Politerno > Статті > Україна і світ > Верховна Рада у кільці. Що говорять політики і силовики про протести під парламентом

Верховна Рада у кільці. Що говорять політики і силовики про протести під парламентом

  • 19 Жовтня, 2017
  • 1480 Переглядів
  • 0

Фото “Главком”

17 жовтня під Верховною Радою почалася акція, анонсована керівником партії “Рух нових сил” Михайлом Саакашвілі місяць тому. Учасники від кількох політичних сил і громадських організацій вимагають від парламенту скасувати депутатську недоторканність, зробити партійні списки на виборах відкритими і створити антикорупційний суд.

Гордон” зібрав висловлювання політиків щодо мітингу, який триває в Києві, щоб з’ясувати, хто підтримав протести, а хто виступив проти.

Свою позицію щодо акції під гаслом “За велику політичну реформу” встигли заявити практично всі основні сили в Україні: президент, спікер і прем’єр, Генпрокуратура і поліція, основні парламентські фракції і групи. Перші особи висловлювалися дипломатично: глава парламенту вимагає, щоб Раді дали працювати, президент і прем’єр-міністр підтримали право на мітинги і прагнення до змін, але засудили “безвідповідальних політиканів” і тих, “хто руйнує країну зсередини”. Прізвищ відповідальних і безвідповідальних учасників акції не назвали.

Парламентарі теж переважно визначилися зі ставленням до протестів біля Ради. “Самопоміч” активно бере у них участь, “Батьківщина” на чолі з Юлією Тимошенко заявила, що акцію підтримує, і відправила 17 жовтня на мітинг групу з кількох нардепів. У Блоці Петра Порошенка пропрезидентські депутати розкритикували мітинг, а ті, хто пішов у опозицію, але залишився у фракції, – беруть участь у ньому. Радикальна партія Олега Ляшка назвала протести цирком і бардаком, “Народний фронт” заявив, що демократія – це не хаос, і засудив напади на правоохоронців, в Опозиційному блоці висловилися проти революцій, але вимагали перевиборів до парламенту. На офіційних сайтах депутатських груп “Відродження” і “Воля народу” поки немає жодних заяв щодо протестів під парламентом.

Представляємо у одному матеріалі висловлювання політиків, представників Генпрокуратури та МВС про акціію, яку анонсував і фактично очолив керівник партії “Рух нових сил”, колишній грузинський президент Михайло Саакашвілі, який втратив українське громадянство, але повернувся з-за кордону в Україну.

Перші особи

Президент України Петро Порошенко:

“Я вважаю, що мирні маніфестації є надзвичайно важливим елементом демократії. І я з розумінням ставлюся до акцій та з повагою до їх учасників. Крім того, мені дуже важливо і я вимагаю від усіх правоохоронних органів забезпечити мирний характер акції.

У жодному разі не можна допустити, щоб безвідповідальні політикани повторили трагічні події, які відбулися 31 серпня, які призвели до загибелі чотирьох нацгвардійців (31 серпня 2015 року під парламентом сталися сутички між мітингувальниками і силовиками -ред.). Саме тому я вважаю, що це дуже важливе завдання для того, щоб до цього відповідально поставилися і організатори, і правоохоронці. Разом з тим я радий, що мої ініціативи знайшли такий відгук і в серцях людей, і в організаторів акцій”.

 

Спікер Верховної Ради Андрій Парубій:

“Я зараз просто вимагаю у організаторів заходів, щоб був забезпечений вільний вхід і вихід з Верховної Ради України і народних депутатів, і співробітників. Я хочу сказати, що Верховна Рада України – це не тільки стіни, це перш за все народні депутати.

І я хотів би, колеги, щоб тут була у всіх спільна і солідарна позиція. Верховна Рада України не може і не має бути заблокованою”.

“Верховна Рада України була, є і буде тим майданчиком, яка будує майбутнє України. І ніхто не має права ні атакувати Верховну Раду, ні навіть виношувати плани. Це антиукраїнські заходи та антиукраїнські сценарії”.

 

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман:

 “З одного боку, це ті люди, які прийшли висловити своє глибоке переконання в необхідності змін, і які готові важко працювати над цими змінами. А з іншого боку, прийшли і ті, хто нічого не збирається взагалі робити. Вони намагаються хорошими гаслами прикрити свою жадобу влади і боротьбу за владу.

А з іншого боку, що найгірше, намагаються цими гаслами дестабілізувати ситуацію в країні і послабити Україну в такий надзвичайно важливий для нас час.

Тому я хочу сказати, що я завжди буду з тими, хто готовий важкою працею, а не гаслами робити реальну справу і приходити до реальних рішень, і буду проти тих, хто намагається руйнувати нашу країну зсередини”.

Організатори та учасники акції

 

Лідер “Руху нових сил” Михайло Саакашвілі:

“Або ми отримаємо результат у стінах Верховної Ради за допомогою президента, або президент отримає результат від нас, і це буде дуже поганий результат для нього, але дуже хороший для України. Вони нас не зможуть розвести. Я був на двох революціях тут, я знаю, як це виглядає, коли використовують народ, а потім його розводять. Коли використовують кров людей, а потім на цій крові заробляють мільярди. Цього разу ми не дозволимо йому це зробити”.

“Поки є Порошенко, не буде прогресу. Поки є Порошенко, не буде боротьби з корупцією! Поки є Порошенко, будуть злидні, приниження, буде еміграція, особливо молоді. Падіння престижу України, розкрадання грошей, зокрема виділених на війну… Поки є Порошенко, нічого доброго не буде”.

“Коли вони говорять, що ми хочемо щось захопити… Навіщо? У такий спосіб влада хоче нас показати маргіналами. А які ми маргінали? Ми висловлюємо думку практично всього населення України”.

 

Нардеп від Блоку Петра Порошенка Мустафа Найєм:

“Те, що коаліція намагалася продати суспільству – цинічно і нечесно. Вони знали, що ми прийдемо під стіни парламенту, ще два місяці тому. Президент обіцяв подати закон про антикорупційний суд ще минулого грудня. А недоторканність обіцяють скасувати вже двадцять років. Сьогодні всі ці закони лежать у парламенті. Для їх розгляду необхідно всього кілька годин. Але вони свідомо доводять ситуацію до протистояння. Причина проста – страх. Їм простіше провокувати конфлікт і зіткнення на вулиці, ніж стримати свої обіцянки.

Це шлях у нікуди. Немає вибору між реформами у політиці та охороні здоров’я, між посадкою злодіїв і поліпшенням здоров’я людей. Це логіка терористів, а не політиків. Необхідно робити і те, і інше. Ми залишаємося і будемо добиватися виконання наших вимог стільки, скільки буде потрібно”.

 

Нардеп від “Самопомочі” Єгор Соболєв:

“Я хочу сказати кожному, хто є в цьому залі: чим товщими є загони правоохоронців навколо Верховної Ради, тим більшим буде обурення українців, які знесуть такі загони.

У нас із вами єдиний вихід – запросити сюди зараз людей, їхніх представників, вийти поспілкуватися з усіма учасниками мітингу і знайти сьогодні рішення, які поведуть цю країну цивілізованим європейським шляхом”.

“Поки ми не подолаємо топ-корупцію у цьому залі, не винищимо її в уряді, в Адміністрації Президента, не буде ні охорони здоров’я, ні хороших пенсій, навіть оборони хорошої не буде, про що говорять останні розслідування Антикорупційного бюро”.

 

Нардеп від Блоку Петра Порошенка Сергій Лещенко:

“Система вирішила кинути нам подачку. Порошенко подав свої поправки до Конституції щодо недоторканності депутатів. Не минуло і три з половиною роки.

Це – результат тиску суспільства, але Порошенко не був би Порошенком, якби не підклав свиню.

Цей законопроект повністю повторює депутатський, тільки з однією різницею – скасовувати недоторканність Порошенко хоче… з наступного скликання Ради.

Наша вимога – недоторканність має бути скасована до весни 2018 року, тобто протягом двох найближчих сесій Ради”.

 

Заступник голови партії “Батьківщина”, нардеп Іван Крулько:

“Майдан стояв за те, щоб закон був один для всіх і корупціонери сиділи за ґратами, щоб не було політичної корупції на вибори і вибори були вільними. Майдан був за справедливість і за права кожної людини.

За це пролилася кров. Але хіба хтось уявляв, що лідери партій, які на Майдані говорили дуже серйозні гасла і зайняли високі посади, прийшовши до влади, будуть діяти тими ж методами, що й режим Януковича?”.

“Разом зі скасуванням недоторканності депутатів треба, щоб був проголосований законопроект про імпічмент президента. Це потрібно для того, щоб народ, незалежно від прізвища, мав механізм зняти того, хто не виконує своїх передвиборчих зобов’язань і перетворюється на диктатора”.

 

Противники акції

 

Голова фракції Блоку Петра Порошенка, нардеп Артур Герасимов:

“Ні Саакашвілі, ні його прихильники не ставлять собі за мету досягти тих вимог, які вони висували. Їхня справжня мета – дестабілізація ситуації в країні для захоплення влади будь-якою ціною. Усі в цьому залі почули вимоги організаторів, а не мітингувальників. Ключова вимога – це зняття депутатської недоторканності, і тут я хочу нагадати, що президент ще на початку 2015 року не на словах подав відповідний законопроект. А сьогодні ми бачимо багато тих, хто вимагає зняття недоторканності на словах”.

“Ми всі підтримуємо мирні акції, але мирна акція не тоді, коли зрадницьки, зі спини, на депутатів нападають, коли ховають зброю, принижують парламентаріїв. Такі дії можуть призвести до загострення і руйнування нашої роботи. А блокування роботи парламенту є неприпустимим”.

 

Нардеп від Блоку Петра Порошенка Олексій Гончаренко:

“Дивіться, що відбувається: півтора місяця вони вже не знають, як зірвати роботу Ради. Це називається саботаж, інакше це назвати неможливо. Спочатку 4,5 тис. абсолютно дерев’яних поправок, які вони встромляли в колеса судової реформи, потім пенсійної реформи, але вони бачать, що ми ухвалили освітню реформу, судову.

Вони бачать, що нічого не виходить. Вони ламали мікрофони вже всередині, вони вже підпалювали чоловічий туалет, там справа вже, я так розумію, дійшла і до жіночих туалетів. Далі щось підпалюватимуть тут. Вони вже не знають, що зробити.

Тоді вони почали ззовні атакувати Верховну Раду. Їхня мета – зупинити роботу Верховної Ради і добитися дострокових виборів. І єдине, у що я вірю з їхніх вимог, – це вимога щодо виборчого закону”.

 

Голова фракції “Народного фронту”, нардеп Максим Бурбак:

“Фракція “Народний фронт” категорично засуджує провокації і насильство проти правоохоронців, які відбулися вчора в урядовому кварталі. Протестувальники отримали можливість мирно мітингувати під стінами парламенту. Ніхто розганяти це мирне зібрання не буде, як і піддаватися на провокації”.

“Увести в парламент штучну політичну кризу, зіштовхнути людей із правоохоронцями і спровокувати бійки. Ми цього не дозволимо!

Ми не дозволимо провокаторам і гастролерам різних мастей провокувати нацгвардійців, бити парламентаріїв і працівників Верховної Ради. Демократія – це не хаос і не бєспрєдєл!”.

 

Лідер Радикальної партії, нардеп Олег Ляшко:

“Ви питаєте, як оцінюємо те, що відбувається навколо Ради? Як і в Раді, бардак. А в Україні хіба не бардак?

Бездіяльність президента, бездіяльність влади, відсутність фактично влади, коли кожен політичний прибулець на кшталт Саакашвілі може приїхати гастролювати тут, проводити політичну діяльність.

“Все це цирк і обман українців. Ми підтримуємо вимоги людей. Політичні вимоги, безумовно, правильні, але коли говорять про велику політичну реформу, то чому серед тих вимог великої політичної реформи немає вимоги щодо закону про імпічмент президента, про тимчасові слідчі комісії у Верховній Раді? Чому раптом друг президента Саакашвілі забув про ці вимоги?”.

 

Співголова фракції Опозиційного блоку, нардеп Юрій Бойко:

“Наша країна третього Майдану не переживе і ми категорично проти таких революційних перетворень.

Тому що після революцій у три рази падає національна валюта, народ стає біднішим, а враховуючи рівень напруження в суспільстві, може статися і розкол країни.

Ми вимагаємо переобрання парламенту, тому що він не користується довірою людей.Але це мають бути вибори, а не революція”.

 

Силовики

 

Генеральний прокурор України Юрій Луценко:

“Право на мирні акції протесту – одне з головних досягнень Майдану. Влада терпляче робить усе, щоб забезпечити цю норму Конституції. Знаю точно і свого часу доведу, що частина організаторів акції протесту зробили ставку лише на провокації. У спецслужб була інформація і встановлено факти зберігання і закупівлі зброї членами незаконних формувань, які перебувають серед мітингувальників.

Саме цим пояснюються посилені заходи безпеки МВС. Їхнє завдання – безпека учасників мітингу, Києва і країни. Ніякого знесення наметів не буде. Але щоб уникнути провокацій і для безпеки самих мітингувальників вхід у зону мітингу буде здійснюватися через рамки металошукачів. Будь-які зміни в країні можливі лише через політичний діалог. Насильство вб’є країну. Випадки фізичних побоїв громадян, захищених законом силовиків і депутатів будуть жорстко переслідуватись”.

 

Речник генерального прокурора України Лариса Сарган:

“Професійні антикорупціонери завжди мали підтримку з-за кордону. Але вперше їх гаряче підтримали з самої Москви.

Пропоную новоявленим борцям із корупцією – відомим молодим політикам Найєму, Лещенку, Заліщук (Світлана Заліщук – колега Лещенка та Найєма по фракції БПП, як і вони, входить до правління партії “Демократичний альянс” і критикує дії президента. – “ГОРДОН”) й іншим – не забути перед масовим мітингом, який зібрався на їхню підтримку, озвучити і привітання від їхнього однодумця Рената Кузьміна (екс-заступник генпрокурора України. – ред.).

Саме цей зарубіжний утікач від українського правосуддя не тільки вітає акцію антикорупціонерів, але і всіляко агітує приєднуватися до неї, і навіть радить першочергові кроки до дії”.

 

Радник міністра внутрішніх справ України Зорян Шкіряк:

“Правоохоронці діють максимально коректно, щоб уникнути зіткнень,

оскільки ми усвідомлюємо, що саме це і потрібно сьогодні проросійським провокаторам.

Я свідомо кажу “проросійським”, тому що все, що роблять люди, які провокують сутички під Верховною Радою, свідомо або в темну сьогодні використовується нашим ворогом.

Безумовно, це буде топ-новиною на пропагандистських каналах”.

 

 

Голова Національної поліції України Сергій Князєв:

“Нікому не вдасться використати правоохоронців для дестабілізації ситуації у Києві. Усі громадяни мають право на свій вибір і волевиявлення, а ми, у свою чергу, забезпечимо їхню безпеку. Поліція не дасть спровокувати силове протистояння”.

“Видання дозволів на встановлення наметів – прерогатива київської влади. Наше завдання – забезпечити порядок і безпеку громадян, а також їхнє право на волевиявлення. Мені нецікаво, скільки там наметів. Якщо вони стоять – це воля громадян. Жодних радикальних дій поліція робити не буде”.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE