Politerno > Статті > Україна і світ > Скупка усього і $ 1000 на руки. Хто виграє змагання з порятунку економіки від вірусу

Скупка усього і $ 1000 на руки. Хто виграє змагання з порятунку економіки від вірусу

  • 21 Березня, 2020
  • 1009 Переглядів
  • 0

Створюється враження, що уряди і центробанки різних країн змагаються, хто запропонує більше заходів для підтримки економіки своєї країни.

Вже, здається, ніхто в світі не згадує “зниження темпів зростання” через епідемію коронавирусу, всі говорять про повноцінну рецесію. Найсильніше під час цієї епідемії постраждав промисловий і фінансовий сектори (індекс S & P 500 в цілому – мінус 24%), також руйнується по всьому світу бізнес готелів і ресторанів (мінус 35% капіталізації), авіакомпаній (мінус 43%), курортів і круїзів (мінус 52%). Сфера послуг, яка в розвиненому світі забезпечує найбільшу зайнятість, страждає сильніше за усі інші. З лагом в місяць-два, якщо не вщухне пандемія, побачимо значне зростання безробіття в країнах Першого світу.

Morgan Stanley і Goldman Sachs оголосили про настання глобальної рецесії, пізніше про те ж оголосило агентство S & P.

Зараз уряди і центробанки різних країн світу наче змагаються в тому, хто запропонує більше різних заходів підтримки своїм економікам. Поряд із загальними майже для всіх заходами (зниження ставки ЦБ), винаходяться особливі заходи, орієнтовані на певні сфери бізнесу або верстви населення.

До речі, нинішня криза примітна ще й тим, що під тиском економістів лівого спрямування і прихильників Сучасної монетарної теорії (ММТ) уряди більш охоче, ніж раніше, йдуть на підтримку безпосередньо своїх громадян, а не тільки банків і великого бізнесу.

У матеріалі зібрано у кілька груп основні моделі підтримки економіки, що практикуються в різних країнах. Західні уряди вже виділили на боротьбу з економічними наслідками пандемії коронавирусу кілька трильйонів доларів, і зараз цікаво подивитися, які саме заходи вживаються.

Читайте також: Нова конструкція влади в Україні: створення та перспективи

Закупки для держрезерву

Дональд Трамп оголосив, що “США закуплять великі обсяги нафти для резерву”. В умовах кризи закупівля різного роду ресурсів для створення держзапасів, резервів, – звичайна практика країн, спрямована на підтримку своїх виробників. Так, поповнювати запаси продовольства взялися уряди Казахстану, Австралії, Угорщини, Індії, Пакистану і Німеччини. В Японії уряд скуповує у виробників рідкоземельні метали (вони будуть потрібні електронній індустрії) і сталь. Ще в ряді країн, подібно до США, накопичують енергоносії.

Зазвичай обсяги подібних закупівель не розкриваються, в тому числі тому, що вони зазвичай йдуть прямими рішеннями (а не через тендери), а також тому, що рішення приймаються не одномоментно, а “розмазано”, у міру розвитку ситуації.

Сюди ж можна віднести урядові замовлення: наприклад, у Франції, щоб підтримати своїх автовиробників, почали замовляти нові машини для поліції і жандармерії. У багатьох країнах (Фінляндія, Швеція, Канада, США, Бельгія, Ізраїль) для підтримки виробників активізували оборонні замовлення – промисловців підтримують за рахунок переозброєння і дооснащення збройних сил.

Пом’якшення вимог до банків

У багатьох країнах (Китай, Франція, Великобританія, Росія, Італія, Україна, Туреччина) національні банки пом’якшують регуляторні вимоги до комерційних банків, щоб надати додаткові можливості з кредитування виробництв, різних бізнесів, які постраждали від карантинних заходів і падіння міжнародної торгівлі. Тут складно скласти список з прикладами, тому що кожен ЦБ світу вирішує цю задачу по-своєму, а нові рішення приймаються постійно.

Читайте також: До чого призведе введення надзвичайного стану в Україні в умовах поширення коронавірусу, – політолог

Викуп цінних паперів

Розвинені економіки підтримують компанії своїх країн, цілеспрямовано інвестуючи державні кошти в їхні цінні папери. Наприклад, ФРС США 17 березня повідомила, що починає фінансування американських компаній через ринок комерційних паперів. На це на першому етапі виділяється $ 10 млрд, далі – за потребою, в залежності від того, як буде розвиватися ситуація на ринках.

У свою чергу, Європейський Центральний Банк (ЄЦБ) 18 березня оголосив про запуск нової програми, в рамках якої має намір викупити цінні папери приватного і державного секторів на суму 750 млрд євро. Таке рішення було прийнято з метою підтримки економік країн Євросоюзу, які похитнулися через поширення коронавируса COVID-19.

У заяві Банку відзначається , що він буде викуповувати цінні папери до кінця нинішнього року по всіх категоріях, які підпадають під існуючу програму викупу активів.

Про подібні дії також оголосили уряди Великобританії, Іспанії, Бразилії, Чилі, В’єтнаму і ще ряду країн.

Державні гарантії

ЦБ РФ дозволить банкам кредитувати підприємства в сфері туризму і авіаперевезень, на тих умовах, що уряд забезпечить компаніям держгарантії фінансування. Тобто кредити будуть покриватися з державних фондів, і це не погіршить фінансове становище банків, що видають кредити компаніям “проблемних” галузей.

Великобританія представить бізнесу пакет надзвичайних кредитних гарантій на суму 330 млрд фунтів стерлінгів і фінансову підтримку на 20 млрд фунтів. Ріші Сунак, канцлер Великобританії, підкреслив: “Зараз не час для ідеології або ортодоксії, зараз час для хоробрості … Я зроблю все, що необхідно”.

Педро Санчес, прем’єр-міністр Іспанії, також анонсував “найбільшу мобілізацію ресурсів в демократичній історії Іспанії” для боротьби з економічною кризою, яка включає в себе 100 млрд євро державних гарантій за кредитами.

Париж також гарантує підприємствам Франції банківські кредити на 300 млрд євро, щоб вони не збанкрутували через нестачу ліквідності.

Члени єврозони спільно запропонували 1 трлн євро подібних національних гарантій.

Читайте також: Мрія про хаб. Як Україна має намір продавати у Європі газ з Луїзіани

Зниження ставок центробанків

Весь розвинений світ в кризу рятує економіки низькими ставками і вливанням грошей в банківську систему. Ще на позаплановому засіданні в ніч на понеділок, 16 березня, ФРС США ухвалила рішення знизити до діапазону в 0-0,25% процентну ставку і запустити програму “кількісного пом’якшення” на $ 700 млрд.

Ставка буде залишатися на близьконульовому рівні, поки регулятор не переконається, що економіка перенесла наслідки пандемії коронавірусу і падіння цін на нафту. ФРС прийняла й інші термінові заходи – вона збільшить портфель держоблігацій США щонайменше на $ 500 млрд, іпотечних облігацій – на $ 200 млрд, а також знизить резервні вимоги до банків.

Зниження ставки склало 100 базисних пунктів (1%) – це найзначніше разове скорочення ставки від ФРС – сильніше, ніж будь-коли. За останні півстоліття було тільки три випадки з разовим зниженням більше 50 базисних пунктів (22 січня 2008, 18 березня 2008, 16 грудня 2008), але вище 75 б. п. – ніколи раніше. Всього ж за останні два тижні ставки були знижені на 150 б. п. – це найшвидші темпи за всю історію існування ФРС.

У свою чергу Банк Англії на екстреному засіданні 19 березня ухвалив рішення про зниження ключової процентної ставки в країні до 0,1% річних – найнижчого рівня в історії. Крім цього, Банк Англії запустить нову програму підтримки економіки на 200 млрд фунтів стерлінгів – це на додаток до діючої програми на 645 млрд фунтів.

Подібні заходи зараз приймають центробанки більшості країн світу. Також банківські регулятори більшості країн світу рекомендують банкам і мікрофінансовим організаціям реструктурувати кредити тим, хто заразився коронавірусом. Хворим не повинні призначатися пені і штрафи.

Читайте також: Коронавірус: захворіти ризикують 60-70% населення Землі, – фахівці

Програми пільгового кредитування

Це не найактуальніша тема в ситуації, коли центробанки масово обнуляют процентні ставки. Однак, наприклад, в РФ програми кредитування малих і середніх підприємств будуть розширені.

Податкові канікули і відстрочки по платежах

У США і практично у всіх європейських країнах, а також в Японії, Австралії, деяких країнах Латинської Америки уряди і центробанки почали пропонувати відстрочки по оплаті оренди для малих і середніх підприємств, стягнення податків, обнулення або перенесення імпортних мит, скасування штрафних санкцій для постачальників за зрив держконтрактів і т.д.

У РФ, Франції, Італії та Іспанії надають відстрочки зі сплати податків і страхових внесків для туристичних і авіакомпаній, а також відмовляються від нарахування пені через заборгованість, що виникне через ці відстрочки.

Уряди РФ, Франції, Нідерландів і Єгипту ввели відстрочку на три місяці по страхових внесках для малого бізнесу. Крім того, багато країн ввели мораторій на податкові та митні перевірки малих і середніх підприємств. Постраждалим від коронавірусу галузям економіки уряди обіцяють надати відстрочку по податкових платежах.

У Росії для підприємств МСБ на три місяці введуть відстрочку по орендних платежах за державне і муніципальне майно.

Нацбанк Білорусі закликав комерційні банки республіки добровільно влаштувати громадянам республіки кредитні канікули – відстрочка повернення і погашення кредитів, тимчасове припинення нарахування відсотків по ним.

Читайте також: Звідки беруться “фейки” про коронавірус та як їм протистояти

Допомога

Багато країн готуються до різкого зростання витрат на виплати допомоги по безробіттю – вона незабаром стане закономірним наслідком зниження ділової активності. Так, число первинних заявок на одержання допомоги по безробіттю в США різко зросла за минулий тиждень – до 281 тис. чоловік (прогноз аналітиків був 220 тис.)

А за цей тиждень додалося ще 629 тис. заявок. Ніколи раніше в історії США не було такого зростання числа заявок на допомогу по безробіттю на початку кризи. Для порівняння: у вересні 2008 року, коли почалися різкі скорочення, без роботи залишилося близько 430 тис. чоловік.

Інше американське статистичне агентство, Survey USA, підрахувало, що до теперішнього моменту без роботи залишилося вже 9% американців – 14 млн чоловік. Для порівняння: за період кризи 2008 року в США цей показник досягав 8,8 млн.

Звичайно, потрібно мати на увазі, що частина з цих втрачених робочих місць – тимчасові втрати, і можна сподіватися, що людей візьмуть назад, коли з пандемією розберуться. Але по-перше, не факт, що до цього моменту американська, а значить і світова економіки не залишаться лежати в руїнах. Та й крім скорочень робочих місць, ще у чверті американців скоротилося число робочих годин. Немає роботи – немає заробітку, немає заробітку – немає споживання, немає споживання – немає доходів у бізнесу, немає доходів у бізнесу – немає роботи…

“Вертолітні гроші”

Не найвідоміший у нас термін, тому що на пострадянському просторі люди, як правило, не розуміють: “Як це: уряд просто буде роздавати людям гроші, всім відразу і просто так?!”.

Є такий термін: “вертолітні гроші”. Його придумав Мілтон Фрідман у 1969-му, який написав: “Уявіть, що над якимсь поселенням з’являється в один прекрасний день вертоліт і розкидає чеки на тисячу доларів, які, зрозуміло, швидко підбирають жителі. Також треба врахувати, що кожен з них переконаний, що таке більше ніколи не повториться”. Ідея була в тому, що прямі грошові “подарунки” обивателям (але нерегулярні) стануть засобом стимулювання економічної активності шляхом збільшення інфляції і стимулювання споживчого попиту.

Тепер таке стимулювання планують запустити в багатьох країнах. Першими стали США, де роздрібні продажі в лютому впали на 0,5%, місяць до місяця. Аналітики очікували зростання на 0,2% (в січні показник був + 0,6%). З урахуванням важливості споживчого сектора для Америки, через це можна вже говорити про те, що країна вповзає в рецесію.

Тому міністр фінансів Стівен Мнучін заявив, що влада США готова протягом двох тижнів надати американцям допомогу готівкою через коронавирус. “Американцям потрібна зараз готівка. Президент хоче, щоб готівка була зараз. Коли я говорю “зараз”, я маю на увазі – в наступні два тижні, – сказав Мнучін. – Ми вивчаємо можливість посилати американцям чеки негайно”.

В результаті було вирішено, що американцям видадуть по $ 1000 на людину. Схема прямої фінансової допомоги окремим американцям, анонсована Стівеном Мнучіним, стане частиною більш широкого пакету заходів, запропонованого Конгресу, на загальну суму до $ 1,2 трлн.

Аналогічні заходи зараз планує здійснити і Канада, а також багато інших країн.

Інші заходи

Також уряди різних країн пропонують: спростити доступ іноземних ліків і медвиробів на ринок (РФ), ввести нульове мито на ряд ліків і медвиробів (ЄС, РФ, Канада), контролювати ціни на продовольство і товари першої необхідності (РФ, Білорусь, США, Франція), звільнити з 25 березня по 25 квітня вантажівки з продуктами, дитячими товарами та ліками від вагового контролю (РФ, Латвія, Норвегія), компенсувати збитки транспортних і туристичних компаній (Італія, Іспанія, Португалія, Туреччина, Таїланд, М’янма), підтримати культурні та спортивні установи (РФ, Єгипет, Туреччина, Великобританія), надати лізинговим компаніям докапіталізацію (Польща, Чехія, Франція, Аргентина і Бразилія).

Окремі заходи вживають міські влади. У багатьох великих містах світу, від Москви і Пекіна до Стамбула і Женеви, Франкфурта, Берліна і Лондона торговельним мережам дозволили завозити товари цілодобово, щоб не допустити перебоїв з поставками. До цього традиційно завезення відбувалося тільки ночами, а вдень доступ вантажівок до центрів міст був закритий.

Джерело

Читайте також: До чого призведе введення надзвичайного стану в Україні в умовах поширення коронавірусу, – політолог

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE