Politerno > Тернопільщина > Тернопільський ОАС вдруге скасував рішення міської ради щодо “церковної висотки” на Чайковського

Тернопільський ОАС вдруге скасував рішення міської ради щодо “церковної висотки” на Чайковського

  • 9 Травня, 2025
  • 923 Переглядів
  • Comments Off

Тернопільський окружний адміністративний суд 7 травня вдруге визнав протиправним та скасував рішення Тернопільської міської ради, яким у 2020 році парафія Української Греко-Католицької Церкви Пресвятої Тройці Тернопільсько-Зборівської єпархії отримала дозвіл на будівництво багатоквартирного будинку на вулиці на вул. Чайковського, Малишка, Слівенська.

Раніше ми повідомляли, що 7 лютого 2025 року Верховний Суд України постановив скасувати рішення, як першої, так і другої інстанцій, а саме – Тернопільського окружного адміністративного суду від 8 березня 2023 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 6 лютого 2024 року у справі №500/4169/22. Справу направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.

Конституційний суд вщент розніс попередні рішення, вказавши, що суди першої та другої інстанцій оцінювали процедурні аспекти, а потрібно було лише побачити, що саме будують поряд з церквою – релігійні споруди чи багатоквартирний будинок.

З метою дослідження, про які саме парафіяльні, житлові і громадські споруди йшла мова під час прийняття оспорюваного у даній справі рішення, ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 5 березня 2025 року у Тернопільської міської ради витребувано копії первинних документів, які стали підставою для прийняття пункту 4 рішення Тернопільської міської ради від 29.01.2021 №8/3/78.

Із наданих на виконання ухвали суду документів встановлено, що вказане рішення прийняте на підставі заяви пароха церкви Пресвятої Тройці о. Іллі Довгошиї від 25 січня 2021 року, у якому він просив внести зміни в рішення міської ради від 21 серпня 2020 року №7/54/156 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою вул. Чайковського, Малишка, Слівенська, релігійній організації  парафії Української Греко-Католицької церкви та після слів «храмових споруд» читати «та парафіяльних, житлових і громадських споруд».

Однак, вказане звернення не містить інформації чи додатків, для будівництва яких саме парафіяльних, житлових чи громадських споруд планується використовувати земельну ділянку з кадастровим номером 6110100000:08:017:0055 площею 0,5265 га за адресою вул. Чайковського, Малишка, Слівенська.

Окремо слід зазначити, що дослідженням матеріалів справи встановлено, що згідно 2.1. свого Статуту Парафія Української Греко-Католицької Церкви міста Тернополя створюється для:

– проведення богослужінь, релігійних обрядів та церемоній, передбачених Канонами та настановами Української Греко-Католицької Церкви;

– поширення і пропаганди християнського віровчення;

– організації релігійної освіти;

– сприяння духовному і національному відродженню;

– збереження традицій і звичаїв українського народу;

– благодійної діяльності і милосердя (т.1 а.с. 16-17).

Як слідує з матеріалів справи, в 2003 році парафіяни церкви Пресвятої Тройці звернулися до Ієрарха Тернопільсько – Зборівської Єпархії УГКЦ Михайла Сабриги, отця – пароха церкви Пресвятої Тройці Іллі Довгошиї, міського голови Левківа Б.Є та інших із зверненням, в якому зазначали, що:

« … церква побудована в посадочній смузі, що на Східному масиві. Ми просимо, щоб цю територію впорядкувати і створити культурно-духовний центр туристичного призначення. Тим самим сприяти розвитку майбутньому туризму на Тернопіллі, не порушуючи озеленення цієї території.

Культурно-духовний центр включатиме: алею хресної дороги, алею історії ГКЦ, духовні забудови, дитячий майданчик….

… звертаємо увагу, що не один чи два гектари цієї смуги має бути для створення цього центру, а вся смуга, яка бере свій початок із кінця вулиці Малишка і переходить в вулицю Чайковського і закінчується номером 20 цієї вулиці – це по одній стороні посадочної смуги і по другій, яка бере початок навпроти магазину “Прогрес” і переходить у вулицю Слівенську і закінчується початком тролейбусної зупинки.

Ми, парафіяни і жителі міста заперечуємо будь – які перешкоди відносно створення культурно-духовного центру, посилаючись на закон місцевого самоврядування, на новий Земельний кодекс від 01.01.2002 в якому зазначено, що на землі оздоровчо – захисного призначення, яка має екологічну цінність, забудова житлових будинків забороняється …» (т.1 а.с. 22).

На дане звернення Єпарх Тернопільсько-Зборівський Кир Михаїл Сабрига надав відповідь за №132 від 06.03.03р. Б., згідно якої «Цим документом затверджуємо рішення про узгодження затримати для церковних споруд територію, яка прилягає повздовж Храму та парохіального приборства. (Прикладаємо полагоджену схему)» (т.1 а.с. 23).

Рішенням п’ятдесят четвертої сесії сьомого скликання Тернопільської міської ради від 21 серпня 2020 року №7/54/156 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою вул. Чайковського, Малишка, Слівенська, релігійній організації парафії Української Греко – Католицької Церкви Пресвятої Тройці», розглянувши звернення релігійної організації парафії Української Греко-Католицької Церкви Пресвятої Тройці, керуючись ст.12,92,123,125,126,186-1 Земельного кодексу України, Законом України «Про землеустрій», враховуючи висновок постійної комісії міської ради з питань містобудування, міська рада вирішила:

1. Затвердити релігійній організації парафії Української Греко – Католицької Церкви Пресвятої Тройці (код ЄДРПОУ 21162586) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,5265га для розширення території під будівництво комплексу храмових споруд за адресою вул. Чайковського, Малишка, Слівенська.

2. Надати релігійній організації парафії Української Греко – Католицької Церкви Пресвятої Тройці (код ЄДРПОУ 21162586) в постійне користування земельну ділянку площею 0,5265га (кад. номер 6110100000:08:017:0055) для розширення території під будівництво комплексу храмових споруд за адресою: вул. Чайковського, Малишка, Слівенська.

3. Зобов’язати релігійну організацію парафії Української Греко – Католицької Церкви Пресвятої Тройці в двомісячний термін оформити право користування земельною ділянкою відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до експлікації земель, що міститься у проекті землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки площею 0,5265 га для розширення території під будівництво комплексу храмових споруд за адресою вул. Чайковського, Малишка, Слівенська, що затверджений рішенням ради від 21.08.2020 №7/54/156, вказана земельна ділянка віднесена до категорії земель житлової та громадської забудови із встановленим цільовим призначенням – 03.04. для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій.

Після прийняття оскаржуваного у даній справі пункту 4 рішення ради від 29 січня 2021 року №8/3/78 змінено вид використання даної земельної ділянки, а саме «для будівництва та обслуговування комплексу будівель житлових, громадських та релігійних організацій», що відображено в інформації про земельну ділянку у Державному земельному кадастрі.

Станом на час прийняття спірного рішення чинною була Класифікація видів цільового призначення земель (далі – Класифікація), затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010 № 548, яка визначала поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, типами забудови, типами особливо цінних об’єктів (п.1.4 Класифікації).

Даною Класифікацією за кодами окремо визначено види використання земельних ділянок в межах земель житлової забудови та земель громадської забудови.

Зокрема, в межах земель житлової забудови Класифікацією визначено такі види використання земельних ділянок: «02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)»; «02.02 Для колективного житлового будівництва»; «02.03 Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку»; «02.07 Для іншої житлової забудови»; «02.10 Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури». 

Водночас, в межах земель громадської забудови визначено такий вид використання земельних ділянок як «03.04. Для будівництва та обслуговування будівель громадських та     релігійних організацій», який і був визначений першопочатково при наданні спірної ділянки релігійній організації у постійне користування.

Відтак, суд прийшов до висновку, що спірним у даній справі рішенням ради визначено вид використання земельної ділянки з кадастровим номером  6110100000:08:017:0055 площею 0,5265 га за адресою вул. Чайковського, Малишка, Слівенська, який не передбачений земельним законодавством. Цим фактично допущено можливість використання земельної ділянки, належної релігійній організації на праві постійного користування, для житлового будівництва окремих об’єктів цивільних прав, що не узгоджується з положеннями частини 2 статті 92 ЗК України.

З огляду на зазначене, оскаржуваний у даній справі пункт 4 рішення Тернопільської міської ради від 29.01.2021 №8/3/78 не відповідає критеріям законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, які наведені в частині другій статті 2 КАС України,  а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

При цьому, суд не прийняв до уваги доводи позивачів щодо зведення на спірній земельній ділянці багатоквартирного житлового будинку з посиланням на містобудівні умови і обмеження та проектну документацію, оскільки такі стосуються питання використання землекористувачем земельної ділянки за цільовим призначенням та інших стадій проектування і будівництва об’єктів, які визначенні частиною 5 статті 26 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”,   що не є предметом спору у даній адміністративній справі.     

Предметом спору є рішення органу місцевого самоврядування щодо зміни виду використання земельної ділянки в межах категорії земель, а тому доводи позивачів щодо  подій, які мали місце після його прийняття не можуть свідчити про законність чи незаконність цього рішення.

Оскільки суд дійшов висновку про незаконність оскаржуваного у справі рішення ради з підстав невідповідності його вимогам земельного законодавства, то не вважає необхідним досліджувати питання дотримання органом місцевого самоврядування процедури його прийняття та відповідністі містобудівній документації.   

Тож суд постановив визнати протиправним та скасувати пункт 4 рішення Тернопільської міської ради від 29.01.2021 №8/3/78 “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою вул. Яреми релігійній організації “Тернопільсько – Зборівській архиєпархії Української Греко – Католицької Церкви”.



Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE