Politerno > Статті > Україна і світ > Воювати чи співпрацювати: у Раді розмірковують про стратегії виживання

Воювати чи співпрацювати: у Раді розмірковують про стратегії виживання

  • 25 Квітня, 2019
  • 1449 Переглядів
  • Comments Off

Парламентські гравці розмірковують як взаємодіяти (або боротися) з президентом Зеленським. У БПП не виключають «вихід» частини своїх депутатів, але готуються протистояти команді Зеленського. Їхні партнери по коаліції з «НФ» сподіваються уникнути конфлікту з новим главою держави.

Настанови від Порошенка

Увечері 22 квітня в офісі БПП на вулиці Лаврській зібрався партійний актив на чолі з Петром Порошенком для обговорення головного питання: як далі жити в новій політичній реальності – при президенті Володимиру Зеленському.

«По суті, це було важливе засідання, на якому дуже уважно дивилися: хто прийшов, а хто ні. Показово, що не було Віталія Ковальчука (заступник глави Адміністрації президента і керівник його виборчого штабу, як стверджують в БПП, вже з’їхав з офісу партії, – ред.), головного стратега кампанії Ігоря Гриніва. Не було і Артура Палатного – «правої руки» мера Києва Віталія Кличка», – розповів один з учасників наради, яка тривала майже 2,5 години.

За словами нашого співрозмовника, Петро Порошенко виглядав задоволеним, незважаючи на нищівну поразку в другому турі.

«Я б навіть сказав більше: Петро Олексійович перебував в стані ейфорії. Адже ми не розраховували отримати ці 24% з хвостиком. Головний меседж усім присутнім – це «добро» на дострокові парламентські вибори (хоча публічно в четвер на ранковому засіданні Ради БПП і «Народний фронт» вийшли разом до президії, заявивши, що не допустять реваншу і розпуску парламенту, – ред.). Дострокові вибори найбільше вигідні саме нам. Президент Порошенко дав усім зрозуміти, що ідею з достроковими виборами на підставі рішення окружного суду Києва про відсутність коаліції треба всіляко підтримати», – розповів один з керівників фракції.

Правда, ще один співрозмовник з БПП, також присутній на нараді, зазначив, що Порошенко «м’яко кажучи, занадто самовпевнений, бажаючи йти на дострокові парламентські вибори цього літа». «У регіонах у нас – повний нуль. «Сітка» Березенка працює тільки за умови вливання чималих грошей. Так вона сама по собі – теж пусте місце. Тому отримані у другому турі майже 25% точно не прямо конвертуються в результат на парламентських», – упевнений він.

Два інших джерела розповіли, що Петро Порошенко на зустрічі довго і по пунктах критикував соратників за провал кампанії. «В першу чергу, розкритикував комунікаційну стратегію і поставив завдання не просто шукати нових людей через видимі для народу так звані праймеріз і публічний відбір, а й задіяти весь арсенал Зеленського: твіттер, відео, інтернет», – продовжувало джерело.

Найболючішим на зустрічі було питання про неминуче – ймовірних перебіжчиків з партії і фракції. «На даний момент ситуація така, що як мінімум 40 чоловік може «посипатися» з фракції. Це в першу чергу група депутата Третьякова (заступник голови фракції БПП, близький до Юрія Луценка, – ред.) і мажоритарники. Так званих «єврооптимістів», які ще до виборів вийшли з фракції, в рахунок навіть не беремо», – прогнозує нардеп.

Також обговорили формат участі в парламентських виборах.

«Прем’єр Володимир Гройсман, який заявив про участь у виборах зі своєю партією, все ж був на зустрічі у президента. Правда, і тут дав усім зрозуміти, що йде своїм шляхом. Хоча Порошенко при всіх подякував йому за підтримку і підставлене плече до самого кінця. Не виключено, що Гройсман може скооперуватися на парламентські разом з «Народним фронтом», рейтинг якого залишає бажати кращого. І навіть у зв’язці з Кличком, правда, він це остаточно не вирішив. Можливо, Кличко взагалі піде окремо – на чолі списку разом з братом Володимиром. Але їхні шанси теж сумнівні, адже меру Києва навіть ми в такому випадку будемо згадувати всі його корупційні схеми в столиці», – говорить співрозмовник з БПП.

У «Народному фронті» зі змінами

У понеділок ввечері, за день до засідання БПП фракція «Народного фронту» також провела своє засідання. Як розповів заступник голови фракції Андрій Тетерук, обговорювали формати і варіанти відносин з Володимиром Зеленським.

Читайте також: Чи можливі позачергові вибори парламенту?

«Так, дійсно частина депутатів, зокрема, група міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, запропонували не йти в жорстку опозицію до Зеленського, як це зробили наші колеги з БПП, а хоча б послухати нового президента. Я теж вважаю, якщо новий президент буде проводити політику, ідеологічно близьку нам в частині євроатлантичної інтеграції України, тоді ми будемо підтримувати його законодавчі ініціативи. Навіщо відразу йти в конфронтацію?», – зізнався він.

Інший співрозмовник з керівництва «НФ» заявив, що партії дострокові вибори не вигідні. «Реально конституційних підстав для розпуску парламенту немає. Все на грані політичного консенсусу і притягнутого за вуха обґрунтування про відсутність коаліції і термінів повноваження цього парламенту. Ми налаштовані попрацювати з новим президентом, нехай ситуативно. І в цей час піднабрати «електорального жирку», тому що у нас рейтинги дійсно не дуже», – заявив він.

За його словами, в «НФ» не виключають союз з Кличком і Гройсманом. «Але лідером залишається Арсеній Яценюк. Це не обговорюється», – продовжив політик.

Він також прогнозує, що фракція «фронтовиків», на відміну від БПП, не посиплеться. «У нас все буде м’яко і по ситуації, так явно бігти в групу Зеленського ніхто не буде», – переконаний він.

Дострокові вибори і плани з урізання повноважень президента

Як ми пам’ятаємо, ще між першим і другим туром президентських виборів в парламенті з ініціативи позафракційного нардепа і члена партії УКРОП (якій симпатизує Ігор Коломойський, – ред.) Віталія Купрія було створено депутатське об’єднання «За майбутнього президента Зеленського». Втім, крім самого Купрія ніхто у нього не вступив.

Сам він в коментарі повідомив, що штаб Зеленського попросив його зняти з порядку денного ініціативу про створення такого об’єднання. Мовляв, після інавгурації (а вона планується 28 травня, як підтвердили відразу кілька джерел, – ред.) в парламенті «відразу ж буде створено не просто міжфракційне об’єднання, а повноцінну депутатську групу, куди за регламентом мають увійти не менше 19 депутатів. І такі вже є. Але мене попросили, щоб я вже не піднімав це питання. Тим більше, що моя група називалася «За майбутнього президента», а тут вже все і так ясно», – розповів Купрій.

Втім, мабуть, «один багнет» в цій групі вже точно є. Народний депутат Надія Савченко, просидівши в СІЗО більше року, у вівторок повернулася в Раду, гучно заявивши журналістам, що буде «слухати» нового гаранта Конституції.

Нагадаємо, що депутатська група на відміну від позафракційного об’єднання, згідно регламенту, має право брати участь у погоджувальних радах напередодні пленарних тижнів і вносити конкретні законодавчі ініціативи до порядку денного роботи Ради. І якщо така група буде створена, то у нового президента Зеленського буде легітимний «місток» просування своїх законодавчих ініціатив. А ми пам’ятаємо, як в штабі Зеленського обіцяли перші три ініціативи: законопроект про імпічмент і скасування депутатської недоторканності з поправкою до закону про боротьбу з корупцією в частині повернення скандальної статті про незаконне збагачення.

Але фракція БПП вирішила перехопити ініціативу, заявивши про підтримку змін до Закону «Про президента», які раніше запропонувала віце-спікер Оксана Сироід, які спікер штабу Зеленського Дмитро Разумков вже назвав «спробою державного перевороту».

Частина фракції БПП, найбільш лояльна до Петра Порошенка, готова голосувати за будь-яку редакцію закону про імпічмент (а таких законопроектів кілька, в тому числі, авторства депутатів від «Батьківщини», – ред.). Втім, парламентські скептики вважають, що плани по завчасному урізанню повноважень майбутнього президента Зеленського навряд чи наберуть мінімальні необхідні 226 «за» найближчим часом.

Тому ці ініціативи, якщо план з розпуском Ради провалять, теж будуть відкладені в довгий ящик, як мінімум до осені.

Чого не можна сказати про можливі кадрові перестановки вже найближчим часом. Так, як ми пам’ятаємо, нардеп «Батьківщини» Ігор Луценко зареєстрував проект постанови про відставку генпрокурора Юрія Луценка. «Ось якраз за це рішення зал цілком може об’єднати опозицію і частину поки ще формально існуючої коаліції», – упевнений депутат «Народного фронту», який побажав залишитися неназваним.

Втім, аналогічну ініціативу депутата групи «Відродження» Валерія Писаренка про збір 150 підписів за проект постанови про відставку спікера Андрія Парубія навряд чи підтримають. Хоча сам автор в четвер впевнено хизувався, що «збір підписів йде». Важливо, що при цьому він відмежувався від команди Зеленського, переконуючи, що це його приватна ініціатива, не узгоджена з оточенням нового президента.

Правда, дуже показово, що той же Писаренко озвучив нову «крайню дату розпуску Ради – 16 червня». Як ми пам’ятаємо, раніше звучав «час Ч» – 27 травня.

«Тепер же, судячи з «логіки юристів Портнова», навіть якщо інавгурація Зеленського відбудеться 28 травня, у нього буде запас на два тижні, щоб розпустити Раду, – пояснив член фракції БПП і колишній глава КВУ Олександр Черненко. – Вони шукають різні варіанти, тепер рахують від максимальної дати присяги новообраної Ради. Якщо парламентські вибори у нас в термін – 27 жовтня, плюс підрахунок голосів і рішення ЦВК, то 15-16 грудня – це крайній термін прийняття присяги новими депутатами. Рахуємо від цієї дати мінус півроку, коли президент втрачає право розпустити Раду. Виходить – 15 червня. Далі – рішення вступає автоматично в силу, не потрібно рішення Кабміну і всі йдуть на вибори в двомісячний термін».

І якщо цей сценарій буде реалізований, політичні розклади і конфігурації, поспішні союзи та об’єднання можуть багатьох здивувати.

Джерело

Читайте також: “Хіба що Захід буде проти”. Чи розпустить новий президент Раду достроково

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE