Politerno > Україна і світ > Олігарх вирішуватиме, чи питимуть українці чисту воду – розслідування

Олігарх вирішуватиме, чи питимуть українці чисту воду – розслідування

  • 12 Травня, 2020
  • 796 Переглядів
  • 0

За 2 роки після того, як підприємство олігарха Ігоря Коломойського поставило на поріг екологічної катастрофи всю державу, компанія не тільки не отримала штрафів та кримінальних справ за свої дії, а й отримала від українців сотні мільйонів гривень та укріпила свою монополію на стратегічну речовину, якою очищують питну воду.

Про це йдеться в сюжеті Валерії Іванової  для телепрограми “Наші гроші з Денисом Бігусом”.

Ще у 2018-ому році хімічне підприємство “Дніпроазот” з орбіти олігарха Ігоря Коломойського, оголосило про зупинку виробництва рідкого хлору. Цей реагент використовується усіма водоканалами для очистки питної води, а “Дніпроазот” – єдиний в країні його виробник. Через це країна опинилася на порозі екологічної катастрофи, адже без знезараження води її просто неможливо вживати. Проблему тоді вирішували на рівні Уряду та Ради національної безпеки.

Період зупинки виробництва рідкого хлору тоді вдалося “закрити” завдяки в тому числі і Аульській хлорпереливній станції. Це єдине в країні підприємство, яке займається транспортуванням реагенту і має необхідне обладнання для його переливання. Коли “Дніпроазот” зупинив виробництво рідкого хлору, його зуміли імпортувати і завдяки станції тимчасово забезпечувати водоканали. 

У результаті, “Дніпроазот” таки відновив виробництво рідкого хлору, але вже з новими, суттєво вищими цінами на реагент.  Після запуску “Дніпроазот” підняв  ціни на рідкий хлор з менше ніж 7 тисяч гривень, до 36 тисяч гривень за тонну (на деяких закупівлях ціна сягала і 50 тисяч гривень за тонну). Ці гроші включені у платіжки за воду, а отже українці вже переплатили підприємству олігарха сотні мільйонів гривень. 

Але за майже 2 роки з часу зупинки “Дніпроазоту” і підвищення цін Антимонопольний комітет так і не спромігся винести рішення щодо зловживання монополіста. За словами директора Департаменту досліджень і розслідувань ринків виробничої сфери Ігоря Кустовського, розслідування проводять за двома фактами: завищення цін, які було б неможливо встановити у разі вільного ринку та зупинки виробництва. Але поки, за словами очільника департаменту, подання готове на приблизно на 70%. 

Крім того, у липні 2018-го Служба безпеки України  повідомила про початок перевірки посадових осіб ПАТ “Дніпроазот” у зв’язку з тим, що їхні дії створили передумови для загрози здоров’ю людей, та поширення епідемій. Але жодного натяку на слідчі дії або на результати розслідування вищезгаданих фактів так нічого і не відомо.

Втім, за ці два роки сталося ще дещо. У 2019 році Дніпропетровська обласна рада виставила Аульську станцію – те саме стратегічне підприємство, яке фактично врятувало країну від зупинки подачі питної води – на приватизацію і продала його за трохи більше 30 мільйонів гривень.  Викупила станцію маловідома фірма “Агенція “Мега плюс”, яка належить  Андрію Житнікову. Чоловік, який проживає у звичайній багатоповерхівці в Дніпрі, коментувати купівлю відмовився. Натомість його дружина повідомила,  що на її чоловіка просто “повісили” цей об’єкт. 

Журналістам вдалося встановити, що до купівлі стратегічного підприємства, Житніков працював у фірмах “Приват Холдінг”, яка належала Ігорю Коломойському, та у компанії “Енергоальянс”, яка належала одному з менеджерів олігарха. Це може означати, що станція була викуплена в інтересах саме “Дніпроазоту” – для встановлення остаточної монополії на знезараження питної води в країні. 

Читайте також: Золоте дно. Як у Раді намагаються легалізувати схему з видобутку піску на мільярди

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE