Вже найближчим часом в Україні можуть підвищити тарифи на електроенергію для населення. 5 травня НКРЕКП представила два сценарії цього процесу.
І по кожному з них пільговий тариф для населення – по 90 копійок за кіловат при споживанні до 100 кВт в місяць – повинні прибрати. Різниця тільки в термінах – або з 1 липня цього року, або з початку 2021 року.
Але і в тому, і в іншому випадках цінник на електроенергію для побутових споживачів одразу злетить на третину.
Дорога “зеленка”
У НКРЕ називають однією з причин підвищення тарифів необхідність підтримати високий тариф на викуп дорогої “зеленої” електроенергії (яка виробляється на сонячних і вітряних електростанціях).
Зобов’язання щодо викупу і незмінності тарифів до 2030 року (зараз це 4,5 гривень за кіловат) прописані в законі про зелену енергетику. Причому “зеленої” електроенергії виробляється з кожним роком все більше.
Але зараз споживання електроенергії через кризу і карантин падає. Відповідно грошей на ринку, щоб викуповувати за високими фіксованими тарифами “зелену” енергію – немає.
Ця ситуація б’є і по тепловій генерації, яка переважно належить Ринату Ахметову (йому ж належать і 25% зеленої генерації). Вона дорога: тариф 1,6-1,7 гривень. А її собівартість набагато вища, ніж у електрики, що виробляється компанією “Енергоатом” (57 копійок за кіловат).
Тому не так давно уряд зупинив частину енергоблоків на АЕС, щоб підтримати попит на більш дорогу теплову генерацію.
Але для підтримки нинішніх тарифів зеленої генерації цього заходу недостатньо. Тому і заговорили про підвищення ціни на електроенергію для населення.
Варто відзначити, що технічних складнощів в перегляді тарифів для українців взагалі не буде. Формально вже з 1 травня для населення повинні діяти ринкові розцінки. І тільки карантин їх пригальмував. Хоча офіційно спецзобов’язання по тарифам для населення так і не продовжили. Тобто, нові розцінки можуть вводити хоч завтра.
Причому, за словами аналітика Інституту стратегічних досліджень Юрія Корольчука, вони ризикують виявитисяся набагато вищими прогнозованих 1,4 гривень за кіловат – близько 2,5 гривень.
Є й інші варіанти. За ними тариф для населення залишається незмінним, але ростуть цінники для промисловості і борги по зеленій енергетиці. Судячи з апокаліптичних прогнозів, їх, швидше за все, представили для контрасту. Щоб переконати владу, що підвищення цін для населення – єдиний вихід.
Правда, цей “вихід” НКРЕ розподілило за двома сценаріями залежно від того, коли підвищувати ціни для населення:
Сценарій №1 :
- тимчасова заборона будівництва нових потужностей відновлюваної енергетики
- зниження зеленого тарифу до 9 євроцентів за кіловат (тобто, уп’ятеро), що дасть економію в 15 млрд гривень.
- інвестори, які вклали в зелену енергетику, можуть отримати компенсацію за обмануті надії, порядок якої розробить Кабмін. Компенсації повинні передбачати прибутковість на рівні 10-річних ОВДП в євро плюс 2%
- скасування пільгової категорії споживання до 100 кВт для населення з 1 січня 2021 року .
Сценарій №2 передбачає наступні кроки:
- тимчасова заборона будівництва нових потужностей відновлюваної енергетики
- зниження зеленого тарифу на 30% для сонячних електростанцій і на 15% для вітрових електростанцій. Це дозволить заощадити 11 млрд гривень.
- скасування пільгового споживання для населення вже з 1 липня 2020 року , що дозволить акумулювати додатково 12 млрд гривень.
При цьому, за прогнозами НКРЕ, при реалізації першого сценарію тариф для населення в цьому році залишається незмінним. Але підвищуються тарифи для промислових споживачів – для першого класу з 1,56 до 1,71 гривень за кіловат, для другого – з 2,23 до 2,29 гривень. Що ще більше вдарить по промисловості, яка переживає нелегкі часи.
За другим сценарієм тариф для населення вже в цьому році виросте до 1,4 гривень за кіловат (зараз середній – 1,07 гривень), але для промисловості знизиться.
Як будуть підвищувати цінник
Насправді споживанням до 100 кВт в місяць можуть похвалитися далеко не всі українці. Навіть самі економні, як правило, спалюють більше. Середнє споживання домогосподарств – до 200 кВт, – говорить керівник спеціальних проектів НТЦ “Психея” Геннадій Рябцев.
Проте, скасування пільгового тарифу стосується всіх.
“Справа в тому, що кожному споживачеві рахують перші 100 кВт в місяць за тарифом 90 копійок, а далі за більш високим – до 1,68 гривень за кіловат. У підсумку виходить цілком прийнятний середньозважений тариф (він становить 1,07 гривень за кіловат – ред.). Частка “дешевої” електроенергії за 90 копійок за кіловат в загальному балансі споживання населенням досягає 25%, тобто з 35 млрд кіловат це більше 8 млрд кіловат в рік. Звідси і підрахована регулятором економія в 12 млрд гривень”, – пояснює Юрій Корольчук.
Згідно з прогнозами НКРЕ, якщо пільгову категорію до 100 кВт скасують, то середньозважений тариф одразу підскочить на третину – до 1,4 гривень.
Але це може виявитися тільки вершиною айсберга.
“Тільки-но скасують пільговий тариф в 90 копійок за кіловат, виявиться, що і не пільговий пора підвищувати. Адже він, власне, теж не відповідає ринковим реаліям. Це ціна за спецзобоав’язанням, яку залишили з моменту введення ринку електроенергії з 1 липня минулого року для «адаптації населення» на 9 місяців. Усі терміни вже пройшли і зараз у нас немає ринкових цін тільки через карантин. Але і ПСО офіційно не продовжили. Тобто, ринок в цінах може наступити хоч завтра. І людям доведеться платити за тарифами як для промисловості”, – говорить Корольчук.
Цінник для населення буде навіть вищим, ніж для бізнесу, який купує електроенергію оптом.
“В середньому може бути до 2,5 гривень за кіловат”, – вважає Корольчук.
При цьому, за його словами, як і раніше немає ніяких механізмів, які б дозволили постачальникам електроенергії вводити плаваючі розцінки, пропонувати різні акції та інше. “Скажімо, атомна генерація могла б нарощувати виробництво електроенергії, але для цього потрібно збільшувати нічне споживання. Населенню в такі періоди можна було б пропонувати електроенергію і по 20-40 копійок за кіловат”, – говорить Корольчук.
Власне, зараз за плаваючими тарифами можуть платити власники дво і тритомних лічильників (по дво-зонним – 0,5 тарифу з 23.00 до 7.00, по трьох-зонним 0,4 тарифу з 23.00 до 7.00, але 1,5 тарифу – з 8.00 до 11.00 і з 20.00 до 22.00).
Але, по-перше, таких лічильників в Україні не так багато, по-друге, для них зі скасуванням пільгового споживання до 100 кВт вигода теж стає менш очевидною. Адже відразу все споживання рахуватимуть за загальним тарифом, тоді як зараз вночі можна отримати ціну в 45 копійок за кіловат (на перші 100 кВт).
Ще один нюанс – субсидії. Якщо скасують пільгове споживання, вийде, що потрібно підвищувати виплати по субсидіях або знижувати споживання. Друге ймовірніше, адже бюджет на субсидії лише нещодавно зрізали на 8 млрд. Тобто, людям доведеться сидіти в темряві або доплачувати за світло зі своєї кишені.
Схема “Громовідвід”
Цікаво, що регулятор в своїх заявах зараз пов’язує зелені тарифи і тарифи для населення і дає зрозуміти – саме за рахунок людей будуть доплачувати “зеленим”.
При цьому ідеї знизити цінник або обмежити генерацію одразу натрапляють на критику міжнародних партнерів. На захист “зелених” тарифів вже виступили на днях відразу кілька іноземних посольств в Україні – Німеччини, Франції, Великобританії, Швеції, Бельгії, Канади, Норвегії, Південної Кореї.
У зверненні до уряду вони відзначили, що розчаровані можливої ”ретроспективою” України по зеленим тарифам.
Лобізм з їх боку пояснюється просто – за останні роки іноземні інвестори активно вкладали в українську зелену енергетику, в тому числі, за рахунок кредитних коштів (при цьому, вони виходять з того, що незмінність тарифів гарантується законом).
В тому числі, активно займаються інвестиціями в зелену енергетику і близька до прем’єра Шмигаля сім’я західноукраїнських підприємців Козицьких.
“Можна вкласти 200 тисяч доларів і отримувати по 300% річних. При цьому ніякого виробництва обладнання для сонячних або вітрових електростанцій в Україні так і не з’явилося. Ставлять в основному китайське”, – говорить Рябцев.
За його словами, ніяких міжнародних зобов’язань щодо зеленої генерації наша країна на себе не брала. Вони прописані тільки в законі про зелену енергетику, в якому інвесторам гарантуються незмінні умови (в тому числі, тариф) до 2030 року.
“Але закон можна змінити. Інвестори, звичайно, можуть йти в суди, але потрібно просто правильно прописати положення. Якщо в законі з’явиться рядок про загрозу національній безпеці України, інвестори нічого не зможуть відсудити”, – говорить Рябцев.
З іншого боку, противники такого підходу вказують, що перегляд правил гри на ринку зеленої енергетики ще більше погіршить інвестиційний імідж України, показавши, що наша держава готова “на ходу” переписувати правила гри.
У зеленій енергетиці є інтереси і великого українського бізнесу, зокрема, компанії ДТЕК Рината Ахметова. Тобто, на перший погляд, сценарії зі зменшенням тарифу для зеленої генерації б’ють і по його інтересам.
Але не все так однозначно.
“Головна мета – відвернути удар і увагу громадськості від теплової генерації. На ринку формується думка, що “зелених” годують за рахунок високих тарифів для населення. З ТЕС же все залишиться, як і раніше. Хоча зараз потрібно було б діяти інакше: різко, на 20-25% збільшити частку АЕС і ГЕС (до 70%), залишити ТЕС і зеленій енергетиці 30%. В цьому випадку можна було б не тільки не підвищувати тарифи для населення, але і знизити їх на 10-15% за рахунок збільшення частки дешевої атомної електроенергії. Але потрібно хоча б на якийсь час вимкнути інтереси олігархів”, – переконаний економіст Олексій Кущ.
У той же час, є свої аргументи і у захисників теплової генерації – її скорочення призведе до необхідності закриття українських шахт і до масового безробіття.
Читайте також: Тенденції громадської думки квітня 2020 року: про що говорять останні соцопитування