Politerno > Статті > Україна і світ > Зеленському не ухилитися. Навіщо у США призначили “смотрящого” прокурора в “українських справах”

Зеленському не ухилитися. Навіщо у США призначили “смотрящого” прокурора в “українських справах”

  • 23 Лютого, 2020
  • 1048 Переглядів
  • 0

Адміністрація Дональда Трампа почала готуватися до життя після процедури імпічменту ще до виправдального голосування в Сенаті, яке відбулося 5 лютого. Підготовка полягає не тільки у створенні відповідних інформаційних “гачків” для демократів і виборця-республіканця, але і, судячи з усього, в своєрідній правовій вендетті. На цьому тижні ряд впливових американських ЗМІ (The New York Times, Politico, CNN, Bloomberg, The Washington Post) з посиланням на листа заступника генерального прокурора Джеффрі Розена, спрямованого 17 січня голові Судового комітету Палати представників Джерролду Надлеру (демократ) і члену цього комітету республіканцеві Дугласу Коллінзу, повідомили про призначення координатора всіх українських справ, розслідуваних прокуратурою і ФБР. Ним став прокурор Східного округу Нью-Йорку Річард Донахью, призначений на цю посаду ще попередником Вільяма Барра Джеффом Сешнсом.

Згідно з листом Розена прокурор з Брукліна буде “координувати” поточні справи, пов’язані з Україною, а також приймати рішення щодо відкриття нових. Ну, як приймати рішення… Всі 93 прокурора, ФБР, інші правоохоронні органи при Мін’юсті підзвітні офісу Розена. Тобто, перш ніж давати хід важливій ​​справі, вони зв’язуються з ним. Тепер, заради кращої координації українських справ, інформація буде стікатися і до Розена, і до Донахью в Східний округ. Значить, Розен нікуди з процесу не дінеться. За допомогою Донахью посилюється вертикаль Мін’юсту в цьому напрямку. Плюс у відомстві Барра таким чином – посилюючи вплив Східного округу – дресирують надмірно, на їхню думку, незалежний Південний округ Нью-Йорка, який, як пишуть американські ЗМІ, всередині прокуратури називають “Суверенним округом”.

Але перш за все, звичайно ж, інтеграція Донахью в систему прийняття рішень дозволить якщо не перервати, то, принаймні, зменшити витоки, а також не допустити порушення цілісності процесу розслідувань українських справ в цілому.

Читайте також: Лицемірні ласки. Яким буде світ після Мюнхена

Що це за справи?

По-перше, до таких належить розслідування, яке веде прокурор з горезвісного Південного округу Джеффрі Бреман щодо партнерів особистого адвоката Трампа Руді Джуліані – Льва Парнаса (вже зливає Джуліані слідчим) і Ігоря Фруман, а також Девіда Корреа і Андрія Кукушкіна. “Квартет” підозрюється в змові з метою приховати схему внесків двом кандидатам на виборах в Неваді від бізнесмена з Росії, який розраховував на бізнес-ліцензію на ринку марихуани. Парнаса і Фрумана також звинувачують в спробах приховати свою фінансову участь в кампанії імовірно конгресмена Піта Сешнса, з якого, власне, і почалася медіакампанія проти Марі Йованович, звільненої з посади посла в Україні 20 травня 2019 року.

Зі зрозумілих причин адвокат Трампа потребує захисту, адже до нього тягнуться ниточки від цієї четвірки. Президент не може собі дозволити втратити настільки відданого і негидливого соратника, який став, по суті, тіньовим держсекретарем в контактах з Києвом. Отже, не виключено, що інший, не менш лояльний член адміністрації Трампа – генпрокурор Вільям Барр – хоче ввести у гру Річарда Донахью на противагу Бреману з Південного округу.

Однак цей крок може послужити не тільки захисту, а й нападу. Після ймовірного зливу справ, спрямованих, по суті, проти Джуліані, слід очікувати запуску розслідування стосовно колишнього віце-президента США Джозефа Байдена і його сина Хантера у зв’язку з тиском на Київ на підставі зібраних Джуліані фактів (вже не важливо реальних чи альтернативних) під час його турне по Києву, Будапешту, Відню.

На це вказують кілька рішень. Перше: 9 лютого сенатор-республіканець Ліндсі Грем повідомив, що мін’юст США створив робочу групу за участю Барра для вивчення даних Джуліані щодо діяльності Байдена в Україні. Група не слідча. Але дуже навіть може такою стати. Друге: в інтерв’ю відомому журналісту Джеральду Рівері 13 лютого Трамп не тільки заявив, що не довіряє американським спецслужбам, але і раптово вирішив визнати, що відправляв свого адвоката до Києва. Хоча до цього наполегливо вдавав, що не в курсі, куди їздив Джуліані і навіщо.

Читайте також: Суєта в Кремлі. Путін зрозумів, що програв

Трамп біля воріт

Із закриттям питання імпічменту можна і маску зняти і нею ж надавати ляпасів демократам через, спочатку, персоналізовані атаки по Байденам як “слонами” особисто, так і в ході офіційних розслідувань. Кінцевою метою вбачається максимальний збиток репутації Демпартії, оскільки сам Байден вже не є головним кандидатом “ослів” на виборах. Він був розгромлений на праймеріз в Айові (четверте місце) і в Нью-Гемпширі (п’яте місце). Однак український кейс робить уразливим не тільки його, а й всю партію, адже сюди Трамп і його команда притягують теорію втручання українських чиновників в американські вибори. Її давно спростували американські спецслужби, але… Дивіться вище інтерв’ю Трампа Рівері.

По суті, все це дуже схоже на реванш – і за Украінагейт, і за Рашагейт, тому як, за даними CNN, Барр не так давно залучив якогось федерального прокурора з Сент-Луїса для повторного вивчення справи ФБР на Майкла Флінна – екс-радника з нацбезпеки, який першим спікся на контактах з росіянами. А тепер ось і призначення наглядача за справами щодо України.

Мін’юст і прокуратура, судячи з усього, остаточно перетворюються в ручний інструмент тиску Трампа, як і сам Барр. До слова, недавні чутки про його відставку через, нібито, невдоволення втручанням президента теж можна пояснити: або Барр, хоча б медійно, напередодні відкриття справи на Байдена намагається виглядати не настільки ручним, або він насправді згоден бути таким лише частково, а відставкою лякає Трампа, щоб той послабив хватку. Правда, якщо вірний другий сценарій, то Трамп – їжак з відомого висловлювання, а відставка – гола … ну, ви зрозуміли. Так, втрачати слухняного генпрокурора не хотілося б, але і терпіти його вибрики президент теж довго не стане.

Перемога в Сенаті 5 лютого зняла всі пута з Трампа перед виборами. У тому числі і щодо Байдена. До речі, якщо справу таки відкриють, то здійсниться те, чого так довго “чекали” українські правоохоронці і за Петра Порошенка, і при Володимиру Зеленському, – до Києва з США направлять офіційні запити з проханням надати дані в рамках розслідувань екс-глави ГПУ Віктора Шокіна по Burisma. І Зеленському, як би він не намагався дистанціюватися від Украінагейту, діватися вже буде нікуди. Україна офіційно знову опиниться втягнутою у внутрішню політику Сполучених Штатів і втратить можливість далі сидіти на двопартійному шпагаті.

А сам Шокін, безумовно, теж ще послужить інтересам Джуліані і Трампа й в якості свідка (чому ні?), І для наповнення контентом американських, особливо консервативних, ЗМІ. Образ жертви йому вже створили. Причому не погребували відвертою, в стилі Breitbart або Washington Times, демонізацією екс-віце-президента США, який нібито міг стояти за нібито отруєнням нібито ртуттю колишнього генерального прокурора України.

Джерело

Читайте також: Національне Зе-примирення. Коли ДБР порушить справу проти “київської хунти”

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE