Politerno > Статті > Україна і світ > Якщо народ хоче чути. Про що не сказав Зеленський у привітанні до Дня Соборності

Якщо народ хоче чути. Про що не сказав Зеленський у привітанні до Дня Соборності

  • 22 Січня, 2020
  • 1309 Переглядів
  • 0

Привітання президента Володимира Зеленського з нагоди Дня Соборності продовжило і творчо розвинуло тему національного примирення, яка стала окрасою його скандального новорічного привітання

Це стало цілком очікуваним, як і дещо менше накалювання пафосу, що, мабуть, пояснюється меншим масштабом свята. На День соборності команда Зеленського занадто буйно вирішила не креативити, обмежившись стандартним офіційним “відосіком” без спеціально запрошених зірок. Ключову новорічну тезу про “відсутність різниці” між українським і антиукраїнським також вирішили згадавати між іншим, але загальна лінія пошуку якихось ідей, “навколо яких ми, такі різні і несхожі, можемо об’єднатися”, була витримана. Більше того, Зеленський навіть сформулював певний перелік цінностей, які, на його думку, “прийнятні для кожного куточка України. І за якими в майбутньому українців могли б ідентифікувати в кожному куточку планети”. Зовсім без конфузів, звичайно ж, знову не обійшлося, але про все по порядку.

Читайте також: Не важлива мова, не важлива назва вулиці?: в мережі відреагували на привітання Зеленського

Загальна логіка національного примирення, вибудувана Зеленським, виглядає приблизно так: невдалий досвід проголошення соборності “вчить нас простому, але життєво важливому для України принципу: тільки разом ми сильні”, а значить, потрібно “не сперечаючись про минуле, рухатися в майбутнє”. “У сучасному світі, – продовжив глава держави, – відчуття нації як єдиного цілого виникає не тільки завдяки спільним традиціям, культурі і релігії. Є ще цінності”.

І тут же Зеленський представив перелік цих об’єднуючих цінностей, куди увійшло багато різного і хорошого: порядність, вихованість, толерантність, свобода і демократія, бажання бути багатим, повага до закону, “приватної власності і один одного”, правильна парковка автомобіля, турбота про навколишнє середовище тощо.

Далі Зеленський використав досить типову риторичну формулу “я – українець, тому що”, і тут президента варто процитувати майже дослівно: “Я – українець. Тому що живу за законом. Завжди готовий у разі необхідності захистити свою рідну землю. Я приклад для пострадянського простору: в захисті своїх прав, захисту свободи слова, правової держави, громадянського суспільства, нульової толерантності до корупції… Я – українець. Я відповідальний громадянин… Я плачу податки… Я українець – тому що ми кращі в спорті, науці, в IT… Я веду здоровий спосіб життя. Вивчаю іноземні мови… Поважаю права представників усіх національних меншин і всіх релігій”.

У підсумку вийшло щось на зразок портрета ідеального українця, і якщо кожен буде таким, робить висновок президент, то ми будемо єдині, сильні і “конкурентноздатні в сучасному світі”.

Не будемо детально зупинятися на досить очевидній маніпуляції Зеленського з поняттями, що виразилася в підміні національних цінностей загальнолюдськими. До неї глава держави вдається далеко не вперше, та й не тільки він. Цей прийом дуже люблять всі проросійські українські політики, і в дещо більш примітивному вигляді він звучить як: “Не важливо якою мовою говорити, головне, щоб людина була хороша”. Все та ж “какаяразніца”, але в дещо розумніших словах. З важливістю загальнолюдських цінностей, звичайно ж не посперечаєшся, але біда в тому, що вони – поняття дещо іншого порядку, ніж національні. Заміни в промові Зеленського слово “українець” на слово “румун” – в ньому мало що зміниться.

Однак цікавіше інше: перелік якостей ідеального українця у версії Зеленського, для того, хто уважно стежить за українським інформпростором, може здатися досить знайомим. Джерело натхнення команди Зе було знайдене досить швидко. Але ні про який плагіат не йдеться.

Читайте також: “Красиво переінакшили”: У новорічній промові Зеленського знайшли плагіат

Буквально напередодні Дня Соборності Фонд “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва та Центр Разумкова оприлюднили результати опитування “Що об’єднує і роз’єднує українців Сходу і Заходу”.

За його результатами основними складовими патріотизму українці вважають: любов до своєї країни (80%), готовність захищати свою країну, якщо треба – зі зброєю (64%), виховання у дітей любові та поваги до своєї країни (58%), дотримання всіх законів країни (56%), знання історії своєї країни, її культури (51%).

Наступні варіанти дещо менш популярні: участь у виборах (38%), чесне виконання своїх обов’язків (36%), спілкування державною мовою (35%), сплата належних податків (30%), участь у громадському житті (28%), повага до влади (26%), боротьба з корупцією та іншими недоліками в державі (21%).

Крім того, 64% опитаних вважають, що головним інтеграційним напрямком України має бути вступ до ЄС, а 51% підтримують вступ до НАТО.

Як неважко помітити, принципи Зеленського здебільшого збігаються з результатами наведеного соцопитування. І якщо “любов до своєї країни” – критерій надто вже абстрактний, то на прикладі “готовності захищати свою країну” орієнтація Зеленського на соціологію простежується особливо чітко.

Зеленському явно не варто зайвий раз говорити про необхідність боротися за країну зі зброєю в руках, адже вся Україна прекрасно пам’ятає і про те, що в армії нинішній президент особисто не служив, як і про те, що у 2014-2015 рр. ігнорував повістки до військкомату.

Ця офіційна інформація Міноборони активно поширювалася під час виборчої кампанії. Так що недоброзичливці чинного президента отримали в його привітанні черговий привід для стьобу над ним. Однак, якщо 64% ​​українців вважають, що Батьківщину захищати треба, команда Зе просто не могла не вкласти ці слова в уста глави держави.

І якщо ті ж 64% за інтеграцію з ЄС і НАТО, то і Зеленський говорить про цілком ліберальні європейські цінності на кшталт свободи, демократії, толерантності, права меншин та рівні можливості для чоловіків і жінок і т. п.

І це в той час, як в парламенті більшість депутатів, знехтувавши політичними розбіжностями, вступають в міжфракційне об’єднання за “традиційні і сімейні цінності”.

До речі, про меншини. З ними в привітанні стався теж кумедний казус. На відео Зеленський говорить, що ідеальний українець поважає права представників “всіх меншин і всіх релігій”, а ось в офіційному тексті мова йде вже про “всі національні меншини і всі релігії”. Поняття меншина і національна меншина – це далеко не одне і теж. Можливо, Зеленський просто не встиг прочитати слово з суфлера, а зайвий дубль заради цього знімати не стали, але результат вийшов кумедним. Меншини, як відомо, бувають ще й сексуальні, і до них відношення в українському суспільстві, м’яко кажучи, непросте. І якщо зі слів Зеленського слідує, що справжній українець повинен поважати ЛГБТ, то на папері на повагу заслуговують лише національні меншини. Така ось “повага лише на словах”.

Читайте також: Чи з’являться записи із Зеленським і кого на Банковій підозрюють у прослуховуванні Гончарука

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE