Politerno > Статті > Україна і світ > Луценка не знімати, Коболєва зробити прем’єром. Навіщо Коломойський сватає Зеленському людей епохи Порошенка

Луценка не знімати, Коболєва зробити прем’єром. Навіщо Коломойський сватає Зеленському людей епохи Порошенка

  • 14 Травня, 2019
  • 1927 Переглядів
  • Comments Off

Поки Володимир Зеленський зберігає інтригу зі своїми кадровими призначеннями, їх вже щосили коментує людина, яка допомагала Зе стати президентом. Це Ігор Коломойський, який поки проживає в Ізраїлі, але вже анонсував своє швидке повернення в Україну.

Він уже назвав прізвища людей, яких бачить на ключових посадах країни. Зрозуміло, звучало це не в ультимативній формі, а як особиста думка Ігоря Валерійовича.

Однак роль Коломойського в перемозі Зеленського важко переоцінити. Тому багато хто вважає, що голос олігарха в даному випадку – більше, ніж дорадчий. Та й виглядають ці “кадрові припущення” як фактичне озвучення позиції від імені майбутнього глави держави.

Після таких заяв Коломойський виглядає як свого роду “регент” при “малолітньому” (в політичному сенсі) “спадкоємці престолу”.

Природно, далеко не факт, що сам Зеленський згоден з тим, що говорить олігарх або взагалі буде якось прислухатися до його порад. Однак він досі ніяк не відреагував на медіа-активність Коломойського, що, звичайно ж, викликає питання.

Що відбувається насправді – у матеріалі.

Аваков – “опора для Зеленського”

Коломойський в одному з останніх інтерв’ю сказав, що вони з Арсеном Аваковим разом “вболівали” за Зеленського під час виборів. А через кілька днів він прямо заявив, що нинішнього главу МВС треба залишити на посаді.

“Я вважаю, що це найуспішніший професійний міністр за всі останні 5 років. І найменш скандальний, практично не скандальний. І зробив реформу, яка сяк-так працює”, – сказав Ігор Коломойський в інтерв’ю “Bihus.info”.

Арсена Авакова він назвав “єдиним гідним міністром в нинішньому Кабміні”, саме глава МВС, на думку олігарха, повинен залишитися незмінним і при новій владі.

Причому він також в позитивному сенсі виділив і Олександра Турчинова, назвавши двох цих лідерів “Народного фронту” “фундаментом країни”.

“Аваков якийсь стабілізуючий фактор. Все що не відбувалося в країні, він як фундамент якойсь, у мене таке відчуття… І Турчинов такий самий”, – сказав Коломойський.

В інтерв’ю РБК олігарх заявив, що Аваков годиться навіть в прем’єри. Але “може, він залишиться далі міністром внутрішніх справ і буде гарантом стабільності. Для такого, як Зеленський, це важлива опора”.

До речі, в команді Зе вже заявили, що діючий глава МВС залишиться на своїй посаді як мінімум до парламентських виборів. Що загалом можна розцінювати як нейтральну заяву, що не підтверджує і не спростовує слів Коломойського: адже посада міністра внутрішніх справ – прерогатива парламентської коаліції, а не президента.

Однак прозвучали від Коломойського і ті прізвища, які може внести в Раду вже новий глава держави.

Луценко – “хороша людина”

Після перемоги на виборах Володимир Зеленський особисто заявив, що генпрокурор Юрій Луценко повинен піти зі своєї посади. А на його місце, на думку соратників Зе, необхідно призначити антикорупціонера.

Генпрокурор – це президентська квота. Глава держави вносить його кандидатуру в Раду. До того ж дана позиція має ключове значення для розслідування злочинів попередньої влади, про які багато говорять в команді Зеленського.

І для цієї мети Луценко дійсно не годиться – він сам представник минулої влади і близький соратник її “фронтмена” Петра Порошенка. І якщо колишній президент і скоював злочини, то більшість з них – явно не без допомоги “ручної” Генпрокуратури часів Юрія Луценка.

Однак з табору Коломойського несподівано прозвучали сигнали, що Луценка міняти не потрібно.

8 травня адвокат олігарха і одночасно близький радник Зеленського Андрій Богдан повідомив, що Юрій Луценко є порядною, дуже хорошою людиною, яка знаходиться у ворожій атмосфері Генеральної прокуратури, де інформація спотворюється до неймовірних величин.

З цих слів випливає, що Богдан явно не проти продовження роботи Луценко. Але більш виразно це артикулював Ігор Коломойський.

“Моя думка? Після того як Зеленський заявив, що його потрібно прибирати, як можна вже залишати. Моя думка – я б залишав, до наступної Ради точно”, – заявив Коломойський.

На питання, з якою метою, він парирував: “А чим він заважає? Я не дарма задаю питання, кому він заважає. Бачиш, ти автоматично вже став заручником своїх висловлювань передвиборних або якихось ідеологем про нові обличчя. Ну дайте нове обличчя на генпрокурора”, – відповів олігарх журналістові.

Таким чином, Луценко – вже третій “паперєднік” після Авакова і Турчинова, якого Ігор Валерійович не проти залишити в українській владі. Але є і четвертий.

Коболєва – в прем’єри

Найнесподіванішу кандидатуру Ігор Коломойський запропонував на посаду прем’єр-міністра. На його думку, ним повинен стати скандальний глава “Нафтогазу” Андрій Коболєв.

“Прем’єром нехай буде Коболєв. Тому що він же технічна людина, яка буде виконувати концепцію розвитку країни. Важливо саму концепцію розвитку написати. Її у нас немає. Її не було останніх 15 років”, – сказав Коломойський в інтерв’ю “РБК-Україна”.

Бізнесмен позитивно оцінив роботу Коболєва на посаді керівника “Нафтогазу” і вважає низькими бонуси, які були виписані правлінню компанії після перемоги в Стокгольмському арбітражі над російським “Газпромом”.

“Ось ця історія з преміями, в якій я вважаю, що він абсолютно має рацію… Взагалі він взяв там якісь копійки. Він врятував для країни від 50 до 80 мільярдів доларів. Тобто будь-яка юридична компанія взяла б навіть якщо 1%, то це склало б 600 мільйонів доларів. Він взяв двадцятку, витратив на премії для всього колективу”, – сказав Коломойський.

“Я ставлю на Богдана”

Але було серед кадрових “пропозицій” олігарха і одне нове обличчя.

Серед потенційних глав АП Коломойський назвав трьох осіб – співзасновника студії “Квартал 95” Сергія Шефіра, згаданого вище адвоката Андрія Богдана та ідеолога штабу Зеленського, юриста Руслана Стефанчука.

“Там є з кого вибрати, це Шефір, Богдан і Стефанчук. Я ставлю на Богдана”, – сказав Коломойський.

Андрій Богдан – український юрист, відомий як адвокат Коломойського. Працював урядовим уповноваженим з питань антикорупційної політики в уряді Азарова (2010-2014). Заслужений юрист України. Останнім часом працює в команді Зеленського.

Як колишній чиновник уряду Азарова він підпадає під люстрацію. І він сам раніше неодноразово вельми ухильно відповідав на питання – чи має намір йти главою АП. Але Коломойський, як бачимо, дотримується більш певної думки.

Що означають пропозиції Коломойського

Своїми кадровими ідеями бізнесмен дає підгрунтя для чуток про те, що саме він – головний бенефіціар перемоги Зеленського. Від чого сам Володимир всіляко відхрещувався протягом всієї кампанії.

В адміністрації Порошенка сьогодні навіть потролюють Зе на цей рахунок, коментуючи нове відео Зеленського, на Банковій зазначили “сам факт того, що обраний президент порушив, нарешті, монополію Ігоря Коломойського на публічне формування порядку денного нової влади і хоча б у чомусь продемонстрував свою позицію… Можливо навіть без консультацій з їхнім спільним адвокатом“.

Приблизно ту ж позицію почали озвучувати порохоботи.

“Пам’ятаю як Ахметов ганяв стусанами Янека в 2004 році. Але не пам’ятаю, щоб Ахметов у 2010 році публічно розповідав Янеку, хто повинен бути міністром, прем’єром, главою АП, генпрокурором, щоб Ахметов від імені Янека озвучував ціну на газ і т.д.”, – пише в Facebook блогер-порохобот Масон Лемберг.

 

 

 

 

 

 

 


Проти цієї позиції є один серйозний аргумент.
 Якби Коломойський диктував Зеленському кого призначати або звільняти, він навряд чи б робив це в публічній площині. Це було б дивно навіть з поправкою на ексцентричність Ігоря Валерійовича.

Тоді питання – навіщо Коломойський, який не має формальної влади, озвучує прізвища топових чиновників через голову новообраного президента?

На цей рахунок може бути два пояснення.  

Перше – олігарх насправді не дуже впевнений у своєму впливі на нового президента, а тому намагається “продавити” потрібні йому концепції по кадрам і в цілому по політиці країни через публічні заяви.

Частково тут може бути елемент блефу, щоб ще до вступу на посаду нового президента створити враження, що Коломойський мовляв тепер “все вирішує”, а значить з ним і тільки з ним і потрібно проводити реальні переговори. Плюс до того вплинути на певних осіб. Наприклад, налякати Гройсмана перспективою прем’єрства його ворога Коболєва. Дивишся, нинішній прем’єр і стане більш поступливим по багатьох важливих для Коломойського позиціях.

З такими підходами найближчим часом можна дійсно “повирішувати” багато поточних питань (наприклад, по “Приватбанку”), а як воно далі (після інавгурації) складеться – чи прислухається Зеленський чи ні до кадрових рекомендацій Коломойського, вже мало кого хвилюватиме.

Другий варіант – олігарх справді сильно впливає на Зеленського та його заяви це не просто слова, а конкретний прогноз на кадрові призначення. Однак тоді навіщо такі речі він виносить в публічну площину (зазвичай же це вирішується шляхом кулуарних переговорів)? Щоб показати Зеленському його місце і принизити Зе в очах суспільства? А заодно і дискредитувати його (враховуючи, що виборцям майбутнього президена навряд чи сподобається ідея залишити на своєму посту Луценка або ж підвищити Коболєва до рівня прем’єр-міністра)?

Ситуацію міг би прояснити сам Зеленський. Наприклад, записавши в притаманному йому стилі відеозвернення до Коломойського з настійним проханням припинити давати йому поради, які майбутній президент у нього не просить. Але останнім часом Зеленський щодо олігарха мовчить.

І скільки це мовчання ще триватиме – поки незрозуміло.

Джерело

Читайте також: Запрошення на танго. Чи створять політичний союз Зеленський і Тимошенко

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE