Politerno > Статті > Україна і світ > Як нас обкрадають на газі

Як нас обкрадають на газі

  • 28 Вересня, 2018
  • 19492 Переглядів
  • Comments Off

Оборудки Фірташа і чиновників Нафтогазу з викачування грошей з бюджету і наших кишень за допомогою підвищення тарифів.

З 1 жовтня ціна на газ для населення зросте на 25%. Тобто, складе 8,75 гривень за 1 куб. м. Якби в наслідок дій уряду зростала економіка і добробут населення, ми, можливо, і не помітили б цього підвищення. Але на практиці відбувається абсолютно інше, – підвищення тарифів боляче б’є по кишенях населення, і вимиває величезні кошти з бюджету для субсидування малозабезпечених, а також для закупівлі газу бюджетним установам.

При цьому, основна сума грошей від реалізації газу «осідає» в кишенях кількох людей, які ніякого відношення до бюджету країни не мають. Головним бенефіціаром газових схем – залишається Дмитро Фірташ, який, напевно, ділиться з вищими чиновниками держави (як Ахметов зі схеми «Роттердам +»).

Фірташ володіє 22-ма облгазами (70% ринку), і фактично є монополістом розподілу блакитного палива: сьогодні його «облгази» є єдиними постачальниками природного газу населенню України.

Найбільшою компанією, яка володіє облгазами Фірташа є “Регіональна газова компанія” (РГК). Ще частина ринку поділена з його партнерами – Сергієм і Юлією Льовочкіними, Іваном Фурсіним і Юрієм Бойком, які відносяться до неформальної групи “РосУкрЕнерго” .

Крім населення – «облгази» Фірташа також постачають газ бюджетним установам країни, таким як дитсадки, школи, лікарні. Такі установи виділяють колосальні гроші на опалення своїх приміщень, котельні яких працюють від газу. Тема ця вигідна, – навіть невеликий районний відділ освіти може споживати в рік природного газу на 10 млн. гривень, і значна частина виділених грошей потрапляє в приватні руки.

Щоб зрозуміти, як олігарх зі слугами народу заробляють на підвищенні тарифів, пропоную вам ознайомитися з однією з найпростіших схем на прикладі аукціонів з продажу газу бюджетним підприємствам.

Нашим героєм буде управління СБУ в Житомирській області, постачальником якого стала дочірня компанія Фірташа ТОВ «Житомиргаз Збут».

Завдяки маніпуляціям з цінами одна з «дочок» Фірташа ТОВ «Житомиргаз Збут» спільно з Управлінням СБУ в Житомирській області тільки в лютому 2018 року змогла незаконно заволодіти бюджетними коштами в розмірі близько 130 тис. гривень, а річний додатковий заробіток може скласти 0,5 млн. гривень.

Простими словами 26% від виділених на закупівлю газу коштів бюджету можуть бути просто вкрадено. І це всього лише «крихітка» в піраміді розкрадань грошових коштів по одному конкретному тендеру.

Одна ілюстрація. А якщо вдуматися в обсяги розкрадань по всій країні, то стає зрозумілим походження стану Фірташа і наближених до нього людей + влади.

Як «пиляють» газ

На території Житомирської області поставки природного газу побутовим споживачам, а також ряду промислових і бюджетних установ даної області здійснює ТОВ «Житомиргаз збут» (за винятком Коростишівського району – поставки здійснює ТОВ «Полiссягаз»).

Основними власниками даної компанії через ПАТ «Житомиргаз» є ПАТ «Хмельницькгаз» (24,3%), ПрАТ «Газтек» (50,4%). Дані компанії пов’язують з Дмитром Фірташем, де він практично є монополістом з розподілу природного газу і здійснює контроль над його поставками.

З 2015 року компанія активно бере участь в аукціонах з постачання природного газу. Один з таких аукціонів відбувся 5 лютого 2018 рокузамовником якого було Управління СБУ в Житомирській області.

Запланований обсяг споживання газу на 2018 рік, згідно з тендерних документів склав 222,7 тис. куб.м. газу. Переможцем аукціону за ціною 8,5 тис. грн. за 1 тис. куб. м. газу став «Житомиргаз збут» Фірташа.

6 березня 2018 року УСБУ в Житомирській області був підписаний договір на поставку природного газу починаючи з 15 лютого по 31 грудня 2018 року.

Загальна сума договору – 1,9 млн. грн.

На момент підписання договору – березень 2018 року – ринкова ціна газу становила 8,9 тис. грн. за 1 тис. куб.м. газу.

В цей же день – 06 березень 2018 року ТОВ «Житомиргаз збут» додатковою угодою №1 підвищує ціну природного газу відразу на 9% . Причому, ціна змінюється не з моменту підписання дод. угоди, а з 15 лютого 2018 року, – тобто, з моменту перемоги в аукціоні, де компанія Фірташа підтвердила свою згоду на поставку газу за нижчою ціною 8,5 тис. грн. за 1 тис. куб. м. газу.

Підстави для підвищення нібито полягають в тому, що ринкова ціна газу за даними НАК Нафтогаз за підсумками лютого становила 10,1 тис. грн . за 1 тис. куб. м. газу, тобто вище ніж ціна по якій був виграний аукціон.

І тут потрібно вникнути в законодавчі нюанси. Згідно п.2 р.4 ст.36 Закону-922, зростання ціни на природний газ може відбуватися тільки в тому випадку, якщо збільшується ціна НАКу. Але ринкова ціна природного газу в березні 2018 року, коли був підписаний договір, – не росла, а опустилася на 11,9% або на 1,3 тис. грн.

Таким чином, підвищити ціну компанія Фірташа не могла, оскільки в березні 2018 року коливання ціни в сторону збільшення не відбувалося. А в лютому 2018 року ціна на газ не змінювалася і була стабільною.

12 березня 2018 року ціна природного газу, додатковою угодою №2, знову була піднята вже до 10,1 тис. грн. за 1 тис. куб. м. І знову ця угода вступає в силу з 15 лютого 2018 року, коли закупити потрібний для СБУ-шників обсяг газу «Житомиргаз збут» міг по 8,5 грн за куб.

13 березня 2018 року ціна природного газу додатковою угодою №3 знову піднімається вже до 10,8 тис. грн. за 1 тис. куб.м. І ця угода також вступає в силу з 15 лютого 2018 року.

Всі угоди вступали в силу одним днем, при цьому реєструвалися трьома різними датами, щоб обійти Закон 922 (допускає разове підвищення ціни не більше ніж на 10%).

Ця афера дала можливість ТОВ «Житомиргаз збут» поставляти газ з моменту укладення договору за ціною 10,8 тис. грн. за 1 тис. куб.м., при законній ціні 8,5 тис. грн. за тисячу куб.м.

Тобто, ціна газу з 15 лютого 2018 року фактично була піднята на 27,3%.

За рахунок підвищення ціни було зменшено обсяг запланованого споживання газу майже на 50 тис. кубометрів – до 175 тис. куб.м. за рік, а можливе розкрадання бюджетних коштів склало близько 2,3 тис. грн. на 1 тис. куб.м. газу

Дана схема не є якимось винятком, а застосовується вже досить давно. Зовсім недавно ми повідомляли про подібні махінації «Львівгаз збут», яка так само підконтрольна Фірташу.

Це не єдина шахрайська схема незаконного збагачення «Житомиргазу». Як повідомляють багато комерційних споживачі природного газу Житомирської області: махінації також відбуваються при нарахуванні виробничо-технологічних втрат (ПТП).

Так, багатьом абонентам ВАТ «Житомиргаз» при фактично тому ж типі і технічно стабільному стані МРВ (газорегуляторне обладнання) Фірташ збільшував обсяги виробничо-технологічних втрат (ПТП) природного газу.

І це при тому, що повне технічне обслуговування газового обладнання проводить сам же «Житомиргаз» і навіть створюються спільні комісії підприємств-споживачів газу і «Житомиргазу», де визначаються фактичні обсяги газу виробничо-технологічних втрат (ПТП), які фіксують втрати (створення комісії передбачено п. 5.8 Методики, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України 30 травня 2003 року N 264 ).

За результатами таких перевірок створюються укладення та коригування втрат. Але через певний час споживання (не дивлячись на повне технічне обслуговування газового обладнання та контролю з боку Житомиргазу) обсяги ПТП збільшуються в 10 разів, а то і в 100 разів, в залежності від загального обсягу споживання.

Таким чином фактично неврахований газ, присвоєний ПАТ «Житомиргаз» і ТОВ «Жітомгаз збут», знову продається, що є ще шахрайською схемою збагачення Фірташа і Ко.

На дії «Житомиргазу» скаржаться не тільки приватні установи, а й побутові споживачі, у яких рахунки виросли мінімум в три рази, через встановлення будинкових лічильників.

Не дивлячись на вступ в силу ЗУ «Про ринок природного газу», в якому чітко відокремлюються функцій з постачання і розподілу газу, облгази Фірташа намагаються бути монополістами в т.ч. і в сфері поставок природного газу.

Для цього виграють аукціони за заниженими цінами і змушують кінцевих споживачів працювати тільки з ними, адже у них є можливість блокувати постачання газу через розподільні газові мережі, оскільки в даному сегменті вони – через Фірташа – також монополісти.

Згідно з інформацією в медіа, з боку «Житомиргазу» були виявлені залякування бюджетних установ, які укладали договори на поставку газу з іншими газотрейдерами, не підконтрольними Фірташу. У випадку найменших затримок лімітів по газу від даних трейдерів – одразу перекривали труби, таким чином в подальшому схиляючи до «співпраці» бюджетну організацію.

Якщо ж залякати не виходило, то писали різні скарги в інстанції і таким чином блокували виплати. Після чого сам трейдер відмовлявся від поставок і розривав договір.

При всіх даних аферах «Житомиргаз» закінчив рік зі збитками і шукає варіанти підняття ціни газу для споживачів.

При цьому, якщо ви думаєте, що держава в особі – Нафтогазу не проінформована щодо цих схем, то боюся це буде помилкою. НАК «Нафтогаз» здійснює поставки природного газу на «облгази» України, і навіть в деяких сам є держателем акцій (Кіровоградгаз -51% , Львівгаз-25% , Хмельницькгаз -25% , і т.д.). Ще в 2015 році МВС підозрювало в змові посадових осіб НАК «Нафтогаз» із власниками низки газових компаній, в т.ч. Group DF, що принесло значні збитки державі.

У 2018 році Нафтогаз звинуватив Фірташа в заниженні ціни на газ і списанні його на «мертвих душ». Дані розкрадання призводять до зростання заборгованості перед державою і на сьогодні вона становить близько 30 млрд. гривень. Пізніше в Регіональній газової компанії Фірташа почали проводитися обшуки , і менеджмент РГК звинуватив в цьому Нафтогаз. Цікаво тут те що звинувачення від НАК прозвучали вперше за 4 роки – тільки напередодні виборів.

Така запізніла активність від НАКу пов’язана скоріше не з турботою про наповнення бюджету, а з можливістю отримати частку з бізнесу Фірташа з продажу необлікованого газу і газу за завищеними цінами.

Ці гроші дуже знадобляться президенту під час виборів.

Олександр Дубінський

Діліться у соцмережах: