Politerno > Статті > Україна і світ > “У Порошенка є пропозиція до Садового і Вакарчука”. Як президента намагаються провести до другого туру виборів

“У Порошенка є пропозиція до Садового і Вакарчука”. Як президента намагаються провести до другого туру виборів

  • 21 Грудня, 2018
  • 1298 Переглядів
  • 0

“Чекаємо, що покаже соціологія – як на народ подіяла нова церква”, – так відповів на запитання про перспективи передвиборної кампанії Петра Порошенка один з політтехнологів, близьких до Банкової.

Дійсно, минулий собор 15 грудня, на якому була утворена Православна церква України, дав старт потужній пропагандистській кампанії на підтримку Порошенка, частиною якої стала і прес-конференція, що відбулася на наступний день.

До цих пір по соцмережах і ЗМІ йдуть хвилі експертних думок про те, яку “велику історичну роль” зіграв президент в справі створення “української церкви”. Черговий піар-сплеск очікується 6-7 січня, на Різдво, коли, ймовірно, Вселенський патріарх передасть новій церкві Томос.

За рахунок цього команда Порошенко припускає зробити ривок в президентських рейтингах, які поки не дуже радісні для президента. Відразу три опитування ( КМІС , “Соціальний моніторинг” і Seetarget ), які були проведені в кінці листопада-початку грудня, показали, що, незважаючи на гомін навколо введення воєнного стану, позиції глави держави не поліпшуються. Він не тільки значно поступається рейтингу передвиборної гонки Юлії Тимошенко, а й програє іншим кандидатам, займаючи, за різними опитуваннями, від 3 до 5 місця в рейтингах.

Тобто – не потрапляє в другий тур.

Тому завдання все-таки пробитися на друге місце в першому турі і вийти в фінал гонки як і раніше є центральним для Порошенка.

Крім нарощування пропагандистської активності навколо церковного питання і інших складових тріади “армія, мова, віра”, президент, як кажуть джерела на Банковій, робить великі зусилля з розпилення голосів кандидатів, які заважають йому вийти до другого туру.

Зараз в числі таких перебувають три політика, рейтинги яких можна порівняти (а за деякими опитуваннями і перевищують) рейтинги Порошенко. Це Володимир Зеленський, лідер “Опозиційної платформи “За життя” Юрій Бойко і лідер “Громадянської позиції” Анатолій Гриценко.

Деякі ЗМІ вже розповідали , як Порошенко за допомогою Ріната Ахметова намагається відтягнути голоси у Бойка через розкол “Опозиційного блоку” і висунення в президенти Олександра Вілкула.

За наявними даними, не менш активна робота йде і по відношенню до Анатолія Гриценка, який збирає під свої прапори “майданну” частину опозиції.

За задумом стратегів Банковій, ключова роль в “збиванні” рейтингу Гриценка відводиться меру Львова Андрію Садовому та музиканту Святославу Вакарчуку. Останнього у Порошенка також хочуть використовувати проти Володимира Зеленського, а також в якості віп-агітатора за президента у другому турі виборів.

Подробиці нового “хитрого плану” АП – в матеріалі.

Садовой + Вакарчук – Гриценко

Як розповідают джерела, близькі до Адміністрації президента, в останні тижні команда Порошенка веде переговори з Андрієм Садовим і Святославом Вакарчуком про укладення якоїсь “понятійної” угоди, яка б передбачала план дій як на час до виборів, так і після них.

План Банкової, який уже оформлено в конкретні пропозиції, нібито полягають в наступному. Садовий знижує градус критики Порошенка (як особисто, так і через свої медіа-ресурси), перемикаючись на критику Анатолія Гриценка і Юлії Тимошенко. Вакарчук не йде в президенти, а в першому турі закликає голосувати за Садового. Це, за задумом президента, дозволить збити критику Порошенка “справа” (тобто з націоналістичних і майданівських позицій), зробивши більш комфортне середовище для його кампанії “армія, мова, віра”.

Перед другим туром (якщо туди виходить Порошенко) між президентом з одного боку і Садовим-Вакарчуком, а також пулом якихось “реформаторів”, “активістів” і “антикорупціонерів” з іншого боку, закладається публічний “меморандум другого терміну” (назва умовна), де Порошенко зобов’язується, після своєї перемоги на виборах, почати “проривні реформи”, залучаючи до них Садового і Вакарчука, а також “активістів-реформаторів-антикорупціонерів”.

“Головне завдання цього плану – перед першим туром знизити рейтинг Гриценка, а також, частково, Зеленського, за рахунок фактора Вакарчука, який повинен зі своїх позицій критикувати “слугу народу”. А перед другим туром, як передбачається, підтримка Садового і Вакарчука повинна залучити на сторону Порошенка голоси опозиційно, але патріотично налаштованих українців, подарувавши їм надію на антикорупційні реформи і зміну курсу на другий термін. Якщо цей план буде реалізований, то ймовірність проходу Порошенка до другого туру бачиться високою, з урахуванням того, що паралельно запущений процес розколу “Опозиційного блоку”, що дозволить відібрати голоси у Юрія Бойка”, – говорить джерело.

За його словами, поки що рано говорити про результати переговорів з Садовим і Вакарчуком. “Але процес потихеньку йде”, – сказало джерело.

“Переговори йдуть”

Відзначимо, що поки шанси Садового на виборах виглядають не дуже хорошими, м’яко кажучи. За опитуваннями він отримує 1,5-2%.

Однак, навіть якщо він зможе відібрати у Гриценка кілька відсотків, це буде сильна підтримка для Порошенка.

Правда, раніше ходили чутки про орієнтацію Садового на Тимошенко, для якої також не вигідний вихід Анатолія Гриценка до другого туру (він для неї менш зручний супротивник, ніж Порошенко).

Однак, джерела в оточенні мера Львова підтверджують, що останнім часом почався переговорний процес між Садовим і Порошенком.

“Дійсно, пропозиції про співробітництво надійшли. Але поки з нашого боку немає рішення. Зважуємо ситуацію. Все дуже неоднозначно”, – сказало джерело.

За його словами, меру Львова пропонується припинити жорстку критику Порошенка і переключиться на “викриття” Гриценка і Тимошенко. Взамін обіцяють посаду прем’єра після виборів. Але поки незрозуміло, як на це відреагує сам Садовий.

“Андрій Іванович – занадто хитрий, щоб вірити обіцянкам президента. Ближче до виборів він буде вирішувати, кого підтримати – Порошенка чи Тимошенко. Його головне завдання – зберегти присутність “Самопомочі” в Раді, рейтинг якої коливається на межі проходження. Тобто, йому потрібно на виборах набрати не менше 5 відсотків. А як це краще зробити – домовившись з Порошенком або ж, навпаки, його нещадно критикуючи – розберемося по ходу”, – сказало джерело в оточенні мера.

Офіційно у Садового категорично спростовують інформацію про переговори з Порошенком.

За словами Олега Березюка, керівника фракції “Самопоміч” у Верховній Раді, Адміністрація президента шляхом тиску і погроз намагається схилити львівського мера до сприяння в президентській кампанії.

“Президентська адміністрація здійснює системний тиск на Садового і “Самопоміч”, – говорить Березюк. – Чого тільки варта влаштована ними торішня “сміттєва блокада” Львова. А минулого тижня до Львова прислали десант з 60 співробітників КРУ, щоб Андрій Іванович почав “кооперуватися” з президентом. В Одесу не посилали, до Харкова не посилали, а от до Львова відправили, щоб спонукати Садового і “Самопоміч” до співпраці під час виборів. Це така радянсько-тиранічна звичка олігархату спонукати людину до чогось погрозами та шантажем, якщо він не хоче і пручається”.

На питання, чи підтримає Вакарчук Садового, Березюк відповів ухильно, лише підтвердивши їх недавні зустрічі.

“У Садового з Вакарчуком хороші відносини, вони зустрічалися, зустрічалися командами, вели розмови. Святослав – людина, яка бачить Україну по-сучасному. А що він вже зробить – це буде його особиста справа”, – говорить соратник мера Львова.

“Вакарчук дружить з Садовим”

Що стосується Вакарчука, то офіційно він, як відомо, свої президентські плани поки не коментує взагалі.

З одного боку, він розвинув велику публічну активність, що може свідчити про його підготовку до виборів. З іншого – говорить, що посада президента його не цікавить.

“Я ще раз хочу сказати, не цікавить мене ця посада (президента України – прим.ред. ), мене цікавлять зміни в країні”, – сказав він під час нещодавньої лекції в Харкові.

Правда, рейтинги поки у Вакарчука невеликі і він точно не потрапляє до другого туру, програючи Зеленському та іншим лідерам гонки.

В оточенні музиканта  вкрай невизначено відповіли на питання чи піде Святослав на вибори – мовляв, про це знає тільки “сам Слава”.

Експерти схиляються до думки, що музикант не висуватиме свою кандидатуру.

“У Вакарчука немає на сьогодні підтримки, яка дозволяла б йому говорити про серйозну, самостійну гру”, – говорить глава центру Балто-Чорноморських досліджень Ірина Верещук.

Чи може він в такому випадку підтримати Садового?

На думку Верещук, Вакарчука навряд чи можна назвати політичним партнером мера Львова, але він може виступити в його підтримку.

“У Садового і Вакарчука – хороші людські відносини”, – говорить експерт.

Уродженець Львова Вакарчук, наприклад, щорічно буває на джазовому фестивалі, який проводиться під егідою Садового.

“Вони дійсно дружать, Вакарчук може стати хорошим ВІП-агітатором для Садового”, – сказали у львівській мерії.

Також цікаво, що за останній час лідер “Океану Ельзи” відразу кілька разів проїхався по Володимиру Зеленському.

“Президент – це не роль в серіалі, президент – це серйозна справа. І давайте припинимо дискусії, підете в президенти або не підете. Це не дискусія сьогоднішнього рівня, вона мене ображає”, – сказав Вакарчук.

“Я такого політика (Зеленського – прим.ред. ) не знаю. Я знаю політика з прізвищем Голобородько (головний персонаж фільму” Слуга народу “- прим.ред. ). Це дуже цікавий політик, але за Конституцією він не громадянин України, і не жив тут останні 10 років – і, на щастя чи на нещастя, – не може балотуватися. У мене мало знань про цю людину”, – спробував іронізувати співак під час лекції “Світ 2019. Що зміниться вже завтра?”.

У той же час, він дав зрозуміти, що не хотів би підтримувати будь-кого з політиків.

“Вони хочуть зробити мене частиною гри. Мовляв, якщо я буду міняти країну, то тільки разом з ними”, – сказав Вакарчук на тій самій лекції, додавши, що постарається прийняти найбільш ефективне рішення, від якого “виграли б усі”.

“Імовірність обману занадто велика”

Експерти скептично оцінюють перспективи реалізації “хитрого плану” Порошенка щодо Садового і Вакарчука.

Політолог Костянтин Бондаренко вважає, що Садовий навряд чи повірить в обіцянку прем’єрства.

“Він чудово розуміє, що оскільки президент формально не впливає на процес призначення прем’єра, то може бути банальний кидок – мовляв, я ж старався, а коаліція не змогла набрати голосів. Тим більше, що Садовій особливо погоду не робить: його пара відсотків рейтингу навряд чи врятують Порошенка”, – сказав Бондаренко.

З ним солідарна і Ірина Верещук.

“Можливо, певні переговори Садового і Порошенка і тривають, але рейтинг президента сьогодні не дозволяє говорити про впевненість у перемозі. Садовому вже пропонували пост прем’єра і він відмовлявся, оскільки добре розуміє всі політичні і особисті ризики, які несе ця посада сьогодні. Садовий буде грати свою гру, намагаючись наростити як власний, так і партійний потенціал, розуміючи, що будь-які гарантії та обіцянки Порошенка є лише черговою спробою втримати ситуацію”, – говорить Верещук.

Експерт Руслан Бортник не виключає варіант союзу Садового з Порошенком, але все ж вважає його малоймовірним.

“Так, такі домовленості можуть бути, але мені здається, сьогодні вони і Порошенкові не дуже потрібні, та й для самого Садового це було б катастрофою. У Порошенка шансів на перемогу малі, президент став токсичним, тому інформація про їх союз, яка давно гуляє, виглядає як атака на Садового і елемент його дискредитації. Звичайно, Порошенко міг би бути зацікавлений в рейтингах Садового, але у них різні електорати і передати ці рейтинги неможливо. Заважати ж йому або допомагати Садовій може тільки по Львову і Львівській області, де до його думки прислухаються і де у нього потужні медіа-ресурси. А доля переможця буде вирішуватися в центральних і південних регіонах”, – говорить Бортник.

Джерело

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь