Politerno > Статті > Україна і світ > Підробка документів та розтрата. За що хочуть порушити кримінальні справи проти керівників “Слуги народу”

Підробка документів та розтрата. За що хочуть порушити кримінальні справи проти керівників “Слуги народу”

  • 8 Березня, 2021
  • 2308 Переглядів
  • 0

У понеділок, 1 березня, Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) повідомило про виявлені в фінансовому звіті партії “Слуга народу” ознаки кримінальних злочинівЗвинувачення висунуті відразу за трьома статтями Кримінального кодексу.

То які саме претензії НАЗК пред’являє до правлячої партії і чи сяде хтось за ці порушення до в’язниці.

Помітили рік потому

Претензії до правлячої партії “Слуга народу” в НАЗК оформили двома документами. Це висновки за результатами аналізу звітів “слуг” про їх фінанси за І і ІІ квартали 2020 року. Обидва висновки були оформлені в НАЗК в один день, 26 лютого.

Зокрема, НАЗК повідомило, що звіт “Слуг народу” за І квартал 2020 року було подано з грубим порушенням встановленої форми звіту:

Титульна сторінка звіту НАЗК щодо діяльності партії “Слуга народу” за l квартал 2020 року, джерело: nazk.gov.ua

Конкретні претензії НАЗК з даного питання полягають у тому, що в деяких таблицях партійного звіту відсутні графи “Цільове призначення платежу”, “Код рядка”, коди фізичних і юридичних осіб і т.п. Тобто звіт партії був поданий не за встановленою формою. Ці порушення можуть бути підставою для зупинення державного фінансування партії, а також для накладення адмінштрафу на посадових осіб, які підписали партійний звіт.

Більш серйозні претензії стосуються платежів на адресу двох підприємців – ФОП Новікова Г.Б. і ФОП Євтушенко О.О. У платежах цим підприємцям НАЗК виявило ознаки злочинів відразу за трьома статтями Кримінального кодексу.

Згідно із партійним звітом за І квартал 2020 року, ФОП Новікову Г.Б. партія “Слуга народу” заплатила за одним договором №18-02АА від 18.02.2020 року три транші. Перший на суму 132 тис. грн було сплачено 19 лютого 2020 року за послуги з “організації і забезпечення конгресу”:

Потім за тим же договором 11 і 12 березня 2020 року було сплачено ще два транші на суму понад 2,3 млн грн:

Проблема в тому, що, згідно із даними з податкової адміністрації, які НАЗК отримало у відповідь на свій запит, рахунок в банку, на який партія платила гроші, був відкритий 17 березня 2020 року. Це пізніше дати, коли були здійснені платежі. Тобто “слуги” нібито сплатили гроші на неіснуючий рахунок.

Насправді партійні гроші були сплачені на інший рахунок. Він був відкритий на ім’я того ж ФОП Новікова Г.Б., але в іншій банківській установі.

В результаті НАЗК прийшла до висновку, що інформація, надана партією “Слуга народу” в своєму звіті, є недостовірною. І є підставою для припинення державного фінансування партії.

Потім фахівці НАЗК пішли далі. Вони проаналізували, які саме послуги надавав ФОП Новіков для партії. І виявили значні розбіжності між звітом і фактичними даними.

Послуги ФОП Новікова для “слуг” стосувалися організації громадських обговорень на тему “Конституційне забезпечення децентралізації в Україні – 2020”. НАЗК запросило інформацію про деталі заходів, які проводилися в декількох областях, у їх організаторів на місцях.

У результаті був зроблений висновок, що фактичні дані не узгоджуються з документами за обсягами послуг. Зокрема, не збігаються кількість залучених модераторів, використання технічного обладнання, канцелярії тощо. Іншими словами, мали місце банальні приписки, з метою отримання більших сум, ніж фактично наданий обсяг послуг.

Ще НАЗК прийшло до схожих висновків по ФОП Євтушенко О.О. Йому партія заплатила 503 тис. грн за послуги з розробки та випуску веб-сайту. НАЗК вважає, що є ознаки, які можуть свідчити про значне завищення вартості цих послуг, оскільки середня ринкова вартість таких послуг в десятки разів нижча.

Відзначимо, що, згідно партійного звіту “Слуги народу”, ФОП Євтушенко отримав 503 тис. грн з трохи іншим формулюванням – за “розробку додаткового модуля ПО”:

За ІІ квартал 2020 року “Слуга народу” подала звіт, який теж викликав претензії з боку НАЗК. Антикорупціонери повторили претензії щодо платежів на адресу ФОП Новікова та ФОП Євтушенко і додали ще нові:

Титульна сторінка звіту НАЗК щодо діяльності партії “Слуга народу” за ll квартал 2020 року, джерело: nazk.gov.ua

У фокус уваги НАЗК потрапив факт, що в партійному звіті не було відображено придбання програмної продукції на 66,9 тис. грн. НАЗК вважає, що це підстава для складання протоколу про адміністративне правопорушення та притягнення керівника партії до адміністративної відповідальності:

Ще одне порушення – в звіті були відображені зайві платежі на адресу ФОП Ковальчук Л.Б. за проведення соціологічних досліджень. Як виявилося, партія чотири рази заплатила за розробку однієї і тієї ж соціологічної анкети. Питання викликав також час, витрачений на проведення соцопитувань. НАЗК порахувала відомості про такі витрати недостовірними, що тягне за собою зупинку фінансування партії з бюджету.

Ще увагу НАЗК привернув рух коштів між контрагентами партії. Партія Зеленського заплатила 5,5 млн грн за розробку програмного забезпечення ТОВ “Українська інтернет група ДА.НЕТ”. А ця фірма в свою чергу перерахувала вже згаданим ФОП Ковальчук і Євтушенко суми в 1,64 млн і 2,19 млн грн відповідно.

НАЗК вважає, що цей кругообіг грошей може свідчити про вчинення правочинів без наміру створення правових наслідків. Іншими словами, йдеться про фіктивні операції:

Ще викликали питання платежі на адресу ФОП Корх Ю.М. на суму 600 тис. грн. Гроші були сплачені за п’ять онлайн-вебінарів тривалістю по півтори години кожен. Тобто одну годину роботи лектора був оцінений в 80 тис. грн. НАЗК заявило про значне завищення вартості послуг.

Ціна питання – 140 мільйонів

Обидва партійних звіти підписав нардеп від “слуг” Анатолій Остапенко. Тому, по ідеї, саме він повинен відповідати за зміст звітів.

Нардеп пройшов до Верховної Ради за списком “слуг” під номером 130. У парламенті він займає пост керівника підкомітету щодо соціального захисту прав ветеранів:

У 2020 році НАЗК розподілив 283 млн грн на фінансування діяльності політичних партій. З них партія “Слуга народу” отримала 140 млн грн.:

Розподіл грошей з бюджету на фінансування політичних партій в 2020 році. Джерело: nazk.gov.ua

Гроші з бюджету надаються тільки тим партіям, які пройшли до Верховної Ради. Сума визначається пропорційно кількості голосів за партію, отриманих на останніх парламентських виборах. За кожен отриманий голос виборця партія отримує щорічно 1% від розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 1 січня. При дотриманні гендерних квот партії отримують додаткові суми.

У підсумку через виявлені порушення НАЗК вже позбавило партію “Слуга народу” державного фінансування. Відповідний наказ підписав глава Нацагентства Олександр Новіков за результатами аналізу звіту партії.

У НАЗК також склали протоколи на адмінштрафи щодо лідерів ряду партій, в тому числі партії “Слуга народу”. Матеріали перевірок щодо виявлених ознак кримінальних правопорушень, спрямовані в Національну поліцію.

За даними прес-служби НАЗК, в документах пропрезидентської партії виявлені ознаки злочинів за такими статтями Кримінального кодексу:

  • ст. 159-1 “Порушення порядку фінансування політичної партії”;
  • ст. 366 “Службове підроблення”. Під службовою підробкою зазвичай розуміють банальну підробку документів. Примітно, що в НАЗК вказали, що партія порушила п’яту частину статті, проте в Кримінальному кодексі дана стаття складається всього з двох частин;
  • ч. 5 ст. 191 “Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем”. Зазвичай за цією статтею судять посадових і матеріально відповідальних осіб за розкрадання і розтрати.

У свою чергу голова партії “Слуга народу” Олександр Корнієнко пообіцяв, що всі помилки в звітності будуть виправлені.

Читайте також: Чорна мітка Зеленському. Навіщо США ввели санкції проти Коломойського

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE