Politerno > Статті > Україна і світ > “Якби ти був на місці МВФ, то сказав би: “товариші папуаси”. З’явилася нова прослушка наради у прем’єра Гончарука

“Якби ти був на місці МВФ, то сказав би: “товариші папуаси”. З’явилася нова прослушка наради у прем’єра Гончарука

  • 25 Січня, 2020
  • 1198 Переглядів
  • 0

Кабмін на своїх нарадах вигадував пояснення українських економічних реалій не тільки для президента Зеленського, але і для МВФ.

Це випливає з чергової порції “плівок Гончарука“, які невідомі люди виклали на YouTube.

Йдеться про стенограму службової наради в кабінеті прем’єр-міністра Олексія Гончарука в вересні минулого року за участю міністра економіки Тимофія Милованова, міністра регіонального розвитку Олени Бабак, міністра енергетики Олексія Оржеля, заступник міністра фінансів Василя Шкуракова, глави “Нафтогазу” Андрія Коболєва.

Примітно, що до того як в кабінет зайшов прем’єр-міністр Олексій Гончарук, присутні обговорювали проблеми приватизації. Але з уривчастих фраз незрозуміло, про які саме об’єкти йшлося, не виключено, що говорили про теплову енергетику.

Але дебати перервав Тимофій Милованов. Він поставив запитання: хто керує цим “збіговіськом”. І, якщо прем’єр-міністр, то до того як він прийде, потрібно оголосити перерву.

А з появою Гончарука відразу змінили тему і перейшли до обговорення тарифів на газ. Які потрібно було “відпустити” в рамках домовленостей з МВФ.

“Можна заробляти на газі більше”

Як відомо, саме в цей час йшли переговори з Фондом з питання виділення Україні чергового кредитного траншу. А однією з умов, яка обговорювалася ще раніше, є скасування спеціальних цін на газ для населення і встановлення ринкової ціни – однаковою для всіх споживачів: і простих людей, і підприємств.

Міністр енергетики Олексій Оржель заявив, що ПСО має залишатися, щоб забезпечити стабільність тарифів на теплову енергію. “Я в цьому переконував сьогодні МВФ дуже наполегливо. Тому що, якщо буде підвищення цін на газ, то ми навіть не зможемо закласти це в тариф для постачальників тепла. Постачальники тепла згенерують борги”, – сказав він. І запропонував придумати як переконати МВФ дозволити Україні відмовитися від ПСО з 1 квітня, тобто, вже після закінчення опалювального сезону 2019-2020.

На що Гончарук відповів: “Вони на це не підуть. Ми можемо це довести якоюсь логікою. Думаю, вони просто тягнуть, щоб провести нас через кризу. У нас є факт – стоп з 1 січня. Питання – наслідки”, – сказав прем’єр.

“Наслідки? Я сьогодні говорив, що у нас держкомпанія (“Нафтогаз”. –  ред.) буде заробляти більше грошей. Але на що я звернув увагу МВФ. На цьому стрибку зможуть заробити і комерційні постачальники газу”, – зазначив Оржель.

“Тобто він розуміє, що так звана ринкова ціна на газ не є економічно обґрунтованою, і там закладена божевільна рентабельність (200% і більше), яка одразу ж збільшить доходи “Нафтогазу” та інших продавців газу”, – згодом прокоментував глава житлового союзу України Олександр Скубченко.

На записах чути, що до обговорень приєднався глава “Нафтогазу” Андрій Коболєв. Він сказав, що це збільшення попиту (на дорогий газ) не є платоспроможним. Тобто заробити більше грошей не вийде. “Вони (місцеві влади і виробники тепла. –  ред.) на це ніколи не підуть. У нас є досвід з Києвом, коли Кличко пробував. Всі адекватні продавці відкликали своїх менеджерів, тому що заробляти неможливо”, – говорить Коболєв.

Тобто він згадав, що коли в столиці відбувалася зміна керуючого комунальними мережами (їх передали від “Київенерго” новому КП “Київтеплоенерго”), з-за боргів “Київенерго” “Нафтогаз” відмовлявся продавати газ комунальному підприємству. Тому місцева влада була вимушена закупити партію газу у комерційних постачальників, набагато дорожче. Але такі закупівлі виявилися разовими, так як стало зрозуміло, що комерційних тарифів на газ місто просто не потягне.

Газова схема для місцевої влади

Але Коболєв одразу ж запропонував схему, якою можна обдурити МВФ.

“Якщо міста проавансують, то підвищити ціни на газ можна зараз. Тоді будуть економічні обґрунтування, які ніхто, ні МВФ, оскаржити не зможуть. Купити газ зараз, проавансувати, зафіксувати за містами його і сидіти чекати”, – сказав Коболєв.

По суті, він хотів, щоб місцева влада закупили газ наперед – на весь опалювальний сезон, і за цієї умови діюча ціна на газ для них би збереглася. На той час уже був експеримент “Нафтогазу” з продажем газу наперед приватним користувачам – в рамках програми “Газовий запас”. Як з’ясувалося потім, для людей така пропозиція виявилося не сильно вигідною, так як поточна ціна на газ впала, і люди заплатили більше, ніж могли б, ще й авансом.

Щоб переконати місцеву владу закупитися газом наперед, хотіли поміняти Бюджетний кодекс і дати місцевій владі право купувати газ з підземних сховищ. І профінансувати це все через поворотну фінансову допомогу, тобто, по суті, пообіцяти містам кредитування за рахунок бюджету.

І, як випливає із записів, вже були бажаючі. “Є інтерес Харкова. І дай бог, щоб вони купилися”, – обговорюють на нараді.

Міністр регіонального розвитку Олена Бабак помітила, що не у всіх є цей ресурс (гроші).

На що Гончарук сказав – “цього ресурсу 1,8 млрд”. Коболєв відзвітувався, що залишки на рахунках є у Києва, Харкова, Одеси та Дніпра. І треба просто зафіксувати право віддавати ці залишки поворотною фінансовою допомогою.

Оржель запропонував почати саме з профіцитних місцевих бюджетів. Але Бабак доводить, що гроші на рахунках міст є по бюджету розвитку, а закупівлі газу – це видаткова стаття, а не розвиток, що суперечить Бюджетному кодексу. І, навіть закупивши газ наперед, місцеві бюджети нічого не зекономлять, а заощадить тільки держбюджет – на субсидії. “Це ресурс місцевого самоврядування на розвиток, яким ми профінансуємо витрати споживання”, – говорить Бабак.

Але її ніхто не слухає. “Давайте запитаємо у жителів міст, що їм важливіше – скляний міст чи стабільний тариф на газ. Я впевнений вибір буде в другому, реально”, – сказав Коболєв.

Йому, звичайно ж, було цікаво продати наперед багато газу, тому він відстоює цю ідею.

На що Гончарук зауважив, що це простий, але “ідеалістичний” механізм. “Ти ні в кого не спитаєш. Немає механізму запитати. Давайте зрозуміємо просту річ. У нас є ідея. Ідея непогана. Коли ми це обговорювали в минулий раз, то прийшли до висновку, що будь-яка спроба змусити їх (місцеву владу –  ред.) це зробити – це час. Ми порахували, подивилися. Нам вдасться створити механізм змусити їх це зробити не раніше, ніж на кінець жовтня. Це буде адміністративний інструмент. Тому виникло питання – а може, хтось хоче. Є Харків. Я правильно розумію, що є обмеження і їх потрібно зняти”, – говорить прем’єр-міністр.

Бабак відповіла, що головне обмеження – це Бюджетний кодекс.

Заступник міністра фінансів Василь Шкурак попередив, що, якщо такі закупівлі наперед під поворотну фінансову допомогу будуть, то гроші місцевим бюджетам повернуть із запізненням. А Коболєв сказав, що “вони просто припинять розвиток на три-чотири місяці, ми в цьому не бачимо проблеми”. І, як варіант переконання місцевої влади, запропонував “через АМКУ заблокувати узгодження соцдопомоги”.

“Це ідея, і її можна відпрацювати”, – резюмував Гончарук.

“Товарищи папуасы”

З слів Гончарука зрозуміло, що він не бачить особливих проблем в порушенні Бюджетного кодексу, з урахуванням “надзвичайної ситуації”.

“Вони (МВФ) хочуть тебе пропустити через кризу, щоб ти потім назад не відіграв.

Дуже просто. Якщо я тобі, хлопець, зараз дозволю піти у весну, а потім навесні в це зіграти, то немає ніяких гарантій, що коли прийде осінь, то ти знову не відіграєш. Все просто”, – намагається змоделювати він реакцію МВФ на пропозицію перенести ринкові ціни на газ на закінчення опалювального сезону.

І сумнівається, що МВФ на це поведеться.

“Дуже проста історія. Розповідають казки. Але якби ти був на їхньому місці (тобто на місці МВФ – ред.), то сказав би: “товариші папуаси”, – продовжує Гончарук.

Його перебиває Коболєв. “Ці борги мільярдні потім спишуться в нуль і виставлять Мінфіну”, – говорить він.

Гончарук підбиває підсумки наради, запитуючи присутніх, про що домовилися.

“З’явилося завдання відпрацювати по місцевим радам, щоб використовувати їх для закупівлі газу зараз на опалювальний період”, – резюмував Оржель.

Що стало зрозуміло із записів

Зараз, після декількох місяців після тої наради, зрозуміло, що ця схема – змусити місцеві ради закуповувати газ наперед – не спрацювала.

Але, як вважає аналітик Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук, одним з підсумків цієї наради у Гончарука стала так звана гарантована ціна на газ, яку Кабмін запропонував зафіксувати для населення і теплокомуненерго на весь опалювальний сезон з 1 січня 2020 року – 5,5 тисячі гривень за тисячу кубів плюс податки і витрати на транспорт.

“У вересні ще незрозуміло було по транзиту – чи вдасться домовитися з Росією. І залишалася загроза різкого підвищення ціни на газ. Тому хотіли в кредит від держави продати газ місцевій владі наперед. Зараз зрозуміло, що з урахуванням бюджетного дефіциту ніхто б ці гроші швидко не повернув. Тому, якби ідея спрацювала, місцеві бюджети просто залишили б без грошей“, – говорить Корольчук.

“Невідомо, як з приводу цін на газ, в результаті, переконували МВФ, але, судячи з того, що кредит в підсумку поставили на паузу, не виключено, що була досягнута якась домовленість: ви ставите ціну на газ яку хочете, але й грошей поки не буде”, – говорить Корольчук.

“Ще раз підтвердилося, що у нас замість вирішення проблеми намагаються просто “щось придумати”. Нікого не цікавить, що буде з тарифами і як люди будуть платити. Цікавить домовленість з МВФ і рейтинги. Показово, що місцевій владі хотіли навісити закупівлі наперед газу, якого фактично на той момент ще навіть не було в сховищах. Рівень цинізму просто вражає“, – говорить керівник спеціальних проектів НТЦ “Психея” Генадій Рябцев.

Також із запису зрозуміло, що з 1 квітня цього року в Україні буде повністю ринкова ціна на газ. “Нас поки рятує те, що в Європі газу багато і ціни невисокі. Не виключено, що влітку ціна навіть впаде до 6 гривень за куб”, – зазначає Корольчук.

Олександр Скубченко пояснив, що, згідно з Асоціацію з ЄС, ціни на газ в Україні повинні бути однаковими для всіх користувачів – і населення, і підприємств. І тариф повинен бути середньоєвропейським, тобто включати ціну на хабі в Європі і доставку в Україну.

“І саме під такі умови більше 80 європейських посередників вже зареєстрували свої представництва в Україні, сподіваючись продавати тут газ. Але карти їм сплутало фактичне продовження ПСО, і вони не можуть почати торгувати”, – говорить Скубченко.

А якщо буде підписаний контракт на прямі поставки газу з Росієї, то тариф на газ в Україні стане ще нижчим – за це Росія вимагає відмовитись від будь яких арбітражних претензій, що, певною мірою, вже реалізовано зі сторони України. І конкурувати за цінами посередники взагалі не зможуть. Питання лише в збережені суверенітету держави і націонаольних інтересів.

Читайте також: Чи з’являться записи із Зеленським і кого на Банковій підозрюють у прослуховуванні Гончарука

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE