Запис телефонної розмови, де імовірно п’ятий президент України Петро Порошенко в розпал конфлікту на Донбасі досить люб’язно розмовляє з російським колегою Володимиром Путіним, завдав шкоди його ретельно побудованому іміджу фанатичного “патріота” України і завзятого борця з Кремлем.
Чи стане лідер “Європейської солідарності” Порошенко тепер об’єднувачем націоналістичних сил, чи зможе вивести їх восени на акції протесту – велике питання. Другий запис з голосами, схожими на голоси Порошенка і Джозефа Байдена, раніше – віце-президента США, на думку експертів, чревата для першого частковою втратою західної підтримки, а для другого – поверненням уваги до небезпечної для нього теми України.
Привітання з Першотравнем і прочуханка за Крим
У четвер, 9 липня, позафракційний народний депутат Андрій Деркач оприлюднив записи двох телефонних розмов, на яких звучить голос, схожий на голос екс-президента Порошенка. Одна розмова відбулася із президентом Росії Володимиром Путіним, інша – з тодішнім віце-президентом США Джо Байденом.
Якщо коротко, ця бесіда з Путіним, за словами нардепа Деркача, відбулася 30 квітня 2015 року, тобто через два місяці після кровопролитних боїв за Дебальцеве. Порошенко в промовах таврує “ворога”, “агресора”, правда, все ще по можливості уникаючи прямо звинувачувати Росію і особисто Путіна (це він буде робити пізніше).
“Рік, що минає, був найважчим за останні сім десятиліть, з 45-го року. Лютий ворог зазіхнув на наші життя, територію, свободу, незалежність. Але вся країна, від малого до старого, стала на захист Батьківщини. Цю Вітчизняну війну ми обов’язково виграємо, оскільки вона для нас – справедлива. На нашому боці – правда! З нами – Бог!”, – говорив Порошенко в привітанні з новим 2015 роком.
Однак, з розмови українського президента з Путіним на записах Деркача і не скажеш, що розмовляють лідери протиборчих країн, одна з яких звинувачує іншу у збройній агресії.
Бесіда ведеться російською мовою і в досить дружньому ключі на теми миротворців на Донбасі, економічних проблем регіону. Порошенко вніс пропозиції щодо налагодження роботи контактної групи в Мінську. І Путін відповів, що передасть ці рекомендації своєму міністру закордонних справ Сергію Лаврову. Український президент привітав колегу з 1 травня, і вони обмінялися жартами про свято і планами на найближчий час.
Путін співчутливо запитав про внутрішньополітичну ситуацію в Україні, чи справляється Порошенко. “Справляюся. Чим далі, тим легше, тому що вже вибудовується якась вертикаль. Тому що, коли я прийшов, було непросто”, – поділився Порошенко. У кінці вони дуже тепло попрощалися.
Розмова Порошенка і Байдена відбулася, за даними Деркача, 19 серпня 2016 року і стосувалася затримання в Криму українських громадян, названих Федеральною службою безпеки Росії диверсантами. Київ тоді спростував цю версію. Але, судячи з усього, Байден відчитав Порошенка за те, що Україною планувалася диверсійна операція проти військових об’єктів на території Росії, хоча Вашигтон послав чіткий сигнал нічого не робити, щоб не провокувати Путіна. При цьому заява про те, що Київ дійсно збирався послати диверсантів в Крим звучить досить ствердно. Тобто Байден в цьому переконаний, але його цікавило – чи знав про це особисто Порошенко?
Порошенко заявив, що він ні причому: його взагалі не було на момент інциденту в Україні. Байден попереджає, що не треба провокувати Кремль, про що нібито говорять Німеччина і Франція, і що Вашингтону складно утримувати їх від покладання провини за те, що сталося на Київ.
За словами Байдена, на Росію потрібно тиснути за рахунок політико-дипломатичних зусиль, тобто, санкціями, а не шляхом військових і диверсійно-підривних операцій.
Читайте також: Відставка Смолія. Чи справді долар буде по 100 гривень
Лінія для порохоботів і “слуг народу”
Реакція на запис розмови з Путіним виявилася досить гострою судячи з усього, через контраст тону бесіди з філіпіками Порошенка, у якій до місця і не дуже згадується Росія і її лідер. У соцмережах на адресу лідера “євросолідарності” посипалися образливі жарти і колажі.
Активно їх поширюють і депутати від “Слуги народу” (причому з найрізноманітніших груп). На фоні не дуже, м’яко кажучи, вдалого з інформаційної точки зору вчорашнього суду над Порошенком (екс-президента відпустили взагалі без запобіжного заходу) це свого роду “медійний реванш”. Який, до речі, геть перебив ще один скандал, на який робив ставку екс-президент: заяву на сьогоднішній прес-конференції слідчого ДБР Олега Корецького про тиск, який на нього нібито чинила Венедіктова у справах Порошенка.
Також фактично виграла заочний політичний спір Ірина Верещук, яка цитувала повідомлення прес-служби Кремля про те, що Порошенко привітав Путіна з Днем Росії, а екс-президент намагався це заперечувати. Тепер очевидно, що, швидше за все, дійсно вітав.
У самій же партії Порошенка традиційно назвали обидва записи змонтованою фальшивкою, розгледівши за нею, як зазвичай, “руку Кремля”.
“Протягом 6 років фейки є одним з постійних інструментів російської гібридної війни проти України, так само як і проти особисто п’ятого президента країни, лідера партії “Європейська солідарність” Петра Порошенка”, – йдеться в офіційній заяві ЄС.
Для блогерів і коментаторів, які традиційно відображають позицію оточення президента Порошенка (так званих порохоботів) була обрана інша лінія захисту. Мовляв, досвідчений дипломат Порошенко мав право на такий тон у розмові з Путіним, адже йому треба було домовлятися про звільнення полонених та вирішення інших питань. Зате в цей час він працював, щоб зробити Україну сильнішою у військовому плані і на міжнародній арені, а тут у нього одні досягнення.
Запис розмови з Байденом взагалі вкладається в цю канву: адже там обговорюються диверсії проти Росії, які б відбулися, якби не союзники.
Читайте також: Дивна дружба, вибори і протести. Навіщо Турчинов очолив штаб партії Порошенка
Акції Порошенка на правому фланзі падають
Експерти сходяться на думці, що ці записи, незважаючи на лінію захисту “порохоботів”, завдадуть шкоди Порошенкові. Перш за все – підлабузницька розмова з російським лідером.
Так, політолог Вадим Карасьов прогнозує ослаблення “політико-моральних позицій” екс-президента. “Я завжди говорив про колосальну політичну виживаність Порошенка. Він ще той політичний хижак, але сьогодні його “підстрелили”. Далі усе залежить від того, чи будуть благородними “мисливці”, чи доведуть полювання до логічного кінця”, – вважає політолог, припускаючи, що недоброзичливці зберігають записи й інших неприємних для екс-президента розмов.
На думку політолога Руслана Бортника, особливо серйозно буде завдана шкода іміджу Порошенка в правому політичному сегменті, що загрожує цікавими політичними наслідками. “Записи не дозволять Порошенкові об’єднати навколо себе розрізнену праворадикальну опозицію, з якою він міг би створити проблеми для влади восени у вигляді масових протестів. Праві не пробачать Порошенкові загравань з Путіним”, – вважає експерт.
Він очікує, що ситуація актуалізує інтерес до колишніх претендентів на “корону” на кшталт командира “Української добровольчої армії” Дмитра Яроша і глави “Національного корпусу” Андрія Білецького. Можуть наперед вийти і нові фігури, наприклад, режисер та колишній в’язень Кремля Олег Сенцов або Сергій Стерненко.
“Але це відбудеться не відразу. Інформацію суспільство і самі праворадикали ще повинні “переварити”. Проявлятися глибинні процеси в цьому політичному сегменті, думаю, почнуть з початком політичного сезону восени. Можливо, ми це побачимо по формуванню нових правих платформ, загостренню конкуренції між Порошенком та іншими лідерами в цій ідеологічній царині”, – прогнозує Бортник.
В принципі, тим силам на Заході, які ставлять на правих в Україні, ослаблення Порошенка навіть вигідне через перспективи, які відкриваються для нового покоління політиків. “Однак у Порошенка є гроші на своїх депутатів, телеканали, “порохоботів”, а у інших претендентів на лідерство немає. І це може загальмувати їх вихід на авансцену”, – заперечує Карасьов.
Джерела в середовищі націоналістів говорять, що записи з Путіним можуть вплинути на розклади на цьому фланзі. “Більшість лідерів правих сил не хочуть бачити ситуацію, що є “гетьман Порошенко”, а всі інші – його васали. Це його особисте бажання. Але усі інші хочуть іншого. Щоб була координація на якихось акціях, але без начальників і підлеглих. І ці записи, безумовно, додадуть аргументів тим, хто проти вождізму Порошенка. І проти того, щоб об’єднуватися конкретно під нього”, – каже одне з джерел.
Що ж стосується нового запису з Байденом, то він на думку Бортника, може позбавити Порошенка “частини європейської підтримки”, адже запис показує, що той в якийсь момент вирішив діяти по Криму (або санкціонував ці дії) в порушення домовленостей з США, Німеччиною і Францією щодо дипломатично-санкційного тиску на Москву.
У свою чергу, народний депутат восьмого скликання Ігор Попов, який входив до групи з міжпарламентських зв’язків зі США, вважає, що запис з голосом колишнього віце-президента США буде помічений і за океаном. “Лінія “У Байдена сумнівні друзі в Україні” буде продовжена і завдасть шкоди не тільки Байдену, а й Україні”, – написав він на своїй сторінці в Фейсбуці.
У нашій країні наслідки від появи “плівок” очікуються глобальні. Десакралізація влади зразка 2014-2019 років потрібна не для боротьби з персоналіями і відходу від стратегічного курсу держави, а для підготовки до скасування конкретних рішень тієї влади в частині міжнародних відносин, безпеки і конфлікту на Донбасі: перегляду “мінських домовленостей” та заміни цієї платформи більш діяєвою, відмови від “Нормандського формату” з переходом до “Будапештського+” тощо.
Читайте також: В антикорупціонери після трьох ходок. Як активіст Шерембей став фігурантом кримінальних справ, “освоюючи” західні гранти