Politerno > Статті > Україна і світ > Турецький гамбіт. Яка роль Ердогана в рішенні Варфоломія по Україні

Турецький гамбіт. Яка роль Ердогана в рішенні Варфоломія по Україні

  • 14 Жовтня, 2018
  • 2544 Переглядів
  • 0

Константинопольський патріарх Варфоломій зустрічався з Ердоганом відразу після прохання України про Томос. Фото: прес-служба президента Туреччини

Рішення по Україні Вселенський патріархат міг прийняти під сильним політичним тиском, вважають джерела в навколоцерковних колах.

Серед сил, які могли вплинути на процес надання автокефалії, називають США, де знаходяться проблемні для Константинополя парафії, і президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана, під владою якого знаходиться, власне, Варфоломій (громадянин Туреччини).

У зв’язку з чим в експертному середовищі не виключають посилення впливу Туреччини (саме Туреччини, а не Вселенського патріархату) в справах України.

Яка роль Ердогана в історії з Томосом – у матеріалі.

Домовленість Порошенка і Ердогана

Ще в липні в ЗМІ спливли подробиці “особливих відносин” української влади з Туреччиною, коли Україна несподівано вислала кілька турецьких опозиціонерів на вимогу Анкари, хоча в Європі відмовляються видавати критиків Ердогана.

Київ же допоміг президенту Туреччини, якого на Заході вважають авторитарним лідером.

Тоді з джерел в дипломатичних колах стало відомо, що видача турецьких опозиціонерів стала можливою завдяки особистим домовленостям Порошенка і Ердогана.

“У них йде інтенсивний діалог з багатьох питань. Починаючи від бізнес-економічних відносин і закінчуючи впливом турецької влади на позицію Константинопольського патріархату з надання автокефалії”, – повідомляли обізнанні у справах джерела.

Київ тоді нічого не коментував щодо висилки турків.

Політолог Костянтин Бондаренко відзначав, що на Варфоломія чиниться тиск.

“З одного боку на Фанар тисне держдеп США. У Варфоломія є велика проблема з американськими парафіями Константинополя, де архієпископи все більше і більше прагнуть стати незалежними від Фанара. Держдеп шантажує Варфоломія цим питанням. Відповідно, ті, хто в Україні стверджують, що автокефалія буде, вірять у всемогутність Штатів. З іншого боку – є Ердоган. Тому Порошенко і намагається заручитися підтримкою Ердогана і висилаючи з України турецьких опозиціонерів, він намагається показати турецькому лідеру свою лояльність. Тобто, питання автокефалії виходить далеко за рамки церковного і стає проблемою міжнародного масштабу”, – заявив Бондаренко.

Варфоломію шиють справу про підтримку бунту проти Ердогана

Частина експертів вважає, що Ердоган впливає на Варфоломія за допомогою справи про підтримку спроби держперевороту в 2016 році (тоді патріарх, кажуть, за три години до путчу спішно виїхав з Туреччини в Словаччину).

Спецслужби Туреччини підозрюють Вселенського патріарха в зв’язках з опозиційним ісламським проповідником Фетхуллахом Ґюленом і розвідкою США.

Константинопольський патріарх Варфоломій з опозиційним ісламським проповідником Фетхуллахом Ґюленом. Фото: Aksiyon

Патріарха попереджали про загрозу його життю, написало грецьке видання Ekipaira. Як стало відомо з близьких до Константинопольського патріархату джерел, у зв’язку з цим Варфоломій рідко з’являється на Фанарі, районі Стамбула, де знаходиться патріархія.

“Найчастіше він буває в Греції, а в Стамбулі з’являється тільки на великі події на кшталт синодів і з посиленою охороною”, – говорить джерело.

Радикальні ісламісти кидали “коктейлі Молотова” в патріархію, але, не дивлячись на вимоги посилити охорону в Фанарі, турецька влада зменшували її.

Журнал пише також, що головною і найбільш значущою проблемою, від якої залежить існування і виживання православ’я в його колисці – колишньому Константинополі, а зараз Стамбулі, є неоосманізм і загроза радикального сунітського ісламу.

Обкладинка грецького журналу “Епікаіра”, який написав про загрози для Варфоломія у Стамбулі

“У Ердогана є важелі, щоб втихомирити радикалів і вони не чіпали православний патріархат. Варфоломій періодично зустрічається з Ердоганом для обговорення різних питань, в тому числі, безпеки”, – говорить джерело.

Зустріч Варфоломія з Ердоганом після звернення щодо Томосу

Показово, що Варфоломій і Ердоган зустрілися одразу після звернення української влади до Константинопольського патріархату щодо Томосу.

19 квітня Верховна Рада проголосувала за постанову про звернення по Томосу, а вже 25 квітня Ердоган прийняв в своєму особняку в Анкарі Варфоломія. Повідомлення про рандеву з’явилися як на сайті президента, так і Константинопольського патріархату.

Про що вони говорили, не уточнювалося. Але те, що на зустрічі також був присутній міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу, дало підстави припускати, що обговорювався Томос.

З Ердоганом, до речі, також обговорював це питання кримськотатарський лідер Мустафа Джамільов.

“Ми системно працювали і пояснювали Ердогану, як важливо для України і кримських татар, щоб в Україні була незалежна помісна православна церква”, – сказав Джемілєв у вересні в інтерв’ю ВВС . – Я Ердогану в таких популярних термінах пояснював: мовляв, зараз Мекка для православних – Москва, а після Томосу і автокефалії української Церкви нею стане Стамбул, так що і для вас це має політичне значення”.

Спочатку Ердоган, за словами Джемілєва, здивувався, чому його, мусульманина, повинно хвилювати питання православ’я. Той відповів, що для незалежності України, а відповідно і для кримських татар, це дуже важливо. Він, за словами Джемілєва, відповів: “Я вас зрозумів”.

“Ердоган твердо сказав, що зробить все можливе і він упевнений, що у нього це вийде, і у нас буде автокефалія”, – каже Джемільов.

“Угода Туреччини з США”

На думку експертів, тема автокефалії може стати “українським церковним козирем” в переговорах Туреччини з Росією з питань геополітики, зокрема по Сирії, де є інтереси обох країн. Є навіть версія, що Анкара релігійною кризою в Україні спробує відвернути Москву від Близького Сходу.

“Чуток багато, але доказів немає. Думаю, що тут ключова роль може лежати в руслі переговорів Туреччина-США на тему Сирії, Ґюлена і грошей”, –  говорить політолог Руслан Бортник.

За однією з версій, автокефалія для України – це одна з умов примирення США з Туреччиною і зміцнення турецької валюти ліри, яка цього літа рекордно обвалилася на тлі напруженості з Америкою.

США ввели санкції проти Анкари і підвищили мита на імпорт алюмінію і сталі з Туреччини. Одна з причин – справа американського пастора Ендрю Брансона, якого ще два роки тому затримала турецька влада за звинуваченням у шпигунстві і пособництві Ґюлену і Робочої партії Курдистану, яких Анкара прирівнює до терористів.

У Туреччині пастору загрожувало до 35 років тюремного ув’язнення. США вимагали його звільнити, Анкара ж домагалася від Вашингтона екстрадиції Ґюлена, якого Ердоган вважає ідейним натхненником військового перевороту в Туреччині в 2016 році.

“До цих пір Брансона називали ворогом Туреччини, ніхто не сумнівався, що він сяде і недовго. І ось 12 жовтня суд в Ізмірі раптово звільняє його з-під домашнього арешту, звинувачення зняті. І це на наступний день після рішення Синоду по Україні. Сьогодні по телевізору це дві головні новини: українські православні і Брансон. Країна шокована. Але в оточенні президента говорять, що заради порятунку ліри і економіки він нібито уклав угоду з Вашингтоном, по якій він в тому числі обіцяв вплинути на Варфоломія з українського питання на користь Томосу” , – розповів турецький журналіст Аріф Арслан.

Джерело

Читайте також: Партнерство без стратегії

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE