Politerno > Статті > Україна і світ > Дідусь Смолій – король оренди

Дідусь Смолій – король оренди

  • 17 Жовтня, 2018
  • 2079 Переглядів
  • 0

Як глава НБУ здає приміщення в оренду банкам, за якими наглядає і чому в цьому не вбачають конфлікт інтересів?

Яків Смолій протягом декількох років, разом зі своїм бізнес-оточенням, здає в оренду офісні приміщення комерційним банкам, які сам же і курирує.

Це прямий конфлікт інтересів, так як виплати по орендним договорам залежать від життєздатності банків.

Крім цього, є підстави звинувачувати Смолія в отриманні нелегальних доходів – він здає приміщення банкам за цінами в кілька разів нижчими за ринкові.

Однак НАБУ і прокуратура не звертають увагу на явне порушення норм закону про протидію коррупція, тому що Смолій знаходиться під «дахом» Порошенка.

Після приходу Смолія на держслужбу в 2014 році, згідно з ЗУ «Про запобігання корупції», у нього виник конфлікт інтересів: він мав приватний інтерес в сфері, в якій виконує свої службові/представницькі повноваження – здачу в оренду власних приміщень банківських установ, щодо яких він, як керівник/помічник керівника НБУ, мав і має можливість впливу. Це є протиріччям між приватним інтересом особи та її службовими або представницькими повноваженнями.

Підтвердженням цього факту є неринкова ціна приміщень при здачі в оренду, що може бути не тільки свідченням несплати податків але і корупційних зв’язків Смолія та комбанків.

Згідно з деклараціями, глава НБУ Яків Смолій є власником нежитлових приміщень, завдяки яким додатково заробляє 3 млн. гривень на рік.

Так, на праві власності йому належить наступна офісна нерухомість :

• 7 % (33 кв.м .) Офісного приміщення в Івано-Франківську (загальна площа 453 кв.м .);
• 33% (805 кв.м.) Офісного приміщення в місті Львів (загальна площа 2 440кв.м. ) ;
• 8% (188 кв.м.) Офісного приміщення в місті Тернопіль (загальна площа 2 356кв.м.);
• 8% ( 63 кв.м .) Офісного приміщення в місті Черкаси (загальна площа 790 кв.м .);
• 50% (303 кв.м .) Офісного приміщення в місті Києві (загальна площа 607 кв.м .);
• 50% (243 кв.м .) Офісного приміщення в місті Києві (загальна площа 487 кв.м .);
• 7% (6 кв.м .) Офісного приміщення в місті Києві (загальна площа 86 кв.м .);
• 7% (21 кв.м .) Офісного приміщення в місті Києві (загальна площа 296 кв.м .);
• 7% (50 кв.м .) Офісного приміщення в місті Києві (загальна площа 714 кв.м .);
• 8% (67 кв.м .) Офісного приміщення в місті Києві (загальна площа 834 кв.м .);
• 8% (126 кв.м .) Офісного приміщення в місті Дніпро (загальна площа 1 571 кв.м .);
• 8% (80 кв.м .) Офісного приміщення в місті Чернівці (загальна площа 996 кв.м .);

• 7% (81 кв.м .) Спортивного комплексу в Погребах (Киевск а область ) (загальна площа 1158 кв.м .);

Щоб ілюструвати повну картину порушень глави НБУ, потрібно поглянути на деякі об’єкти оренди, які надавалися банкам. Для цього, звераю увагу на його декларації (2015 рік , 2016 рік , 2017 рік) де основними банками-орендарями є:

1. КСГ банк – орендував офісне приміщенні в Дніпрі на вулиці Мечникова, 10б. Банк був ліквідований НБУ 31 серпня 2016 року за відмивання грошей злочинним шляхом, яке відбувалося протягом декількох років. Дані факти були виявлені НБУ тільки під час останньої перевірки банку.

Ключовою є фраза «під час останньої перевірки». Цілком ймовірно, раніше Гонтарева-Смолій не помічали «обнал грошей». Адже керував перевірками директор Департаменту банківського нагляду НБУ – Катерина Рожкова, яка також довгий час була в підпорядкуванні у Смолія в банку «Аваль».

НБУ прийняв рішення ліквідувати банк, тільки після того як ГПУ разом з СБУ почала проявляти інтерес до операцій банкуПеревіряючими готувалися матеріали безпосередньо для обшуку банку, оскільки КСГ проходив по ряду справ, пов’язаних з легалізацією доходів, отриманих злочинним шляхом.

Основними акціонерами банку були Сергій і Ксенія Касьянови (по 33,46%), а також соратник Юри Єнакіївського – Олександр Шепелев. Він звинувачувався в причетності до розкрадання коштів РодовідБанку на суму понад 220 млн. гривень, в участі розкрадання держ. коштів рефінансування НБУ на 315 млн. грн., а також двох вбивствах (банкіра і полковника МВС) і одному замаху.

Смолій, незважаючи на участь в капіталі КСГ банку злочинця – надавав в оренду частину приміщення (126 кв. м.) в центрі міста Дніпро по вул. Мечникова, 10б, що становить 8% від загальної площі. Вартість оренди приміщення КСГ банком за 1 кв.м. становила 60 гривень/місяць. Виходячи з інформації різних ріелторських сайтів середня вартість оренди в Дніпрі за кв.м складає  200 грн.

Тобто, виникає обгрунтоване припущення, що Смолій отримував і отримує частину виплат за оренду приміщень готівкою – що можна вважати і ухиленням від сплати податків, і схемою виплати хабарів.

2. «Фідобанк» – орендував приміщення у Смолія з липня 2013 року по липень 2016 рік а за адресою – м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 36/1. Власником банку був колишній глава “Укрсиббанку” Олександр Адаріч. Реальним власником банку була людина з оточення Януковича – міністр Колобов, хоча сам Адаріч це спростовував, але при цьому не приховував свою дружбу з Арбузовим.

20 травня 2016 року «Фідобанк» був визнаний НБУ неплатоспроможним. Але на відміну від багатьох інших банків, які до кінця намагаються відстояти своє право працювати і місяцями судиться з НБУ, власники «Фідобанк» сприйняли новину про фактичне банкрутство своєї установи на диво спокійно.

НБУ повідомив що «виведення активів в пов’язані з акціонером установи не здійснювалося». Адаріч і зовсім не збирався рятувати банк, а НБУ без будь-яких перевірок надала відмінну ділову репутацію власнику Фідобанк.

ФГВФО, на відміну від НБУ – виявив в діяльності банку фінансові махінації на суму близько 7 млрд. гривень .

Смолій надавав приміщення Адарічу в оренду при середній вартості 4,5 тис. гривень на місяць. Площа оренди 63 м. кв. Таким чином вартість 1 м. кв. становить 71 гривня/місяць. Мінімальна риночна ціна за даною адресою – 200 гривень/місяць, що також говорить про заниження вартості оренди.

Цікавим фактом є те, що за даною адресою загальна площа орендованого «Фідобанком» приміщення становить 790 м.км. З яких Смолій контролює лише 8%.

Інші частини належать бізнес-партнерам Смолія – Івану Волошко, Федіру Шпигу, Олександру Деркачу, Івану Волощуку, Михайлу Горовенко, Івану Пінчуку, Ігорю Слобідському , С. Сільченку.

На сьогоднішній день дане приміщення також здається Акорд банку, але в декларації Смолія, серед орендарів банк не значиться.

3. “Прінтек України ЛЛС” – компанія не є банківською установою, але здійснює автоматизацію банківських відділень і термінальних мереж. Також числиться клієнтом банку «Аваль», а в 2016 році несподівано стала переможцем тендерів, які проводили держбанки. Як результат – 12 контрактів на 73 млн. гривень з державним Ощадбанком і Укргазбанком. «Прінтек Україна ЛЛС» поставив Ощадбанку телевізори, але закупівля техніки проходила без проведення обов’язкового аукціону. Ощадбанк постфактум відзвітував про придбання дорогої техніки.

Якщо операція з Ощадбанком пройшла тихо, то от закупівля Укргазбанком банкоматів, що були у вжитку, пройшла зі скандалом. Укргазбанк придбав б/у банкомати на суму 11 млн. грн. Їх ціна була завищена в половину.

4. Райффайзен банк Аваль – також є орендарем приміщення у Смолія. Раніше банк належав ШпигуДеркачу і Смолію (1,25%) і був проданий австрійській групі. Мені не вдалося з’ясувати адреси, за якими банк орендує приміщення у глави НБУ. Але річний дохід Смолія від оренди приміщення Авалю становить близько 100 тис. гривень, що приблизно дорівнює 8 400 гривень в місяць.

5. Під час розслідування мною був виявлений такий орендар Смолія як – ПрАТ “Престиж груп”. Акціонером даної компанії є дружина Смолія – Світлана, а сама група підконтрольна його бізнес партнерам – Федору Шпигу (25%) і Олександру Деркачу (15%).

До 2014 року Смолій сам був членом Наглядової ради даної компанії. Згідно декларації Смолій здає приміщення ПрАТ “Престиж груп” за ціною 1 900 гривень на місяць. У свою чергу ця компанія займається діяльністю по перездачі в оренду приміщень, і знаходиться за одною адресою з головним офісом Райффайзен банк Аваль (вул. Лєскова, 9).

Земля, на якій перебуває головний офіс Авалю – м. Київ, вул. Лєскова, 9 належить «Престиж груп», згідно рішення КГА від 20 грудня 2017 року. Тільки одна вартість даної земельної ділянки (0,1356 га ) склала 7,3 млн. гривень

Саме «Престиж груп» експлуатував і обслуговував адміністративну будівлю за цією адресою, яка використовується як головний офіс «Райффайзен банк Аваль». Сама будівля – є одним з найдорожчих об’єктів в місті Києві. Мінімальна вартість оренди в даному районі становить 480 гривень за 1 м.кв .

6. Ще одним орендарем є «Правекс банк». Середня вартість оренди приміщення для даного банку становить 3 900 гривень на місяць.

Таким чином, можна констатувати кілька фактів, які свідчать про можливу корупційну діяльності Глави НБУ при здачі в оренду приміщень банкам:

• Приміщення в оренду здаються за неринковими цінами

• Приміщення здаються в оренду в т.ч. бізнес оточенню Глави НБУ, яке, цілком ймовірно, може здавати дане приміщення в суборенду банкам для заниження податків

На жаль, я не зміг визначити повну ринкову вартість всієї оренди , а також рівень причетності “Престиж груп” до діяльності Смолія, оскільки не володію інформацією про адреси всіх об’єктів, які безпосередньо здаються під офіси. Дану інформацію, в декларації він не вказав. Для підтвердження/спростування цих фактів мною було направлено запит Главі НБУ, однак відповідь так і не було отримано.

Нагадую, що згідно зі статтею 172-7 КУпАП про порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів неповідомлення особою в встановлених законом випадках і порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів – тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вчинення дій або прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів – тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

А також є підставою для відсторонення від посади.

Олександр Дубінський

Читайте від автора: Як нас обкрадають на газі

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE