Днями стало відомо, що з-під носа силовиків утік одеський бізнесмен Вадим Альперін, ім’я якого тісно пов’язують з контрабандою.
Судячи з усього, це була серйозна облава: 26 листопада в Києві був затриманий великий митний чиновник, який раніше працював в Одесі і був, за даними слідства, в зв’язці з Альперіним.
Президент Володимир Зеленський навіть оголосив винагороду за його затримання.
Правда, до вечора Альперін через адвоката заявив, що нікуди не тікав і сам з’явиться в САП вже сьогодні.
Розберемося в цій історії і пригадаємо, хто такий Вадим Альперін.
Що сталося з Альперіним
Про те, що Альперін нібито зник під час спеціальної операції на митниці повідомив сам Зеленський.
Мабуть – щоб одразу припинити поширення чергової хвилі критики, коли про втечу підприємців дізналися б з інших джерел.
“У ході спеціальної операції з виявлення корупціонерів навколо і безпосередньо на митниці від правоохоронців утік такий собі пан Альперін, якого вважають одним з хрещених батьків контрабанди в Україні. Однак далеко він не добіг – кордони надійно перекриті, отже, Вадим Альперін ховається десь в країні”, – повідомив президент.
Він закликав усіх допомогти з пошуками і повідомляти наявну інформацію про його місцезнаходження на гарячу лінію Національного антикорупційного бюро за номером 0 800 213 200. А за упіймання навіть запропонував винагороду, але не сказав яку.
“Прошу всіх підключитися і допомогти йому знайти дорогу в НАБУ. Або допомогти правоохоронцям знайти пана Альперіна. З мене особисто – цінний подарунок тому, хто найкраще допоможе довгоочікуваній зустрічі контрабандиста з законом”, – заявив Зеленський.
Після заяви президента в тому ж Facebook з’явився пост адвоката Андрія Федура, який представляє інтереси Альперіна. Юрист заявив, що ніхто нікуди не втікав. І більш того – вже сьогодні, в середу він особисто з’явиться до прокурора.
“Переполох чи ще щось. Прочитав в новинах, що НАБУ і САП з сьогоднішнього дня (вівторка, 26 листопада – ред.) “розшукує” мого клієнта Вадима Альперіна. Правда сам В. Альперін нічого про це ще не знає. Тому завтра 27.11.2019 року я і Вадим Альперін будемо у прокурора САП по вулиці Ісаакяна-17. Розшукувати В. Альперина немає ніякої потреби. Ми самі прийдемо до прокурора. І цінний подарунок від Президента нікому не дістанеться”, – заявив адвокат.
Альперін і справа київської митниці
Ні президент, ні адвокат Альперина не надали подробиць цієї справи. А от бізнесмен Євген Шевченко, який співпрацював з НАБУ, пов’язав цю історію з обшуками, які проходили на Київської міської митниці. Після яких був затриманий її замначальника Сергій Тупальський.
“НАБУ провело обшуки і арешти на Київській митниці, де проходив шалений за обсягом грабіж держави. Для відповідного документування всіх причетних до злочину осіб детективам знадобилося більше двох років”, – повідомив Шевченко в Facebook .
За його даними, “організатором цього схематоза є Вадим Альперін – глава самого потужного контрабандного угруповання в Україні – на рахунках підконтрольних йому компаній детективи ще в 2017 році заарештували 450 млн .р рн”. “Саме для розблокування цих коштів Альперін і запропонував хабар в розмірі $ 800 тис. На якому і погорів. Згодом суд відпустив його під заставу, однак свого арешту контрабандист поки не дочекався – вчора ввечері в результаті витоку інформації (можливо з САП, можливо через суд) він був попереджений і зник в невідомому напрямку”, – написав по гарячим слідам бізнесмен.
За словами Шевченка, був заарештований “основний виконавець схематоза – Тупальський Сергій – заступник керівника Київської митниці”.
“Коли детективи тільки починали розслідування цієї справи, деякі журналісти дорікали, що Тупальського ніхто не заарештує, тому що його кум ніхто інший, як Анатолій Новак – заступник директора НАБУ. Однак не так сталося як гадалося – родинні зв’язки корупціонерам, як бачимо, не дуже допомогли. Респект НАБУ. Тепер справа за Вищим антикорупційним судом – сподіваюся, вироки будуть суворі і тривалі – інших, виродки, що грабують державу, не заслуговують?”, – резюмував бізнесмен.
Втім, як стало відомо 29 листопада, Антикорупційний суд вдправив Тупальського під домашній нічний арешт. У камеру “схематозник” поки що не потрапив.
Що відомо про Альперіна
Прізвище одесита стоїть в топі списку основних українських кланів, які промишляють контрабандою.
Холдинг Вадима Альперіна займається великим імпортом товарів самих різних найменувань. В основному з Китаю в Україну. Також цей бізнесмен є власником скандально відомого судна “Фаїна”, яке перевозило зброю і було захоплене сомалійськими піратами 10 років тому.
Вперше про нього в Одесі заговорили ще в середині 90-х, коли молодий підприємець в компанії з декількома іншими такими ж заповзятливими людьми організував кілька підприємств, метою яких були схеми по відшкодуванню ПДВ. Уже тоді Вадим Альперін об’єднався в бізнесі з іншим одеситом – Олександром Ойберманом.
Схеми були простими – Альперін з Ойберманом вивозили на експорт рідкоземельні метали, декларували їх завищену вартість, за рахунок цього отримували повернення ПДВ. Прибутки дуету обчислювалися вже тоді мільйонами гривень. Примітно, що тоді Альперін і Ойберман ще діяли під керівництвом більш досвідченої підприємниці, одеситки Любові Івченко.
Відповідно до “суворих правил” 90-х союз підприємців діяв під дахом серйозних бандитів. Нібито “смотрящим” за бізнесом Івченко-Альперіна- Ойбермана був Іван Желязко на прізвисько “Ваня – Болгарин”, в свою чергу, пов’язаний з солнцевською “братвою” в Росії.
Втім, скоро Альперін і Ойберман вийшли на самостійний рівень і значно розширили свої бізнес-інтереси в інші сфери. У тому числі морські вантажоперевезення, будівництво, виробництво спиртного. Однак головним напрямком бізнес-союзу Альперіна-Ойбермана була все ж митниця і контрабанда. Також в схемах Альперіна- Ойбермана були щільно зав’язані цілий ряд одеських чиновників з податкової інспекції, міліції та СБУ.
Однак уже тоді бізнес і, особливо, контрабанда, в Одесі були поділені з іншими угрупованнями, тому Альперін і Ойберман неодноразово конфліктували з ними. І, відповідно, потрапляли під удари підконтрольних конкуруючим фірмам правоохоронців. Та так, що іноді Альперіну і Ойберману доводилося виїжджати з України і пересиджувати смутні часи місяцями. Власне, для обох тривалі відлучки з Одеси – не дуже складна процедура, так як в обох були паспорта Ізраїлю.
Другий великий скандал, пов’язаний з Вадимом Альперіним – вже згадане захоплення 25 вересня 2008 року сомалійськими піратами судна “Фаїна” з вантажем танків, кулеметів і боєприпасів. Втім, вся ця операція була організована іншою, більш потужною компанією збройових контрабандистів, які мають тісні зв’язки з Рособоронпромом і Укрспецекспортом.
Альперін потрапив в скандал тоді тому, що через підставних осіб володів самим судном і був всього лише вантажоперевізником, який узявся за сумнівну операцію з перевезення зброї в Африку. До речі, фатальний рейс “Фаїни” був не першим – до того кораблі Вадима Альперіна зробили як мінімум близько десятка рейсів на Африку – зброя зі складів Росії і України лилася в воюючі африканські країни потужним потоком.
Судно “Фаїна” та його екіпаж були все-таки викуплені через кілька місяців у піратів Альперіним за 3,2 мільйона доларів і повернуте в Україну.
Скандал з “Фаїною” не сильно пошкодив бізнесу Вадима Альперіна – після цього холдинг підприємця лише розширився. Основним напрямком також була контрабанда закордонного ширвжитку через Одеську митницю.
Основний товар, на який зробили ставку підприємці – тканини і взуття. Товар йшов на одеський промринок “7 кілометр” і харківський “Барабашово”. Який також провозився за допомогою підгодованих митників по заниженими в рази закупівельними цінами в деклараціях. Також Вадим Альперін з Олександром Ойберманом викупили ряд збанкрутілих заводів з виробництва спиртного і налагодили випуск горілки, коньяку і слабоалкогольних напоїв. Ну і плюс до того затіяли кілька масшабних будівельних проектів у зв’язці з чиновниками одеської мерії.
Ще один скандал стався в 2015 році, коли на одеській митниці були затримані чотири контейнери з ширвжитком, які належали підприємству Вадима Альперіна. Але і тоді йому вдалося вирішити питання з Департаментом внутрішньої безпеки Південної митниці.
Альперіна часто згадують у зв’язці із затриманим київським митником Тупальським, який з грудня 2018 по березень 2019 року виконував обов’язки начальника Одеської митниці.
Мовляв, Тупальський кришував Альперина і по суті був його бізнес-партнером. У колах одеських підприємців цей союз часто називають кланом “Вадіка”.
У 2017 році навколо Вадима Альперіна вибухнув гучний скандал, про який вище вже згадував екс-детектив НАБУ Шевченко. Податкова служба, яку тоді очолював Мирослав Продан, заарештувала рахунки десятків компаній, пов’язаних з Альперіним.
Цікаво, що самого Продана пов’язують зі ще одним одеським кланом, який промишляє контрабандою. На ринку “7-й кілометр” він так і називається – “Продановскій”. Також він відомий як “Мелвілл”.
Після арешту компаній Альперіна генпрокурор Юрій Луценко заявив, що одесит пропонував хабар НАБУ в 800 тисяч доларів, щоб арешт був знятий. На цій підставі Альперіна спробували заарештувати.
Що і сталося. Правда, суд погодився відпустити підприємця під заставу у 21 млн.
З тих пір ця справа затихла, а прізвище Альперіна спливло тільки після нещодавного рейду силовиків по київській митниці, де затримали десять осіб і вже згаданого Тупальського
Чому знову з’явилась “справа Альперіна”
Незважаючи на те, що президент Зеленський назвав Альперіна “хрещеним батьком” контрабанди, насправді нинішня історія тісно пов’язана з конкуренцією потужних одеських кланів контрабандистів і боротьбою політичних груп за вплив на митниці.
Затриманого екс-начальника одеської митниці Сергія Тупальського вважають креатурою колишнього глави Державної митної служби Ігоря Калетника.
За контроль над українськими митницями з Альперіним і ставлениками Ігоря Калетника давно бореться політик і бізнесмен, а також екс-глава СБУ і Держмитслужби Валерій Хорошковський, який зараз має великий вплив в оточенні Зеленського.
Хорошковський нібито контролює конкуруючий з Альперіним клан одеських “рішал” на митниці, очолюваний не менше впливовим одеським підприємцем Орестом Фірманюком.
“Замість одного клану контрабандистів тепер на “чергування” і контроль над контрабандними потоками на митниці просто заступають інші “рішали”. І чорні фінансові потоки просто поміняють напрямок”, – говорить джерело на одеській митниці.
Ситуацію з Альперіним аналізує телеграм -канал “Політика Країни”:
“Відомий одеський підприємець-контрабандист Вадим Альперін, за упіймання якого особисто Зеленський призначив винагороду, вчора через свого адвоката Федура заявив, що нікуди не тікав і готовий вже сьогодні особисто з’явитися в САП.
Його проблеми закономірні. Так само, втім, як і при інших президентах.
Біля кожного нового президента завжди знаходяться свої «експерти» по схемам на митниці, які намагаються усунути від них Альперіна.
Зараз – це Валерій Хорошковський і Ілля Павлюк. Ну і плюс до того Коломойський, який всюди хоче бути і в темі, і в частці.
Тому у Альперіна і почалися неприємності. Але він людина до них звична. Не так давно його хотіли посадити і при Порошенкові. Він провів навіть деякий час в СІЗО, але потім все одно вийшов на волю.
Зараз історія повторюється. І, судячи із заяви Федура, Альперін і зараз очікує, що в Києві перебісяться і все повернеться на круги своя. Як уже не раз бувало раніше.
Президенти в Києві змінюються, а Вадим Альперін в Одесі залишається”.
Читайте також: Цуґцванґ для Зеленського: що буде з його рейтингом після зустрічі з Путіним