Politerno > Статті > Україна і світ > “Альянс” і “сліпий” НБУ. Чому не закривають банк Фірташа, з якого вкрали мільярди

“Альянс” і “сліпий” НБУ. Чому не закривають банк Фірташа, з якого вкрали мільярди

  • 19 Липня, 2022
  • 2267 Переглядів
  • 0

“Альянс Банк” на межі банкрутства, але при цьому регулятор не поспішає вводити туди тимчасову адміністрацію та карати винних у розкраданні мільярдів вкладників.

Незабаром в Україні може повторитися історія багатьох розорених банків. Скандально відомий олігарх Дмитро Фірташ довів чергову фінустанову до банкрутства. Це «Альянс Банк», і це досить важлива частина фінансової системи. Національний банк України, який має підтримувати стабільність вітчизняної банківської системи, багато років підозріло закривав очі на багатомільярдні махінації та розкрадання коштів, у тому числі державних, в «Альянс Банку».

Про це пише Luxembourg Herald.

У банку «Альянс» було зафіксовано багатомільярдні махінації та розкрадання коштів, банк не виконує зобов’язань перед клієнтами – їх обсяг перевищив 1 млрд грн, і забрати гроші з банку не можуть як приватні підприємства, так і держструктури. Джерела в банківській системі кажуть, що «Альянс» — банк-банкрут, а НБУ не поспішає вводити туди тимчасову адміністрацію та карати винних у розкраданні коштів вкладників.

 

«Альянс» було засновано 1992 року в Донецьку. 2015 року банк нібито викупив виходець зі страхового бізнесу Олександр Сосіс, а за фактом — Дмитро Фірташ. Клієнтами банку стали облгази, агро- та хімпідприємства Фірташа («Твій Газзбут», «ЗТМК», «Ніка-Агротрейд», «Є Енергія», «Хім Трейд»). 

Генпрокуратура вважає, що «Альянс» допоміг структурам Фірташа вкрасти у “Нафтогазу” понад 4 млрд. грн. У матеріалах кримінального провадження №42017000000000445, відкритого за ознаками кримінальних злочинів, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 211, ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 367 КК України повідомляється, що через банк у 2017-2018 роках керівництво облгазів Фірташа за участю азотних підприємств олігарха незаконно виводило кошти, що призвело до значного збільшення боргу перед держкомпаніями.

Журналісти розповіли про кейс із «Глобалмані» — прокуратура та НАБУ підозрюють «Альянс» у відмиванні грошей, зокрема з ОРДЛО та Криму. Нацполіція виявила схему відмивання коштів та переказ 6, 5 млрд грн у РФ у 2019-2020. 2018 року НБУ оштрафував «Альянс» на 2,6 млн грн за відмивання грошей. 

 

Також журналісти довели, що операції з оплати закупівлі ліків здійснюються через Globalmoney та Альянс Банк. Фінустанови приймали гроші від клієнтів без ідентифікації, порушуючи вимоги Нацбанку та сприяючи злочинній діяльності наркоділків.

 

СБУ виявила, що посадові особи промислових та енергопідприємств Запорізького регіону займалися підривною діяльністю, а отримані кошти переказувалися до банку «Альянс». Під підозрою був “Запорізький титано-магнієвий комбінат” Фірташа. Суд заарештував понад 360 млн. грн. — майже половину капіталу банку. Прокуратура дозволила зняти арешт із рахунків банку, а коли Кабмін доручив виплатити зарплати співробітникам ЗТМК із цих коштів, «Альянс» не зміг цього зробити і ДБР відкрило кримінальне провадження про підкуп прокурорів.

Незважаючи на те, що збитки від таких схем українському бюджету складають десятки мільярдів гривень, а державна зрада є особливо тяжким злочином, слідство досі триває, ніхто зі зловмисників не притягнутий до відповідальності, навіть не взятий під варту.

Водночас посадові особи компанії та банку «вирішували» питання з прокуратурою, яка у свою чергу дозволила зняти арешт з майна та рахунків. Коли Кабмін доручив з цих коштів виплачувати зарплату працівникам ЗТМК, Альянс не зміг цього зробити – гроші вже були розкрадені. За даним фактом Державне бюро розслідувань відкрило окреме кримінальне провадження та розслідує факти підкупу прокурорів.

До речі, за нашими даними, Альянс співпрацював з росіянами, зокрема з Транскапіталбанком, до самого початку повномасштабної війни, повідомили в Нацбанку. Регулятор не заперечував.

Без застави, без грошей

Фішкою банку «Альянс» стали махінації з невиконанням банківських гарантій — банк виступає гарантом виконання підрядником умов держтендера, але коли підрядник отримує передоплату і зникає, «Альянс» відмовляється компенсувати збитки. В результаті гроші просто розкрадають учасники схеми, а держава залишається ні з чим.

Схема, яка була б неможливою без серйозних зв’язків у Нацбанку, проте процвітає вже багато років.

У зв’язку з цим варто нагадати історію 2018 року із закупівлею палива для ЗСУ, гарантом у якій був Альянс Банк. Паливо мала постачати компанія «Фідея» (входить в орбіту скандального «Трейд Коммодіті» з оточення Петра Порошенка), але не зробила цього вчасно. Коли Міністерство оборони спробувало стягнути з банку те, що воно гарантувало, «Альянс» відмовився платити. В результаті армія залишилася без пального і без грошей.

У реєстрі судових рішень Альянс Банк фігурує в 11,5 тис. справ

У реєстрі судових рішень банк «Альянс» фігурує у 11,5 тис. справ. Серед постраждалих – «Державна інноваційна кредитно-фінансова установа» (на 17,3 млн грн); «Адміністрація морських портів України» (76 млн банківських гарантій). Джерела в НБУ повідомляють, що банк невиконаних гарантій на 3,2 млрд грн, звідки 1,2 млрд грн – борг ТОВ «Юнайтед Енерджі» з орбіти олігарха Коломойського перед «Укренерго», а понад 2 млрд грн – борги облгазів Фірташа перед «Нафтогаз Трейдинг» та «Укргазвидобуванням».

Цікаво, що Нацбанк у відповідях на скарги держкомпаній демонструє подвійні стандарти – за гарантіями Коломойського Нацбанк просить Альянс повернути борг, а за гарантіями Фірташа лише обіцяє розібратися в ситуації.

Між тим, очевидно, що держава цих грошей більше не побачить: ті ж облгази Фірташа передали в управління Нафтогазу, і олігарх не буде платити за їхніми боргами.

Альянс Банк мертвий, визнаймо це

На депозитах в «Альянсі» Мінфін тримає 364 млн грн, а КМДА – 326 млн грн. Ще 178 млн грн – це кошти ЗТМК, який держава відібрала у Фірташа та повертає у держвласність. З ЗТМК зрозуміло – це підприємство нещодавно належало олігарху, але хто порадив посадовцям Мінфіну та КМДА зберігати гроші в банку, відомому сотнями кримінальних справ, це вже інше питання. За давньою українською традицією, в даному випадку все вирішують хабарі, які чиновники отримують від банкірів.

Сьогодні грошей у банку немає, він практично порожній і живе виключно за рахунок рефінансування НБУ. «Альянс» не виконує норматив ліквідності з резервування коштів, порушує норматив валютної позиції (78,3% при гранично допустимих 5%).

За три місяці війни структури Фірташа і Григоришина вивели з банку 2,5 млрд грн. Кредитний портфель «Альянсу» наразі становить 5,5 млрд грн, близько половини цього обсягу – проблемні кредити. Близько 2 млрд грн видано компаніям Фірташа, багато кому без застави. Насправді ці гроші просто вкрали. Також банк витрачає рефінанс на купівлю валюти на міжбанку, а потім виводить її в інтересах структур Фірташа за кордон. Водночас у своїх звітах Альянс наводить прийнятні цифри. Кажуть, що в касах філій знаходиться 480 млн грн, а на рахунках – 1,05 млрд грн. Зокрема, 12 мільйонів євро нібито лежать в італійському Banca popolare di sondrio.

Все це вигадка, кажуть джерела видання. За загальноприйнятими нормами в касах «Альянсу» має бути близько 200 млн грн в еквіваленті. Банкіри не допускають, щоб гроші лежали без діла в сховищі, особливо якщо ці кошти можна покласти в НБУ під 23%. Тобто задекларованих грошей фактично немає, вони існують лише на папері.

Ідентичну історію в 2015 році детально описувала тодішній директор департаменту банківського нагляду НБУ Катерина Рожкова. Юніон Стандарт Банк запевнив регулятора, що у нього в київському сховищі було 108 млн грн, але коли НБУ прийшов до банку з перевіркою, махінація розкрилася дуже швидко, і Юніон Стандарт був ліквідований.

У випадку «Альянсу», за даними джерела в НБУ, номінальний власник банку Олександр Сосіс виїхав з України, забравши з собою 8 мільйонів доларів готівкою – майже все, що було в центральному сховищі банку.

В італійському банку теж може не бути 12 мільйонів євро. Дуже схоже, що це фіктивний баланс, який, ймовірно, є гарантією кредиту, який ніколи не буде повернений, і італійці просто спишуть ці гроші. Типова схема, за якою раніше нечесні українські банки працювали у співпраці зі сумно відомим австрійським Meinl Bank.

При цьому якби з фінансами банк мав порядок, то він не звертався б за рефінансом НБУ під 27% річних. Якщо банк лусне, Фонд гарантування вкладів фізосіб повинен виплатити вкладникам 1,6 млрд грн.

Це неможливі умови в ситуації, коли немає інвестиційних інструментів, які покривають ці високі відсотки за кредитом. Станом на 1 червня «Альянс» мав 4,1 млрд грн зобов’язань перед НБУ. І до цієї суми банк має заплатити понад мільярд відсотків. Для такого маленького банку це непідйомні суми. І навіщо йому нове рефінансування на таких невигідних умовах, якщо гроші є?

Знаючи про всі ці факти, Національний банк, однак, не вживає жодних дій, щоб припинити це беззаконня. Якщо банк лусне (а насправді він уже луснув, просто поки про це не оголосили), Фонд гарантування вкладів фізичних осіб повинен буде виплатити вкладникам 1,6 млрд грн.

«Мабуть, «Альянс» комусь дуже потрібний, якщо йому дозволяють існувати за такого стану справ. І нікого не бентежить той факт, що держава в цьому банку одномоментно може втратити близько 1 млрд. на депозитах держструктур, 3,2 млрд. грн. – на невиконаних гарантіях і 1,6 млрд. грн. – на погашенні збитків вкладників-фізосіб. Всього близько 6 млрд», — йдеться в матеріалі.

Як стало відомо виданню, журналісти одного з провідних телеканалів України готують детальне розслідування на цю тему.

Висновок

«Україна живе в умовах війни, а корумповані банки та чиновники продовжують грабувати державу. Нацбанк просто зобов’язаний гарантувати стабільну роботу банківської системи. І таким відвертим конвертоцентрам під вивіскою банку не повинно бути місця. Банк Альянс має бути ліквідований, а всі причетні до цієї злочинної схеми – притягнуті до відповідальності.

Для запобігання та виявлення подібних шахрайських схем в українських банках НБУ має перевірити сховища всіх фінустанов і переконатися, що їх звітність відповідає реальному стану фінансів. Варто було б дізнатися, чи хтось із пайовиків втік із вмістом каси. Також не зайвим буде перевірити стан рахунків українських фінустанов у маловідомих іноземних банках. У 2014 році банкіри за допомогою простих схем вивели за кордон 2,5 мільярда доларів. Сьогодні, в умовах повномасштабної війни, повторення такого сценарію матиме катастрофічні наслідки».


“” Читайте також: Сухачов, скільки коштує спалити матеріали справи?


 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE