Politerno > Україна і світ > Компанії родини Шурми недоплачують сотні мільйонів грн податків у бюджет та виводять їх за кордон, – ЗМІ 

Компанії родини Шурми недоплачують сотні мільйонів грн податків у бюджет та виводять їх за кордон, – ЗМІ 

  • 11 Вересня, 2023
  • 409 Переглядів
  • 0

Родичі заступника глави Офісу Президента Ростислава Шурми здійснювали маніпуляції з офшорами та венчурними фондами, через що бюджет недоотримував сотні мільйонів гривень податків.

Про це йдеться у матеріалі Юрія Ніколова та Антоніни Волкотруб для ZN.ua.

Так, брат Ростислава Олег Шурма є співвласником ТОВ “КД Енерджі 2” і ТОВ “Відновлювальна Енергія Запоріжжя”, які були основними отримувачами “сонячних” грошей із розслідування “Бігус.інфо”.

Засновником української “КД Енерджі 2” є кіпрська KD 2 Energy holding limited, яка на 50% належить Олегу Шурмі. ТОВ “Відновлювальна Енергія Запоріжжя” повністю належить іншому українському ТОВ “Екопауер Інвест”. Ця фірма на 76% належить ЗНВКІФ “Геліос” (венчурний фонд), решта 24% належать кіпрській Zambelica Limited.

“Геліос” є одним із найважливіших активів родини Шурми, його статутний капітал становить 435 млн грн. З грудня 2019-го по листопад 2021 року Ростислав Шурма світився як директор фонду. Але після його переходу в ОП цю посаду зайняла дружина Олега – Ксенія Шурма, йдеться в матеріалі.

“Засновником фонду нині є ТОВ “Соньєра інвест” (статутний капітал — 150 тис. грн), а бенефіціарами — Олег Шурма і такі собі Світлана Стоян та Ольга Кузіна. Зацініть масштаб “партнерів” Шурми. Світлана Стоян із Маріуполя відома як постачальниця книжок та офісного обладнання у заклади Донецької області аж на 116 тис. грн, Ольга Кузіна з Запоріжжя була ФОПом із основним кодом економічної діяльності — діяльність кафе та мобільних їдалень”, – зазначають автори.

Журналісти зазначають, що “Соньєра” із капіталом у 150 тис. грн навряд чи могла капіталізувати “Геліос” на 453 млн без боргових коштів.

“Хто їй позичив ту купу мільйонів, невідомо, бо це комерційна таємниця. Але якщо це іноземна компанія, то “Соньєра” може спокійно виводити валюту за кордон. Звісно, цими юрособами мотрійка не обмежується (фірм десятки), але і цих буде досить, аби зрозуміти, навіщо були потрібні всі ці викрутаси”, – йдеться в статті.

Автори зазначають, що венчурні фонди значно цікавіші через їхню виняткову зручність у податковій оптимізації.

“За чинним Податковим кодексом, усі інститути спільного інвестування (венчурний фонд, як “Геліос”, — один із них) звільняються від сплати податку на прибуток і мають удвічі меншу ставку оподаткування дивідендів. А ще вони можуть позичати кошти своїм же компаніям і тим самим зменшувати податок на прибуток у дочірніх підприємств. Загалом перенесення грошей, а отже, і податкового зобов’язання на підприємства із пільговим оподаткуванням — оптимізаторська класика, але будь-який податківець підтвердить: це схема на грані, а часто і за нею”, – пояснили вони.

Ці нюанси автори розглянули на прикладах “Геліос” і “Соньєра інвест” та порахували, скільки “оптимізованих” податків недоотримує держава.

“За даними аналітичної системи YouControl, “Соньєра Інвест” є прибутковим товариством. 2022 року фірма задекларувала 328 млн грн до оподаткування. Проте у фінансовій звітності щодо податку на прибуток вказано лише нулі та прочерки замість десятків мільйонів гривень, які більше пасують фірмі з доходом у третину мільярда”, – зазначають журналісти.

Власність “Соньєри” формували “за всіма правилами білого бізнесу” – через офшори з Маршаллових Островів, якими бенефіціари володіли через кіпрський траст. Зазвичай такі складні структури власності використовуються для легалізації коштів і, так, для податкової оптимізації.

Автори також зазначили, що податки не платить не лише “Соньєра”. 

"Геліос" виявився співвласником 26 юридичних осіб в Україні і ще двох в Угорщині. Основні напрямки бізнесу — "зелена" електроенергія, будівництво і фінанси. Сам фонд устиг отримати достатньо прибутків (читай — вивести коштів із дочірніх підприємств), щоб обзавестись активами на 1,4 млрд грн, за даними фінансової звітності на кінець 2022 року. Незначну частину коштів інвестовано у власність компаній, а більшість — позичено їм же, під відсотки, звичайно. Це дозволяло всій групі компаній не платити сотень мільйонів гривень податку на прибуток", - наголосили журналісти.

Фінансова звітність однієї із 26 фірм, де "Геліос" у співвласниках, — ТОВ "Майстер фінанс" свідчить, що за 2022 рік дохід фірми становив 85 млн грн. Але податок на прибуток дорівнював лише 181 тис. грн, оскільки фінансові витрати становили понад 74 млн грн.

"Тобто "Майстер фінанс" заплатило комусь, у кого позичало гроші, аж 74 млн грн за обслуговування цієї позики. А якби цієї лазівки не було і кредитор не позичив "Майстер фінансу" грошей, а вніс їх у статутний капітал, то ці 74 млн стали б прибутком фірми, і податок у розмірі 18% від прибутку виріс би із жалюгідних 181 тис. грн до близько 13 млн", - йдеться в статті.

У Олега Шурми є ще венчурні фонди - "Простір" і "Квантум", зареєстровані 2021-го та 2020 року відповідно.

"Вони не такі "прибуткові", як "Геліос", але теж не дрібнота — зареєстрований статутний капітал становить 135 млн грн. "Квантум" до того ж є повним власником ТОВ "Квантум Хоум". На цю фірму зареєстрований шурмівський автопарк із п’яти автомобілів, причому Audi E-Tron S Sportback та Tesla Y було придбано вже після повномасштабного вторгнення.

Суми, інвестовані у фонди, як і надприбутки, важко пояснити і бізнес-жилкою Олега, і зарплатою Ростислава Шурми у групі Ахметова (так, ми поцікавилися в інсайдерів), де він працював до роботи на Єрмака. Суми недоплачених державі, та ще й під час війни, податків не пасують державнику з офісу у білому пальті", - кажуть журналісти.

Автори зазначають, що 320 млн грн за освітлення окупантів, про які йшлося в розслідуванні Bihus.Info, це лише частина мільярдів Шурми, до яких є великі питання щодо оптимізації податків на сотні мільйонів гривень.

Коли Ростислав Шурма коментував розслідуваннящодо заробітків сонячних електростанцій свого брата на окупованому Запоріжжі, він не заперечував фактів, але наголошував, що в усьому винен Ігор Коломойський, який "огризається так, що підключили і окремих журналістів", зазначили журналісти.

Водночас Ніколов та Волкотруб зауважили, що "до системної кампанії долучили найближчих родичів Шурм, які понавідкривали офшорок і венчурних фондів, кредитують самі себе в межах групи, виводять кошти і не платять податків".

Нагадаємо, Україна повернула під контроль бурові газовидобувні та нафтовидобувні платформи неподалік від окупованого Криму, відомі як “Вишки Бойка”.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE