Politerno > Статті > Україна і світ > Олександр Трохимець: “Німецький” газ і “голландське” вугілля. Корупція чи реформи?

Олександр Трохимець: “Німецький” газ і “голландське” вугілля. Корупція чи реформи?

  • 9 Вересня, 2017
  • 1776 Переглядів
  • 0

Уже більше півроку в Україні діють дві дивовижні формули ціноутворення на енергетичні ресурси: природний газ і енергетичне вугілля. Перша формула – для газу – називається “Німецький хаб +”. Друга – для вугілля – “Роттердам +”.

Вугільну формулу “Роттердам +” експерти і медійники розкрутили, і зараз про неї знає мало не кожен українець. А от тема “Німецького хаба +” в інформаційному просторі табуйована і практично не обговорюється. Але давайте спробуємо розібратися, чи є між цими двома “формулами +” різниця, в якій з них закладена корупційна схема, а в якій – реформа.

Вугілля з “Роттердама”

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), яку очолює одіозний Дмитро Вовк, 3 березня 2016 прийняла постанову №289 “Про затвердження Порядку формування прогнозованої оптової ринкової ціни електричної енергії”. Цим документом було створено формулу “Роттердам +”. Суть її проста.

Ціна енергетичного вугілля, що спалюється на теплових електростанціях (ТЕС) або електроцентралях (ТЕЦ) визначається сумою вартості самого вугілля, сформованою “… на підставі середньої ринкової ціни на європейському ринку… в основних портах Західної Європи Амстердам-Роттердам-Антверпен” і вартості його транспортування.

Вартість транспортування, яка в дійсності є віртуальною, складається з:

– Середньої вартості транспортування вугілля з портів Амстердам-Роттердам-Антверпен до українського порту.

– Середньої вартості транспортування вугілля з судна на склади українських портів.

– Вартості транспортування залізничним транспортом по території України.

Українські ТЕС і ТЕЦ працюють на двох марках вугілля – газової групи (Г) і антрацитової групи (А). Газової групи вугілля в Україні видобувається значно більше, ніж його потрібно на електростанціях. Вугілля антрацитової групи видобувається на шахтах нині окупованого Донбасу, в Росії, ПАР, Австралії і США.

Війна на Донбасі не зупинила торгівлю вугіллям антрацитової групи. Вугілля вивозився з зони АТО і поставлявся на електростанції України – і державні, і приватні, які належать енергетичному холдингу Ріната Ахметова ДТЕК. Енергетична блокада, яку організували активісти в грудні 2016 – початку 2017 року зупинила легальну “торгівлю на крові”. Енергетичні компанії почали завозити певну кількість вугілля з ПАР і США. Але основний обсяг ввозився з Росії, а місцем його походження, ймовірно, залишалися шахти в зоні АТО.

Очевидно, що вугілля з ОРДЛО коштує значно дешевше, ніж на світовій енергетичній біржі. Тим більше, що видобувається воно у шахтах, які належать тому ж ДТЕК. Та й транспортується він ніяк не з Європи.

Тому експерти підрахували, що за півтора року існування “Роттердам +”, теплова генерація отримала додаткових 15 млрд гривень. Ці гроші віддали прості українці, оплачуючи підвищені в рази тарифи на електроенергію і купуючи товари та послуги, вироблені українськими підприємствами.

Газ з “Німеччини”

Уряд Володимира Гройсмана вирішив не відставати від НКРЕКП в гонці реформ. І 27 квітня 2016 року, на 13-й день після свого призначення, прийняв постанову №315, яка докорінно змінила принцип ціноутворення на природній газ.

Ідея “реформи” Гройсмана проста: державний НАК “Нафтогаз України” продає облгазам “блакитне паливо” на потреби населення і для теплокомуненерго (ТКЕ) за такою ціною, як ніби цей газ куплений на німецькій газовій біржі і доставлений через половину Європи в Україну. З цією ж ціною і цією ж постановою Кабміну держкомпанія “Укргазвидобування” зобов’язана продавати “Нафтогазу” видобутий нею газ. Зараз ця формула ціноутворення отримала назву “Німецький хаб +”.

У чому абсурд “німецької” формули? Українські державні і напівдержавні “Укргазвидобування” і “Укрнафта” видобувають газ в Україні. З офіційної (аудиторської) фінансової звітності ПАТ “Укргазвидобування” відомо, що собівартість українського газу становить 1 305,70 грн (62 долари) за 1 тис. кубометрів. 915,61 грн зазначеної суми – це податки. Тобто, собівартість українського газу становить 390,09 грн або 18,6 дол. за 1 тис. кубометрів.

Зазначу, встановлена ​​для “Укргазвидобування” ціна 1 590 грн (75,7 дол.) за 1 тис. кубометрів повністю покривала вартість видобутку газу, ренту, інвестиційний розвиток газодобувних підприємств і норму прибутку.


Але 1 травня 2016 року Кабмін встановив ціну на газ для населення і ТКЕ, відповідно, 6 879 грн і 6 810 грн за 1 тис. кубометрів (272 дол.). Виходить, що на рахунках “Нафтогазу” і “Укргазвидобування” щорічно осідає 70 млрд грн різниці між реальною вартістю українського газу і ціною, встановленою урядом Гройсмана.

 

Ці 70 млрд грн сплачуються з особистих кишень громадян і держбюджету, якіий також є загальною “кишенею” всіх громадян, – у вигляді субсидій.

Корупція чи реформа?

Навіть поверхневий аналіз “Роттердам +” і “Німецький хаб +” дає зрозуміти, що кінцева мета цих формул – НЕ модернізація вітчизняних теплостанцій або нарощування видобутку природного газу, а примітивне створення додаткових фінансових потоків, які направляються у вигідне для окремих владних осіб русло.

Вугільну формулу “Роттердам +»” всі експерти в один голос називають корупційною. А нещодавно Національне антикорупційне бюро відкрило кримінальне провадження та провело обшуки в НКРЕКП.

Порівнявши постанови НКРЕКП і Кабміну, які ввели в дію “Роттердам +” і “Німецький хаб +”, складно знайти в них принципову різницю. Але чомусь одну формулу, вугільну, називають корупційною, відкривають по ній кримінальні виробництва і обшукують НКРЕКП, а іншу, газову, вважає вилокою реформою і пропонують її ініціаторам присвоїти звання Героїв України.

Але, як би не вважали експерти, керівники держпідприємств і політики, кожен українець відчув дієвість “нововведень” в енергетиці і може зробити висновок щодо того – реформи це чи подвійні стандарти.

Олександр Трохимець, офіційний представник Юлії Тимошенко у “тарифних” судових процесах проти уряду та НКРЕКП, КиевVласть, 8 вересня 2017р.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE