Politerno > Статті > Україна і світ > Амбіції Медведчука: парламентська республіка і прем’єрське крісло – Євген Магда

Амбіції Медведчука: парламентська республіка і прем’єрське крісло – Євген Магда

  • 24 Грудня, 2020
  • 902 Переглядів
  • 0

Про нарощування м’язів ОПЗЖ, амбіції Віктора Медведчука та сценарій кремлівських проксі на майбутніх виборах президента “ДС” поговорила з директором Інституту світової політики Євгеном Магдою.

“ДС”. Яким був 2020 рік для ОПЗЖ?

Є.М. Він був достатньо успішним. До своєї фракції в парламенті вони додали щонайменше чотири фракції у містах-мільйонниках, зокрема отримали фракцію в Київраді, Попов достатньо успішно виступив на виборах мера столиці, а численні чутки про розвал партії так і не втілилися в життя. Крім усього іншого, в ОПЗЖ вивели на орбіту паралельні проекти — Шарія, Пальчевського. А депутати від першого ще й прописалися в харківській та одеській міськрадах, та й в обласних, це достатньо серйозний вплив.

Це не означає, що в партії немає різних непростих процесів. Та попри все ОПЗЖ перейшла в контрнаступ. Якщо ми проаналізуємо ситуацію, то побачимо, що відбувається падіння рейтингу Зеленського, і його колишні прихильники досить часто віддають перевагу ОПЗЖ. Річ у тім, що у президента не було базового електорату, на момент другого туру він нагадував таку собі різнокольорову дитячу пірамідку — хтось проти Порошенка, хтось за те, щоб вирішились усі проблеми “прямо сьогодні”, хтось з позицією “гірше не буде”, а хтось “какая разница”. Вони усі були достатньо грамотно консолідовані під час президентської кампанії. Вже на парламентських виборах відбувся певний відтік, і ОПЗЖ зайняла друге місце, 45 депутатів — це реальний вплив. Не виключаю, що ОПЗЖ буде качати тему доcтрокових парламентських виборів, адже вони збільшують вплив, а не зменшують. І свого часу їм було вигідно торпедувати Порошенка, а тепер, бачачи слабкість Зеленського, вони будуть його всіляко скубти. Взагалі, за десятибальною шкалою можна оцінити нинішній рік для ОПЗЖ на 8 балів, говорячи об’єктивно.

“ДС”. Невже жоден скандал не відбився негативно на партії?

Є.М. Якщо ми говоримо про мінуси для них, то якихось скандалів, які зашкодили б рейтингу ОПЗЖ, не було. У них, за великим рахунком, все добре. Навесні їх делегація злітала до Росії, вперше за 6 років українські парламентарії були в Російській Федерації, зустрічались з Володіним, Медведчук зустрічався з Путіним. Кум Путіна виступає промоутером вакцини “Спутник V”. Взагалі, партія насолоджується безпомічністю українських спецслужб, які ніяк не можуть поставити їх на місце, і це серйозна проблема.

“ДС” Говорячи про вакцинний кейс. Наскільки серйозно він може зіграти на руку Медведчуку, адже справи з домовленостями про постачання перевірених західних вакцин йдуть відверто погано?

Є.М. Відомо, що “Спутник V” не пройшов повного циклу випробувань. Звісно, я не фахівець-епідеміолог, але зараз говорять про надійність цієї вакцини лише самовпевнені люди. Тут варто звернути увагу на те, що в гуманітарних аспектах Росія дуже любить грати, і зараз через “Спутник V” вона компенсує те, що через пандемію не вдалося провести парад на Червоній площі, не пройшов ефективно “Бєссмєртний полк”, взагалі їм не вдалося відзначити річницю перемоги над нацизмом так, як вони хотіли.

Отже, позиціювання Медведчука як кума Путіна, як конфідента Путіна триває. З іншого боку, не можна не відзначити того, що наші громадяни дають цьому належну оцінку, зокрема, у свіжому дослідженні Центру Разумкова найбільший рейтинг недовіри, понад 70%, у Медведчука. Він як кандидат на пост президента в умовах загальних виборів не має шансу на обрання. Це очевидно навіть попри великий медійний ресурс, як телевізійний, так і онлайново-газетний у багатьох областях та районах, який ефективно розганяє росфейки.

“ДС”. Тобто Бойко фактично безальтернативний кандидат від ОПЗЖ?

Є.М. Медведчук чітко розуміє, що не може бути обраним. Він і не хоче бути обраним, і тут справа не в тому, що йому вже 65. Йдеться про те, щоб бути прем’єром або спікером парламенту — мати достатньо впливу, щоб отримати посаду прем’єра у конфігурації парламентської республіки, є однією з цілей ОПЗЖ, і вони це не приховують. Тобто вони готові висувати Бойка як кандидата на президентських виборах і грати в більш довгу гру з переходом до парламентської республіки.

“ДС”. Як Ви вважаєте, різні башти Кремля можуть просувати кілька проросійських партій в Україні паралельно?

Є.М. Цілком може бути, в Росії є конкуренція за право приборкати Україну, і є конкуренція різноманітних проектів. Але справа в тренді. Скажімо, за Порошенка існував “Опоблок”, але Медведчука в парламенті не було. Я сказав би, що ОБ Ахметова займав позицію опозиційну до влади, але не проросійську. Зараз же йде очевидний реванш, ті самі “хлопчики Киви” та інші, все це — абсолютно реальні речі і дуже неприємні, які з’явились на популізмі Рабіновича і медіаресурси Медведчука та російських преференціях.

“ДС”. Чи зможе ОПЗЖ поглинути дрібніші проросійські партії, нібито керовані з різних башт Кремля?

Є.М. Не бачу перед ними такої мети, адже і той же Шарій, і Пальчевский, і ОПЗЖ працюють на власний електорат. Тобто Шарій працює для тих, хто вірить в цього ютуб-агітатора, а Медведчук все-таки більше працює на реванш. Якщо придивитися, то ОПЗЖ серйозно представлена саме в електоральному “заповіднику Януковича”, тобто в південних та східних областях. Якби вибори проходили на окупованих територіях, то ОПЗЖ набрала б там високу кількість голосів, це очевидно.

“ДС”. До речі, щодо “електорального заповідника”. Чи близька ОПЗЖ до своєї електоральної стелі?

Є.М. Хотілося, щоб це було так, і я думаю, що це так і є. Разом з тим, чим cлабкішою буде українська держава, тим більшим буде зростання електорату проросійських сил.

“ДС”. Це зростання може бути підірване внутрішнім конфліктом між крилами Медведчука-Рабіновича та Фірташа-Льовочкіна?

Є.М. Вони одине одному потрібні. Як не крути, Бойко – третя людина за рейтингом. Це означає, що якби були дострокові президентські, був би вкинутий значний фінансовий ресурс, щоб він проходив у другий тур. Пригадайте історію участі Симоненка у виборах 1999 року, коли він капіталізував собі майбутнє ще на 15 років. Бойко ж активний та досвідчений політик. А щодо співіснування таких двох груп в партії, то тут же нема нічого нового, в Партії регіонів теж були групи впливу, просто Медведчук тоді був в “Українському виборі”, а Рабінович створював “За життя”.

Тому, якщо говорити про закордонних натхненників та кураторів проекту ОПЗЖ, то вони не допустять розпаду цієї структури та будуть нівелювати внутрішні конфлікти. Все дуже просто, адже ОПЗЖ — це легальний інструмент антиукраїнського впливу, але заборонити цю партію так, як заборонили Компартію, неможливо.

Читайте також: Куди пішли 120 мільярдів з програми Зеленського “Велике будівництво”

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE