Politerno > Статті > Україна і світ > Піти на дно. Як розпуск Ради доб’є політика Зеленського

Піти на дно. Як розпуск Ради доб’є політика Зеленського

  • 13 Листопада, 2020
  • 994 Переглядів
  • 0

Президент Володимир Зеленський погрожує розпустити парламент. Якщо це станеться, одними перевиборами Ради справа навряд чи закінчиться.

Швидкий кінець Верховній Раді IX скликання пророкують з перших днів її роботи. Главі держави Володимиру Зеленському не раз доводилося заявляти, що ніяких перевиборів не буде. Але тепер, під час масштабної політичної кризи, питання про дострокові вибори Ради заграло новими фарбами і можливостями.

Зеленський погрожує, що в разі політичного колапсу і відсутності підтримки з боку парламенту і перш за все “Слуги народу” розпустить Верховну Раду. Такий план глава держави озвучив після рішення Конституційного Суду (КС), який частково скасував антикорупційне законодавство і нівелював роботу Національного агентства з питань запобігання корупції. Це рішення вдарило по домовленостям України з європейськими партнерами, поставивши під сумнів безвізовий режим з ЄС та фінансову допомогу від Міжнародного валютного фонду.

Щоб стабілізувати відносини з Заходом, Зеленський вніс до ВР законопроект про звільнення суддів КС, зажадавши від “Слуги народу” негайно проголосувати це рішення, незважаючи на те що ні в нього, ні у парламенту права звільняти суддів КС немає. Для більшої переконливості президент відправив у партійний чат фракції аудіоповідомлення, в якому загрозливо змалював трагічні наслідки для країни, якщо депутати вважатимуть за краще не діяти.

Але замість відданості Зеленський вперше почув категоричне ні. Один з народних депутатів, засновник партії СН, Олександр Качура, заявив, що голосувати за звільнення суддів КС не буде ні за яких обставин, оскільки це антиконституційно. Такої ж думки дотримуються і багато інших його однопартійці. Навіть нардеп Федір Веніславський, представник президента в КС, а також автор скандального законопроекту, визнає, що звільняти суддів таким способом незаконно, але іншого виходу він не бачить. Як не бачить і президент, який через відмову частини фракції «Слуги народу» голосувати за його пропозицію перейшов до шантажу, нагадавши, що це він привів їх до парламенту, а значить, може позбавити мандатів.

Читайте також: Новий курс по Донбасу, конкуренція Зеленського і Порошенка. Чого чекати Україні від Байдена

Без підстав

Стаття 90 Конституції України передбачає три підстави для розпуску парламенту: протягом місяця не сформовано коаліцію, протягом 60 днів не сформований новий склад Кабінету міністрів після відставки попереднього, протягом 30 днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися. Нічого з цього не сталося, тому законних причин для розпуску Ради немає. На цьому акцентує увагу голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія: “Позиція наша дуже проста: “Слуга народу” взяла найбільшу кількість мандатів в Україні, отримала підтримку виборців. Немає ні юридичної, ні конституційної підстави зараз для розпуску парламенту: більшість є, рішення приймаються , уряд працює”.

В Офісі президента на відсутність законних підстав для прийняття такого рішення увагу не звертають. Там керуються політичною доцільністю, випробуваною в 2019 році, коли при формально діючій коаліції новообраний президент Зеленський розпустив ВР VIII скликання і призначив позачергові вибори народних депутатів. Це сталося через те, що в регламенті ВР не було і досі немає розділів, що регулюють принципи формування, організації та припинення діяльності коаліції. Тобто після того, як з трибуни ВР заявлено про створення коаліції, більше ніхто і ніяк не може перевірити, чи є вона насправді. “У зв’язку з цією “сірою зоною” в законодавстві, якщо президент вирішить, що коаліції немає, додатково не потрібно встановлювати, так це чи ні”, – пояснює Богдан Бондаренко, експерт з конституційного права.

Блеф

Вв оточенні президента говорять, що остаточного рішення, як вчинити з парламентом, у Володимира Зеленського немає. Першим підтвердженням того, що буде розпуск, стане масовий вихід депутатів з фракції “Слуга народу”. За інформацією близьких до глави держави джерел, для прискорення процесу Офіс президента може запропонувати кільком депутатам і навіть внутрішньофракційним групам вийти зі “Слуги народу”, тим самим розваливши коаліцію. Серед претендентів – нардепи з орбіти впливу бізнесмена Ігоря Коломойського, яких в СН близько 40.

В такому випадку президентській фракції для створення нової коаліції доведеться шукати союзників. Але на тлі просідання рейтингу “Слуги народу” (за даними Центру Разумкова, на початок листопада – 27,9% підтримки проти 43,7% на парламентських виборах 2019-го) допомагати їй ніхто не захоче. Тобто шансів взяти більшість місць в парламенті після позачергових виборів у президентській партії все менше і менше. Саме тому політолог Петро Олещук вважає, що розмови Зеленського про розпуск Ради – блеф. Мовляв, так він намагається привести депутатів до тями. В іншому випадку позачергові вибори Ради стануть для президента політичним самогубством, після чого він більше не зможе контролювати парламент.

Піти на дно

На відміну від президента реального розпуску ВР хоче опозиція. За даними Центру Разумкова, якби вибори до ВР відбулися зараз, то, крім “Слуги народу” з її 27,9%, до парламенту пройшли б “Європейська солідарність” (21,2%), “Опозиційна платформа – За життя” ( 16,5%) і “Батьківщина” (8,2%). При такому розкладі монокоаліції у “Слуги народу” не буде. При цьому, за даними КМІС, ситуація ще гірша і “Слуга народу” на виборах в Раду, якби вони відбулися у листопаді, набрала б лише 18,7%, поступившись “Європейській солідарності” (19,3%) і ОПЗЖ (22, 1%).

У цьому відношенні показовими є місцеві вибори, за підсумками яких СН програла опозиції усі великі міста. Те ж саме, за словами політологів, відбудеться в разі позачергових парламентських виборів. “У Верховну Раду з високими результатами зайдуть три політичні сили – ОПЗЖ, СН і ЄС. Уявити стійкий союз між ними практично неможливо”, – говорить Петро Олeщyк. Саме тому перевибори ВР навряд чи вирішать політичну кризу. Хоча б тому, що з-за ідеологічних розбіжностей протиборчих сторін і нездатності однієї політичної сили взяти більшість у парламенті, ймовірність створення коаліції дорівнює нулю. В такому випадку одними позачерговими виборами справа не закінчиться. 

Читайте також: “Аудит країни”: Зеленський годує українців віртуальними картинками

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE