Politerno > Україна і світ > Малюська стверджує, що мета закону про деолігархізацію досягається – наскільки це відповідає дійсності

Малюська стверджує, що мета закону про деолігархізацію досягається – наскільки це відповідає дійсності

  • 14 Липня, 2022
  • 405 Переглядів
  • 0

Мільярдер Рінат Ахметов позбувся двох критеріїв визнання олігархом після виходу з медіа-бізнесу та складання депутатського мандату його бізнес-партнером Вадимом Новинським.

Про це міністр юстиції Денис Малюська сказав під час дискусії ОПОРА.Live.

“Пан Новинський був прямим зв’язком для того, щоб визнати олігархом пана Ахметова. Тому що вони є партнерами по бізнесу, а пан Новинський як народний депутат є політичною фігурою. Тому відмова від мандату прибрала прямий зв’язок пана Ахметова з парламентом і прибрала найочевиднішу ознаку участі у політичному житті для пана Ахметова”, – сказав міністр.

Водночас Малюська припустив, що Ахметов, можливо, відмовився від своїх медіа не остаточно.

“Це моя суб’єктивна думка, не готовий говорити, що це так, але видається, що юридично це “нога в дверях” з тим, щоб не закрити собі повністю юридичні механізми повернення в бізнес”, – вважає Малюська. Він вказав на те, що мільярдер не зміг продати свій медіа-бізнес в умовах війни і натомість лише передав державі ліцензії своїх ЗМІ.

“Ця фраза не має комунікаційного особливого сенсу, має тільки юридичний, щоб створити собі запас для подальшого можливого оскарження в судах, у міжнародних судах, де завгодно, щоб повернути або собі активи, або їхню грошову компенсацію з посиланням на те, що або влада, або росіяни поставили в скрутне становище, де цінний актив довелось віддавати безкоштовно”, – припустив Малюська.

Слід зазначити, що експерти знайшли у законі про деолігархізацію три “шпарини”.


Перша  “лазівка” – це процедура декларації зустрічей держслужбовців з олігархами. У прийнятому законі прописано процедуру як безпосередньо для держслужбовців, так і для депутатів. 


Водночас, якщо з олігархом зустрічається не держменеджер, а його довірена особа, то ніде не прописано навіть необхідність декларування таких контактів. 

У разі ж, якщо конфідант приходить зі сторони олігарха, то такий контакт підлягає оприлюдненню. Бачимо явний дисбаланс, який необхідно виправити.


Друга  “лазівка” криється в забороні на фінансування політичних проєктів. У законі чітко прописано, що олігарх не має права фінансувати політичні партії та кампанії. Однак про обмеження фінансування політпроєктів поза виборчим процесом юридичними особами, в яких олігарх є кінцевим бенефіціаром, в законі немає ані слова


Всі розуміють, що формально вибори тривають два-три місяці, але основна робота ведеться за два роки до цього. Під час безпосередньо виборів уже остаточно оформлюються досягнуті раніше напрацювання. Відповідно, будь-які внески в партійні каси з боку компаній, хоч якось пов’язаних із олігархами, також необхідно обмежити.


Третя  “лазівка” пов’язана з фінансуванням медіа. Закон забороняє олігархам володіти інформаційними ресурсами, щоб не чинити впливу на незміцнілі уми в суспільстві. І це правильно. Іноді правильна інформаційна підтримка цінується набагато більше, ніж будь-яке фінансування. Але для цього не обов’язково бути власником ЗМІ. Досить буде щедро платити, наприклад, за рекламу. 


Довідково: Вадим Новинський – у минулому член уже забороненої партії “Опозиційний блок”, ще раніше – член “Партії регіонів”. Він був народним депутатом кількох скликань.

Новинський є засновником фінансово-промислової групи “Смарт-Холдинг” та власником понад 25%  пакету компанії “Метінвест”, що входить до інвесткомпанії СКМ Ахметова.

Нагадаємо, на переговорах у Стамбулі представники України, ООН, РФ та Туреччини домовилися про деблокаду трьох українських портів для експорту зерна.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE