати ці показники в фінальних соцопитуваннях. Більшість соціологічних служб до виборів збираються запустити ще 2-3 хвилі досліджень.
Як на них відіб’ються скандали останнього тижня.
“Те, що відбувається в українському політикумі в останні дні, вже відобразилося на самому президенті. Ми бачимо його високу нервозність, він зриває шапки з людей, вибиває з рук телефони у тих, хто задає неправильні питання. Тобто, його поведінка показує, що він не може з собою впоратися і взяти себе в руки. І зрозуміло, чому це відбувається – ці скандали звузять його шанувальників в патріотичному електораті, – каже політолог Руслан Бортник. – По суті виною тому – не власне скандали, а реакція на них влади. Уявіть, якби Порошенко у відповідь на скандал в оборонці дав команду посадити 3 друзів. Або публічно підтримав Maruv і привітав з перемогою у відборі на Євробачення. Він міг використовувати ці ситуації, щоб повернути тренди в свою сторону. Але вибрав найгіршу для себе тактику. Саме неадекватна реакція Порошенка на скандали – може коштувати йому декількох відсотків рейтингу. Більш того, рішення КС про скасування покарання за незаконне збагачення остаточно відвернуло від Порошенка західних партнерів. Зараз досить буде комусь в Європі заявити про перспективи скасування безвіза – і це остаточно відріже всі шляхи Порошенко до другого туру “.
Про те, що цей скандал завдасть шкоди зростаючій популярності президента, тому що б’є в саме серце патріотичного електорату, говорить і політолог Вадим Карасьов.
“Ці скандали можуть збити зростання рейтингу Порошенка. По оборонпрому був даний сигнал патріотичному електорату, що це не просто корупція, це справжнє мародерство на війні. І це мародерство покриває особисто президент Порошенко. Це все б’є по ключовому позиціонуванню президента, що тільки з ним Україні гарантована безпека. Він вже не той кандидат, якому вірять. У Порошенка зараз буде дуже важкий період, я бачу, що є розуміння у багатьох представників політичного класу, що його треба зупинити. Частина держапарату розкололась – за і проти Порошенка, більша частина політичної еліти не хоче його обрання на другий термін. І те, що Курт Волкер зустрічався із Зеленським – це сигнал для президента, що від нього відвертаються. Захід хоче грати з переможцем, а не виключно топити за діючого президента”.
“Соціологія масового ураження”
Втім, в штабах багатьох кандидатів нинішнім рейтингам висловлюють недовіру. Авторитетний український соціолог з 40-річним досвідом, доктор соціологічних наук і керівник компанії Ukrainian Sociology Service Олександр Вишняк прямо говорить, що більшість рейтингів – “дуті”.
“Політичні соцопитування в Україні проводяться за методиками двадцятирічної давності. Опитувальники, які я бачив, побудовані таким чином, щоб не показувати реальну картину, а показувати те, що треба. Моя думка – це все робиться, щоб надути рейтинг президента. Тобто, чітко видно, що опитування робляться під Порошенка. Хоча він насправді йде в ногу з Юлею. Плюс мінус однаковий рейтинг у них, в межах статистичної похибки”, – говорить соціолог.
За його словами, штабісти Порошенка ще розраховують підняти рейтинг чинного президента роздачею пенсій до виборів.
“Ми бачимо тенденцію, що у Порошенка не спрацював Томос. З Томосу вони зійшли, тому що він нікого не хвилює. Тільки 10-15% цікавиться цією проблематикою. З армією теж не виходить, полізли всі ці скандали. З іншого боку, про корупцію Порошенка виборець знає не один рік, і це для нього не новина. Деякі можуть, звичайно, відвернутися. Але він тепер зробить ставку на роздачу грошей. Коли політики якісь соціальні речі роблять, це завжди працює. Не обіцянки дати пенсію 500 доларів, а конкретно принести в конверті ці гроші”, – вважає соціолог.
Про те, що насправді Порошенко знаходиться на третьому місці в рейтингу і його показники нижчі рейтингів Тимошенко, каже ще один авторитетний соціолог, чия компанія проводить закриті заміри громадської думки. “Поки тенденція така – Зеленський дійсно лідирує в рейтингу, за ним йде Юля, а третє і четверте місце ділять Порошенко і Бойко, при чому у них різниця в рамках статистичної похибки”, – говорить екперт.
“Ми замовляли соціологію у двох великих компаній, які в числі тих, що ви назвали, – ділиться штабіст з “Батьківщини”. – Вони нам показують друге місце у Юлі, третє у Петі. Минає тиждень і вони виносять на прес-конференцію цифри, що Порошенко, який нічим за попередні тижні не відзначився, на 4% став випереджати Тимошенко. А Зеленський, відрив від якого був у рамках статистичної похибки, вже поскакав на 10% вперед! Висновок однозначний – під прикриттям хибних цифр суспільству нав’язують сценарій виходу Порошенка до другого туру. У якому його бути не повинно”.
У той же час один з відомих соціологів, чия служба якраз зараз проводить заміри, каже, що падіння рейтингу Порошенка вже фіксується.
“Порошенко, як і раніше контролює медіа-простір, тому кожен сканал окремо може і не привів би до вибухового ефекту. Але так це накочується як сніжний ком. Скандал з сіткою зі скупки голосів викликав сильне роздратування в народі – бо виходить, що гроші дістануться тільки тим, хто голосує за Порошенка. І то не всім, а лише тим, хто записався в програму соціальної допомоги. Іншим же пропонується відчути себе лохами. Також цей скандал, разом з історією зі скасуванням статті за незаконне збагачення, повністю убив імідж президента як проєвропейського реформатора, що протистоїть популістам. А це була одна з ліній піару президента. Нарешті, скандал в “Укроборонпромі” сильно вдарив по іміджу президента як патріота, який створив украиську армію. А історія з “Євробаченням” просто показала весь маразм і неадекватність української влади. Тобто в цілому, з одного боку, всі ці скандали посилили мобілізацію виборця проти Порошенка. А з іншого – розчарували частину його прихильників”, – говорить соціолог.
Читайте також: “Оріфлейм”: залишиться хтось один. Чому рейтинги Зеленського досить відносні