Аналітики попереджають, що Росія наближається до здатності запускати масовані атаки проти України з використанням до тисячі ударних безпілотників одночасно. Деякі з новітніх моделей БПЛА не залежать від GPS, керуються штучним інтелектом або через Telegram-ботів, які передають у режимі реального часу відео і дані польоту операторам.
Про це повідомляє видання The Economist.
Одним із головних викликів для українських систем ППО залишається кількість безпілотників, яку Росія здатна виробляти й застосовувати. Якщо раніше Москва виготовляла близько 300 іранських Shahed-ів на місяць, то тепер аналогічний обсяг виробляється менш ніж за три доби. За даними української розвідки, Кремль планує збільшити обсяги до 500 дронів на добу, що робить реальними атаки з роями до 1000 одиниць.
Окреме занепокоєння викликає спосіб управління новітніми моделями БпЛА. За словами українських фахівців, деякі дрони більше не залежать від GPS, який можна заглушити, натомість керуються штучним інтелектом і використовують українські мобільні мережі та інтернет. Один із розібраних дронів містив записку, ймовірно залишену симпатиком України з російської сторони, в якій йшлося про використання Telegram-ботів для дистанційного управління.
За словами полковника Дениса Смажного, українські підрозділи ППО змушені адаптуватися до змін у поведінці дронів. Сучасні російські БпЛА можуть уникати виявлення, спочатку летячи низько, а перед досягненням цілі – піднімаючись на висоту 2000–2500 метрів, що виходить за межі дії легкого озброєння. Для протидії використовують гелікоптери, перехоплювачі-дрони та винищувачі F-16, які вже демонструють ефективність.
Попри це, українська ППО, за оцінками високопоставленого джерела, все ще перехоплює до 95% дронів, запущених по Києву. Однак навіть 5%, які прориваються, здатні спричиняти серйозні руйнування.
Найбільшою загрозою залишаються балістичні ракети. Протидіяти їм здатні лише кілька країн, і в західному світі фактичну монополію має американська система Patriot. Україна має щонайменше вісім батарей цих комплексів, хоча частина з них може бути пошкодженою або перебувати в ремонті.
Як зазначає видання, Україна поступово втрачає статус пріоритетного клієнта для США в умовах обмежених оборонних ресурсів і змін політичного клімату. Виробник Patriot, компанія Lockheed Martin, збільшує річне виробництво ракет PAC-3 до 650 одиниць, тоді як Росія, за оцінками, має запас у 500 балістичних ракет. З огляду на те, що на перехоплення однієї російської ракети часто йдуть дві ракети PAC-3, співвідношення виглядає тривожним.
Читайте також: уночі 26 травня в різних регіонах Росії чули вибухи, місцеві жителі повідомляли про атаки на завод дронів у Татарстані та хімзавод в Іванівській області, гучно було і в Тульській області, де розташовано оборонний завод; влада традиційно відзвітувала про відсутність наслідків атаки, а Міноборони РФ заявило, що ППО нібито збила майже сотню БпЛА.