Politerno > Статті > Україна і світ > Запрошення на танго. Чи створять політичний союз Зеленський і Тимошенко

Запрошення на танго. Чи створять політичний союз Зеленський і Тимошенко

  • 12 Травня, 2019
  • 1715 Переглядів
  • Comments Off

Найближчий соратник новообраного президента Володимира Зеленського Сергій Шефір натякнув, що команда Зе бачить союзником в майбутніх політичних розкладах партію “Батьківщина” екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. В її політсилі відповідають, що вони налаштовані “конструктивно” по відношенню до Зеленського.

Чи стануть ці відносини фундаментом майбутньої коаліції – у матеріалі.

“Тимошенко – патріотично налаштована людина”  

Бізнес-партнер, друг і політичний однодумець Зеленського Сергій Шефір, відповідаючи на питання про партнерів в новому скликанні Верховної Ради в інтерв’ю виданню “Бабель”, виділив Тимошенко.

“Мені б хотілося придумати якийсь хід, щоб коаліція створювалася не на основі портфелів. І я вважаю, що Юлія Володимирівна – патріотично налаштована людина”, – зазначив Шефір.

На уточнююче запитання, чи можна домовитися з Тимошенко без портфелів (тобто без розподілу між членами коаліції високих посад), Шефір відповів: “Домовлятися треба на нормальних мотивах і помислах, портфелі вторинні”.

 Сергій Шефір – сценарист і продюсер, директор “Студії Квартал-95”

Політолог Петро Олещук допускає, що Шефір позначив побажання щодо потенційної коаліції після перевиборів парламенту.

“Але, швидше за все, це навіть його власна думка. Говорити предметно ще рано, останнє слово в питанні складу майбутньої коаліції буде сказано після виборів в Раду, коли на руках опиняться результати голосування”, – підкреслив Олещук.

Разом з тим, він вважає, що екс-прем’єр не погодиться на умови, зазначені Шефіром.

“Тимошенко не потребує натяків, мовляв, не слід претендувати на посади. Її амбіції нікуди не поділися. Якщо “Батьківщина” візьме багато депутатських мандатів, то на менш, ніж прем’єрський пост, Юлія Володимирівна навряд чи буде згодна”, – прогнозує експерт.

Однак “Батьківщина” теж дає сигнали про готовність до довгострокового співробітництва.

“Настійно рекомендую новій команді терміново шукати стратегічних (!) союзників в цій боротьбі. Не продажних “політиків-одноденок” і корисливих олігархів, а саме стратегічних політичних союзників. І навіть знаю ім’я одного такого головного союзника. На Ю починається!”- натякнув на своїй сторінці у Фейсбуці екс-міністр з питань житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко, який на минулих президентських виборах активно агітував за кандидата Юлію Тимошенко.

Лідер “Батьківщини”, яка довгий час вважалася фаворитом кампанії, зайняла в першому турі третє місце, набравши 13,4% відсотків голосів виборців. Зеленський у другому турі розгромив чинного президента Петра Порошенка – 73,2% голосів виборців проти 24,4%.

Синхронність дій команди Зеленського і “Батьківщини” в Раді покаже, що вони рухаються якщо не до союзу, то до взаєморозуміння в політиці. Зеленський хоче, щоб парламент призначив його інавгурацію на 19 травня. Якщо фракція Тимошенко оголосить про готовність проголосувати за цю дату (або будь-яку іншу, що влаштовує новообраного президента), значить, спільну мову знайдено.

Або ж це буде тільки пас “Батьківщини” Зеленському, що все одно симптоматично в ситуації, коли частина парламентських партій оголосили Зе саботаж, боячись його ранньої присяги, яка розв’язує йому руки в плані розпуску Ради.

“Зеленському потрібні точки опори в Раді. Зараз такими можуть вважатися група “Відродження”, депутати-члени партії УКРОП (на обидві сили має вплив олігарх Ігор Коломойський, у якого своя історія відносин із Зе – прим. ред.) і група Авакова всередині “Народного фронту” (союзник Зеленського міністр внутрішніх справ Арсен Аваков –  прим.ред.). Але цього мало. Тому соратник нового президента Шефір шле фактичне запрошення Тимошенко”, – пояснює політолог Руслан Бортник.

Він вважає, що перед лідером “Батьківщини” в такому випадку відкриваються цікаві перспективи.

“Якщо всі зрозуміють, що Тимошенко в комунікації із Зеленським, і вони потенційно одна команда, “Батьківщина”стане центром тяжіння для шукачів нової політичної прописки з “Народного фронту” і “Блоку Петра Порошенко”. Всі разом союзні Зеленському сили стануть точками збірки ситуативної більшості для прийняття потрібних рішень”, – стверджує Бортник.

У будь-якому випадку цей союз ще повинен пройти перевірку виборами, щоб спробувати створити об’єднання вже в новій Раді. Згідно з опитуванням Київського міжнародного інституту соціології, проведеного на початку квітня, партія Зеленського “Слуга народу” (СН) і “Батьківщина” мають високі шанси пройти в парламент дев’ятого скликання.

Читайте також: Протистояння з системою – це не шоу, а бій

Конструктивна “Батьківщина”

У бесіді з журналістами член політради “Батьківщини” екс-парламентарій Андрій Павловський зазначив, що його партія “конструктивно налаштована” по відношенню до нового глави держави. “Ми готові підтримати виконання його обіцянок виборцям. Люди покладають на нього великі надії, що він знизить тарифи, посилить боротьбу з корупцією, розв’яже проблему війни і миру. В кадрових питаннях все буде залежати кого він запропонує Раді за президентською квотою на міністра закордонних справ, главу СБУ, міністра оборони”, – говорить Павловський.

При цьому він допускає, що у Зеленського вийде спрацюватися з парламентом цього скликання, незважаючи на ворожість пропорошенківскої його частини.

“Можуть скластися різні конфігурації навіть в цій Раді, яка зараз стрімко перефарбовується в зелений колір, особливо “болото” з мажоритарників”, – стверджує Павловський, натякаючи на колір логотипу Зеленського на виборах, обраний з-за співзвуччя з його прізвищем.

Зеленський допускає розпуск Ради, але “Батьківщина” не бачить сенсу йти на вибори без зміни закону про парламентські вибори. “З законом про вибори за змішаною системою ми отримаємо тих же мажоритарників, що і зараз – яке ж це оновлення Ради? Потрібно вводити пропорційну систему (вибори за списками партій – прим. ред.)”, – говорить Павловський.

За його словами, “Батьківщина” згодна в цьому випадку на зниження 5% -ого виборчого бар’єру, наприклад, до 3% і введення партійних блоків. “Але європейська практика, щоб бар’єр для блоків був вищим – до 7%” – вважає член політради “Батьківщини”.

Представник виборчого штабу Зеленського Дмитро Разумков говорить, що офіційної позиції нового президента про новий поріг проходження в Раду поки немає.

“На мій погляд, знизити його – непогана ідея. Чим більше в парламент потрапить партій, що відбивають інтереси різних груп виборців, тим він більш представницький і менше шансів у однієї політсили або групи впливу консолідувати владу. Виборчий бар’єр 2-3% дає шанс для нових політичних сил”, – прокоментував він.

При цьому він не вірить, що це скликання Ради змінить систему виборів із змішаної на пропорційну з відкритими списками, що пропонує новий виборчий кодекс, вже прийнятий в першому читанні.

Він також стверджує, що Зеленський не збирає під себе більшість у Раді.

“Всі ці ідеї об’єднатися заради Зеленського – не наша ініціатива”, – наполягає Разумков. Він уточнює, що команда нового президента не шукає підтримки і в питанні інавгурації. “Рано чи пізно вона відбудеться. Буде якщо не 19 травня, то інша дата. Подивимося, чи готова Рада діяти в порушення морально-етичних норм. Їх відмова підтримати пропозицію Зеленського про інавгурацію 19 травня вдарить не по ньому. Йому віддали голос 73% громадян. Нехай задумаються про наслідки самі депутати”, – резюмує Разумков.

Джерело

Читайте також: Чому не дивлячись на повільність ЦВК у Зеленського зберігається можливість розігнати Раду

 

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE