Навколо “Українського Медіа Холдингу”, який був переданий Агентству з розшуку і менеджменту активів (АРМА) в рамках розслідування кримінальних справ проти власника холдингу Сергія Курченка і нещодавно виставлений на конкурс на право управління, розгорається скандал.
Самого конкурсу ще не було – АРМА тільки закінчило прийом документів від потенційних претендентів. Проте відразу кілька медіагруп (в тому числі сам УМХ і “Медіа Група Україна”, підконтрольна Рінату Ахметову) заявили, що готується не стільки конкурс, скільки переділ великого медіахолдингу.
“Керівництво групи компаній “Український Медіа Холдинг” розглядає конкурс АРМА з пошуку керуючого активами УМХ як аферу. Проаналізувавши Спеціальний закон про АРМА, конкурсні вимоги до учасників і подані документам, ми прийшли до висновку: дії АРМА, як і конкурс, не можуть вважатися правомірними і порушують законодавство України”, – стверджують в УМХ.
“По суті, такий конкурс є прихованою позаконкурсною передачею ліцензій на мовлення, що прямо заборонено законом”, – йдеться в заяві “Медіа Групи Україна”.
Головним претендентом на УМХ в медіаспільноті вважають Ігоря Коломойського – “1 + 1” офіційно підтвердила участь в конкурсі, крім того, документи подали компанії, які пов’язують з олігархом.
Але є й інші.
За однією з версій, холдинг хоче отримати заступник глави ОП Кирило Тимошенко (нібито його інтереси в конкурсі представляють кілька учасників). Причому діє він не від себе, а в інтересах Зе-команди.
При цьому нинішню цінність УМХ як бізнес-актив експерти вважають вельми сумнівною, схиляючись до думки, що основна мета нового управителя – отримати інформаційний майданчик напередодні місцевих виборів.
В “Український Медіа Холдинг” входить кілька десятків видань (“Кореспондент”, “КП в Україні”, “Аргументи і факти в Україні”, “Теленеделя”, “Гроші”, інтернет-ресурси bigmir.net, tochka.net, vgorode.ua, i.ua, korrespondent.net та ін.). Також компанія є власником радіостанцій (“Авто радіо”, NRJ, Retro FM, Джем FM та інші) і має більше 140 ліцензій на радіочастоти, друкарні “Укрполіграфмедіа” та іншого добра.
Тому УМХ може надати доступ до широкої аудиторії. За даними холдингу, їх інтернет-ресурси охоплюють більше 37% української інтернет-аудиторії, а радіостанції слухає третина населення країни.
То хто ж отримає контроль над УМХ.
Від Курченка – Коломойскому?
Холдинг УМХ створив на базі газети “Теленеделя” бізнесмен Борис Ложкін (пізніше він був керівником Адміністрації президента Петра Порошенка).
У 2013 році Борис Ложки продав УМХ “младодоолігарху” Сергію Курченко, який вважався близьким до “Сім’ї” Януковича. Сума угоди складала близько 400 млн доларів. Причому, за оцінкою галузевих експертів, вона була явно завищена, так як на той час бізнес значної частини холдингу, пов’язаний з друкованими ЗМІ, йшов по низхідній.
“Операція була здійснена виключно з політичних причин. “Сім’я” Януковича тоді намагалася наростити медіа-м’язи, але олігархи їй свої телеканали продавати не дуже хотіли. Тому “Сім’я” і взяла єдиний великий медіаактив в Україні, який виставлявся на продаж – УМХ. Тим більше що до нього входив журнал Forbes, який написав у 2012 році розслідування про Курченка. Ложкін, звичайно, з величезним задоволенням продав холдинг за гігантську суму, яку він навряд чи б зміг отримати при інших обставинах”, – розповідав один з учасників переговорів з продажу активу у 2013 році.
Після зміни влади Курченко і представники “Сім’ї” втекли з України, а УМХ почав здавати позиції. Він позбувся ліцензії на випуск української версії журналу Forbes, про банкрутство заявив видавничий дім «Популярна преса», який курирував видання УМХ в Росії. Також у холдингу почалися проблеми з ліцензіями на радіомовлення (Нацрада позбавила компанію ряду частот).
Крім того, проти Курченка розслідувалися кілька кримінальних справ, в рамках яких влада і поклала око на УМХ.
Ще екс-генпрокурор Юрій Луценко в інтерв’ю ЗМІ заявляв, що УМХ потрібно конфіскувати на користь держави.
Але процес йшов туго.
На початку 2018 року Печерський районний суд Києва відмовився передати майно медіахолдингу UMH group Національному агентству з виявлення, розшуку й управління корупційними активами.
І лише у минулому році активи компанії були передані АРМА. А в червні цього року був оголошений конкурс на управителя УМХ. У конкурсному оголошенні вказано, що актив включає корпоративні права 72 юридичних осіб (без деталізації), акції 7 компаній, 283 свідоцтва на товари і послуги. Серед майна – 5 нежитлових приміщень і один нежитловий будинок, земельна ділянка та два гаражні бокси, 20 одиниць поліграфічного обладнання.
До конкурсу допускалися фізичні та юридичні особи, “метою діяльності яких є отримання прибутку”. Також необхідно було підтвердити спеціалізацію в сфері реклами і ЗМІ, виробництва інтернет і радіо-контенту. Тобто запрошували виключно медійників.
Претенденти повинні були надати прогнозований дохід від управління (аж до щомісячних надходжень і розміру податків до бюджету). По податкам є умова: якщо бізнес-показники УМХ не дозволять платити названу суму, управителю доведеться відшкодовувати їх зі своєї кишені. Також зажадали детальну програму розвитку холдингу з урахуванням “останніх тенденцій медіаринку, зокрема в частині стагнації друкованих ЗМІ, а також спаду ділової активності через карантинні обмеження”.
“Відбір управителів АРМА – це конкуренція не тільки цінових пропозицій, а саме змісту програм управління”, – заявили в Агентстві.
Прийом документів закінчився 3 липня.
У АРМА не розкрили список потенційних учасників відбору, повідомивши лише, що надійшло шість пакетів документів.
Про участь у конкурсі зізналися в “1 + 1 Медіа” (підконтрольна Коломойському), підрозділ якої “1 + 1 Інтернет” і подало документи до АРМА.
“З урахуванням досвіду управління масштабними проектами в сфері медіа, потужної команди фахівців і показників, які демонструють проекти компанії, що підтверджено численними індустріальними визнаннями, ТОВ “1 + 1 Інтернет” відчуває готовність і потенціал для успішного управління перерахованими активами УМХ”, – заявив в прес-службі компанії.
На ринку відразу ж заговорили про те, що готується передача УМХ Коломойському.
На користь цієї версії вказують й імена інших передбачуваних учасників конкурсу.
У конкурсі нібито заявилася компанія екс-головного юриста “плюсів” Максима Варламова (у 2018 році він став власником радіостанції УМХ “П’ятниця”). Також на ринку заговорили, що з АРМою нібито про передачу медіахолдингу на користь “1 + 1” домовляється Олександр Ткаченко, колишній гендиректор “плюсів” і нинішній міністр культури.
На думку експертів, Коломойському УМХ потрібен з політичних міркувань, а не як бізнес.
“Преса, інтернет-видання та радіо зараз не приносять серйозного доходу, але дозволять доповнити можливості телевізійного ресурсу Коломойського і посилити присутність олігарха в медіапросторі”, – каже топ-менеджер одного з українських медіахолдингів.
Список від Зе та інші
Втім, є й інші претенденти. На конкурс подало заявку також видавництво еkonomika+ (delo.ua, mmr.ua, womo.ua) дніпропетровського бізнесмена Костянтина Першина. Він став видавцем зовсім недавно, купивши еkonomika+ у Ірини Рубис. Серед колишніх проектів Паршина – громадська платформа “Хартія майбутнього” і “Центр підготовки Patriot”, “Придніпровська аграрна група” і юридична компанія “Придніпров’я”.
Цікаво, що в ЗМІ спливли записи телефонних розмов заступника глави АРМА Павленка з топ-менеджером “еkonomika+” Іллею Чудновським. Нібито вони вели переговори з приводу УМХ ще з осені минулого року і ще тоді Павленко запропонував Чудновському підготувати програму і обіцяв допомогу.
А в січні цього року до переговорів нібито підключився міністр юстиції Денис Малюська, який заявив, що “УМХ хоче собі Кирило Тимошенко” (заступник голови ОП, який відповідає у Зеленського за інформаційну політику).
Генеральний директор ekonomika+ Ілля Чудновський заявив: “Ми дійсно подалися на конкурс на загальних підставах. Ми вважаємо, що наш холдинг єдиний в країні, який не відстоює інтереси бізнес і політичних еліт, який здатний об’єктивно відображати картину дня і повернути УМХ колишній рівень довіри. Відносно “домовилися”. З АРМою неможливо домовитися, принаймні ми не знаємо нікого, у кого б це вийшло, з АРМою можна тільки обговорити своє бачення учасників і перспектив ринку”.
Також Ілля Чудновський сказав, що вони “розглядають УМХ суто як бізнес-актив, на відміну від інших учасників конкурсу, для яких це інструмент тиску. Ми не збираємося нічого закривати, тільки розвивати”. При цьому подробиці програми, яку видавництво подало на конкурс, Чудновський не розкриває. “Суть розвитку ми не можемо розкрити, поки не будуть оголошені результати конкурсу”, – сказав він.
Втім, в медіасередовищі всерйоз обговорюють версію з передачею УМХ під контроль Кирилу Тимошенко в інтересах Зе-команди.
“У Зеленського, по суті, немає свого медіа-ресурсу. Телеканали йому лояльні тільки до тих пір поки він дружний з їх власниками. Якщо між ними пробіжить чорна кішка, то лояльність закінчиться. Тому логічно, що президент і його команда шукають можливість отримати під свій контроль велике медіа. І УМХ для них ідеальний варіант, так як не вимагає великих вкладень на покупку. Принаймні, не таких великих, як покупка медіахолдингу у приватного власника. Потрібен лише адміністративний ресурс впливу на АРМА”, – заявив один з медіаекспертів, що працює з Банковою.
У Кирила Тимошенко нібито для підстраховки є відразу кілька учасників. Зокрема, за чутками, у нього є домовленості з власником радіо-холдингу “Бізнес Радіо груп” (“Шансон”, “Бізнес FM”) Анатолієм Євтуховим. “Від Тимошенко”, як кажуть джерела, заявилося також ТОВ “Зручний”, яка нібито пов’язана з Малюською.
За даними You Control, ТОВ “Зручний” зареєстровано у 2016 році зі статутним капіталом трохи більше мільйона гривень. У переліку видів діяльності зазначено виробництво фільмів, реклама, туризм, веб-портали та ін. Уповноваженою особою є Тетяна Сергіївна Лієва, повна тезка дружини Олександра Лієва, екс-виконавчого директора “Національної громадської телерадіокомпанії України”.
У списку інших учасників конкурсу називають також “Ера-медіа” позафракційного нардепа Андрія Деркача. Заявку подала також компанія УМД, яку пов’язують з самим “Українським Медіа Холдингом” (тобто з Курченком).
“Не конкурс, а афера”
Днями конкурс на УМХ відкрито розкритикувала “Медіа Група Україна”.
“”Медіа Група Україна” вважає, що конкурс на управління активами “Українського Медіа Холдингу” Сергія Курченка не відповідає нормам Закону “Про телебачення і радіомовлення”. По суті, такий конкурс є прихованою позаконкурсною передачею ліцензій на мовлення, що прямо заборонено законом. Окрім того, умови конкурсу на управління активами “Українського Медіа Холдингу” не враховують інші вимоги та обмеження, передбачені Законом “Про телебачення і радіомовлення”, зокрема щодо структури власності телерадіоорганізації. Отже, конкурс на управління активами, який оголошено АРМА, претендує на статус альтернативного, не передбаченого законодавством надання права на мовлення. Вважаємо, що за таких обставин результати конкурсу та сам конкурс мають бути скасовані. Передача майна, майнових та корпоративних прав, цінних паперів “Українського Медіа Холдингу” має відбуватись згідно з нормами чинного законодавства України. “Медіа Група Україна” залишає за собою право звернутися до суду», – йдеться в заяві медіагрупи.
У компанії пояснили, що ліцензії на мовлення (зокрема, на використання радіочастот) не можуть передаватися, а повинні бути виставлені на конкурс Нацради з питань телебачення і радіомовлення.
При цьому на конкурс АРМА “Медіа Група Україна” заявку не подавала. Тобто поки незрозуміло, відстоюють у Ахметова стандарти медійного бізнесу просто, тому що “за державу обідно”, чи щоб актив не дістався конкурентам з групи Коломойського. Чи все ж домагаються можливості позмагатися за УМХ в іншому форматі.
У самому УМХ також заявили, що оскаржуватимуть конкурс в суді. Претензій кілька.
“По-перше. В умовах конкурсу немає конкретного переліку того, що АРМА пропонує передати майбутньому управителю. По суті, АРМА не володіє інформацією про те, що саме входить в активи УМХ. Але ж вона зобов’язана провести їх оцінку, інакше переможець конкурсу не зможе зберегти економічну вартість активів, оскільки банально її не знає.
По-друге. Яким чином претендент від АРМА буде управляти нерухомим майном, яке, згідно з рішенням Печерського райсуду міста Києва від 09.09.2019, знаходиться в населених пунктах на непідконтрольній території України (наприклад, в містах Стаханов, Первомайськ та Антрацит Луганської області)?
Як буде проведено аудит, визначена вартість цього майна, гарантована його безпека та інше?
Як буде визначатися вартість майнових прав інтелектуальної власності?
Відсутність чітких відповідей на ці питання дає нам право вважати – конкурс претендентів спрямований не на примноження та збереження активів УМХ. У нашому розумінні, АРМА дискримінує частину конкурсантів на догоду якимось особам або групам осіб, з якими у нього вже є певна домовленість про передачу активів медіахолдингу.
Хто ці особи або групи, можна легко дізнатися, поглянувши на список з п’яти претендентів на активи УМХ і виявивши там представників конкуруючих медіагруп України. Все вищесказане викликає великі підозри – аж до того, що новий управитель і АРМА не будуть з’ясовувати вартість майна УМХ, тому що не збираються його зберігати.
Ми не будемо стояти осторонь, мовчки спостерігаючи за тим, як зловмисники знищують досягнення холдингу і як від їхніх дій страждають учасники трудових та творчих колективів, співробітники УМХ. Ми маємо намір оскаржувати як сам конкурс, так і його результати, дії керівництва АРМА і договір на управління в суді”, – йдеться в заяві Українського Медіа Холдингу”.
“АРМА, яка зайшла в УМХ в минулому році, так і не провела аудит і її представники жодного разу тут не з’явилися. Зараз ми дізнаємося про якіихось учасників з незрозумілими програмами, яких немає у вільному доступі. Тим часом хотілося б розуміти плани майбутніх управителів – які напрямки вони будуть розвивати, чи стануть закривати окремі проекти і звільняти журналістів”, – розповів один з співробітник УМХ.
“Не дивлячись на те що медіаімперія Курченка за останні роки фактично зруйнована, це все одно достатньо цінний актив, що включає інтернет-майданчики, радіо, друковані ЗМІ, друкарню. Крім того, що він може генерувати певний дохід, це ще і медіаресурс, важливість якого напередодні місцевих виборів складно переоцінити. Тому АРМА повинна провести максимально прозорий конкурс, дати суспільству максимум інформації, щоб була впевненість, що це дійсно конкурс, а не дерибан майна. Тим більше що методи відчуження активів від АРМА на медіаринку вже відомі. Варто згадати хоча б історію з “Радіо Вести”, коли Агентство діяло рейдерськими методами. Окреме питання – дотримання прав журналістів та гарантії невтручання в редакційну політику. Чи будуть ці вимоги озвучені новому управителю – поки неясно”, – зазначив глава НСЖУ Сергій Томіленко.
За словами президента Української асоціації медіабізнесу Олексія Погорєлова, “конкурс на управління активами УМХ – навіть за своїм визначенням мав передбачати прозору процедуру, відкриту для всіх бажаючих, взяти участь. Будь-які інші механізми виглядають непрозорими (а, можливо, такими і є). Це погана практика – і для українського медіаринку, і для його інвестиційної привабливості”.
Він також додав, що в останні роки компанія втратила свої лідерські позиції як на радіо, так і на видавничому ринку.
“Але в УМХ і зараз є сильні проекти і, звичайно люди, а це 75% капіталізації будь-якого медіабізнесу. Тому це цікавий актив, за який точно будуть бажаючі поборотися”, – підсумував Погорєлов.
Поки вирішується питання, хто буде керувати УМХ, за кадром залишається питання власності. А тут можуть бути нюанси. Як пояснив глава адвокатської компанії “Кравець і партнери” Ростислав Кравець, формально управитель отримує у користування майно. Його власник не змінюється до відповідного рішення суду.
“Але на практиці АРМА в будь-який момент може все продати навіть до рішення суду щодо винуватості власників УМХ”, – говорить Кравець.
І не виключено, що першим пропозицію про покупку отримає саме управитель.
Читайте також: “Підстрелили політичного хижака”. Як позначаться на Порошенкові нові записи його розмов