Politerno > Статті > Україна і світ > Експорт вугілля з ОРДЛО в Європу – стало відомо, хто контролює поставки

Експорт вугілля з ОРДЛО в Європу – стало відомо, хто контролює поставки

  • 12 Серпня, 2017
  • 1603 Переглядів
  • 0

Понад три роки триває війна Росії проти України. З весни 2014 року у фактичній окупації знаходяться Крим і окремі райони Донецької і Луганської областей. Але якщо півострів Росія повністю поглинула як економічно, так і політично, то створені за підтримки РФ сепаратистські республіки ДНР і ЛНР влади сусідньої країни визнавати не поспішають.

До війни Донецька і Луганська області були одними з найбільших промислових регіонів України. У 2013 році на їх частку припадало близько 25% всього українського експорту ($ 17 млрд.). Бойові дії, захоплення власності сепаратистами призвели до різкого падіння економіки регіону. Промисловість окупованого Донбасу почала деградувати семимильними кроками. Спад виробництва, втрата традиційних ринків збуту, нові правила гри в умовах часткової ізоляції і військових дій призвели до утворення на територіях так званих ДНР і ЛНР власних гібридних економік.

До недавнього часу у цих економік було два головних «партнера» – Україна і Російська Федерація. Торговельні відносини з Києвом юридично називалися «переміщенням товарів через лінію розмежування».

Спеціальний режим торгівлі діяв з січня 2015 го до березня 2017 року. Найбільші металургійні та вугільні підприємства окупованого Донбасу перереєструвалися в підконтрольних українській владі містах і продовжували постачати продукцію як всередині країни, так і на експорт. Податки з цих операцій надходили в український бюджет. Після блокади Донбасу і захоплення бойовиками підприємств під українською юрисдикцією РНБО заборонила будь що  поставляти і вивозити з окупованих районів, крім гуманітарних вантажів і особистих речей.

З цього часу єдиним ринком збуту для товарів, вироблених в ОРДЛО, стала Росія. Зараз це не тільки головний постачальник живої сили, зброї і ідеології для “республік”, але і єдиний економічний донор. Обсяги товарообігу між «Л/ДНР» і Росією ніколи не озвучувався. У сепаратистів немає якоїсь чіткої публічної статистики, а офіційні органи Росії всіляко приховують структуру і обсяги торгівлі з ОРДЛО.

У розпорядженні LIGA.net виявилися інсайдерські дані Федеральної митної служби РФ, Російських залізниць і Укрзалізниці, які дозволяють провести аналіз поставок товарів в окуповані райони Донбасу і отримати детальне уявлення про обсяги нелегального вивезення і ввезення продукції.

Гібридний товарообіг

Зараз Росія – єдине джерело продукції для сепаратистських республік, якщо не враховувати товарів, нелегально ввезених з цього боку лінії розмежування. Російська митниця продовжує оформляти всі поставки в ОРДЛО як експорт в Україну. У свою чергу українська влада ці операції вважає незаконними – офіційних митних органів на кордоні Росії і “республік” немає.

Наприклад, створена в 2015-му «владою ЛНР» Державна унітарна компанія ЛНР Антрацит (Луганськ) за російськими документами значиться як українська юридична особа, хоча в реєстрі українського Мін’юсту компанії з такою назвою не існує. Статус офіційного експорту (або імпорту) в Україну мають всі операції з компаніями, зареєстрованими в Донецьку і Луганську, крім поставок зброї та інших товарів військового призначення, які свідчать про підтримку Росією бандформувань в Донбасі.

Поставки таких специфічних товарів російська митниця не оформляє взагалі. Аналіз інсайдерських даних ФМС і РЖД, які є у LIGA.net, свідчить, що в 2016 році Росія поставила в «Л/ДНР» товарів на загальну суму близько $ 735 млн без обліку природного газу. Це продукція, яка пройшла офіційне митне оформлення російських органів або числиться в накладних російської залізничної монополій.

Основна частка російських поставок припала на сільгосппродукцію і продовольство – 36% в загальному обсязі, або $ 264 млн. Вугілля, нафтопродукти, залізна руда займають в структурі поставок понад 18%, або $ 136 млн.

На другому етапі вугілля експортується з російських портів в Європу. Щоб легалізувати поставки незаконно вивезеної продукції, російські компанії залучили державну РЖД логістику.

LIGA.net вдалося відстежити за 2016 рік експорт з Росії близько 800 тисяч тонн антрациту, попередньо вивезеного з окупованого Донбасу. Це вугілля постачається до Туреччини, Італії, Естонії та навіть Грузиї. Ланцюжок вивезення вугілля з окупованих районів в Росію замикається в основному на двох пов’язаних між собою офшорних компаніях. Це британська Coal Trade Antrahcit LLP (Лондон) і Grecol Limited (Гонконг). Гонконгська офшорка, за даними британського реєстру, є єдиним власником лондонської. На адресу цих двох структур з російських портів в 2016 році було відвантажено 588 тисяч тонн вугілля українського походження, тобто 73% експорту всього донбаського антрациту з Росії.

 

Два ростовських вугільних трейдера і топ-менеджера великого українського енергохолдингу розповіли, що ці компанії контролюються братами Олександром та Сергієм Мельничуками.

Про те, що вони займаються вивезенням вугілля з окупованого Донбасу, неодноразово писали ЗМІ.

Олександр Мельничук, за даними сепаратистських ЗМІ, є (або був) так званим “заступником міністра енергетики ЛНР”. Він же володіє великою збагачувальною фабрикою Дарьевська, яка нелегально вивозила вугілля з Донбасу в 2015 році, 10% Кримської паливної енергетичної компанії (КПЕК, Сімферополь), через яку невеликі обсяги палива з Донбасу потрапляли в Крим.

Також Мельничуку належать частки в компаніях ЮТЕК і Вугільні технології (обидві – Київ). Перша постачає на окуповані території моторні масла і арматуру, друга вивозить антрацит.

Людина з таким ім’ям і прізвищем з 2012 року значиться в польському реєстрі юросіб, як керівник вугільного трейдера DonCoalTrade sp z o o, а також британської Renton Resources llp.

Брат Олександра – Сергій – володіє ГЗФ Космонавтів в окупованих Ровеньках і ТОВ Ровеньки-Углепостач (Київ).

Ця компанія примітна тим, що в 2016 році офіційно експортувала через Україну сортовий антрацит, що вивозиться з “ЛНР”. Він добувався, зокрема, на шахтах підприємства ДТЕК Свердловантрацит, що належить Ринату Ахметову.

Весь експорт йшов через Muskwell Import LLP. Єдиним власником цієї британської компанії є громадянка України Любов Мельничук. Раніше повідомлялося, що зовнішньоекономічне об’єднання Промсировинаімпорт, яке належить Міністерству енергетики РФ, є монопольним постачальником палива на тимчасово окуповані території Луганської та Донецької областей.

Liga.net

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE