Politerno > Статті > Україна і світ > Попереджувальний залп. Чому НАБУ прийшло з обшуками до Резніченка та Голика і що це означає для Банкової

Попереджувальний залп. Чому НАБУ прийшло з обшуками до Резніченка та Голика і що це означає для Банкової

  • 28 Грудня, 2022
  • 1232 Переглядів
  • 0

У понеділок НАБУ нагрянуло з обшуками одразу до двох представників президентської вертикалі влади. Під прицілом антикорупційних органів опинилися голова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко та координатор “Великого будівництва” від Офісу президента Юрій Голик. Обидва є фігурантами кримінальної справи про корупцію на “Великому будівництві”, яку ще з літа розслідує НАБУ. 

Обшуки пройшли безпосередньо у приміщенні Дніпропетровської ОВА – кабінеті самого Резніченка, а також у Департаменті житлово-комунального господарства, що відповідає за закупівлі в межах будівництва та реконструкції доріг, та низці інших департаментів ОВА.

Також обшуки пройшли у підрядників ОВА – у приміщеннях фірми “Будінвест інжиніринг”, на виробничих підприємствах та у пов’язаних осіб компанії.

У Дніпропетровській ОВА обшуки поки що не коментували. У НАБУ та САП також офіційно не коментували ці слідчі дії. Але джерела кількох ЗМІ підтверджують цю інформацію.

Предмет інтересу антикорупційних органів – фірма “Будінвест Інжиніринг”, яка з початку вторгнення Росія стала абсолютним лідером із освоєння коштів з держбюджету на дорожнє будівництво серед усіх підрядників в Україні. Причому цю фірму пов’язують з головою Дніпропетровської ОВА Резніченко. 

 

Чому НАБУ підозрює Резніченка та Голика, і чи це лише підготовка до більш масштабної інформаційно-правової атаки на Офіс президента. 

Півтора мільярда для фітнес-тренерки

Про корупцію на “Великому будівництві” у прив’язці до Резніченка та Голика почали публічно говорити після публікації восени цього року у низці ЗМІ. Вони синхронно оприлюднили матеріали про те, як фірма, близька до голови Дніпропетровської ОВА, освоює мільярди з бюджету в рамках “Великого будівництва”.

Так, компанія “Будінвест Інжиніринг” отримала понад півтора мільярда гривень з бюджету на ремонт доріг у Дніпропетровській області – це абсолютний рекорд за весь час війни. 

Виплати цій фірмі у п’ять-шість разів перевищують кошти, які отримували будь-які інші компанії з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Жодна інша область і близько не замовляла ремонт доріг на такі суми. Крім того, дорожня інфраструктура Дніпропетровщини не зазнала таких значних руйнувань, як інші регіони з активними бойовими діями. 

Більше того, як з’ясували журналісти, фірма “Будінвест Інжиніринг” пов’язана безпосередньо з керівником Дніпропетровської ОВА Резніченко.

Половина компанії записана на жінку на ім’я Яна Хланта – професійну спортсменку, яка працює тренером з пауерліфтингу у Дніпрі. Як з’ясували журналісти програми “Схеми”, вона перебуває у близьких стосунках із Резніченком.

Так, за 2020-2021 роки вони вісім разів разом подорожували за кордон. Крім того, після повномасштабного вторгнення РФ в Україну Хланта чотири рази виїжджала за межі України автомобілем Kia Sportage, власником якої є компанія, яка на 100% належить голові Дніпропетровської ОВА, її назва – “Севент Консалтинг Груп”. У цій компанії Хланта протягом 2020-2021 років отримувала зарплату.

“Виходить, з одного боку, Валентин Резніченко, як керівник Дніпропетровської ОВА, перебуваючи на державній посаді, вочевидь впливає на рішення про розподіл бюджетних коштів між приватними компаніями-підрядниками. І в цей же час підряди на найбільші суми отримує компанія, співзасновницею якої є його близька людина, з якою він разом подорожує, якій його фірма надає транспорт у користування і платила зарплату”, – йдеться у розслідуванні “Схем”.

Другий співвласник “Будінвесту” – Павло Чухно, є віце-президентом дніпровського баскетбольного клубу “Прометей”. Він менеджер та партнер дніпровських бізнесменів-братів Володимира та Леоніда Дубинських.

Володимир Дубинський – власник баскетбольного клубу “Прометей”, яким керує Павло Чухно.

На сайті БК “Прометей” повідомляється, що генеральний спонсор клубу – та сама фірма “Будінвест інжиніринг”, найбільший отримувач бюджетних коштів області. 

Але повернемося до Резніченка та підозр НАБУ.

Саме очолювана Резніченком ОВА вирішує, кому, на що, та в яких обсягах виділяти бюджетні кошти. Проте дізнатися, на що саме витрачено півтора мільярда виділених “Будінвест” коштів, неможливо – контракти не публікуються, доступ до цієї інформації обмежено через війну.

Однак, за даними “Схем”, вартість будівельних товарів від виробника до виконання держконтракту збільшувалася в кілька разів за деякими позиціями. А частину коштів “Будінвест” направляла на “підставну” фірму. 

У зв’язку з розслідуванням щодо Резніченка не можна не згадати його давнього соратника Юрія Голика. Він не має офіційних посад, але публічно позиціонує себе як головного ідеолога та куратора “Великого будівництва” від Офісу президента, а також присутній на всіх профільних нарадах. Тепер, коли на тлі війни “Велике будівництво” трансформується у “Велике відновлення”, Голик, як і раніше, інтегрований у процес – так, він супроводжує заступника голови ВП Кирила Тимошенко під час поїздок до постраждалих регіонів. 

За даними “Схем”, Голик є “зв’язковим” між Резніченком та Банковою. Журналісти припускають, що саме впливу Голика фірма супутниці Резніченка зобов’язана мільярдними контрактами на відновлення доріг у рамках “Великого будівництва”. 

Голик та Резніченко знайомі ще з 2000-х, коли Валентин Резніченко був віце-президентом медіахолдингу УМГ, а Юрій Голик – очолював рекламний напрямок холдингу у Луганській області. Пізніше вони разом працювали у Запорізькій та Дніпропетровській обладміністраціях (Голик був радником Резніченка). 

Окрім тривалого загального кар’єрного шляху, ділові зв’язки Резніченка та Голіка простежуються і сьогодні. Так, компанія Резніченко «Севент консалтинг груп» орендує офіс у бізнес-центрі «Creative State of Dnipro», яким впорається Голик. І ще одна цікава деталь: і мати Голика, і мати Резніченка зареєстровані як фізичні особи-підприємці, вказуючи в державному реєстрі однаковий номер мобільного телефону. 

 

За даними «Схем», Голик теж літав за кордон разом із Хлантою та Резніченком. Відомо про їхній спільний вояж 5-6 жовтня 2021 року в Мюнхен. Також Голик літав до Європи і окремо з Резніченком, і окремо з Хлантою. І в ті самі дати був у Відні разом з Павлом Чухном – тим самим менеджером братів Дубинських, який володіє другою половиною фірми «Будінвест інжиніринг».

Попереджувальний залп для Зеленського

Як кажуть джерела політичних колах, насправді головна мета антикорупційних органів – не Резніченко, а Голик і через нього – ключові функціонери Офісу президента. 

Політичні експерти теж вважають, що антикорупційні органи, які патронуються Заходом, уважно вивчають слабкі місця в команді президента і з підвищеною увагою стежать за діяльністю найближчого оточення Зеленського. 

Політолог Андрій Золотарьов називає масштабні обшуки, які проводилися у Резніченка та у пов’язаних з ним компаніях, “попереджувальним залпом”. 

“Це більш ніж прозорий натяк на те, щоб Офіс президента демонстрував “зразкову політичну поведінку” в очах зовнішніх партнерів. НАБУ та САП орієнтуються на США та Велику Британію. Вони виходять із позиції: якщо ми даємо вам гроші, то хочемо контролювати, як вони витрачаються”, – каже Золотарьов. 

“Велике будівництво” фактично залишилося єдиним проектом влади, на який повноцінно не впливають західні партнери. І через яку перерозподіляються значні фінансові активи”, – зазначає також політолог Руслан Бортник. 

На його думку, підвищений інтерес НАБУ, який патронує Захід, до “Великого будівництва”, гуманітарки та інших чутливих для Банкової тем, може бути симптомом проблем у переговорах між українською та американською владою. 

“Видно, як США підштовхують Україну до більш збалансованої та м’якої позиції, до певної слухняності. А ситуація з наглядовими радами, яку Кабмін буквально місяць тому підім’яв під себе, посилила приховані хронічні кризи. Подивіться, які теми системно атакувалися та атакуються з боку НАБУ – гуманітарка, “Велике будівництво”, виділення коштів на округи депутатам. Західні партнери через антикорупційні структури прагнуть встановити контроль над фінансовими потоками, спираючись на те, що більш як половина держбюджету України фінансується за рахунок західних коштів”, – каже Руслан Бортник.

Щоправда, наскільки антикорупційні органи будуть активними у розслідуванні цієї справи – питання.

Бортник проводить паралель між скандалом навколо зловживань на “Великому будівництві” у Дніпропетровській області – і старішою історією з розкраданням гуманітарної допомоги у Запоріжжі. З кінця літа там відбулася серія масштабних обшуків у ключових керівників області. Однак у результаті справа стала на паузу як в інформаційній, так і правовій площині. 

“Схожий процес: удар по регіональних елітах, пов’язаних із центральною владою, і – пауза”, – аналізує Бортник. За його словами, у справі Резніченка-Голика може бути схожий результат.

На думку Бортника, обидві ці кримінальні справи слід розглядати у ширшому геополітичному контексті.

“Ситуація цікава у світлі нещодавньої публікації Politico про те, що в Україні залишаються серйозні проблеми з корупцією. Україна посилює тиск на ЄС, вимагаючи надати нам повноцінного членства. Ці корупційні історії, які з’являються синхронно, можуть бути використані як додаткове обґрунтування, чому ЄС не поспішає надавати Україні членство – вимагаючи змін у законодавстві, покращення антикорупційних практик тощо”, – вважає Руслан Бортник. 

 

Втім, на думку Золотарьова, НАБУ мають намір довести справу до кінця. Експерт не виключає, що може дійти навіть до тюремного ув'язнення – як мінімум для голови Дніпропетровської ОВА, а можливо, і для Голика і навіть топ-функціонерів Офісу президента. 

В Офісі президента перший, хто може потрапити під удар, якщо справа Резніченка та Голика й надалі розкручуватиметься – це заступник голови ВП Кирило Тимошенко. Він ще з 2020 року очолює Координаційну раду з реалізації програми "Велике будівництво", і з того часу є піар-обличчям проекту: їздить регіонами, перевіряючи та офіційно відкриваючи нові об'єкти інфраструктури. І, відповідно, працює у тісній зв'язці з Голиком.

“Сьогодні в уряді є баланс між ОП та західними партнерами, а сам ОП сформований під президента, і там працюють люди, які лояльні лише ОП та керівництву ОП. Якщо ця інформаційно-правова атака продовжиться, вона може закінчитись кадровим переформатуванням усередині Офісу президента”, - вважає Бортник. 

Проте Андрій Золотарьов сумнівається, що бажаючи зберегти репутацію, Зеленський наважиться усунути Резніченка з посади голови Дніпропетровської ОВА. Також експерт вважає, що незважаючи на низку скандалів і підозр, президент навряд чи розлучиться із заступником голови ВП Кирилом Тимошенко та з Голиком. 

“Володимиру Олександровичу важко розлучається з тими, кому він довіряє. За Бакановим ми вже це бачили. Зеленський така людина, що якщо на неї тиснуть, вона швидше діятиме від протилежного. А тут тиск цілком очевидний. Тому, гадаю, поспішати з усуненням Резніченка та інших причетних він не буде”, - вважає Золотарьов. 

Джерело в оточенні Голика каже, що корупційні скандали навколо його імені та імені Резніченка його турбують, але зовні він демонструє легке ставлення до ситуації. І висловлює впевненість, що розслідування НАБУ не спричинить жодних наслідків.

Так, на пряме запитання одного із співрозмовників Голика - чому у нього були проведені обшуки, - він сказав, що обшуки провели в його старому будинку, де так нічого і не виявили. Тому Голик припускає, що НАБУ не матиме підстав для того, щоб серйозно ним зайнятися.

Крім того, за словами джерела, Голик упевнений, що йому нічого не загрожує. Або вдає, що впевнений. 

"Більше того - Голик вважає, що президент дуже не любить, коли на нього тиснуть у питаннях кадрової політики. Отже, він не поведеться на всілякі спроби зробити Голика токсичним персонажем і звільнити", - говорить джерело.

"" Читайте також: Чому закон 8271 – шкідливий, і чому він перетворює нашу армію на армію держиморд

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE