Politerno > Статті > Україна і світ > Чорна мітка Зеленському. Навіщо США ввели санкції проти Коломойського

Чорна мітка Зеленському. Навіщо США ввели санкції проти Коломойського

  • 5 Березня, 2021
  • 1621 Переглядів
  • 0

Сьогодні Держдепартамент США ввів санкції проти одного з найвідоміших олігархів сучасної України – Ігоря Коломойського.

З одного боку, це було очікувано – американці вже кілька років його переслідують через кримінальні справи.

З іншого, це може мати дуже серйозні наслідки для майбутніх політичних розкладів в Україні, так як Коломойський – найближчий партнер президента Володимира Зеленського і контролює частину депутатів фракції “Слуга народу”.

Чому американці посилюють тиск на Коломойського і що це означає для України – у матеріалі.

Читайте також: Гамбіт Коломойського. Як арешт Яценка у справі “Приватбанку” може вивести з-під удару олігарха

Які санкції ввели проти Коломойського

Судячи із заяви держсекретаря США Ентоні Блінкена, Коломойському і членам його сім’ї заборонили в’їзд до Америки. Мова йде про дружину Ірину, доньку Анжеліку і сина-баскетболіста – Ізраїля Цві (більш відомому як Григорій). 

Причина – певні корупційні діяння олігарха, коли він був на посаді губернатора Дніпропетровської області. Які саме – не перераховується. 

“Будучи главою Дніпропетровської обласної державної адміністрації України з 2014 по 2015 рік, Коломойський брав участь у корупційних діяннях, які підривали верховенство права і довіру української громадськості до демократичних інститутів і процесів управління, включаючи використання свого політичного впливу і офіційної влади для особистої вигоди”, – йдеться в заяві.

Блінкен зайвий раз підкреслив, що саме цього періоду стосуються американські обмеження. Хоча і висловив заклопотаність, що Коломойський, мовляв, і зараз підточує демократію в Україні. 



Підставою для санкцій держсекретар назвав розділ 7031 (с) закону США про фінансування Держдепу. Посольство Америки в Україні детально розписало, що це за норма.

У ній говориться, що держсекретар може заборонити в’їзд в США іноземцям, замішаним у корупції, а також членам їх сімей. Корупція, як уточнюють у посольстві, може бути пов’язана з видобутком корисних копалин або порушенням прав людини. 

Судячи з того, що Блінкен ставить у провину Коломойському – мова про друге порушення.

Доказів не потрібно – достатньо, щоб Держдеп мав “достовірну інформацію” на цей рахунок. Норма за останні три роки застосовувалася щодо 150 осіб. 

Чим займався Коломойський під час губернаторства?

Коломойський був губернатором Дніпропетровської області з березня 2014 по березень 2015 року. Тобто призначив його на цю посаду Турчинов, а звільнив – Порошенко.

Це було перше призначення олігарха такого масштабу на губернаторську посаду – причому в області, де Коломойський і без того вважався майже повновладним господарем. 

Влада ж говорила, що головне зараз – навести порядок і уникнути розпаду держави, зупинити “рускую весну”. І на цьому фронті Коломойський розгорнув дуже активну діяльність.

Саме він створював і фінансував перші добробати, давав гроші “Правому сектору” та багатьом іншим подібним організаціям.

Коломойський розгорнув масштабну кампанію проти бойовиків “ДНР-ЛНР”, обіцяв платити по десять тисяч доларів за “москаля”. А підконтрольні йому ЗМІ були флагманами по войовничості і антиросійській риториці. 

І американців це в той момент цілком влаштовувало. До Коломойському не тільки не висловлювали претензії, але і ставили його в приклад як борця з “російською агресією”. 

Паралельно олігарх набирав політичну вагу і входив в затяжний конфлікт з Порошенком. Особливо ситуація загострилася навколо “Укрнафти”. Пристрасті розпалилися настільки, що змушені були втрутитися американці, які побоювалися дестабілізації в країні.

У цьому конфлікті вони зайняли сторону Порошенка і в березні 2015 року він Коломойського з поста губернатора звільнив. 

Однак конфлікт з ним тривав. У 2016 році був націоналізований “Приватбанк”. Це зробили на вимогу американців – а точніше особисто Джо Байдена, який називав Коломойського в розмові з Порошенком “скалкою в дупі”. І вимагав скоріше забрати у бізнесмена “Приватбанк”, інакше Україна не побачить траншу МВФ. 

З тих пір олігарх жив у Женеві. Однак в 2018 році, після того, як в США проти нього порушили кримінальну справу і виникла загроза екстрадиції, він переїхав до Ізраїлю. А звідти – після перемоги Зеленського на виборах – в Україну. 

Американці не припиняли тиск – як на Коломойського, так і на Зеленського, щоб він відсунув бізнесмена і його людей від держактивів. Коломойський в боргу не залишився. Близькі до нього депутати і експерти активно воювали з так званими “соросятами” і, за деякими даними, брали активну участь в зливі компромату проти Байдена і його сина Хантера штабу Трампа.

І в цілому Коломойський почав сильно критикувати Захід і робити заяви в дусі, що “потрібно повернутися до американців задом, а до Росії передом”.

Закономірно, що після перемоги Байдена на виборах багато хто передрікав Коломойському наступ суворих часів. 

І, взагалі-то, вони наступати вже почали. У Штатах його звинуватили у відмиванні грошей і конфіскували майно. А недавно в Україні почали оголошувати “підозри” колишнім топ-менеджерам “Приватбанку”, які ще при Коломойському, як припускає слідство, вивели з установи мільярди гривень фейкових кредитів. 

Сьогодні Коломойському надіслали чергову “чорну мітку” з-за океану. І, можливо, не стільки йому, скільки президенту Зеленському, від якого на Заході давно вимагають “розібратися” з Коломойським.

“Здати Ігоря Валерійовича”

Дійсно, так виглядає, що американці підштовхують Зеленського до прийняття стратегічного рішення – здати Ігоря Валерійовича.

Якщо Зеленський не здасть його (тобто якщо не почне кримінальне провадження проти Коломойського з врученням йому підозри, з посадкою і з конфіскацією активів у справі Приватбанку), то тоді Вашингтон почне активно качати ситуацію всередині України, готуючи дострокову відставку Зеленського.

До слова, вже тиждень по Києву гуляють чутки, що Коломойському і деяким його близьким соратникам готують підозри.

Але якщо Зеленський спробує здати Коломойського, то нарветься на конфлікт зі своїм найближчим партнером, який, до того ж, контролює частину депутатів фракції “Слуга народу”, без яких “слуги” можуть втратити монобільшість. Можна тільки здогадуватися, які тонни компромату накопичені у Коломойського на Зеленського за час багаторічної плідної співпраці.

Вибір складний. А тому Зеленський, напевно, спробує вчинити як завжди – “пропетляти”, щоб і Захід як би задовольнити, й олігархові не сильно нашкодити, щоб не порвати з ним стосунки.

Тобто, наприклад, вручити підозру Коломойському, але потім відпустити його під заставу, а суди по Приватбанку (а саме вони найнебезпечніші для його бізнесу, так як чреваті конфіскацією активів в рахунок багатомільярдних боргів) – продинамити.

Паралельно для відводу очей ще можуть зробити кілька демонстративних кроків проти “проросійських сил”. Санкції РНБО проти когось ввести. Говорити про загострення на Донбасі. Багаторазово заприсягтися у вірності євроатлантичному курсу (Єрмак сьогодні заявив про готовність у щоденному режимі вимагати вступу в НАТО). Або внести до другого читання у законопроєкт про вимірювання часу поправку, що сонце тепер встає на Заході. Ну і щось ще в такому дусі.

Але навряд чи все це допоможе. Тим більше, що Коломойський – лише один з пунктів меню. Там ще значиться передача контролю над судами Заходу, зміна керівників силових структур на тих, кого вкажуть з Вашингтона, оновлення уряду і багато іншого. Все це будуть вимагати виконати.

І маневри не врятують.

Американцям потрібні не хитрі, а слухняні.

Зеленський сам загнав себе в капкан, не зробивши за час свого президентства нічого, щоб послабити зовнішнє управління. А навпаки його поглиблюючи. І тепер простір можливостей для власних рішень у нього звузився до мінімального.

Читайте також: Торг, чи шантаж. На що готовий Зеленський заради двох тисяч лояльних суддів

 
Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE