У Туреччині почався референдум, на якому громадянам пропонують визначитись щодо питання внесення змін у 18 статей Конституції. Якщо вони підтримають їх, країна перейде від парламентської до президентської форми правління.
Про це повідомляє Lb.ua.
Громадяни повинні проголосувати або “так” (evet), або “ні” (hayir).
Реформа передбачає скасування посади прем’єр-міністра, тому що урядом буде керувати президент. Він же зможе призначати міністрів, представляти бюджет, висувати кандидатури більшості суддів вищих судів і видавати укази, які отримають статус законів. Президент зможе оголошувати надзвичайний стан і розпускати парламент.
Кількість депутатів парламенту збільшать із 550 до 600, а віковий ценз для обрання буде знижено з 25 до 18 років. Вибори у Великі національні збори (парламент) Туреччини і президентські вибори будуть проводити раз на п’ять років і в один день. Обраний президент зможе зберігати членство в політичній партії.
Нова Конституція може дозволити Реджепу Ердогану залишатися при владі аж до 2029 року. Вона збільшує президентський термін до п’яти років і дозволяє президентові залишатися при владі два терміни поспіль. Якщо поправки ухвалять, а Ердоган виграє наступні вибори 3 листопада 2019 року, він зможе залишитися на посаді ще на десять років.
У турецькому уряді вважають, що внесення поправок у Конституцію спростить і зміцнить систему управління країною. Як приклад наводять інші політичні системи із сильною роллю президента – Францію і США. Критики реформи вважають, що Ердоган намагається легітимізувати систему влади, яка по суті є одноосібним правлінням. На їхню думку, це призведе до підриву демократії в Туреччині.
Державне агентство “Анадолу” повідомляє, що в Туреччині відкрито 167 140 виборчих дільниць, де можуть проголосувати 55 мільйонів 319 тисяч громадян. Крім того, в тюрмах створено ще 461 виборчу дільницю.
Це сьомий в історії Туреччини конституційний референдум. У 1961, 1982, 1987, 2007 і 2010 роках громадяни Туреччини підтримали пропоновані зміни до Основного закону, а в 1988 році населення відкинуло конституційні поправки.
Як відомо, Ердоган у 2003-2014 роках був прем’єр-міністром Туреччини, а з 28 серпня 2014 року став президентом країни. До того як Ердоган зайняв цю посаду, президент Туреччини був церемоніальною фігурою, однак зараз він відіграє важливу роль у політиці країни.
У липні 2016 році в Туреччині сталася спроба військового перевороту, яку придушили урядові сили. Жертвами путчу стали 290 осіб. Згодом десятки тисяч чиновників звільнили через підозру в причетності до перевороту.