Politerno > Статті > Україна і світ > “Джавеліни” не поїдуть на Донбас. Навіщо вони з’явилися в Україні насправді

“Джавеліни” не поїдуть на Донбас. Навіщо вони з’явилися в Україні насправді

  • 7 Травня, 2018
  • 3155 Переглядів
  • 0

Україна в квітні нарешті отримала з Америки протитанковий ракетний комплекс “Джавелін”.

Це стало приводом для ейфорії в провладних колах. З’явилися заяви, що тепер ситуація на Донбасі може змінитися, а Вашингтон перевів співпрацю з Києвом на новий, більш високий рівень.

Але з моменту оголошення про появу “Джавелін” пройшов тиждень – і про диво-ракети з’явилася нова інформація. Яка дозволяє по-іншому поглянути на цілі цієї поставки.

Розберемося більш детально, навіщо насправді з’явились в Україні протитанкові комплекси з США.

Перемога від Порошенка

Петро Порошенко, підтверджуючи появу “Джавелін”, заявив, що вони потрібні для протидії Росії.

“Так, довгоочікувана зброя прибула в українську армію. І значно зміцнило потужний стримуючий ефект нашої боєздатності і євроатлантичної безпеки. Продовжуємо працювати над зміцненням нашого оборонного потенціалу з метою відсічі російської агресії”, – написав він у Facebook.

Коментарі інших українських офіційних осіб були приблизно такими ж. Хіба що міністр оборони Степан Полторак уточнив, що випробування нових протитанкових ракет українська армія почне в травні.

“Це рішення (поставити Києву “Джавелін” – ред.) дозволить приступити від теоретичної до практичної підготовки наших розрахунків “Джавелін”, які розпочнуться 2 травня на базі навчальних центрів Збройних Сил України та створити потужний протитанковий резерв”, – написав міністр у Facebook.

Заяви Порошенко і Полторака 30 квітня звучали, як справжня “перемога”. Поки 4 травня через Держдеп не прозвучала інформація – виявляється, ракети, без яких буквально задихалася українська армія, були поставлені в Україну ще місяць тому.

“Взяти “Джавелін” до свята”

Як виявилося, американські ПТРК вже давно були в Україні. Це випливає зі слів представника Держдепу Хізер Науерт. За її словами, сучасні американські ракетні комплекси Javelin були поставлені в Україну кілька тижнів тому.

“Я знаю, що багато хто з вас дуже цікавилися продажем ракет Javelin в Україну. Я можу сказати вам, що це питання було одним з тих, що “лежало” на столі “протягом дуже тривалого часу перед тим, як ми анонсували в 2017 році, що президент прийняв рішення надати системи Javelin Україні. Вони були доставлені кілька тижнів тому”, – повідомила представник зовнішньополітичного відомства США і додала, що це питання навмисно не розголошували, і люди, які тримали його в таємниці “зробили хорошу роботу”.

Навіщо було “навмисно не розголошувати” таке важливе питання, стає зрозуміло, якщо поглянути на дату розголошення. Порошенко і Полторак заявили про “Джавелін” 30 квітня – в день зміни формату операції на Донбасі. У цей момент офіційно закінчилася АТО і почалася Операція об’єднаних сил під командуванням військових. Читай – президента Порошенка.

Таким чином “Джавелін” стали своєрідним подарунком до свята українському президенту і його військовому оточенню. Довгоочікувану супер-зброю, яка вже місяць знаходилася в Україні, спеціально притримували під тріумф Банкової.

Що виглядає дещо дивно, враховуючи, скільки сил витратила Україна, щоб роздобути цю зброю. Виходить, важливі для країни технології навмисно притримували, щоб створити гарну піар-обгортку для влади?

У тому ж розрізі виглядає наказ Степана Полторака почати підготовку розрахунків для стрільби з “Джавелін” з 2 травня – знову ж таки, тільки через місяць після поставки цих ПТРК.

На Донбасі “Джавелінів” не буде

Втім, неквапливість українських чиновників, можливо, має й інше пояснення, крім бажання приурочити заяву про їх появу до важливої ​​дати.

Георгій Тука, заступник міністра у справах окупованих територій, зізнався, що за умовами США Україна не може використовувати американські ПТРК на лінії зіткнення на Донбасі.

“Так, на сьогоднішній день є певні обмеження, прийняті щодо України. Умова – не використовувати ці комплекси безпосередньо на лінії зіткнення. Але треба розуміти, що це обмеження може бути скасоване в будь-який момент”, – заявив заступник міністра.

Вчора ця заява прозвучала як сенсація. Однак ще в січні про це прямо говорив спецпредставник США по Донбасу Курт Волкер.

“Я хочу підкреслити, що це оборонна техніка. Вона корисна тільки тоді, коли в наступ йдуть танки, тоді їх можна нейтралізувати. Це оборонне озброєння, не призначене для нападу і застосування на лінії конфлікту. І я думаю, Україна багато в чому поділяє цю позицію”, – сказав тоді Волкер.

“Ми лише сподіваємося заповнити деякі “білі плями” в оборонних потужностях України, щоб перешкодити подальшому розпаленню конфлікту”, – додав він.

“Не можна обманювати себе”

Загалом-то поки все вказує на ритуальний характер постаки протитанкових ракет з США. У реальному бою вони будуть випробувані невідомо коли. А вивчати їх українська армія зможе головним чином теоретично: відстрілювати “Джавелін” вхолосту – занадто дороге задоволення. Один постріл коштує 80 000 доларів.

У той же час українські розрахунки зможуть, як то кажуть, вивчити матчастину і при необхідності в досить стислі терміни освоїти американський ПТРК.

Однак поки у вирішальну військову роль “Джавелін” на Донбасі не вірять навіть експерти з США.

Як написав Майкл Карпентер, екс-чиновник Пентагону і директор аналітичного Центру Байдена при Пенсільванському університеті, кардинально військову ситуацію вони не змінять.

“Не можна обманювати себе думкою про те, що ракети Javelin поміняють правила гри”, – написав він у Твіттері. – Вони є корисним видом озброєння, яке буде мати обмежений стримуючий ефект, але не змінить фундаментально можливості української армії”, – зазначив Карпентер.

Напевно розуміють це і в Пентагоні – і навряд чи розраховують, що у військовому протистоянні на Донбасі завдяки новим ПТРК настане корінний перелом.

Тому поки поставка “Джавелін” виглядає як такий собі символічний акт підтримки Києва. І завуальована погроза Москві, яка поки що не йде на запропоновану Вашингтоном схему по введенню миротворців на Донбас.

Що таке “Джавелін”

“Джавелін” (в перекладі – дротик) – це американський протитанковий ракетний комплекс третього покоління. Воно ж поки і останнє.

Прийнято на озброєння в США в 1996 році. Вартість одиниці з шістьма ракетами в комплекті – 1, 4 мільйона доларів.

Головна особливість “Джавелін” – це дальність стрільби і майже гарантована поразка цілі. Стверджується, що він вміє підбивати танки на відстані двох кілометрів і в будь-який час доби.

Тому розрахунок “Джавелін” практично невразливий для удару у відповідь супротивника. Що дозволяє вести ефективну протитанкову боротьбу – особливо проти радянських танків.

За заявами творців “Джавелін”, він вражає танк в саму незахищену частину – дах вежі. При всіх своїх перевагах “Джавелін” – найдорожчий ПТРК за всю історію і серед усіх аналогів. Наприклад, української “Стугни”, російського “Корнета” і білоруського “Шершня”, у яких є ряд своїх переваг і недоліків – але які дозволяють більш масове використання завдяки доступній ціні.

Читайте також: Чи зможуть Javelin стримати наступ РФ на Донбасі?

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE