Politerno > Статті > Україна і світ > Порошенко втрачає владу над судами. Що означає відхід Філатова з Адміністрації президента

Порошенко втрачає владу над судами. Що означає відхід Філатова з Адміністрації президента

  • 16 Травня, 2019
  • 1337 Переглядів
  • Comments Off

Заступник глави Адміністрації президента Олексій Філатов, про негласне звільнення (з притриманим президентським указом) якого давно ходили чутки, нарешті офіційно звільнений з посади. Відповідний указ глави держави був оприлюднений в суботу, 11 травня.

Таким чином, Філатов, який курирував на Банковій юридичний напрямок, став першим топ-менеджером адміністрації, який залишив її після поразки Порошенка на президентських виборах.

Як стверджує співрозмовник, вхожий в АП і особисто знайомий з Філатовим, відхід свідчить, що заступник голови адміністрації виконав завдання, поставлені перед ним в рамках судової реформи, і домігся бажаного звільнення.

У той же час недоброзичливці називають звільнення Філатова втечею: мовляв, куратор судової системи найближчим часом може покинути територію України. Тим більше, що саме його традиційно звинувачували в незаконному тиску на суддів в інтересах Банкової, що може стати основою для порушення кримінальних справ.

У будь-якому випадку залишається інтрига, як буде функціонувати тепер судова система, вплив на яку, в тому числі, через Філатова здійснював Порошенко. Подробиці – в матеріалі.

Травень – місяць тихий

Треба сказати, призначеного в АП 25 липня 2014 року, Філатова “звільняли” не один раз. Так, на початку серпня 2018 року, за чутками, його повинні були звільнити одночасно з іншим заступником глави адміністрації Дмитром Шимківим, відповідальним за адміністративні, соціальні та економічні реформи.

За твердженням співрозмовників в АП, розмови про звільнення обох були наслідком інтриг всередині адміністрації, в яких Шимків і Філатов згадувалися разом з колишнім керівником АП Борисом Ложкіним, який залишив крісло в кінці серпня 2016 року. І той, і інший завжди вважалися креатурами Ложкіна в АП. Цікаво, що 31 серпня 2018-го указ щодо Шимківа таки вийшов, а Філатов залишився. Хоча, як стверджували джерела, він сам хотів піти (як і Шимків), але тоді це виглядало б як визнання провалу розрекламованої судової реформи, розпочатої Порошенком.

Знову про звільнення Філатова заговорили на початку квітня цього року, після першого туру президентських виборів. Втім, АП категорично спростувала інформацію про нібито вже підписаний президентом указ.

Важливо, що фоном виступала ситуація з оголошенням прокурором Костянтином Куликом підозри Філатову про причетність до справи про махінації бізнесмена Сергія Курченка, близького до сім’ї екс-президента Віктора Януковича, в якому фігурує також Ложкін, а побічно навіть Порошенко.

Хоча тоді в Генеральній прокуратурі заявили, що підозри Кулика Філатову і іншим особам не мають юридичної сили. Однак уже після поразки Порошенка на виборах Філатова викликали на допит саме в якості підозрюваного.

Якщо дивитися під цим кутом, звільнення Філатова першим із заступників нинішнього глави АП Ігоря Райніна не випадковий.

“У низці травневих свят звільняєшся тихо. Філатов не хотів привертати до себе особливу увагу. Якби він не пішов зараз, хто знає: можливо, потім звільнення супроводжувалося б скандалом, і не виключено, що в зв’язку зі звинуваченнями на його адресу”, – розмірковує політолог Вадим Карасьов в коментарі.

Але одночасно він звертає увагу на знакові призначення в судовій вертикалі, які, на його думку, варто вважати лебединою піснею Філатова в його кураторській посаді.

“Порошенко тримав його до завершення призначення ряду суддів. Суди заповнені ким потрібно, “міни” у вигляді двозначних судових рішень закладені. Нехай тепер новий президент розбирається”, – коментує Карасьов.

Співрозмовник видання, особисто знайомий з Філатовим і вхожий в АП, в принципі поділяє цю логіку. “Він давно збирався піти, – каже джерело, який попросив про анонімність. – Сенсу далі триматися посади немає. Він написав заяву – президент відпустив”.

Він також сказав, що решту керівництва АП зараз догулює накопичені дні відпустки. “Незрозуміло, коли інавгурація Зеленського, але, думаю, всі повинні звільнитися найближчим часом”, – зазначив співрозмовник.

Як відомо, знакових призначень у судовій системі останнім часом було кілька, при тому що Порошенко, програвши вибори, міг би передоручити їх наступнику Зеленському.

По перше, обрано керівництво Вищого антикорупційного суду, як стверджують джерела, при закулісній участі АП, а, по-друге, теж 7 травня указом Порошенко призначив 75 суддів нового Верховного суду, серед яких були і співробітники корпорації “Рошен”.

Як кажуть співрозмовники, Філатов, входячи в число авторів судової реформи, грав в обох випадках одну з головних ролей.

Нова мітла

На думку джерела, знайомого з Філатовим, після звільнення той навряд чи займеться публічною політикою.

“Наскільки я знаю, він повернеться в юриспруденцію і буде знову працювати з великими корпораціями. Швидше за все, він або зайде в якусь велику юрфірму, на кшталт “Кісіль і партнери”, де він працював до АП, або купить якусь для себе, або почне будувати її з нуля”, – говорить співрозмовник видання.

Нагадаємо, до приходу в адміністрацію Філатов очолював напрямок вирішення спорів в адвокатському об’єднанні “Василь Кісіль і партнери”, однієї з найбільших юридичних фірм України.

У той же час, джерело в суддівських колах малює іншу перспективу: “Швидше за все, Філатов покине Україну. Він вже є підозрюваним в одній зі справ. А є ще багато інших зачіпок. В таких умовах він, ймовірно, вважатиме за краще на деякий час залягти на дно”.

Але залишається питання: що буде з системою відносин команди Порошенка з суддівським корпусом, вибудуваною за роки його президентства? Ростислав Кравець, старший партнер адвокатської компанії “Кравець і партнери”, спрогнозував, що перестановки в кабінетах спричинять за собою взагалі ослаблення контролю влади над судовою системою, а не тільки оточення Порошенка.

“Тимчасово контроль влади точно ослабне. Однак колишній президент може спробувати і далі впливати на суди через Вищу раду правосуддя, ряд членів якої йому зобов’язані”, – вважає Кравець.

А далі команда вже нового президента буде вирішувати, як їй поводитися з суддями.

“Коли нова команда зрозуміє, які в їх руках важелі, вона може залишити все як є, не дивлячись на декларації. Хоча якщо Конституційний суд задовольнить всі подання, що стосуються судової вертикалі, наприклад, питання люстрації, кваліфікаційного оцінювання суддів, ліквідації Верховного суду в старому вигляді, то новий президент зможе спокійно повернути систему на п’ять років назад і побудувати її дійсно незалежною”, – допускає Кравець.

А ось колишній заступник міністра юстиції адвокат Юрій Іващенко впевнений: після того, як Порошенко звільнить крісло на Банковій, його вплив на судові органи різко знизиться. “Навіть ті судді, що призначалися при Порошенкові і, можливо, обіцяли йому лояльність, тримають ніс за вітром. І вони будуть діяти за принципом: “Король помер – Хай живе король! Це вже відбувається”, – сказав Іващенко.

Джерело в суддівських колах вважає, що відхід Філатова прискорить процес втрати впливу Порошенка на судову систему, яка, втім, і так вже йде повним ходом.

“На Філатова були зав’язані ключові люди в судовій системі. Зокрема, глава Вищої кваліфікаційної комісії суддів Сергій Козьяков – це людина Філатова, який через систему оцінювання намагався тримати в покорі суддівський корпус. З останніх прикладів – виклик на кваліфікаційне оцінювання суддів Окружного адмінсуду Києва, які збунтувалися проти Порошенка. Також на Філатова був зав’язаний Борис Гулько. Формально Гулько є главою Касаційного цивільного суду в складі Верховного Суду. Але в реальності він був свого роду “уповноваженим” від Банкової за рішенням різних питань з суддями. Саме через нього Філатов здійснював вплив на судовий корпус. Відставка Філатова – це сигнал і для Козьякова, і для Гулька про те, що їм також потрібно задуматися про майбутнє. Так як саме по ним, як по стовпам створеної Філатовим системи впливу на суддів, буде завдано в першу чергу удар з боку численних супротивників Порошенка. Причому, не виключено, що це станеться ще до інавгурації нового президента”, – резюмує джерело.

Джерело

 

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE