Politerno > Статті > Україна і світ > Розрахуватися з “зеленими”. Як через війну олігархів на енергоринку готуються підняти тарифи для населення

Розрахуватися з “зеленими”. Як через війну олігархів на енергоринку готуються підняти тарифи для населення

  • 10 Лютого, 2021
  • 1162 Переглядів
  • 0

На хвилі енергетичної кризи (а Україна фактично виявилася на порозі віялових відключень електроенергії ) почалися розборки – хто заганяє країну в блекаут і хто на ньому заробить.

Версій кілька. 

 

Перша – криза в галузі є рукотворною, і у ній нібито зацікавлений Ринат Ахметов (група ДТЕК контролює більшу частку теплової генерації). 

Нещодавно глава профільного парламентського комітету Андрій Герус (якого, до речі, вважають людиною Ігоря Коломойського) натякнув, що блоки на ТЕС Ахметова вимикаються не просто так. Нагадаємо: цієї зими однією з проблем об’єднаної енергосистеми стала занадто велика кількість непрацюючих блоків на ТЕС. На 9 лютого їх вже 10, з них 9 – на станціях групи ДТЕК.

У самому ДТЕК всі звинувачення спростували, пояснивши вимикання блоків технічною необхідністю.

Проте почала розкручуватися тема, що проблеми в енергетиці на руку Ахметову, який таким чином хоче протиснути підвищення тарифів на електроенергію. Називаються й інші причини “змови”. 

Екс-нардеп, член наглядової ради “Укрзалізниці” Сергій Лещенко (з числа так званих “соросят”, але нині близький до Банкової) виклав в своєму Телеграм цілий список умов, які нібито виставив Ахметов в обмін на рішення по енергетиці. “Хотєлки” Ахметова, за словами Лещенка, такі: погашення боргів по зеленій енергетиці (в якій олігарх також має свою частку – близько 25,5%), збільшення прайс-кепів (верхньої межі цін) на оптовому ринку електричної енергії, а також тарифів для населення – на 30% з 1 квітня.

Пізніше Лещенко додав ще одну “умову Ахметова” – “ДТЕК дуже хоче відстрочити виконання Національного плану скорочення викидів. Вони лобіюють це на комітетських слуханнях і вдувають у вуха Міністерству екології. Мовляв, держава повинна “знайти джерела фінансування “на модернізацію їх енергоблоків”. 

Друга версія – наростаючий енергетичний колапс нібито використовує в своїх інтересах Ігор Коломойський. Якому, навпаки, потрібні низькі тарифи на електроенергію для його феросплавних заводів. Саме тому він продавлює імпорт електроенергії, в тому числі з Росії.

Втім, це не означає, що якщо Коломойський здобуде перемогу в енергетичній війні, то тарифи для населення не зростатимуть. Олігарх вибиває дешевий цінник виключно під свій бізнес, в тому числі через схеми.

Є ще й третя сторона – зелена енергетика, в яку вже вклалися іноземні інвестори в надії отримати компенсації за захмарними тарифами. Влада обіцяє: Україна все виплатить. Але мова йде про мільярди гривень. І погашення таких сум навряд чи реальне без підвищення тарифів для населення.

Що зараз відбувається на енергоринку і який сценарій готують по тарифам для населення – у матеріалі.

Читайте також: Українська енергетика доведена до найгіршого в історії стану: підприємства на межі колапсу, а ціни можуть злетіти

“Хотєлки” Ахметова?

Енергетична криза в Україні наростає. І буквально з кожним днем ситуація погіршується. На ТЕС стрімко тануть запаси вугілля. Станом на 8 лютого вони вже на 43% менші мінімально необхідного рівня і становлять 384,4 тисячі тонн, – відзвітувала “Укренерго”.

Також зростає кількість “вирубаних” блоків ТЕС. На 9 лютого їх було вже 10. Дев’ять з них – на ТЕС групи ДТЕК і один – на станції “Донбасенерго”. 

“Всього на ремонти зупинені блоки загальною потужністю 6,5 тисячі мегават. У минулі роки такий показник ніколи не перевищував 3 тисяч”, – написав на своїй сторінці в Фейсбуці член профільного парламентського комітету, депутат від СН Андрій Жупанін.

За даними Лещенка, ДТЕК нібито вирубує енергоблоки не просто так. 

“Для посилення переговорної позиції група Ахметова відразу вісім (вже дев’ять – ред) енергоблоків вивела в аварійний ремонт і попереджає, що вугілля на складах може закінчитися вже 15 лютого”, пише Лещенко у своєму Телеграм.

До слова, в ДТЕК звинувачення в тому, що вони вимикаються спеціально, спростовують. По кожному блоку приводять технічні підстави – чому його зупинили. Наприклад, по останньому прикладу – на Ладижинській ТЕС блок №4 виведений в ремонт для усунення свища на пароперегрівнику котла.

Проте, на думку Лещенка, все це банальний шантаж. 

Вимога 1. З 10 мільярдів гривень, що держава виділила для погашення старих боргів за електроенергію, мінімум 70% відправити на погашення зеленої генерації. Зараз же уряд планує розподілити кошти 50/50 між “зеленою” генерацією та Енергоатомом, враховуючи, що борги держави приблизно однакові перед ними. Але, оскільки Ахметов щільно сидить в “зеленці” і плювати хотів на державні АЕС, то борги перед атомниками його мало хвилюють. Строго відповідно принципам олігархії – “приватизація доходів і націоналізація збитків”, – пише Лещенко.

Тут варто зазначити, що виплати – і по зеленій енергетиці, і “Енергоатому” – дійсно йдуть. 10,3 млрд, передбачені на виплати боргів, взяті під держгарантії в кредит у державних банків (поки надійшло 5 млрд). При цьому Гарантований покупець повинен погасити по “зеленим” боргам близько 9 млрд гривень (повернення цього боргу інвестори чекали ще до кінця 2020 року, і вже є судові позови до Кабміну за прострочення).

Але у “Енергоатома” також проблема з грошима. Власне, затримка з ремонтом енергоблоків, яка стала однією з причин енергетичної кризи (так як ТЕС спалили багато вугілля, поки простоювали атомні блоки), була викликана саме фінансовою кризою у атомників. За підряди просто нічим було платити. Тому ще 16 грудня НКРЕ відправила Гарантованому покупцеві лист, рекомендувавши направити як мінімум 50% коштів від 10,3 млрд на потреби “Енергоатому”.

Як в результаті розподіляться ці гроші, поки неясно. На виплаті боргів по зеленому тарифу також наполягають іноземні інвестори, задіявши свої важелі впливу через посольства в Україні.

Примітно, що самі “зелені” вважають, що влада, навпаки, підіграє “Енергоатому”.

Голова правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков заявив: “Уряд пообіцяв розрахуватися з усіма боргами. Приблизно на сьогоднішній день понад 5 млрд гривень отримав “Гарантований покупець” від НЕК “Укренерго”, це Ощадбанк перерахував в рамках державних гарантій безпосередньо для “зелених”. Але чомусь ці гроші починають розділяти 50 на 50, половину “Енергоатому”, половину “зеленим”.

За словами Конеченкова, регулятор обіцяв проведення аудиту компанії “Енергоатом” перед тим, як дозволити виплачувати їй борги, однак процес був запущений без перевірок. Він також додав, що в такій ситуації інвестори змушені будуть звертатися в суди.

“Частка Ахметова на ринку зеленої енергетики вагома, але все ж не найбільша. Більше за виплати боргів б’ються іноземні інвестори, що вклалися в наш ринок”, – говорить аналітик Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук.

Є також версія, що історію з “шантажем Ахметова” запустили на Банковій. 

“Офісу президента потрібен крайній, коли підуть великі виплати “зеленим”. А вони точно підуть, так як міжнародні партнери України вже нервують з цього приводу. Позиція Заходу в цьому питанні куди більш значуща для Зеленського, ніж будь-які забаганки Ахметова. Але за підсумком в публічному полі будуть розганяти тему, що це підступи Ріната”, – сказало джерело на енергоринку.

Читайте також: Схема “слуги народу” Геруса довела енергетику до дефіциту у 50 млрд грн, це майже весь перший транш МВФ – Кучеренко

Тарифні гойдалки

Керівник спеціальних проектів НТЦ “Психея” Геннадій Рябцев говорить, що одна з головних проблем – “економія” роботи блоків ТЕС. Через дефіцит вугілля їх змушені переводити на газ, що невигідно при діючих тарифах. Тому такі “забаганки Ахметова”, які перераховує Лещенко, виглядають цілком правдоподібними. Йдеться про підвищення тарифів.

Вимога 2. Збільшити так звані “прайс кепи” (верхня межа цін) на ринку електроенергії. З огляду на монопольний вплив на ринок, ДТЕК зможе ще підняти свої ціни”, – пише Лещенко.

Зараз максимальний цінник зафіксований на рівні 1,7 гривні за кіловат. Ця ціна була цілком прийнятною для генерації, поки не почалися проблеми з вугіллям. Але при переведенні блоків ТЕС на газ ситуація змінилася.

“Ключове тут ціна. Компанії можуть привезти імпортне дороге вугілля або працювати на газу, але їм потрібна гарантія збуту електроенергії. Адже цінник на ресурс – це собівартість електроенергії, а як її продати, якщо тариф не впишеться в ринковий, – питання відкрите”, – каже Юрій Корольчук, аналітик Інституту стратегічних досліджень.

Також джерела на енергоринку говорять, що вугільна генерація піднімає питання компенсацій.

Нібито, або нехай держава забезпечить знижку на газ, або підвищить прайс-кепи до 3 гривень за кіловат. Але така дорога електроенергія просто вб’є бізнес. Тому не факт, що влада зважаться на таке радикальне підвищення прайс-кепів. Тим більше що цьому протистоїть лобі промисловців. У тому числі проти високих тарифів – Ігор Коломойський, якому потрібна дешева електроенергія для його феросплавних заводів.

Частково він закриває питання через “Центренерго”. Як розповів голова Незалежної профспілки гірників Михайло Волинець, держкомпанія закупила вугілля “по-мінімуму, щоб забезпечити контракти з підприємствами і поставником Коломойського, причому за зниженим тарифом – 85 копійок за кіловат”. Частково – за рахунок імпорту. 

Але на тлі дефіциту вугілля з’являється інтерес “Нафтогазу”, який може “прилаштувати” на ТЕС “зайвий” газ, що накопичився в сховищах (а його близько 20 млрд кубів).

Вимога 3. Збільшення тарифів на електроенергію для населення на 30% з 1 квітня”, – назвав Лещенко ще одну “хотєлку” Ахметова.

Нагадаємо: в Україні вже скасували пільговий тариф на перші 100 кіловат (по 90 копійок за кіловат), і люди платять по 1,68 гривні вже з першого кіловата. Такий тариф зберігається до кінця березня. З квітня будуть нові цінники, і про це попередили ще на етапі скасування пільгового тарифу.

Цінник ще з 1 січня хотіли підняти до 2,2-2,5 гривень, але вирішили, що таке зростання буде занадто радикальним.

Тобто з квітня, за прогнозами експертів, ціна на електроенергію для населення буде не нижче 2,2-2,5 гривень, а може досягти і 3 гривень. У розрахунках за макропрогнозами на 2022-2024 роки Мінекономіки прогнозує зростання цін на електроенергію для населення на рівні 38-52%. Тобто підвищення тарифу – справа вже практично вирішена.

Без підвищення цінника для людей, держава просто не зможе розрахуватися з боргами за зеленим тарифом. Адже радикально підвищити ціну для промисловості не дадуть впливові власники підприємств. У населення такого “лобі” у владі немає.

За підрахунками в.о. міністра енергетики Юрія Вітренка, компенсації інвесторам за зеленим тарифом можуть скласти до 2029 року від 10 до 20 млрд доларів.

Тому з кризи на енергоринку зараз намагаються отримати свій зиск усі – і Ахметов, і “зелені”, продавлюючи зростання тарифів, в тому числі для населення, і структури Коломойського, що відстоюють імпорт електроенергії. 

А підсумком – буде зростання тарифів для українських громадян.

Читайте також: Подвійне дно санкцій. Коли Зеленський і “слуги” закриють “Інтер” та “НАШ”

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE