Politerno > Статті > Україна і світ > Версії диверсії

Версії диверсії

  • 1 Жовтня, 2017
  • 1262 Переглядів
  • 0

Детонації в Калинівці майже припинились, пожежні заливають найвпертіші осередки вогню, скоро почнуться роботи по розмінуванню і ліквідації наслідків пожежі. Потроху евакуйовані мешканці вертаються додому – тож можна рахувати 29 вересня завершенням піку кризи з 48-м арсеналом.

Взагалі не писав про це перші дні, бо зі сторони більшість висновків по 48-му арсеналу видавались… як мінімум дилетантськими і передчасними, тому хотілось отримати побільше інформації по суті. А то уже за півгодини після початку пожежі у соцмережах розслідували причини, призначили винуватих і закрили справу, попутно поржавши з “подарунку на день народження Порошенка”, “Генштаб прикриває сліди розкрадання” і т.д. Солідні експертні думки, так, це ж так ах…но, зловтішатись із пожежі на складах власної армії.

Коротко про власні висновки і спостереження:

Головне, що обійшлось без жертв і не повторились масштаби втрат Балаклії. За останнім даними Міноборони, на складах зберігалось 68 тис. тон боєприпасів (а згадаймо-но перші озвучені цифри), поміж яких частина мала йти на утилізацію. Із них близько третини згоріли, у Балаклії ж ми втратили майже всі запаси боєприпасів.

Частково така “удача” пов’язана із заходами, вжитими після попередніх пожеж на військових складах: частину запасів вивезли, покращили місця зберігання, при гасінні використали пожежні танки, врешті-решт, зіграв свою роль рельєф місцевості. Оперативно зреагували ДСНС, армія, нацполіція, НГУ, і, що особливо добре, громадськість.

А тепер про жесть: Міноборони запросило в Мінфіну й Ради 5 мільярдів гривень на модернізацію й підвищення “живучості” складів боєприпасів – отримали 99 млн. Після Балаклії накинули ще 199 млн – виключно через резонанс пожежі.

В/ч А1119 почала отримувати кошти аж у серпні (!) цього року й, відповідно, тільки встигла почати тендери на будівництво нових об’єктів і реконструкцію своїх руїн. І тут скільки не говори про важливість складів дня нацбезпеки, за місяць-другий ніхто не виділить кошти і не почне роботи. Критично важлива інфраструктура, ага, парламент й аналітики Мінфіну з вами не погодяться. І стан економіки тут не аргумент. Ще кілька таких пожеж – армія буде влаштовувати рейди на окуповані території за бк й економити 5.45, бо при формування бюджету зажали кілька мільярдів на ремонт арсеналів. З 1938-го стоїть – і ще постоїть десяток років. Мда.

Охорону в/ч проводила воєнізована охорона ЗСУ (а не МВС) ВОХР. Це не діючі контрактники, а відомча організація, до якої набирають відставників. Спочатку озвучили кількість охорони у 25 чоловік на 11 км периметру об’єкту. Згодом уточнили – 18 чоловік. Один неповний взвод. На один із найбільших арсеналів країни. Що там уже говорити про РЕБ. Склади заросли лісами, на кількох кілометрах немає і парканів, а в охороні 18 відставників – приблизно уявляю їх наряд і патрулювання. Не те що диверсію, можна зайти на територію і грати там у футбол.

На другий же день МО заявило про посилення охорони військових частин і важливих об’єктів, але все-таки після низки диверсій і пожеж не підсилили охорону 48-го складу. Немає контрактників – розумію, так є НГУ, яка і так займається охороною інфраструктури. Невже конфлікт між президентською вертикаллю і аваківською наскільки критичний, що таку можливість навіть не розглядали?

Ці два питання – фінансування арсеналів та охорона А1119 – просто убивають. Сюди ж додати нагадування, що Україна була стартовим майданчиком для наступу на Західну Європу в часи СРСР. Через це армія розбудувала тут масштабну військову інфраструктуру, яку ми успадкували – і успішно гробили до 2014-го.

Величезна кількість боєприпасів (особливо убитих і непридатних до експлуатації) у гігантських, складних для охорони, арсеналах, амортизована інфраструктура цих складів, плюс пофігістичне відношення до пожежної безпеки (наприклад вирок начальнику 48-го арсеналу полковнику Ігору Малежику за підписання фіктивних договорів поставок протипожежних заходів, який так і залишився на посаді, бо пішов на визнання вини) – все це лайно в сукупності може спричинити ще не одну пожежу й дуже полегшує роботу росіянам.

Бо версію диверсії не варто відкидати, щоб там не казав Матіос, який так довго і вперто рветься зробити політичну кар’єру.

Очевидно СБУ мала інформацію про можливу диверсію і тому проводила операцію під виглядом масштабних антитерористичних навчань, але це не допомогло. І якщо версія диверсії підтвердиться, знову треба відвісити ляща СБУ, бо МО просто не має органів контррозвідки, і антидиверсійна робота висить на конторі.

Якось так. А суто політична кампанія по зняттю Муженка має мало спільного з прагненням розібратись в ситуації, притягнути до відповідальності винних й не допустити повторення. ГШ працює з тим, що дають – з тими ресурсами, які забезпечує МО через парламент. Не даєте фінансів на модернізацію арсеналів – ну рано чи пізно щось здетонує, п’яний солдат, що не вилазить із нарядів, утне дурницю, або ж грушник чи просто місцевий бомж за тисячу доларів підпалять чергові склади за допомогою кількох БПЛА. Інша справа, чому начальник складу не був відсторонений після кримінальної справи по службові недбалості – і це вже питання прямо до НГШ.

Певні висновки з минулих пожеж на арсеналах були зроблені – їх стало достатньо акурат для відвернення катастрофи. Але не достатньо для убезпечення від пожеж на арсеналах боєприпасів узагалі. Про заходи безпеки таких об’єктів і варто думати в першу чергу – від них залежить наша обороноздатність. Зажали кілька мільярдів на арсенали, не доопрацювали з агентурою, “простили” безвідповідального полковника – згодом доведеться витрачати у десятки разів більше валюти на придбання боєприпасів за кордоном і ліквідацію наслідків чергових пожеж.

Роман Кулик, блогер, командир роти

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE