Валерія Гонтарєва нарешті офіційно зізналася, що мріє покинути пост глави Нацбанку, а заодно перенестися якнайдалі від України. Всі завдання, як особисті, так і поставлені Петром Порошенко, Валерія Олексіївна успішно виконала.
Масове закриття банків сталося – за час служби Гонтаревої на посаді глави НБУ 77 банків були визнані неплатоспроможними.
Проголошена Валерією Олексіївною програма “очищення банківської системи” триває і далі – мабуть, до повного зникнення самої банківської системи.
Падіння національної валюти забезпечено – гривня знецінилася більш ніж в три рази. В результаті валютних спекуляцій (15 грн за долар восени 2014 року і 30 грн за долар в лютому 2015 року) багато політиків України змогли збільшити свої статки в рази.
Проект по націоналізації “ПриватБанку” успішно реалізований: державі та громадянам України дісталися тільки борги – і досі незрозуміло, куди пішли всі ті астрономічні суми, які НБУ з 2014 року вливав в “ПриватБанк”. Нагадаємо, що в 2014 році “ПриватБанк” отримав від НБУ 19 мільярдів гривень.
А в 2015 році НБУ виділив “ПриватБанку” послідовно 2,38, 2,28 і 1,215 мільярдів гривень тільки в першому кварталі. Гонтарева навіть і не приховує особливо, в чому саме полягала її основна місія, що вона вважає піком кар’єри“.
“Я завжди говорила що не працюватиму в Національному банку сім років. Якби націоналізацію “ПриватБанку” ми зробили не в грудні минулого року, а, наприклад, на початку 2016 року, то я могла б піти і раніше, тому що реформа проведена. моя місія виконана”, – зазначила вона.
Економічний експерт Віктор Скаршевський з гумором зазначає: “Те, що у Гонтаревої вийшло дуже “добре”, так це безпрецедентний обсяг емісій протягом 2014-2015 років, які привели до розкручування інфляційно-девальваційної спіралі. У ці роки Нацбанком через механізм викупу ОВДП було надруковано 213 млрд гривень – в 2,2 рази збільшився обсяг ОВДП у портфелі Нацбанку, а це найчистішої води емісія“.
Результати діяльності Валерії Гонтаревої відчув не тільки фінансовий сектор України – вже щосили почав здригатися від приголомшливих відчуттів реальний сектор економіки. А ось щодо звичайних громадян “гонтаревске поліпшення”, оптимізація і реформи дотягнуться трохи пізніше.
Хоча знецінена національна валюта і зростання цін теж не зовсім приємні речі, але це всього лише передвісники. Як пір’їсті хмари перед бурею.
Валерія Олексіївна категорично відмітає всі звинувачення в “нечистій” роботі.
10 квітня на прес-конференції глава Нацбанку заявила: “Будь-які інсинуації щодо виведення грошей за кордон за час роботи нашої команди не мають під собою ніяких підстав“.
Довести це Валерія Олексіївна зможе своїми подальшими діями. Якщо кинеться швидко і цілеспрямовано за кордон, як її колега Наталя Яресько, тоді всі сумніви і всі питання відпадуть. Те, що Валерія Олексіївна спокійно піде зі свого поста, не менше спокійно забере “чесно зароблені” і шляхетно залишить Україну, мало хто сумнівається.
Чи не вона перша. І точно не вона остання.
Досить згадати інших “негренят” (майже як в трілері Агати Крісті), і за сумісництвом “ефективних управлінців Києва”. У них склалася одна і та ж доля – що у Екі Згуладзе, що у Хатіі Деканоїдзе, що у Наталії Яресько.
14 листопада 2016 року глава Національної поліції Хатія Деканоїдзе подала у відставку. Як відзначили з сумним гумором громадяни України, покинула країну з “багажем знань і грошей”. Коли Хатія давала прощавальний бал-конференцію, вона найбільше журилася про недостатнє фінансування.
Тобто “заробити” можна було б і забрати набагато більше. Але пора йти з тим, що є. Тим більше що нинішня влада Грузії досить послідовно звинувачує Деканоїдзе в масштабних крадіжках під час державної роботи на батьківщині.
Не можна забувати про литовське “негреня”, колишнього міністра економічного розвитку і торгівлі України Айвараса Абромавичуса.
Свій ефективний і успішний державний шлях завершив у квітні 2016 року. Встиг взяти участь в скандалі з “Укрбурштин” з 2,6 тоннами бурштину, затриманого в Рівному. Провів ефективно розпіарену приватизацію – замах на заплановані 17 млрд гривень, реальний удар на 144 млн гривень.
“Негреня” з США Наталія Яресько виявилася найуспішнішою, самої спритною і самої далекоглядною. Заробила більше за всіх, поїхала раніше всіх. Наталія Іванівна виконала всі побажання МВФ, забезпечила зростання тарифів і скорочення соціальних програм.
При цьому за час роботи Наталії Яресько МВФ замість обіцяних 17,5 млрд. Доларів дав Україні тільки 6,7 млрд. Доларів. Хіба це не показник ефективної роботи? 14 квітня 2016 року Яресько пішла у відставку, а в жовтні стала співробітником Євразійського центру Атлантичної ради (Вашингтон, США). Гідна нагорода.
“Негреня” Ека Згуладзе, перший заступник міністра внутрішніх справ України, покинула свій пост 11 травня 2016 року. Вона встигла запам’ятатися громадянам України скандалом з “валізою з 4 мільйонами доларів в Борисполі”. Завдяки роботі Згуладзе на Україні з’явилася нова поліція в новій формі, що нагадує персонажів з американської комедії “Поліцейська академія”.
Ще можна відзначити різке посилення злочинності, зростання числа особливо тяжких злочинів, особливо вбивств, багаторазове скорочення числа розкритих справ. В результаті Ека Згуладзе повідомила українській громадськості, що її кличуть сімейні справи, забрала з собою все, що заробила, заслужила і надарували – і полетіла в Париж.
Щаслива казка зі щасливим кінцем – ось, хоч хтось потрапив в Європу. Про “негреня” Арсенія Яценюка і говорити нема чого. Все у нього добре. Досить подивитися на е-декларацію Арсенія Петровича за 2016 рік. У всіх “негренят-реформаторів” є багато спільного.
Ніхто з них не став відмовлятися від закордонного громадянства. Ніхто з “негренят” не став відмовлятися від бізнесу, і побажання “щоб ти жив на одну зарплату” точно до них не відноситься. Ніхто з “негренят” реально не завершив жодну реформу, за яку брався, і вчасно залишав Україну, коли виникали питання по реформаторської діяльності.
Схоже, що професіоналізм державних чиновників України полягає в тому, щоб забезпечити собі гідне життя і вчасно вилетіти до країн, звідки “видачі немає”.
“Хто останній вилітає з Борисполя, той вимикає на Україні світло”.