Politerno > Статті > Україна і світ > З карантину у феодалізм. Як коронавірус позбавляє Зеленського влади у регіонах

З карантину у феодалізм. Як коронавірус позбавляє Зеленського влади у регіонах

  • 24 Березня, 2020
  • 1522 Переглядів
  • 0

Зустріч президента із 15 українськими олігархами

Коронавірус привів до відкритої сутички за вплив у Харкові – Геннадій Кернес і Олександр Ярославський відкрито принизили губернатора Харківщини Олексія Кучера, показавши безпорадність Банкової перед олігархами, що підсилюється з кожним днем.

Нокаут Кучера від Кернеса-Ярославського

Ще на початку минулого тижня, 16 березня, президент Володимир Зеленський провів неофіційну зустріч з 15 українськими олігархами, закликавши їх допомогти державі в лихоліття пандемії коронавирусу, як то кажуть, хто чим може. Найбагатші люди України почули президента, але його заклик витлумачили по-своєму. Крім закупівлі медичного обладнання, засобів гігієни та спонсорської допомоги медичним закладам, вони помітно посилили свій вплив в регіонах, що особливо опукло проявилося в Харкові.

Тут, за підсумками наради в Офісі президента, власник групи DCH Олександр Ярославський очолив антикризовий штаб, до складу якого увійшли голова обласної державної адміністрації Олексій Кучер і мер Харкова Геннадій Кернес.

Важливо зазначити, що очолювати антикризові штаби в областях як представники виконавчої влади офіційно повинні губернатори, але після згаданих вище зборів у президента в регіонах фактично виникло двовладдя. Справа у тому, що олігархи відгукнулися на прохання Зеленського допомогти, але уточнили, що будуть це робити в своїх вотчинах – областях, де у них виробництва, бізнес і т. п. Саме таким чином діяв і Ярославський, очоливши організований ним спільно з Кернесом антикризовий штаб.

При цьому взаємодія штабів, очолюваних Кучером і Ярославським, не заладилася з самого початку. На одному з перших засідань штабу Ярославського-Кернеса, яке відбулося 20 березня, замість Кучера брав участь його заступник Тарас Пастух, якому довелося почути на адресу свого начальника лексику, яку рідко використовують на зборах такого рівня. Після зборів мер Харкова вибухнув гнівним постом і звинуватив Кучера в “самоізоляції” від зустріч з соціально-відповідальним бізнесом, нагадавши, скільки грошей виділив місцевий бізнес на боротьбу з вірусом, в той час як Кучер, мовляв, тільки прес-конференції може проводити.

“У 90-ті роки, якби мені попався такий, як Кучер, і підвів мене, як він підвів всіх нас, я б його просто розчавив, як клопа. Тому що в 90-і роки треба було не просто виживати, а треба було вміти відстоювати свою думку…”- сказав харківський мер. Крім того, він відкрито порадив Офісу президента задуматися над тим, що ставленик Банкової не справляється зі своїми обов’язками.

“Якщо подивитися на Кучера, то він рухається, як моль, під”їдаючи щось незрозуміле. Тому я хотів би йому сказати: “Ніколи не кажи гоп, поки не перескочиш”. А він вирішив це зробити і прикритися при цьому добрим ім’ям президента. Я вважаю, що оцінку йому повинні дати його керівники…” – додав Кернес.

Читайте також: Зеленський вже не до кінця контролює ситуацію в регіонах – Казанський про поведінку Ярославського

При кожному зручному випадку харківський градоначальник згадує про свій тандем з найбагатшим харків’янином Олександром Ярославським, з яким він помирився напередодні осінніх місцевих виборів. Козиряючи такою підтримкою, Кернес не боїться конфліктувати з президентським ставлеником. Що стосується Ярославського, то він, здається, сприйняв нараду у президента як карт-бланш на управління Харківщиною і поводиться відповідним чином.

Ще більше нагнітила те, що відбувається у Харкові реакція Кучера на висловлювання Кернеса і Ярославського. Губернатор не тільки назвав штаб під керівництвом Кернеса і Ярославського фікцією, а й нагадав, що він є єдиним керівником офіційного антикризового штабу в Харківській області.

Окрім того, ставленик Зеленського назвав Кернеса “абсолютно деструктивним елементом”, натякнувши, що скоро суспільство почує про нові кримінальні справи щодо мера Харкова. Усього через пару днів, 22 березня, поліція повідомила, що в Харківській області за фактами порушення карантину відкриті три кримінальних провадження, в тому числі одне відносно посадових осіб Харківської міської ради. Правда, вже в понеділок Кучер відступився, заявивши, що погарячкував, і всім – місцевій владі та ОДА, мовляв, потрібно працювати спільно, а не сваритися.

Антикризова феодалізація

Все, що відбувається в Харкові, безумовно, дуже яскраво демонструє рівень взаємодії центральної влади з місцевим самоврядуванням, але ще більш помітним стає інший процес. Йдеться про те, що Зеленський фактично сам створив умови для можливої ​​феодалізації країни з її подальшим розподілом на своєрідні вотчини, які під контроль можуть взяти сучасні “князі” – олігархи.

Почавши з відставки уряду “молодих реформаторів”, який було замінено на “професіоналів”, частину з яких безпосередньо асоціюють з деякими олігархами, Зеленський пішов далі. В умовах епідемії коронавірусу хтось, мабуть, підказав главі держави, що нікудишня українська медицина може в умовах епідемії впасти у кому, а державі її підтримати нічим, отже, допомогу потрібно шукати ззовні. Малий і середній бізнес зараз увійшли в таку кризу, з якої виходитимуть довго і важко, а тому, не довго думаючи, просити допомоги вирішили у найбагатших українців.

Частина з них оперативно зреагувала на заклик Зеленського, оголосивши про виділення коштів на боротьбу з коронавірусом. Але у президента, судячи з усього, не врахували, що безкоштовно Ахметов, Коломойський, Ярославський та інші учасники зборів на Банковій нікому допомагати не будуть. Отримавши своїх людей у новому Кабміні, вони, за прикладом Ярославського, зможуть посилити вплив на місцях, в результаті чого Зеленському та “слугам” доведеться домовлятися з нуворишами по більшості питань. Нескоординована і хаотична “карантинна” політика влади вбиває її рейтинги ще більше, випереджаючи собою катастрофу “Слуги народу” на місцевих виборах.

У той же час для невеликих партійних проектів і кандидатів не від партії влади поле для маневру значно розширюється – частину з них можуть взяти під крило господарі регіонів, все менше озираючись на Київ. В таких умовах хороші шанси втриматися в кріслах мають і нинішні мери мільйонників, чиї позиції ще не так давно виглядали не зовсім виграшними. Найближчим часом ми, швидше за все, побачимо нові яскраві тандеми олігархів з керівництвом місцевої влади, і тут Ярославський всього лише проклав дорогу своїм “братам по цеху”. А от що збирається робити із спровокованою ним же ситуацією скочування України у феодалізм президент – невідомо. Хоча, в будь-який незрозумілій ситуації завжди можна записати пару підбадьорливих відосиків. Як то кажуть, бажаємо всім 36,6…

Читайте також: Нові друзі Зеленського. Битва за Харків (Відео)

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE