Верховна Рада потроху втомлюється від ролі скаженого принтера і знову стає «місцем для дискусій». На цьому тижні команді Зеленського не вдалося проштовхнути через парламент жорстку норму про позбавлення депутатського мандата в разі виключення з фракції. Цьому завадили мажоритарники президентської фракції. Також “Слуга народу” вперше не зібрала потрібну кількість голосів “за” для прийняття рішення.
Рабство для депутатів
Група народних депутатів фракції «Слуга народу» ще в перший день роботи новообраної Ради 29 серпня на чолі з представником президента в КСУ Федором Веніславським зареєструвала скандальний законопроект №1038 «Про статус народного депутата України». Саме в цьому документі була прописана норма про так званий імперативний мандат для обранців. Суть його проста: депутат при виході з фракції, незалежно від того, обирався він за партійним списком або по мажоритарці, автоматично позбавляється мандата. Іншими словами, це цілком зручний для партійної верхівки механізм, легко дозволяє видворити з Ради усіх неугодних депутатів: «інакомислячих», тих, хто відмовляється натискати потрібні кнопки в унісон з більшістю за вказівкою «згори». Сьогодні, за законодавством, фракція має право ініціювати розгляд питання про позбавлення депутатських повноважень у разі виходу з фракції тільки для «списочників». І ця практика вже успішно примірялася в парламентах попередніх скликань. Так, наприклад, в березні 2016 року БПП «Солідарність» на з’їзді ухвалила рішення відібрати депутатські мандати у «незручних списочників» Миколи Томенка та Єгора Фірсова, які раніше вийшли з фракції БПП.
Але у партійного керівництва в усі часи українського парламентаризму раз у раз виникала спокуса міцніше «утримати у віжках» саме мажоритарників, які завжди відрізнялися особливою політичною норовливістю.
Так, в уже далекому 2007 році ідею з відкликанням депутата-мажоритарника за рішенням фракції винесла на-гора Юлія Тимошенко. Все через чергову політичну кризу, коли в Партію регіонів Віктора Януковича стрункими рядами почали масово переходити «тушки», як з Блоку Тимошенко, так і НУ-НС президента Віктора Ющенка. Втім, тоді ці потуги і бажання повернути «на шлях істинний» депутатів виявились марними.
Схоже, в «Слузі народу» для попередження ймовірних намірів через наявність кількох груп впливу всередині фракції, вирішили на старті зробити «імперативне щеплення» всім депутатам, зареєструвавши той самий законопроект 1038. Щоб на місця «звільнених» за рішенням керівництва фракції заходили нові депутати за списком – ті, що слухняно і справно голосуватимуть з усією більшістю.
Ця ідея спочатку викликала різке відторгнення у мажоритарників «Слуги». Тему зам’яли на кілька тижнів. Але вже ввечері у вівторок, 11 вересня, з’явився новий «чорт із табакерки» – в законопроект 1045-1 про внесення змін до Регламенту ВР без узгодження на фракції і головне – без розгляду профільним регламентним комітетом – включили все ту ж норму про імперативний мандат. Законопроект планували винести на голосування в зал першим вже вранці в середу. А, враховуючи те, як «слуги» в «турборежимі» штампують один за іншим закони, зізнаючись у тому, що більшість документів прочитати вони не встигають, його прийняття в цілому було цілком можливим. Якби не бунт кількох десятків депутатів фракції Зеленського.
Читайте також: “Век воли не видать”. До чого Зе-команда веде парламент
«Слуги» протестують
Першим «сміття з хати» виніс депутат-мажоритарник Олександр Дубінський, який в своєму блозі розповів, як депутатів «тримають за ідіотів» і звинуватив керівництво фракції у внесенні гарячої правки «нишком і без обговорення».
У вівторок, перед початком засідання, співрозмовник з «Слуги народу» показав телефонну переписку в загальному партійному чаті. В одному з повідомлень перший заступник голови фракції Олександр Корнієнко закликав усіх не піднімати бурю. Мовляв, після вчорашніх консультацій з керівництвом фракції і парламенту з депутатами, законопроект з нормою про імперативний мандат знімають з порядку.
«Група мажоритарників «Слуги народу» збунтувалася. Ми кілька разів проводили наради з керівництвом фракції. А сьогодні вранці були готові йти з протестом до спікера Дмитра Разумкова з вимогою зняти це питання», – заявив співрозмовник.
За його словами, остаточно тема з імперативним мандатом так і не закрита. «Офіс президента і група юристів на чолі з його керівництвом продовжують торпедувати це питання, але ми точно не будемо підтримувати імперативний мандат. Але це підірве фракцію зсередини. Ми про це попередили», – запевняв депутат.
За його прогнозами, прийняття такої норми з ламанням парламенту через коліно, могло б позбавити монобільшість як мінімум 22-30 «багнетів». А це вже пряма загроза «схуднення» коаліції до критичної позначки – мінімальних 226 голосів для прийняття законів.
Олександр Корнієнко в спілкуванні підтвердив факт того, що питання з імперативним дійсно відклали. А появу резонансної правки, яка мало не підірвала фракцію, пояснив «технічними моментами секретаріату». Мовляв, просто зробили помилку, внісши норму в законопроект про регламент.
Глава фракції Давид Арахамія запевнив, що прийнято рішення підготувати принципово новий законопроект. За його словами, «слуги» прийшли до компромісу: кожна з груп фракції делегує свого представника для написання документа з чистого аркуша. «Головне завдання – передбачити «норму про позбавлення мандата за зраду «Слуги народу». Це буде нормальна практика. Так, спочатку ця норма дійсно викликала бурхливі дискусії. І вони нам не потрібні. Тому ми зняли цей закон з порядку сьогодні. Тому потрібно підготувати новий документ про позбавлення мандата за внутрішньо партійну зрада. Ми взагалі спочатку так і планували підготувати закон. Але це сприйнялося якось не так. Тому, ми домовилися, що це буде колективний документ, який буде всіх влаштовувати… У нас, знаєте, ідеологія не на батіг, а на розумінні необхідності прийняття рішень», – переконував Давид Арахамія.
Хто ж був тим автором поправки «першого розбрату»? Корнієнко публічно виправдовувався, киваючи на «групу депутатів». Співрозмовник в «Слузі» згадує «керівництво Офісу президента». А сам Арахамія говорить про «групу юристів в партії і Офісі президента». «Адже законопроекти писалися ще до початку сесії», – нагадав він.
Показово, що вже після того, як стихли всі пристрасті і суперечки, один з ініціаторів бунту, Олександр Дубінський також розповів, що його вчорашній блог «викликав нормальну реакцію» керівництва.
«Ми ще вчора все обговорили. Я підійшов з Разумкова, Стефанчука. Тепер розбираємося: звідки це все з’явилося. Був дискусійний законопроект 1038, а хлопці, ймовірно, допрацьовуючи 1045-1 про зміни в регламент, перенесли цю норму. Вчора це було проблемою, а сьогодні ми розібралися. Зняли взагалі це питання», – запевняв Дубинський.
Читайте також: “Слуги народу” скаржаться на Офіс президента: “Хочуть зробити ручних тваринок”
«Хитання» конституційної більшості
Крім непорозумінь у фракції «Слуга народу» в парламенті вимальовується ще одна проблема для команди Зеленського: потенційна нестача депутатів до заповітної конституційної більшості – 300 голосів. Джерелом конфлікту стало питання про звільнення діючого складу ЦВК за поданням президента Зеленського.
Якщо після внесення документа президента про відсторонення ЦВК у верхівки «Слуг» були оптимістичні настрої і плани проголосувати за це питання вже у вівторок вранці, то вже через добу апетити довелося зменшити.
«Ще вчора ми не сумнівалися, що «Батьківщина» і «Голос» підтримають подання Зеленського щодо відставки ЦВК. Але сьогодні 300 голосів немає. Тому питання по ЦВК теж відкладене», – розповіли співрозмовники з «Слуги».
Причиною знову стали звичні для української політики «труднощі перекладу», а точніше – нестикування домовленостей. Нібито «Голосу» пообіцяли тільки одного представника, в разі створення нової ЦВК і це категорично не влаштувало фракцію Святослава Вакарчука. Така ж перспектива отримати одного представника у Центрвиборчкомі при тотальному домінуванні там ставлеників «Слуги народу» не приваблює «Батьківщину» Юлії Тимошенко. І навіть ОПЗЖ, не маючи жодного свого представника в комісії, не бажає овлення ЦВК.
Таким чином, вперше питання, ініційоване президентом Зеленським, зависло в Раді. Схоже, Банковій доведеться потроху відвикати від того, що депутати зустрічають будь-яке побажання глави держави в позі «чого бажаєте?».
На момент написання матеріалу, Верховна Рада таки звільнила увесь склад Центральної виборчої комісії.
Читайте також: “Слуги народу” скаржаться на Офіс президента: “Хочуть зробити ручних тваринок”