Після зустрічі “коаліції рішучих” у Києві лідери Німеччини, Франції, Польщі, Британії та України провели телефонну розмову зі своїм американським колегою Дональдом Трампом. Країни “коаліції рішучих” домовилися вимагати від Росії розпочати з понеділка, 12 травня, повне і безумовне припинення вогню на 30 днів, щоб дати шанс дипломатії.
Міністр закордонних справ Андрій Сибіга у Telegram розповів, що 10 травня після зустрічі “коаліції рішучих” у Києві всі п’ять лідерів – Володимир Зеленський, Емманюель Макрон, Фрідріх Мерц, Дональд Туск та Кір Стармер – провели продуктивну телефонну розмову з Трампом щодо мирних зусиль.
“Україна та всі союзники готові до повного безумовного припинення вогню на суші, в повітрі та на морі щонайменше на 30 днів, починаючи вже з понеділка”, – наголосив український міністр.
За його словами, якщо Росія погодиться і буде забезпечено ефективний моніторинг – тривале припинення вогню і заходи з розбудови довіри можуть прокласти шлях до мирних переговорів.
Згодом президент Володимир Зеленський на пресконференції у Києві за участі лідерів Франції, Британії, Польщі та Німеччини заявив, що вимога до Росії стала головним результатом зустрічі.
“Найголовніше, що ми домовилися, що з понеділка 12 травня має розпочатися повне і безумовне припинення вогню щонайменше на 30 днів. Ми разом вимагаємо цього від Росії, ми знаємо, що нас підтримують у цьому Сполучені Штати”, – заявив Зеленський.
За його словами, спроба висунення умов буде свідченням намірів затягнути війну та зірвати дипломатію.
“Припинення вогню має бути всеосяжним; в повітрі, на морі, та на суші. Забезпечити моніторинг припинення вогню цілком можливо в координації з США. Це є дійсно реалістично”, – підкреслив президент.
За його словами, припинення вогню має тривати 30 днів, щоб дати реальний шанс дипломатії. Протягом цього часу робота буде зосереджена на визначенні безпекових, політичних, гуманітарних основ миру.
Президент Франції Емманюель Макрон додав, що моніторинг припинення вогню головним чином забезпечуватимуть американці, але всі інші також будуть брати участь.
Як зазначив він, це дозволить негайно розпочати переговори щодо чутливої інфраструктури і щодо гарантій безпеки.
“У разі порушення припинення вогню ми погодилися, що будуть масовані санкції. Вони вже зараз будуть готуватися і координуватися між американцями та європейцями”, – наголосив Макрон.
Нагадаємо, у пʼятницю Служба безпеки України заявила, що викрила агентурну мережу військової розвідки Угорщини, яка здійснювала шпигунську діяльність на Закарпатті – зокрема “промацувала ґрунт” щодо настроїв місцевих мешканців та їхньої реакції на потенційну появу у регіоні “угорських миротворців”.