Президента США Дональд Трамп давав пряму вказівку працювати з його адвокатом Руді Джуліані, щоб змусити українське керівництво почати справу проти Джо Байдена.
Як повідомляє “Європейська правда”, про це посол США в Євросоюзі Гордон Сондленд сказав під час відкритого слухання в Палаті представників в рамках розгляду справи про імпічмент.
“Я знаю, що члени цього комітету часто формулювали ці складні ситуації у вигляді простого питання: чи існувало “quid pro quo?” (послуга за послугу. – ред.). Як я вже свідчив раніше, що стосується телефонного дзвінка Білого дому та зустрічі Білого дому, відповідь – так”, – сказав Сондленд.
Дипломати називали Сондленда разом з іншими посадовими особами частиною тіньової зовнішньополітичної операції із тиску на Україну щодо розслідування проти Джо Байдена та його сина Хантера.
Сьогодні він підтвердив, що разом із міністром з питань енергетики Ріком Перрі та колишнім спецпредставником по Україні Куртом Волкером працював з Руді Джуліані з питань України “за прямою вказівкою президента США”.
“Секретар Перрі, посол Волкер і я працювали з паном Руді Джуліані з питань України за прямою вказівкою президента США. Ми не хотіли працювати з паном Джуліані. Усі ми розуміли, що якщо ми відмовимося працювати з паном Джуліані, ми втратимо важливу можливість зміцнити відносини між США та Україною. Тому ми виконували розпорядження президента”, – сказав він.
Посол підкреслив, що на той момент він не знав про плани Джуліані щодо України, а якби знав, то відмовився би від співпраці з ним.
Він також заявив, що був категорично проти затримки виділення Україні військової допомоги і не отримав від Білого дому пояснень, чому це було зроблено.
“Ми працювали з Джуліані за вказівкою Трампа, ми не хотіли жодних передумов для виділення допомоги Україні”, – сказав Сондленд.
Також Сондленд заявив, що віцепрезидент Майк Пенс та держсекретар Майка Помпео знали про тиск на Україну на вимогу Дональда Трампа щодо відкриття розслідування проти Джо Байдена та його сина.
“Усі були в циклі. Це не було секретом. Керівництво Державного департаменту висловило повну підтримку нашим зусиллям. Про наші зусилля було повідомлено та затверджено. Я не пригадую жодного разу, щоб були заперечення”, – сказав Сондленд.
Сондленд підкреслив, що повідомив про ситуацію керівникам Державного департаменту, аж до державного секретаря Майка Помпео.
“Я сказав віцепрезиденту Пенсу перед зустрічами з українцями, що я маю побоювання, що затримка допомоги пов’язана з питанням розслідувань … Під час фактичної зустрічі президент Зеленський підняв питання про безпеку безпосередньо з віцепрезидентом Пенсом. Віцепрезидент заявив, що буде говорити про це президенту Трампу”, – сказав посол.
“Але ще 24 вересня секретар Помпео наказував Курту Волкеру розмовляти з Руді Джуліані. У повідомленні WhatsApp Курт Волкер сказав мені:” Говорив з Руді за вказівкою S. S означає Державний секретар (State secretary), – додав він.
Нагадаємо, цього тижня у Конгресі США розпочалась друга серія відкритих допитів свідків у рамках процедури імпічменту президента Трампа.
Екс-посол США в Україні Марі Йованович 15 листопада під час слухань у Палаті представників США заявила, що ніколи не давала вказівок генпрокурору Юрію Луценку щодо людей, проти яких необхідно проводити розслідування в Україні. У свою чергу колишній генпрокурор України Юрій Луценко звинуватив експосла США в Україні Марі Йованович у брехні під присягою.
Також стало відомо, що до своєї інавгурації, 7 травня, президент Володимир Зеленський провів у Києві зустріч присвячену нібито питанням енергетики, а насправді – вимозі адвоката президента США Руді Джуліані розслідувати діяльність Джо Байдена і його сина в Україні. Ця інформація суперечить заяві самого Зеленського про те, що “ніякого тиску” з боку Трампа не було, а також заявам республіканців, які заперечують будь-яку quid pro quo з боку президента США.
Читайте також: “Це все, що потрібно знати про суверенну Україну”. Що стало зрозуміло після свідчень Волкера в Конгресі