Кабінет міністрів на засіданні 7 грудня схвалив проєкт закону України «Про доброчесне лобіювання та адвокацію в Україні», запропонований Національним агентством із запобігання корупції.
Як заявив представник уряду в парламенті Тарас Мельничук, доопрацьований законопроект враховує пропозиції надані коаліцією громадських організацій, зокрема, у частині про адвокацію.
«Адвокація не є лобізмом і це чітко зафіксовано у проекті закону», – підкреслив Мельничук.
Дія закону не буде поширюватися на представництво зовнішньополітичних інтересів дипломатичними установами, на діяльність медіа, а також політичні партії.
В законопроєкті, серед іншого, прописано:
- права та обов’язки суб’єктів лобіювання та суб’єктів адвокації;
- методи впливу;
- правила етичної поведінки суб’єктів лобіювання;
- створення Реєстру прозорості.
Зокрема передбачається, що держателем та адміністратором Реєстру прозорості буде НАЗК.
Особи, які плануватимуть зареєструватись у реєстрі, мусітимуть внести чіткий перелік даних. Доступ до Реєстру прозорості буде відкритий і безкоштовний. Для лобістів реєстрація буде обовʼязкова, а для громадських організацій – добровільна.
Відповідно до рекомендацій Європейської Комісії, закон має бути прийнятий максимум до кінця січня 2024-го. Зокрема у березні 2024 року на зустрічі з GRECO (The Group of States against Corruption – «Група держав проти корупції») заплановане обговорення імплементації закону.
Нагадаємо, глава Офісу президента Андрій Єрмак, голова Верховної Ради Руслан Стефанчук і міністр оборони України Рустем Умєров у Вашингтоні зустрілися з держсекретарем США Ентоні Блінкеном та з радником президента США з питань нацбезпеки Джейком Салліваном.