Politerno > Статті > Україна і світ > Заради чого Ксенія Собчак назвала Крим українським?

Заради чого Ксенія Собчак назвала Крим українським?

  • 27 Жовтня, 2017
  • 1319 Переглядів
  • 0

В Росії фактично стартувала президентська кампанія. Володимир Путін ухиляється від прямої відповіді на питання, чи буде він висувати свою кандидатуру, але це звичайне політичне лукавство. Він неодмінно буде балотуватись в образі “збирача земель”, який дає відсіч “русофобам”, що бажають повернути Крим Україні. Тема окупованих українських територій стане для Путіна основною.

Телеведуча Ксенія Собчак, що вирішила балотуватися на пост президента Росії, назвала Крим українським. На прес-конференції в Москві вона назвала Україну “найважливішим партнером”, з яким все одно доведеться відновлювати стосунки. Головною проблемою є окуповані українські території. Особливо Крим, з окупації якого почалася війна Росії проти України. На цей раз Ксенія Собчак не стала лукавити, виправдовуючи анексію “референдумом” чи політичною доцільністю. Вона прямо заявила, що у Москви немає прав на півострів. “Я відповім прямо те, що дійсно думаю на цю тему. Я не буду ухилятися від цього питання. З точки зору міжнародного права, Крим – український. Крапка. Далі давайте розмовляти”, – сказала Собчак. Але при цьому вона не уточнила, як саме планує вирішити проблему анексії.

Заява Собчак обурила російських політиків і кремлівських маріонеток в Криму. Так званий “сенатор” від Криму Сергій Цеков ображено заявив, що телеведуча “не розуміє реальну ситуацію”. Республіканський “віце-прем’єр” Дмитро Полонський не став сперечатися з тезою про незаконність анексії, але в черговий раз назвав російську окупацію актом “справедливості”.

Ксенія Собчак виступила проти «Кримнаша». Хоча ще тиждень тому її позиція була іншою. У листі, направленому в провідні російські видання, політик висловила нейтральну позицію з приводу анексії. “Я – поза жорстких ідеологічних рамок. Я не належу до конкретних партій, не пов’язана партійною чи груповою дисципліною, в рамках цієї кампанії я навіть не за “Крим наш” і не проти. Я за те, щоб в країні припинилося тотальне злодійство, з’явилися справжня політика, влада, підзвітна вільному волевиявленню людей, які самі вирішать, як їм жити, і на рівних з усім світовим співтовариством і сусідами вирішать, чий же Крим насправді”, – стверджувала Собчак. Два роки тому вона називала анексію Криму – “гемороєм” для Росії, але наголосила, що ніхто просто так повертати його Україні не стане. У березні 2015 року Собчак взагалі сказала, що якби була президентом РФ, все одно “приєднала” б Крим.

Така позиція властива московським “лібералам”. Коли мова заходить про анексований Крим, вони стають на бік Кремля. Опозиціонер Олексій Навальний порівнював півострів з “бутербродом”, колишній в’язень Михайло Ходорковський кілька разів змінював думку з приводу приналежності території, Григорій Явлінський і вищезгадана Ксенія Собчак висували ідею “чесного” референдуму. Ірина Хакамада влітку минулого року запропонувала помиритися з Україною, заплативши їй “компенсацію” за Крим. Російські опозиціонери називали анексію незаконною, але при цьому запевняли, що кримчани, мовляв, дійсно хотіли жити в Росії. Нібито Володимир Путін, захопивши українську територію, відновив “історичну справедливість”. Всіх російських “демократів” об’єднувало бажання виправити наслідки кремлівської агресії і знов повернути свою державу в цивілізований світ, але тільки за рахунок України.

Тепер Собчак висловилася категорично проти анексії, чого вона раніше не робила. Чому? Відповідь лежить на поверхні. Її поведінка повністю вкладається в логіку договірного матчу, який вона зіграє з Володимиром Путіним в березні наступного року. Нагадаємо, президентські вибори пройдуть в день “приєднання” півострова до Росії. Захоплення Криму і війна на Донбасі – основний аргумент, який Путін буде використовувати під час кампанії. Економічні негаразди, девальвація рубля, криза в медицині та інші соціальні теми його цікавлять в останню чергу. Кремлю потрібно зробити так, щоб вони фігурували в інформаційному просторі якомога рідше.

Ксенія Собчак буде опонувати президенту Путіну в образі карикатурного “ліберала-русофоба”, що виступає проти “повернення” Криму до Росії та підтримує київську “хунту”. Кремлю потрібна імітація демократичного процесу і підвищення інтересу до виборів. Якщо під час кампанії до Держдуми влада спеціально «сушила» явку виборців, то в березні наступного року Путін планує “призначити” себе президентом при максимальній електоральній активності. Ще в минулому році перший заступник голови адміністрації Сергій Кирієнко поставив перед підлеглими амбітне завдання: вибори Путіна повинні пройти за схемою 70/70. Тобто “вождь” повинен взяти 70% голосів при аналогічній явці громадян на дільниці. Але у виборців повинна бути мотивація. Ксенія Собчак – не стільки політик, скільки представник шоу-бізнесу. Її завдання – підвищити інтерес до так званих виборів і мобілізувати путінський електорат.

Треба мати на увазі, що стратегічні цілі Кремля не обмежуються березнем 2018 року. Москва вже зараз готує інформаційне поле для подальшої агресії проти України. На це вказує як заява Собчак, так і поведінка Володимира Путіна. На недавньому форумі “Валдай” він в черговий раз заявив про те, що росіяни і українці є “одним народом”, а також що відносини між країнами неодмінно “нормалізуються”. Він порівнював ситуацію в Каталонії з “референдумом” в Криму або проголошенням незалежності Косово, звинувачуючи Захід в “подвійних стандартах”. Російська влада, незважаючи на санкції і політичний тиск, не залишила спроб нав’язати Заходу свою версію кримських подій 2014 року. Європейців і американців намагаються переконати в тому, що проти анексії в Росії виступає лише “жалюгідна купка” опозиціонерів, а горезвісні путінські 86% готові за нього воювати. Все це вказує на те, що після березня 2018 року Путін спробує остаточно вирішити “українське питання”. Тому “кримська заява” Ксенії Собчак спрямована винятково на російську аудиторію, і слова про незаконність анексії Криму не роблять її другом України.

Костянтин Кириленко

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE